[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
reamenajare acvariu  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
Andrei Panainte
Senior member
[Avatar]

Joined: 15/11/2010 00:00:39
Messages: 853
Location: Constanta
IP:
Offline

Asa arata acvariul meu acum cateva zile , dupa un reset general si dupa ce s-a stabilizat : http://www.youtube.com/watch?v=J97rVGd2rO4

Fiecare colt , fiecare miscare , tot ce atingem este o dovada a existentei lui Dumnezeu
[Yahoo!]
Pushkatu
Senior member
[Avatar]

Joined: 14/09/2010 09:25:50
Messages: 1149
Location: Bistrita, B-N
IP:
Offline

Frumos, pare putin cam aglomerat in rest e super.

This message was edited 1 time. Last update was at 19/07/2011 20:14:09


Seris venit usus ab annis.
[Yahoo!] [MSN]
Andrei Panainte
Senior member
[Avatar]

Joined: 15/11/2010 00:00:39
Messages: 853
Location: Constanta
IP:
Offline

A fost si mai aglomerat , dar am mai donat din pesti , si mai am inca 3 cory de donat , si dupa ce ii dau si pe ei sper sa nu mai fie nicio problema .

Fiecare colt , fiecare miscare , tot ce atingem este o dovada a existentei lui Dumnezeu
[Yahoo!]
Andrei Panainte
Senior member
[Avatar]

Joined: 15/11/2010 00:00:39
Messages: 853
Location: Constanta
IP:
Offline

Desi acvariul incepuse sa mearga bine m-am pricopsit cu o cianobacterie verde nusj exact ce e dar stiu de la cine am luato , stiu ca dispare cu eritromicina , din cate am inteles 1 pastila la 25-30 l de apa , insa ce nu stiu este daca dupa ce folosesc trb sa fac vreun schimb masim de apa ? Dupa ce o folosesc prima oara cat trb sa astept pana sa repet procedeul. Am luat pastilele dar nu stiu sa le administrez ) paca nu au prospect . Astept un sfat . Multumesc

Fiecare colt , fiecare miscare , tot ce atingem este o dovada a existentei lui Dumnezeu
[Yahoo!]
tarca.paul
Member
[Avatar]

Joined: 13/07/2011 23:53:27
Messages: 252
Location: Bistrita
IP:
Offline

Numai cuvinte de lauda! Am o parere, totodata o intrebare,daca ai scoate creanga din stanga, care vine inspre geamul din fata, cum ar fi? Mie unul mi se pare ca ar arata si mai ingrijit , e doar o parere pana la urma. Noroc in continuare!!! ai grija de el ca e frumos rau!

A belief that heaven or an afterlife awaits us is a "fairy story" for people afraid of death! S.H
Andrei Panainte
Senior member
[Avatar]

Joined: 15/11/2010 00:00:39
Messages: 853
Location: Constanta
IP:
Offline

Nu cred ca ar mai arata la fel , eu personal cred ca ea are farmecul ei , si schimba complet peisajul , plus ca in cioata si-a facut vizuina seful de kribensis si nu ma indur sa o stri. Oricum multumesc de parere si de vorbele frumoase

Fiecare colt , fiecare miscare , tot ce atingem este o dovada a existentei lui Dumnezeu
[Yahoo!]
Andrei Panainte
Senior member
[Avatar]

Joined: 15/11/2010 00:00:39
Messages: 853
Location: Constanta
IP:
Offline

Asta este unul din motivele pentru care nu scot cioata

http://www.youtube.com/watch?v=VzBidn1CwRU

Masculul de kribensis a facut niste culori dementiale si femela e pe masura. este superb masculul pacat ca nu o sa apuce sa iasa pui din acele icre. Pe cand cealalta pereche arata ca niste guvizi nu mai au culori deloc de cand au depus astia ca ii fugaresc toata ziua .

