[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
182l Reef. - 2011 vine cu noi provocari  XML
Forum Index » Bazine mici si medii
Author Message
djphazer
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/09/2010 03:03:20
Messages: 719
Location: Constanta
IP:
Offline

Dupa cum intentionam de mult, astazi am terminat de desfiintat sistemul meu plantat, in vederea inceperii unui nou proiect sarat .

Existau urmatoarele :
Bazin 90x45x45 cu overflow integrat (tub + gaura la baza) - daca spuneam gaura in fund, se umplea de offtopic
Mobilier pal alb
Lampa hang-on 4x39w T5 (daylight... bla bla ... plantat)
Sump acryl 40x40x40 wet/dry (bureti, siporax, zeolit, si cate si mai cate)
UV-11w
Pompa recirculare Vivaria 1100 l/h
Incalzitor Aquael 200w
Instalatie RO Aquili 190l/zi

S-au achizitionat/construit/inlocuit urmatoarele:
Pompa recirculare AquaMedic OR 2500
Pompe curenti SunSun 3000 l/h x 3 (am in plan Vortech... dar va trebui sa fac economii)
Tuburi 12.000k si 30.000k
Sump sticla 6mm 80x35x33 (compartiment skimmer, refugiu, compartiment pompa retur + alte acareturi) - compartimentat cu 4mm
Nisip corali diverse granulatii (de la 0.05 mm la 2mm <in saci separati>) - se va folosi corespunzator, in functie de granulatie pentru DSB in refugiu si SSB in display
Piatra recif uscata (aquadeco) 8,4 kg (voi mai achizitiona/adauga cand va iesi furnizorul din concediu)
Microbe-Lift - Special blend
Sare AquaMedic 25kg (iar imi voi lua capace, dar a fost la un pret foarte bun, si a fost la indemana. Pe viitor voi trece pe aquavitro, sau macar dupla)
Electrovalva pentru reteaua de apa (va fi montata inaintea osmozorului, conectata la 2 senzori de nivel, astfel eliminand nevoia unui vas de colectare pt apa de osmoza - sistemul este in lucru)

Achizitii viitoare/pe drum:
Mai multa piatra
Skimmer AquaMedic turboflotor 1000 blue
Microbe-Lift Nite-out II
Linia de aditii "COMPONENT" de la Sera (vreau sa experimentez, pentru ca nu am auzit foarte multe pareri)
Teste Salifert
...posibil si altele pe care nu mi le amintesc acum

Planuri de viitor :
Schimbarea pompelor cu Vortech sau Tunze
Trecerea pe lumina metalhalida (in vederea trecerii la corali duri)
Schimbarea sarii cu marcile de mai sus (tot in vederea trecerii pe corali duri)

Sisteme DIY in lucru, sau in stadiul de proiect:
Chiller, care se va naste dintr-un frigider timp minibar (proiectul e gata 80% si urmeaaz sa intre in executie)
ATO - cu electrovalva pomenita mai sus + senzori (inca astept senzorii, si o minte stralucita priceputa la electronica)
Reductor de nitrati/fosfati/silicati + carbune activ (printr-o serie de carcase de filtre de apa, alimentate de o pompa separata de cea de recirculare)
Panou de comanda (un simplu panou, unde voi avea toate echipamentele electrice conectate la comutatoare individuale/de serie pentru a facilita diferite operatiuni viitoare <ex. hranire>, precum si ascunderea timerelor pentru lumini si a ghemelor aferente de cabluri care insotesc echipamentele)

Si pentru ca am dat din taste destul incat sa plictisesc eventualii cititori, ma opresc aici, cu promisiunea ca maine voi pune si poze pe masura ce incep constructia. O seara frumoasa tuturor.

.
[Email] [Yahoo!]
LeicaBogdan
Member
[Avatar]

Joined: 06/09/2010 09:43:55
Messages: 164
Location: Constanta
IP:
Offline

poze, domne, poze
nu vorbe

microgeophagus ramirez maniac
[Yahoo!]
djphazer
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/09/2010 03:03:20
Messages: 719
Location: Constanta
IP:
Offline

O sa pun poze dupa ce il umplu macar cu apa.... Traiasca reteaua noastra de apa cu presiunea (a se intelege aproape deloc) cu care ajunge apa la osmozor...

.
[Email] [Yahoo!]
djphazer
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/09/2010 03:03:20
Messages: 719
Location: Constanta
IP:
Offline

Wow ! Nici nu am realizat cat de mult a trecut de cand nu am postat aici.

Si pentru ca imi crestea barba cat am stat dupa domnul @pc.ciprian sa vina cu jocaria lui sa imi faca niste poze... am luat atitudine, si sapuniera din dotare si am zis sa surprind cateva instantanee.

