[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Test medii filtrare biologica  XML
Forum Index » Apa
Author Message
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

Uite ca nu nu stiam asta. Cum se uzeaza inelele ceramice?

Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
Fadds
Senior member
[Avatar]

Joined: 28/10/2019 08:21:04
Messages: 698
Location: Brasov
IP:
Offline

Liv wrote:Uite ca nu nu stiam asta. Cum se uzeaza inelele ceramice?

Cand se transforma in tocatura de inele ceramice.

Sparte sau intregi, sunt aceeasi mizerie. Nu mai folosesc asa ceva.

This message was edited 1 time. Last update was at 29/01/2021 09:07:59

narcis
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 04/11/2011 22:32:48
Messages: 2471
Location: pitesti
IP:
Offline

Stiu de mult de aceste teste, chiar ma contraziceam cu un prieten pe baza acestora. Eu raman la parerea mea ca este doar un test de marketing, cam ca tot ce se intampla azi in jurul nostru. In articolul acesta, se recomanda totusi pentru filtrarea biologica a se folosi materiale dedicate.
Daca nu ma insel, tot in acest articol se povesteste si despre alge. Acolo, la apa verde, cititi despre ideea de a indeparta aceasta boom.
Sunt multe lucruri interesante acolo, de ajutor. Dar cum tot ce ne inconjoara este "pe interes", incerc sa gandesc si sa compar. Alegerea ramane la latitudinea fiecaruia, cu bune si cu rele, iar rezultatele vor fi in consecinta.
[ICQ]
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Eu tot nu inteleg cum a dedus nea caisa chimistul vietii ca niste bucati de plastic sunt mai bune decat matrixul.
In mintea mea simpla de neica nimeni, daca iau o bucata de plastic si una de matrix - de aceeasi marime, o sa observ ca plasticul poate fi colonizat de bacterii doar pe suprafata externa, in timp ce matrixul poate fi colonizat si pe suprafata externa, dar si pe interior.
Am vazut pe forumuri (romanesti si straine) sute de acvarii minunate, tinute cu medii poroase (matrix, siporax, etc), dar foarte putine tinute cu plastice.

Pe de alta parte. Am luat site-ul la puricat si chiar nu m-a convins cu nimic.
Se alege un nume de domeniu "academic", se prezinta un autor care de fapt nu se prezinta, se mentioneaza o bibliografie dar de fapt nu se mentioneaza.
Pe parcursul paginilor se repeta de n ori ca matrixul e de rahat si ca nu trebuie sa cheltuim multe (citez) $$$ pe el, ci sa folosim niste mizerii din plastic, ca alea sunt calea, lumina si adevarul.

Pai sa vedem, testul facut de habarnistul din mine.
Acvariu plantat, 550 litri, tinut cu doua filtre (era suficient unul, pe al doilea l-am pus din alte motive, pentru reactoare co2, purigen, pentru piticii din capul meu).
In doua filtre cat sa incapa? Vreo 10 litri de material filtrant. Ce sa vezi, doar siporax.
Acvariu plantat, 200 de litri, cu un filtru in care incap 3-4 litri de siporax si la care nu fac mententanta decat o data la 3 luni. Apa cristal, geamuri jegoase.
Acvariu marin, 600 litri, 10 litri material filtrant - siporax, spartura de coral, matrix, bioballs. Cristal.

Mentionez ca eu scot buretii din filtre, las unul singur si ala taiat pe jumatate (subtiat).
Unde sunt sutele de $$$? Gasesti matrix si siporax cam la acelasi pret, vrac. Vai, dar ce mult costa cei 3-4-5 litri de care ai nevoie si pe care ii cumperi O SINGURA DATA! Dar pe tigari cat dai lunar?
Pai daca stiam.. nu ma duceam eu la brico, cumparam 2 metri de teava de canalizare din pvc, ma puneam cu bomfaierul pe ea si produceam apa cristal.

