[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Aquascaping Contest  XML
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Author Message
elis
Senior member
[Avatar]

Joined: 06/04/2014 01:39:53
Messages: 683
Location: Bucuresti-Titan
IP:
Offline

Bravo !!!

Reusitele si esecurile unui om, sunt rezultatul direct al gandurilor sale !
maryusdv8
Membru de baza

Joined: 11/11/2013 21:26:00
Messages: 364
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Felicitari! smilie
alex08
Senior member
[Avatar]

Joined: 28/01/2013 10:36:14
Messages: 832
Location: Craiova,Dolj
IP:
Offline

Nu stiu cum vi se pare voua, dar mie mi s-a parut tare ciudata treaba de la sectiunea Dutch. Nu ma asteptam sa fie asa de putine olandeze...in lume!
Deci 22 de acvarii, din care doar 7 acceptate ca facand parte din acest stil. Normal ca nu am de ce sa ma bucur de locul 4...din 7.
Sa vedem la anul cum o sa arate sectiunea asta.

Treaba cu numarul de specii care ar trebui in mod normal sa se regaseasca intr-un olandez nu stiu cum sa o mai iau. Pe o parte Marco Aukes spune ca am prea multe specii de plante (18 in cazul de fata), dar pe de alta parte vad primul loc din concurs care are 16 specii. Greseala in cazul de fata, zic eu, nu este la numarul de specii pe care le-am avut, ci in faptul ca nu le-am pus in valoare pe toate (cum zice si el : it is missing the big impact contrasts). Daca tufele ar fi fost mai mari, culorile mai aprinse, altfel aparea contrastul (contrastele) in bazin.

Poza inscrisa de mine :
image

Locul I :
image

Locul II :
image

Locul III :
image

P.S. : Pe viitor o sa ma limitez la 12, maxim 15 specii, sa vad cum va arata asa.

P.S. 2 : Felicitari si aici, Iulian, nu stiu daca citesti forumurile. ;) Eu tot mai astept un jurnal cu "Drops of light in the forest" !

Facebook : Tranquility Aquarium
maryusdv8
Membru de baza

Joined: 11/11/2013 21:26:00
Messages: 364
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Felicitari, Alex!
Leon
Member
[Avatar]

Joined: 22/01/2011 16:45:44
Messages: 199
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Alex, rezultatul tau e grozav in primul rand ca acvariul tau se afla in cele putine admise la acest stil (olandez) ....
si eu sunt consternat de mica participare la aceasta sectiune, poate ca e primul an .... sunt unele acvarii frumoase, dar nu in stilul olandez ...
Oricum, ia-o asa: esti locul 4 in lume la stilul olandez .... un stil care pare banal la prima vedere, dar sunt o multime de criterii care trebuiesc indeplinite

Felicitari !

http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20/14266.page
[Yahoo!]
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Felicitari Alex, dar eu nu pot vedea pozele, dau click a bou si nu se intampla nimic

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
opincarul
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 14/08/2012 14:29:31
Messages: 1769
Location: Varteju - Magurele
IP:
Offline

dan.pavelescu wrote:Felicitari Alex, dar eu nu pot vedea pozele, dau click a bou si nu se intampla nimic


Nici la mine nu merg link-urile.

Mama prostilor e mereu gravida!
maryusdv8
Membru de baza

Joined: 11/11/2013 21:26:00
Messages: 364
Location: Bucuresti
IP:
Offline

opincarul wrote:
dan.pavelescu wrote:Felicitari Alex, dar eu nu pot vedea pozele, dau click a bou si nu se intampla nimic


Nici la mine nu merg link-urile.


Incercati aici: http://showcase.aquatic-gardeners.org/2014/index3.html
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Eu unul ma asteptam sa fie putine acvarii in aceasta categorie...e primul an.
De asemenea, stilul olandez nu mai este asa in verva, lumea trage acum mai mult pe nature, pe acvarii tip diorama...
Cu siguranta vor fi mai multi inscrisi la anul.

Pacat ca nu s-a inscris si colegul georeo.


Apropos, sa nu ma injuri , dar din cate stiu eu, la aga se claseaza doar top10, sau top3, dupa caz; restul nu mai sunt afisate in ordinea clasarii.
Desi in cazul tau, putem spune fara probleme ca s-a nimerit foarte bine pe "patra pozitie", e mai bun decat celelalte fara doar si poate.

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
alex08
Senior member
[Avatar]

Joined: 28/01/2013 10:36:14
Messages: 832
Location: Craiova,Dolj
IP:
Offline

Posibil sa ai dreptate, Stefan.
Cum zici si tu, stilul pare sa nu mai fie la "moda", dar eu zic ca se poate face ceva frumos si sa aducem un pic de aer "proaspat".
Setup-urile castigatoare nu m-au dat pe spate, nu stiu de ce dar parca aduc a acvarii de prin 2000 toamna. Se poate face mai mult.

Vorba ta, poate la anul il vedem si pe colegul georeo inscris, am avea sanse mult mai mari.

Facebook : Tranquility Aquarium
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Felicitari Alex!

