[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Borcanu'  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

N-am mai zis nimic de mult timp. Grigore e sanatos, voios, voinic si ar manca non-stop daca l-as lasa

Bilele de riccia merg muuult mai bine de cand am suplimentat lumina si adaug EC. Astazi le-am si tuns caci au crescut mari si una s-a desprins de pe piatra.

image

Tigerii, au mai ramas 3. Doi au sarit intr-o noapte, probabil inca neobisnuiti de prezenta lui Grigore s-au speriat...i-am tinut eu acoperiti o zi, dar aparent ar fi fost bine sa-i mai tin o perioada...iar unul a disparut. Nu stiu daca l-a halit Grigore sau a dat coltul si a fost ascuns pe undeva incat nu l-am vazut pana s-a descompus.
Restul care au ramas, par sa fie ok, adica au ceva timp de cand sunt in acvariu, cred ca vor rezista in timp.
Iar aseara, spre surpriza mea, am gasit o femela graviduta

image

Acum nu stiu exact ce sa fac cu ea. Puisorii sigur nu vor rezista lui Grigore. Niste chestii mici si miscatoare cred ca au sa i se para foarte interesante subsemnatului.
Daca pun femela in acvariul cu creveti, o linseaza...

Eventual sa astept aproape 30 de zile(cat dureaza gestatia) dupa care sa o pun intr-un borcan (la propriu) cu ceva muschi si eventual o pompa mica de aer si sa puna puisorii acolo, dupa care pe ea sa o intorc inapoi in acvariu iar puisorii sa ramana in borcan pana mai cresc...

Ce ziceti?

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
xenon
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/01/2012 23:27:30
Messages: 521
Location: Iasi
IP:
Offline

Dar pe Maria Sa Grigore nu ni-l arati?
Am dat si eu comanda la domnul Dan de 3 rcs,sunt foarte curios cum ii v-a primi Jimbo daca rezista o saptamana si il obisnuiesc cu vecini iau ceva o specie mai frumoasa.Mai are crystal red shrimp dar imi este mila sa ii dau lui Jimbo mancare la 25 lei bucata .

Jurnal Nano Shrimp Tank

[Yahoo!]
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Pai tocmai, e pacat de banii aia.
Bine, eu am pus tigerii pentru ca nu puteam sa ii tin in acvariul cu creveti...altfel n-as fi tinut creveti langa bettan.

In ceea ce priveste crystal red shrimp, am citit si ca sunt ceva mai pretentiosi decat alti creveti, cum ar fi rcs ii.

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Daca ai ceva moss acolo, vor rezista, mie mi-au rezistat cativa in prezenta echivalentului lui Grigore... plus ca shrimpii sunt iuti, nu stau ei sa fie prinsi ma rog daca ai foarte multi si n-au loc de ascunzis - o parte nu rezista.

Acv. 30L, Acv. 10L, Acv. 16L, Reef 30L, Acv. 0.09L; In trecut: Acv. 25L, Acv. 8L
Pt. imbunatatit navigarea pe forum (My Stats, Big Images resize, Timezone fix)
[WWW]
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Este moss, este si riccia dupa cum se vede.
Atunci poate incerc sa-i las asa. Deocamdata sa duca sarcina. Din ce am inteles tigerii au probleme in a duce la termen progeniturile...si daca se mai si sperie de Grigore din cand in cand.

Vedem, va tin la curent

This message was edited 1 time. Last update was at 26/03/2012 20:41:27


Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

O poza cu Grigore. Doar una, caci nu stiu ce a patit, dar de vreo doua saptamani inebuneste cand vede aparatul foto.
Pur si simplu incepe sa se zbata, sa fuga, o data era sa sara din acvariu...
Habar n-am care e problema lui, cert e ca s-a certat cu aparatul foto

image

Pare sa o duca destul de bine. Haleste la greu. Totul ok.