Parerea mea - site-ul nu este credibil, autorul este necunoscut, nu vad clipuri, notite privind testele zilnice/saptamanale, poze cu tot ce sustine, nu vad nimic.
O gargara obosita, spusa in cuvinte frumoase, numai buna de prostit lumea.

Daca nu sunteti de acord cu mine nu ma injurati, mi-am facut vaccin cu cip si senzori de parcare, eram ametit si gata sa cad de pe marginea pamantului plat (scrie pe internet si eu cred orice).

edit: ca o incheiere - nu exista produsul minune. Vrei sa ai frumos? Fa curat in acvariu, aspira substratul, curata ce e de curatat, fa schimburi regulate de apa si cel mai important, lasa acvariul sa se stabilizeze.

This message was edited 1 time. Last update was at 29/01/2021 10:21:19


I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
Fadds
Senior member
[Avatar]

Joined: 28/10/2019 08:21:04
Messages: 698
Location: Brasov
IP:
Offline

Nu te injura nimeni, este ok sa nu fim de acord

Dar macar esti de acord cu mine ca si asta e gargara?

Each liter of Matrix™ provides as much surface (>~700 m2) as 170 liters of plastic balls!


These macropores are ideally sized for the support of nitrifying and denitrifying bacteria. This allows Matrix™, unlike other forms of biomedia, to remove nitrate along with ammonia and nitrite, simultaneously and in the same filter.


De pe site-ul Seachem...
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Pai ai vazut tu negustor care sa nu-si laude capra?

Mai era unu pe facebook, care topea faianta si gresie din care rezulta un material filtrant minune, care se picura pe matrix de la distanta. Si ce agresiv era omul cand isi sustinea produsul

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Intotdeauna m-au amuzat discutiile astea, gen "Oglinda, oglinjoara...", pentru ca pentru minte lucrurile sunt destul de clare:
- cel mai bun material de filtrare e ala pe care ti-l permiti. Punct!
- daca ai grija de acvariu si faci schimburi de apa cu oarecare regularitate, atunci orice material filtrant o sa-si faca treaba.
- solutia optima sta in "moderatie si echilibru": ai grija sa nu suprapopulezi bazinul... ai grija sa nu arunci mancare cu galeata... ai grija la mentenanta... si o sa ai pesti fericiti si sanatosi, chiar daca filtrarea ta e mai slabuta.

Daca esti un idiot care baga patruj' de baboi in douaj' de litri de apa... atunci nu te ajuta nici "mama materialelor filtrante".
In rest, fiecare articol de tipul acesta isi are sponsorii lui. Vizibili sau nu.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

koala wrote:Intotdeauna m-au amuzat discutiile astea, gen "Oglinda, oglinjoara...", pentru ca pentru minte lucrurile sunt destul de clare:
- cel mai bun material de filtrare e ala pe care ti-l permiti. Punct!
- daca ai grija de acvariu si faci schimburi de apa cu oarecare regularitate, atunci orice material filtrant o sa-si faca treaba.
- solutia optima sta in "moderatie si echilibru": ai grija sa nu suprapopulezi bazinul... ai grija sa nu arunci mancare cu galeata... ai grija la mentenanta... si o sa ai pesti fericiti si sanatosi, chiar daca filtrarea ta e mai slabuta.

Daca esti un idiot care baga patruj' de baboi in douaj' de litri de apa... atunci nu te ajuta nici "mama materialelor filtrante".
In rest, fiecare articol de tipul acesta isi are sponsorii lui. Vizibili sau nu.


Bravo, ai spus dintr-o bucata ce ma chinui eu de 5 posturi

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
lukitza
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 13/09/2012 11:15:53
Messages: 1591
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

dan.pavelescu wrote:
Bravo, ai spus dintr-o bucata ce ma chinui eu de 5 posturi


Pai stii care e asemanarea intre un inginer si un caine, nu?
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Daca eu sunt cainele, sa stii ca nu ma pot linge singur acolo, am incercat

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
lukitza
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 13/09/2012 11:15:53
Messages: 1591
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

lukitza wrote:

Pai stii care e asemanarea intre un inginer si un caine, nu?