Iata rezultatul :


Ricordea... A fost una, acum sunt doua :

image

Green Star Polyps metalic green :

image

Niste zoanthidae ... momentan nu le convine curentul cam mare... cyano e de-a casei ... momentan nu ma ingrijoreaza...

image

O gorgonie de la don' ciprian (originea este acvariul lui mosu) multumesc ambilor :

image

Neobositul crevete :

image

Si unul din neobositii Cerithium :

image

O ciuperca de la @dany alexa. Multumiri si lui :

image

Pterapogon kauderni. Cel mai nou membru care initial statea numai ascuns... acum nu mai e loc in acvariu de el. Ar fi in stare sa-mi manance si urechile cred.... :

image

Echinometra mathaei (for sale/trade) :

image

Xenia si cyano. Piatra asta o voi scoate cat de curand... ca sa scap de ambele

image

I call him fish face ) :

image

Yeah... i'm cute... now FEED ME ! ) :

image

A fost unul, acum sunt 4 :

image

Au fost cativa.... acum sunt... multi (cred ca si-au triplat numarul) :

image

Gasca lui Papuc :

image

Si o poza de ansamblu :

image


Si acum cateva imagini cu departamentul tehnico-biologic de intretinere


Primul compartiment. Turboflotor blue 1000, incalzitor... bla bla... (Sticla de vodka e tot pentru acvariu. Eu nu am astfel de obiceiuri )

image

Refugiul cu DSB de 12 cm si niste Chaetomorpha pe care am adus-o zilele trecute (plina de microalge) ... eu aveam doar un smoc mic... Locatari : 4 Nassarius vibex, niste nereis, melci euplica, crabi... si miliarde de copepode harpacticoide

image

Si niste grape Caulerpa :

image

Senzor de nivel creatie proprie (intr-o noapte pe la ora 3 ... cand nu aveam somn). Ar fi trebuit sa fie provizoriu dar momentan isi face treaba...si permite o variatie de mai putin de 1cm in compartiment.

image

Ansamblul overflow si retur "de fabrica" :

image

SunSun 3000l/h x2 care momentan aduna "mazaga" albicioasa... bloom-ul bacterian dezvoltat in urma aditiei de carbon organic (vodka) :

image

Inima si ficatul sistemului de autocompletare, electrovalva momntata inaintea intrarii in osmozor :

image

Si in final o canistra chinezeasca, de un debit necunoscut, cu 2 sertare (carbune activ si absorbant de fosfati) :

image

Acvariul momentan nu arata tocmai de nota 10 si isi asteapta cumintel procesul de maturizare. Stapanul se conformeaza, si nu exagereaza cu lumina sau cu hranirea (dar nici cu schimburile de apa... si aici imi merit cateva "capace"). Coralina creste vizibil pe pietrele pe care era deja (cele din pico de 30l) si in curand sper sa apara si pe pietrele "noi". Testele sunt toate perfecte (mai putin Mg) dar hei, cine le poate avea chiar pe toate ? . Sper ca nu v-am plictisit cu postul meu kilometric si va doresc o seara buna.

.
[Email] [Yahoo!]
alber
Moderator
[Avatar]

Joined: 26/09/2008 12:20:22
Messages: 4859
Location: bucuresti - berceni
IP:
Offline

Cu ciano cum te-ai procopsit. E al naibii de urata. In rest felicitari si bafta multa in continuare cu el.

djphazer wrote:(Sticla de vodka e tot pentru acvariu. Eu nu am astfel de obiceiuri )

Stii ca negatia este intotdeauna factorul decisiv in stabilirea cu certitudine a unor apucaturi mai putin ortodoxe?

"e usor a scrie versuri, cand nimic nu ai a spune" - Mihai Eminescu
[Email] [Yahoo!]
djphazer
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/09/2010 03:03:20
Messages: 719
Location: Constanta
IP:
Offline

Cyano era pe pietre inca de cand erau in pico. M-am pricopsit de la florentina... pe un schelet de fungia pe care mi-a dat niste xenia. In nano crestea ce crestea pe piatra X ... si dupa ce disparea de la sine (fara sa fie "culeasa" de mine sau halita de melci) piatra ramanea mai inchisa la culoare... si nici ca mai aparea vreodata acolo... probabil o sa se intample la fel si in asta....deci rabdare si tutun pana va disparea complet... Asta e cu piatra moarta... si cu acvariul in curs de maturizare....

.
[Email] [Yahoo!]
ozi
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/03/2005 13:42:17
Messages: 523
Location: Toronto
IP:
Offline

Cum ai scapat de nitrati, cu sticluta aia de vodka sau?
Eu am pus cam o lingura de orez in vata de perlon azi sa incerc aditie de carbon solid...ca tot am probleme cu nitrati ridicati.
Si cu nano-ul ce faci?

fuga prin porumb face porcul mai mistret
[Email] [Yahoo!]
djphazer
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/09/2010 03:03:20
Messages: 719
Location: Constanta
IP:
Offline

Tot ce era in nano a fost mutat in acesta. Nitratii mi-au scazut singuri pana la 10, dar am zis ca se poate si mai bine....de-aia am zis sa incerc cu vodka. Metoda are si multe dezavantaje.... trebuie dozata zilnic (preferabil de 2 ori pe zi) .... skimmerul trebuie sa fie extrem de eficient ca sa scoata "mazga" respectiva.... e o adevarata feerie. La al tau de 70l nu recomand metoda. De orez nu stiu ce sa zic... am citit asa cat de cat dar sincer nu-mi face foarte tare cu ochiul metoda... Pe viitor vreau sa bag biopellets sa scap de chinul de a doza vodka zilnic. Chiar si cu orez daca functioneaza, skimmerul e sfant pentru ca principiul e aceleasi... Bacteriile care se dezvolta in urma aditiei de carbon asimileaza NO3 si PO4 ... dar ulterior trebuiesc scoase din masa apei... aici intervine skimmerul.... intelegi principiul ?