Fiecare colt , fiecare miscare , tot ce atingem este o dovada a existentei lui Dumnezeu
[Yahoo!]
tarca.paul
Member
[Avatar]

Joined: 13/07/2011 23:53:27
Messages: 252
Location: Bistrita
IP:
Offline

M-ai convins! Uita ceea ce am spus , pot sa te intreb ce specie ai in filmulet la min 2:50 exact in returul filtrului...sunt masculi mici de guppy? Nu-mi pot da seama...

A belief that heaven or an afterlife awaits us is a "fairy story" for people afraid of death! S.H
Andrei Panainte
Senior member
[Avatar]

Joined: 15/11/2010 00:00:39
Messages: 853
Location: Constanta
IP:
Offline

Sunt 3 masculi mici de endler :-P. Stiu ca nu se potrivesc cu restul pestilor dar sunt foarte dragalasi.

Fiecare colt , fiecare miscare , tot ce atingem este o dovada a existentei lui Dumnezeu
[Yahoo!]
tarca.paul
Member
[Avatar]

Joined: 13/07/2011 23:53:27
Messages: 252
Location: Bistrita
IP:
Offline

Eu am o vorba, sper sa ma fac inteles: "n-au nici o treaba cu acvariul"... dar is minune ...tine-i acolo ca bine stau

A belief that heaven or an afterlife awaits us is a "fairy story" for people afraid of death! S.H
Pushkatu
Senior member
[Avatar]

Joined: 14/09/2010 09:25:50
Messages: 1149
Location: Bistrita, B-N
IP:
Offline

E frumos, dar mi se par totusi cam multe specii. Nu se iau kribensis la bataie si cu ramirezii?

Eu am avut 1 pereche care mi-a scos 20 de pui si erau foarte teritoriali. Dupa cateva saptamani am dat puii pentru ca au inceput sa ii fugareasca cei mari. Din video, saracii endleri par ingroziti, inotau frenetic. Sunt foarte buni parinti kribensis, asa ca fi cu ochii pe ei si pe ceilalti pesti, sa nu ai surprize. Iti recomand sa le mai creezi mici refugii, ca sa nu ii lasi pe ceilalti cu ochii in soare.

Seris venit usus ab annis.
[Yahoo!] [MSN]
Andrei Panainte
Senior member
[Avatar]

Joined: 15/11/2010 00:00:39
Messages: 853
Location: Constanta
IP:
Offline

Ar fi totusi cam multi dar nu ma mai indur sa dau din ei . Caci toti imi plac , pana acum nu am avut probleme cu ei , aseara masculul de kribensis ii mai fugarea putin pe ramirezi dar in rest deloc , bine si toate astea pana a mancat femela toate icrele ) . Endleri inca sunt debusolati au doar 2-3 zile de cand i-am luat . Tare mi-as fi dorit sa le pot oferi acvariul pe care mi-l doresc , dar momentan sa se multumeasca cu asta , ca loc de altul nu e

Fiecare colt , fiecare miscare , tot ce atingem este o dovada a existentei lui Dumnezeu
[Yahoo!]
cirotariu
Senior member
[Avatar]

Joined: 19/07/2010 13:04:15
Messages: 1132
Location: BUCURESTI, Chitila
IP:
Offline

Bravos, colega, arata foarte bine, mie personal imi pare aerisit. Frunzoaiele alea de lotus nimphea arata foarte bine. Io cand am avut imi facea pui, urcau pana aproape de suprafata, acolo facea frunza, se inrosea dar nu se facea asa mare. Lipsa de CO2, bineinteles. La tine imi plac cum arata. Pe furtunasele alea (doua am vazut io, lipite cu ventuze) iese aer sau difuzezi CO2-ul? Ca nu am vazut difuzorul de CO2 sau am orbul gainilor. Felicitari, arata bine, cu tot cu speciile alea amestecate, pare foarte "vioi" ansamblul.