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
xenon
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/01/2012 23:27:30
Messages: 521
Location: Iasi
IP:
Offline

Ha ha!Cine stie ce crede el ca faci tu cu aparatul malefic .Oricum frumos,cred ca da fetele pe spate .Si eu ma gandesc sa ii iau lui jimbo o femela dar stiu ca e mai complicat .Nu stiu,sa ma mai documentez in privinta breeding-ului.

Jurnal Nano Shrimp Tank

[Yahoo!]
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Si mie mi-a trecut prin cap treaba asta, mai ales ca vazusem la arcapet o femela reusita...dar asta ar insemna inca un acvariu si nu mai primesc aprobare de la forurile superioare

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
xenon
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/01/2012 23:27:30
Messages: 521
Location: Iasi
IP:
Offline

stefanp wrote:Si mie mi-a trecut prin cap treaba asta, mai ales ca vazusem la arcapet o femela reusita...dar asta ar insemna inca un acvariu si nu mai primesc aprobare de la forurile superioare

Trebuie neaparat alt acvariu?Nu se poate tine cu bettanul pana ce depun icrele si apoi data in acvariul mare?Ca femela mere la comun.

Jurnal Nano Shrimp Tank

[Yahoo!]
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Din cate stiu eu, masculul si femela se tin in acvariu doar la depus.
Acvariul de depunere trebuie sa fie fara substrat, cu ceva filtru cu debit foarte mic sau pompa de aer cu burete, ca sa nu deranjeze cuibul. Fara substrat ca sa poata culege icrele de jos.
Masculul se tine cu alevinii pana ies la inot si nu mai e nevoie ca sa ii aduca in cuib, dupa care se scoate si el si raman puii singuri in acvariu.


Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Cred ca Grigore al meu are velvet...

De vreo cateva zile inotatoarea caudala o tine "inchisa" si nu o mai intinde ca inainte. De asemenea are niste ca niste pete, albastrui (la velvet totusi ar trebui sa fie galbui/aurii). Are asa ceva de cand l-am luat, am crezut la inceput ca sunt irizatii de culoare, problema e ca nu stau in acelasi loc...deci ma gandesc ca sunt datorita parazitului. Acum s-au adunat mai mult pe coada si parca totusi nu e doar culoarea inotatoarei ci ceva care este prins de inotatoare...

De asemenea, astazi cand i-am pus oglinda n-a reactionat ca de obicei, adica sa se zburleasca. A stat un pic indiferent si dupa a fugit...si tot asa vreo 5 minute pana am renuntat.

De mancat mananca in continuare foarte bine si se repede la mancare urgent sau cand ma simte pe langa acvariu...insa in rest e cam bleg.

N-am din pacate cum sa fac poza deocamdata, caci nu am aparatul la mine...iar cu telefonul nu cred ca reusesc sa prind calumea.

Maine am sa-l trec la bai de sare si daca nu ii trece, am sa cumpar jbl oodinium (asta e si numele parazitului din cate am citit). Flaconul de jbl ektol fluid aparent nu ajuta pentru asa ceva.

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Man, betta mereu au probleme se pare - deci nu te stressa prea mult - o sa-i treaca cu tratament. Despre sare, la cate pareri pro am citit, la atatea si contra.
As fi curios sa stiu daca reactioneaza cumva la ea, al meu nu a avut parte de asa ceva.

This message was edited 1 time. Last update was at 05/05/2012 19:23:13


Acv. 30L, Acv. 10L, Acv. 16L, Reef 30L, Acv. 0.09L; In trecut: Acv. 25L, Acv. 8L
Pt. imbunatatit navigarea pe forum (My Stats, Big Images resize, Timezone fix)
[WWW]
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Pe site-ul ala de mi l-ai dat tu cu cateva pagini mai inainte, zicea tipul ala ca daca pui in apa un pic de sare, e putin probabil ca sa faca velvet. Din pacate asta nu o pot face avand plante, insa il voi separa sa vad ce se intampla...
Nu ma repet in medicamente inca.

Oricum, am sa va tin la curent cu evolutia. De curiozitate ieri am facut si niste teste in apa, nh4, no2 = 0. NO3 ul nu l-am masurat, dar am sa o fac peste cateva zile (deocamdata am facut ieri schimbul de apa, deci n-are cum sa fie mare oricum).