.
[Email] [Yahoo!]
ozi
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/03/2005 13:42:17
Messages: 523
Location: Toronto
IP:
Offline

Da inteleg cum functioneaza smecheria...numai ca nu sunt sigur ca skimmerul meu (red sea prizm) poate face fata la asa ceva. Cred ca azi voi scoate orezul, ca parca nu se merita riscul...
Biopellets sunt inca prea scumpe pe gustul meu, mai astept sa devina ceva mai comune si sa ma scada pretul.

fuga prin porumb face porcul mai mistret
[Email] [Yahoo!]
djphazer
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/09/2010 03:03:20
Messages: 719
Location: Constanta
IP:
Offline

Nu stiu sa-mi dau cu parerea la capitolul skimmere. Am folosit si folosesc unul singur pana acum... deci nu ma pot pronunta. Daca nu te deranjeaza vizual... poti incerca cu niste macroalge prin bazin... Preferabil Chaetomorpha. Caulerpa are prostul obicei sa se infiga in pietre si sa nu mai plece de acolo... deci e indicata numai pentru refugiu, sau acvarii in care exista pesti ierbivori...
De asemenea, poti trece si pestii la regim. Mie imi va sosi zilele astea (cel mai probabil luni) un Zebrasoma veliferum de 10cm si clownii si cardinalul primesc mancare doar din 2 in 2 zile pentru a nu chinui acvariul dpdv biologic prea tare pana la sosirea pestelui....care "dupa carte" ar fi trebuit sa mai treaca macar 2 luni pana la sosire...

Hai si cu un filmulete Scuzati sunetele enervante. Se juca logodnica Barn Buddy



pc.ciprian: ti-am editat eu sa mearega clipu aciulea ....pt asta ...BANG ...o ricordeea...

This message was edited 1 time. Last update was at 18/02/2011 21:50:32


.
[Email] [Yahoo!]
ozi
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/03/2005 13:42:17
Messages: 523
Location: Toronto
IP:
Offline

Pe unde ai vazut tu cheato in bazin??? poti te rog sa-mi arati o poza, ceva, sa-mi fac o idee. ca nu pot pricepe cum poti lipi un ghem de pietre, fara sa se rupa in bucatele si sa se imprastie peste tot.
eu mai am un acvariu de 10G (35l) aproape marin cu un spotted puffer si am incercat sa leg cheato cu ata de o bucata de lemn si s-a desprins toata dupa vreo saptamana doua.

fuga prin porumb face porcul mai mistret
[Email] [Yahoo!]
djphazer
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/09/2010 03:03:20
Messages: 719
Location: Constanta
IP:
Offline

Pai ea nu se ataseaza ... dar sta... Eu am in refugiu cateva smocuri, care le bag putin printre pietre sa nu o ia la plimbare...si sta. O infigi si tu undeva cat sa nu o ia la plimbare dar sa primeasca si lumina.....
P.S. Mg la 1250 sau peste daca vrei sa iti creasca chaeto sa suga NO3 (eu il am la 1140 ....si se umple de microalge ...)

.
[Email] [Yahoo!]
djphazer
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/09/2010 03:03:20
Messages: 719
Location: Constanta
IP:
Offline

Si un mic update, cu poze de calitate (multumesc ciprian) si cu noul membru al familiei :



image

image

image

image

image

image

image

image

image

image

image

image

image

image

image

image

image


Si iata-l si pe noul membru al familiei :

image

This message was edited 1 time. Last update was at 22/02/2011 21:27:56


.
[Email] [Yahoo!]
Oana
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 18/05/2009 13:42:44
Messages: 370
Location: Bucuresti, Sos. Giurgiului
IP:
Offline

crabul ala e absolut mortal. Si poza in care e fotografiat invers e bestiala! Foarte frumos acvariul!!!!!!!!
djphazer
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/09/2010 03:03:20
Messages: 719
Location: Constanta
IP:
Offline

Poza respectiva si eu i-am spus lui ciprian ca e de reviste. Doar ca nu e crab, e crevete .

.
[Email] [Yahoo!]
Oana
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 18/05/2009 13:42:44
Messages: 370
Location: Bucuresti, Sos. Giurgiului
IP:
Offline

djphazer wrote: Doar ca nu e crab, e crevete .


detalii domle
 
Forum Index » Bazine mici si medii
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com