Amandoi au o privire inteligenta dar nu se stiu exprima
Tu esti ingineru
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline



Eu stiu sa vorbesc in felul meu, cine stie sa asculte.. bine

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
opincarul
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 14/08/2012 14:29:31
Messages: 1769
Location: Varteju - Magurele
IP:
Offline

dan.pavelescu wrote: Mai era unu pe facebook, care topea faianta si gresie din care rezulta un material filtrant minune, care se picura pe matrix de la distanta. Si ce agresiv era omul cand isi sustinea produsul


Ala care ameninta ca ne da in judecata pentru defaimare cand i-am cerut sa dovedeasca cele scrise? Ala care vinde fara datele firmei pe site?

Mama prostilor e mereu gravida!
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

Ala e - Cristian Ionescu . Da' a disparut de vreo 2 ani de pe FB. Cu tot cu materialul minune. O fi nume predestinat.

Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
opincarul
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 14/08/2012 14:29:31
Messages: 1769
Location: Varteju - Magurele
IP:
Offline

Liv wrote:Ala e - Cristian Ionescu . Da' a disparut de vreo 2 ani de pe FB. Cu tot cu materialul minune. O fi nume predestinat.


Nu a disparut, inca mai exista, dar sub forma pupicilor administrati de fanii hardcore, aia care nu fac diferenta intre apa clara si continutul de toxine din ea

Mama prostilor e mereu gravida!
Fadds
Senior member
[Avatar]

Joined: 28/10/2019 08:21:04
Messages: 698
Location: Brasov
IP:
Offline

opincarul wrote:
Ala care ameninta ca ne da in judecata pentru defaimare cand i-am cerut sa dovedeasca cele scrise?

Ce bine ca pe cei de la Sera si Seachem nu-i deranjeaza nimeni cu chestii din astea.
Noroc cu piata nereglementata. Ai voie sa scrii orice pe eticheta.

This message was edited 1 time. Last update was at 29/01/2021 18:23:27

Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

In mod sigur chestia aia cu buretii mai buni decit orice e o treaba de marketing. Ca si recomandarea de a schimba materialul filtrant biologic la citeva luni ca se uzeaza.

Probabil ca de aia dispare din cind in cind Matrix de pe piata. In urma cu 3 saptamini ma hotarisem sa curat filtrul - are vreo 6 luni de cind nu am mai umblat prin el. Am zis sa mai bag niste Matrix in loc de Siporax. Intr-o saptamina ajunge - zic eu. Caut. In Romania nu e. In Ungaria nu e. Nici in Cehia , nici in Polonia. Asa ca momentan am renuntat la curatat filtru pina fac rost de Matrix.

E curios cum de sint asa cautate chestiile astea vulcanice. Matrix, Volcanit, Volcano Mineral , piatra ponce , spartura de lava.

Oricum si la mine sint pline de bureti. Prefiltrele.

Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
opincarul
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 14/08/2012 14:29:31
Messages: 1769
Location: Varteju - Magurele
IP:
Offline

Toate cele enumerate mai sus dispar periodic datorita faptului ca zacamantul nu e urias si nu doar romanii cumpara. Excavatiile se fac in anumite locatii, acolo unde testele au indicat o compozitie a rocii aproape de idealul produsului. Daca in zona sunt certuri intre bastinosi, de exemplu, productia se opreste cateva zile. Care crezi ca e impactul asupra furnizorilor locali?

Mama prostilor e mereu gravida!
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

Valabil la mai multi. Oricum nu toti se aprovizioneaza din acelasi loc. Care il tin bine ascuns. iar in ultimii 3-4 ani disparitiile astea au devenit mai dese. Sau definitive cum s-a intimplat cu Volcanit.

Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
Fadds
Senior member
[Avatar]

Joined: 28/10/2019 08:21:04
Messages: 698
Location: Brasov
IP:
Offline

Acvarii filtrate doar cu burete 20 si 30 ppi:

https://m.youtube.com/watch?v=m5RzpvyCPhw
 
Forum Index » Apa
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com