[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Icre betta  XML
Forum Index » Anabantidae
Author Message
Pushkatu
Senior member
[Avatar]

Joined: 14/09/2010 09:25:50
Messages: 1149
Location: Bistrita, B-N
IP:
Offline

Salutari oameni buni si la multi ani!

Am si eu cateva intrebari la care as dori cate o mica lamurire daca se poate. Am o femela de betta pe care o tin intr-un acvariu comun de 100 de litri, destul de bine plantat zic eu. Recent am mai achizitionat un acvariu de 15-20 litri, unde vreau sa inmultesc betta. Intamplarea a facut ca la scurt timp dupa ce am luat acvariul sa vad cum femela a "expulzat" o multime de icre in apa, pe care mai apoi le-a mancat, impreuna ca ceilalti colocatari care s-au bucurat de o masa copioasa. Asta s-a intamplat cam acum o saptamana. Cam cat timp trebuie sa astept pana va fi pregatita din nou de reprodus, sau se poate sa mai aiba icre? Burta nu pare sa i se fi dezumflat prea mult. Oricum din acvariul in care este, are contact vizual zilnic cu masculul cu care vreau sa incerc reproducerea, acvariile lor fiind alaturate. Oricum nu se vad nonstop, doar cand sunt prin aceeasi zona, moment in care masculul isi incepe parada, pacat ca ii desparte sticla.

Multumesc anticipat!

This message was edited 1 time. Last update was at 04/01/2011 01:48:26


Seris venit usus ab annis.
[Yahoo!] [MSN]
bogdanlto
Junior member

Joined: 09/10/2010 23:19:56
Messages: 28
Location: Constanta
IP:
Offline

Eu stiam ca ii poti pune la reprodus la 1 luna, cam asa . Dar, dat fiind faptul ca n-a fost omorata de un mascul cu alergatura , ciupituri etc. cred ca se poate si mai repede . Am incercat si eu sa inmultesc betta, da` si-o cam lua masculu` de la femela si pe urma acesta a murit . Asta e . Sper ca tie sa-ti iasa . Mult noroc . Sa stii ca e posibil sa mai aiba icre pentru ca nu a "stors-o" un mascul . Eu mi-am dat cu parerea, dar daca pui o poza poate iti zic cei cu experienta cu certitudine cum stau lucrurile .
Daca am gresit va rog sa ma corectati .
Va salut si numai bine ! Bogdan
bazil88
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 20/12/2004 12:37:59
Messages: 362
Location: Alba Iulia
IP:
Offline

Este chiar ok daca femela a expulzat icre, asta inseamna ca este plina si pregatita de inmultire.
Sunt multe femele care neavand masculi pentru desfasurarea actului :18: , mor din cauza ca icrele neexpulza se pietrifica si le blocheaza
intestinele.

Sa fii liber nu inseamna sa faci tot ce vrei, ci sa stii ca poti sa vrei.

http://www.youtube.com/watch?v=yKihfekc7Qo

aim icon
Pushkatu
Senior member
[Avatar]

Joined: 14/09/2010 09:25:50
Messages: 1149
Location: Bistrita, B-N
IP:
Offline

Am inteles. Astazi am observat ca iar a expulzat cateva icre. Nu la fel de multe ca si inainte, cel putin nu am vazut eu atatea. E bine de stiut, mersi de raspuns.

Seris venit usus ab annis.
[Yahoo!] [MSN]
Calin Mihalte
Junior member
[Avatar]

Joined: 14/01/2014 22:21:44
Messages: 50
Location: Bistrita Nasaud
IP:
Offline

salutare, mam trezit si eu dupa ceva ani......dar totusi sunt curios....ai reusit sai inmultesti pana la urma?
 
Forum Index » Anabantidae
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com