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Pe la 7 dupa-amiaza la pus pe Grigore la imbaiat.
Separat intr-un recipient de 1 litru si jumatate cu o lingurita de sare. Il las pana dimineata, dupa care il pun la loc si maine seara repet schema.

Acum ca l-am scos din acvariu si m-am uitat mai de aproape, pare si un pic mai slabit.

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
naitsirc
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/11/2011 10:20:13
Messages: 651
Location: Oradea
IP:
Offline

Imi pare rau sa aud ca Grigore e bolnav... sper sa isi revina cat mai repede. Nu am trecut cu al meu prin asa ceva, dar uite aici un link... poate l-ai citit deja. Pe langa sare, se pare ca trebuie sa il tii la intuneric si sa cresti temperatura pe la 27-28

Don't only practice your art, but force your way into its secrets, for it and knowledge can raise men to the Divine - Ludwig van Beethoven
[Yahoo!]
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

L-am citit mai demult, dar uite ca uitasem de el. Multumesc.
Am sa-l tin si la intuneric atunci.

Totusi sunt nedumerit de ce nu e galbui/ruginiu...

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
naitsirc
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/11/2011 10:20:13
Messages: 651
Location: Oradea
IP:
Offline

Nu stiu ce sa iti spun de culoare... dar inca o chestie... nu stiu daca ii face bine sa il tot pui inapoi in acvariu in fiecare seara... adica nu stiu daca mutatul asta des nu il streseaza si in special la betta: stres => imunitate scazuta => hrana pentru paraziti

Nu mai tin minte daca mai aveai si alte vietati cu Grigore in acelasi bazin? Daca da, se pare ca va trebui sa faci un tratament in bazin caci e contagioasa problema.

Don't only practice your art, but force your way into its secrets, for it and knowledge can raise men to the Divine - Ludwig van Beethoven
[Yahoo!]
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Aveam niste creveti (la care am inteles ca nu au boli comune cu pestii), dar care oricum nu mai exista...Cred ca pana la urma Grigore n-a fost asa sfant cum credeam...

E o idee si asta cu stresul. Dar m-am gandit ca il afecteaza si daca il tin 24/24 in apa cu sare...
Acum nu stiu ce sa zic. Sunt deschis la pareri.

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
narcis
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 04/11/2011 22:32:48
Messages: 2472
Location: pitesti
IP:
Offline

Nu am eu asa mare experienta, dar as renunta la trambalatul lui de colo colo. Nici 24h in apa cu sare nu mi se pare ok, fa tratament de scurta durata, daca are paraziti fa o concentratie mare de sare si fa bai scurte....dar acelasi lucru, il vei stresa si mai mult. Poti baga linistit daca vrei sare in "borcan", o vei scoate cu schimburile de apa, iar daca moare vreo planta, ceva, ai destule in acvariul mare.
[ICQ]
naitsirc
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/11/2011 10:20:13
Messages: 651
Location: Oradea
IP:
Offline

Sunt de acord cu narcis, cu completarea ca ai putea sa scoti plantele de acum si sa le pui in acvariul mare (sigur nu rezista la sare - din experienta mea)... numai ca acest parazit fiind inrudit cu algele, sa nu care cumva sa il duci si in acvariul mare... eventual cauta ceva metoda de a deparazita plantele inainte de a le muta... nu stiu cu ce... parca viulian facuse ceva asemanator recent, dar nu mai stiu cu ce substanta/metoda.

Cititnd acum mai sus am vazut ca Grigore era speriat de aparatul foto... e posibil sa fi fost stresat de ceva mai demult si pe fondul stresului si a imunitatii scazute sa ii fi aparut parazitii. Oricum fondul genetic la betta ce se gaseste la noi e praf... si eu ma gandesc serios pentru urmatorul betta sa imi aduc ceva de pe dincolo..

Don't only practice your art, but force your way into its secrets, for it and knowledge can raise men to the Divine - Ludwig van Beethoven
[Yahoo!]
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com