Pe mine ma bucura o crestere a participarii romanilor la concursuri de acvaristica si o tendinta evidenta de crestere a punctajelor obtinute. Stiu ca suntem mult in urma altor tari mult mai mici decat Romania (asta e pentru Sandu :ok dar daca privim din avion trebuie sa vedem tendinta generala...


„Singurele lucruri care se intampla rapid intr-un acvariu sunt cele rele. Lucrurile bine facute se observa in timp si necesita rabdare, rabdare, rabdare...”
Alex
Administrator
[Avatar]

Joined: 28/07/2004 22:32:30
Messages: 4189
Location: Bucur-Obor
IP:
Offline

Lucian wrote:Stiu ca suntem mult in urma altor tari mult mai mici decat Romania (asta e pentru Sandu :ok dar daca privim din avion trebuie sa vedem tendinta generala...
... asa este suntem cu mult inn urma dar trend-ul este crescator si asta-i cxel mai important lucru
Daca reclama facuta afara, poate si RAC , poate si munca depusa de-a lungul vremii a reusit sa impulsioneze si sa ambitioneze un pic aquascaperul roman nu pot decat sa ma bucur.
In rest bravo Alex si bravo Dan, ce a realizat el acolo cu acvariul ala de top 10 nu-i chiar usor.

Nu cu mult timp in urma ...cam pe vremea cand se tot intreba lumea de ce unul sau altul a iesit pe locul 1 si nu pe locul x si invers la RAC, am inceput sa dau ceva explicatii legate de ce a punctat sau ce nu.
Tot cam pe atunci eram luati la caterinca...de bah daca asa a spus juratu` atunci trebuie sa-l credem....
Cam tot in aceiasi perioada se teseau urzelile punctajelor si clasamentelor.

Din cate imi aduc aminte, deloc intamplator cei doi au punctat in top si la noi...deci cum ramane cu caterinca pe subiect???

Altfel ma cam alatur celor spuse de tine. Cam asta sper si eu legat de trend dar zic eu, in primul rand, ar trebui sa se schimbe...si climatul.
Deocamdata alimentat de anumiti binevoitor,i e prea multa balacela in rahat...si o suspicune generalizata.
E tipic acvaristicii post `89

SPUNE-MI CE "CODOI" AI CA SA-TI SPUN CINE ESTI
georeo
Member
[Avatar]

Joined: 25/06/2009 22:56:07
Messages: 222
Location: RM VILCEA
IP:
Offline

aaa ce cum .. acum am vazut si eu ) felicitari Alex pt concurs, cat despre carcoteala am o singura vb ... gura lumii numai pamantul o astupa ...

nihil sine Deo!
Nagy Attila
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 13/07/2008 11:53:51
Messages: 454
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Gaplc:
http://www.gaplc.eu/gallery-2014/standard
[Yahoo!] [ICQ]
Laurentiu
Junior member
[Avatar]

Joined: 05/02/2014 10:45:03
Messages: 84
IP:
Offline

Uitandu-te la aceste poze juri ca acvaristica e o joaca de copil !
Alex
Administrator
[Avatar]

Joined: 28/07/2004 22:32:30
Messages: 4189
Location: Bucur-Obor
IP:
Offline

@georeo: multumesc mult


Laurentiu wrote:Uitandu-te la aceste poze juri ca acvaristica e o joaca de copil !


Pai asa si este...partea proasta este ca daca te uiti la punctaj, constati ca se joaca mai mult copiii lor si nu ai nostrii

This message was edited 1 time. Last update was at 19/12/2014 00:18:38


SPUNE-MI CE "CODOI" AI CA SA-TI SPUN CINE ESTI
Nagy Attila
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 13/07/2008 11:53:51
Messages: 454
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

ISTA 1st International Aquascaping Contest

http://www.iiac.com.tw/index.php

Au inceput inscrierile!!
[Yahoo!] [ICQ]
Nagy Attila
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 13/07/2008 11:53:51
Messages: 454
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

The International Aquatic Plants Layout Contest 2015

http://en.iaplc.com

Au inceput inscrierile si aici!
[Yahoo!] [ICQ]
Nagy Attila
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 13/07/2008 11:53:51
Messages: 454
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

NEWS NEWS NEWS
Would like to share the latest updates news with you:
1. GAPLC rename to EAPLC
2. Update on application guidelines
3. Update on scoring guidelines
4. Update on judges board
5. Update on sponsors lineup
6. Homepage redesign
Go check out the new webpage www.eaplc.com and explore the changes yourself. JS

The official launch of EAPLC 2015 shall be 04.01.2015. The work can be filed on or after 1.6.2015. Deadline is the 31.08.2015.
Further information can be found at www.eaplc.com
Participation is free and the three competition categories are endowed with a total prizes worth over € 5,000
[Yahoo!] [ICQ]
Nagy Attila
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 13/07/2008 11:53:51
Messages: 454
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Au inceput inscrierile la concursul AGA:

http://www.aquatic-gardeners.org/Enter/

si la EAPLC:

http://eaplc.com/en/online-application
[Yahoo!] [ICQ]
 
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com