Citius, altius, fortius... acvarius
[Email] [Yahoo!]
Andrei Panainte
Senior member
[Avatar]

Joined: 15/11/2010 00:00:39
Messages: 853
Location: Constanta
IP:
Offline

Multumesc colega. Frunzele alea cresteau si la mine pana sus , dar acum le mai tai nu las foarte mult , 2-3 frunze , ca altfel imi umbreste gazonul foarte mult , au facut si la mine doi pui , dar ii mai lasa sa creasca putin si dupa ii scot. Momenta CO2 are difuzor improvizat din filtre de tigara nefumate , caci difuzorul de sticla s-a spart. urmeaza sa ii cumpar azi unul dar ma gandesc daca sa iau jbl taifun sau difuzor ceramic clasic

Fiecare colt , fiecare miscare , tot ce atingem este o dovada a existentei lui Dumnezeu
[Yahoo!]
cirotariu
Senior member
[Avatar]

Joined: 19/07/2010 13:04:15
Messages: 1132
Location: BUCURESTI, Chitila
IP:
Offline

Si tu l-ai spart pe ala ceramic ca o pipa ? Asa sensibil e ca io nu am apucat nici sa il montez cand l-am avut. Baga taifunul de la JBL, zice-se ca e cel mai eficient.

Citius, altius, fortius... acvarius
[Email] [Yahoo!]
Andrei Panainte
Senior member
[Avatar]

Joined: 15/11/2010 00:00:39
Messages: 853
Location: Constanta
IP:
Offline

Da s-a spart dupa cateva luni , sunt foarte sensibile , si dupa ce l-am spalat de doua ori am ramas cu jumate din coada pipei in mana , am luat deja taifunul este si montat acum astept sa vad cum se comporta si daca e ii mai iau o extensie sau nu.

Fiecare colt , fiecare miscare , tot ce atingem este o dovada a existentei lui Dumnezeu
[Yahoo!]
Andrei Panainte
Senior member
[Avatar]

Joined: 15/11/2010 00:00:39
Messages: 853
Location: Constanta
IP:
Offline

Am si eu o mica intrebare , a folosit cineva acvariul juwel lido acela cu dim 60x40x50 ceva aseamanator de 120 litri ? Este bun de un scape reusit ? intreb asta pentru ca vreau sa schimb plantatul si vroiam sa imi fac un acv de 60x50x50 si iese undeva la 150 litri , dar nu stiu daca a testat careva un astfel de acvariu la plantat .

Fiecare colt , fiecare miscare , tot ce atingem este o dovada a existentei lui Dumnezeu
[Yahoo!]
Andrei Panainte
Senior member
[Avatar]

Joined: 15/11/2010 00:00:39
Messages: 853
Location: Constanta
IP:
Offline

Si cam asa arata acvariul dupa mai bine de 3 luni de la setare :
[Thumb - IMG_3080.jpg]

[Thumb - IMG_3078.jpg]

[Thumb - IMG_3079.jpg]


Fiecare colt , fiecare miscare , tot ce atingem este o dovada a existentei lui Dumnezeu
[Yahoo!]
Andrei Panainte
Senior member
[Avatar]

Joined: 15/11/2010 00:00:39
Messages: 853
Location: Constanta
IP:
Offline

Altele
[Thumb - IMG_3081.jpg]

[Thumb - IMG_3082.jpg]

[Thumb - IMG_3083.jpg]


Fiecare colt , fiecare miscare , tot ce atingem este o dovada a existentei lui Dumnezeu
[Yahoo!]
Andrei Panainte
Senior member
[Avatar]

Joined: 15/11/2010 00:00:39
Messages: 853
Location: Constanta
IP:
Offline

Taifunul nici macar nu se cunoaste in coltul din stanga caci este acoperit complet de lotusul acela , de asta ii si merge asa bine lui .
[Thumb - IMG_3087.jpg]

[Thumb - IMG_3088.jpg]

[Thumb - IMG_3084.jpg]

This message was edited 1 time. Last update was at 08/08/2011 14:14:18


Fiecare colt , fiecare miscare , tot ce atingem este o dovada a existentei lui Dumnezeu
[Yahoo!]
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com