[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Alternativa la refill pentru test CO2 permanent  XML
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Author Message
djphazer
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/09/2010 03:03:20
Messages: 719
Location: Constanta
IP:
Offline

Astazi am inceput un experiment. Avand in vedere ca aveam 2 teste permanente de CO2 de la JBL, care stateau pur si simplu unul langa celalalt, le-am pus la munca .
Ideea sta in felul urmator. Reactivul pentru testul permanent seamana izbitor de mult cu un reactiv banal de pH. In ideea asta, intr-unul din teste am pus reactivul CO2 de la JBL, iar in celalat pH test 6.0-7.8 de la Tropical. Momentan singurul lucru pe care l-am observat este ca reactivul de pH de la tropica nu da un contrast asa mare ca reactivul CO2 de la JBL, dar nuanta este identica. Avand in vedere ca azi am inceput sa bag osmoza si am marit aditia de CO2 m-am gandit ca e un moment bun sa incep acest experiment sa vad daca cele 2 isi schimba culoarea le fel. Va voi tine la curent cu evolutia lui.

Comparatie:

-Refill CO2 JBL 10ml - 20 RON
-Test pH Tropical 6.0-7.8 25ml - 26 ron.

Diferenta nu e mare, dar ea exista. Oricum nu voi ieftini acvaristica in cazul in care e rezultatul e cel pe care il astept, dar e o alternativa de luat in considerare atunci cand ramai fara reactiv pt test, si ai la indemana un test de pH.

This message was edited 1 time. Last update was at 28/11/2010 16:33:48


.
[Email] [Yahoo!]
m_3
Senior member
[Avatar]

Joined: 31/01/2008 02:52:17
Messages: 631
Location: Zalau
IP:
Offline

Intrebare: la o deversare accidentala in apa, lucru care mie mi s-a intamplat de vreo doua ori, poti sa fii sigur ca testul de pH nu este toxic? Eu stiam ca testele astea contin tot felul de substante toxice prin ele. Pe cand cel de la JBL se presupune ca la cantitatea aceea nu dauneaza vietuitoarelor, fapt pe care l-am observat si eu. fara sa vreau.
djphazer
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/09/2010 03:03:20
Messages: 719
Location: Constanta
IP:
Offline

Pai si mie mi s-a intamplat sa mai inclin testul de CO2 cand am vrut sa-l scot ca sa schimb apa+reactivul si deci sa mai cada 2-3 picaturi in apa si nu s-a intamplat nimic. Desi nu recomand nimaniu sa incerce, cred ca 2-3 picaturi de reactivi de test nu ar face nimic pestilor/nevertebratelor/plantelor (aici nu ma refer la nano-uri unde 2-3 picaturi inseamna foarte mult).

.
[Email] [Yahoo!]
kmol
Senior member
[Avatar]

Joined: 11/05/2010 23:20:33
Messages: 704
Location: Bucuresti, Pantelimon
IP:
Offline

Reactivul din testele de pH este destul de diluat, iar cele cateva picaturi care ar ajunge in apa nu ar avea ce pagube sa produca. Substanta este albastrul de brom timol, (sarea sodica a acestuia) in concentratie de 4%. De asemeni solutia de indicator mai contine si alcool etilic.

Misiunea mea este sa imi omor timpul, a lui - sa ma omoare pe mine. Ne întelegem bine, ca între asasini.
[Email]
djphazer
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/09/2010 03:03:20
Messages: 719
Location: Constanta
IP:
Offline

Astazi am hotarat sa trag concluziile asupra experimentului. Solutia de test de pH s-a comportat exact identic cu solutia dedicata pentru testul permanent de CO2. Sunt cateva zile bune de cand am ramas fara CO2 si fiind concentrat cu pico-reef-ul nu am apucat sa o umplu. Rezultatul: amandoua s-au facut albastre, exact aceeasi nuanta, si doar contrastul solutiei de pH este putin mai slab (aproape insesizabil).
Concluzia : in cazul in care ramaneti fara reactiv pentru testul vizual de CO2, puteti folosi cu incredere un test de pH in aceeasi scala (sau aproximativa).

Si dovada : (stanga- reactiv JBL CO2, dreapta: pH test 6.0-7.8 Tropical)
image


.
[Email] [Yahoo!]
 
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com