[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Sweet-Bat  XML
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Author Message
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12932
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Da bre, intentionam sa fac asta, dar senzorii pe care-i am sunt prea butucanosi pentru bazinul asta. Trecand peste aspectul vizual neplacut al senzorului, folosirea lui ar presupune sa scad si nivelul apei cu vreo 2 cm

Daca stii alta metoda de control al nivelului (fara sa pun bidoane deasupra acvariului, cu apa prin cadere ca la porumbei)..

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
varolluis
Member

Joined: 16/05/2015 16:15:31
Messages: 218
Location: Panduri/Bucuresti
IP:
Offline

Fa-i un schimb la picatura.
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Am uitat sa zic ca-mi place acvariu', e coolt .

dan.pavelescu wrote:Daca stii alta metoda de control al nivelului (fara sa pun bidoane deasupra acvariului, cu apa prin cadere ca la porumbei)..

Si mie-mi place ideea cu picatura.
Pentru ca stiu ca nu vrei sa te complici poti faca un compromis: sa acoperi acvariu' cu un geam la sfirsit de saptamina chiar daca pierzi un pic din intensitatea luminoasa.
Eventual sa-l acoperi doar in fata si-n spate, sa fie liber chiar sub lampa.

Poze: smilie ... Poze cu plante
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

dan.pavelescu wrote:Daca stii alta metoda de control al nivelului (fara sa pun bidoane deasupra acvariului, cu apa prin cadere ca la porumbei)..

Ba sa stii ca eu as face EXACT manevra asta.

- un bidon jmeker, "impachetat" frumos (ca sa nu se vada urat) si urcat pe raftu' ala de sus.
- un furtun relativ subtire si usor de mascat, adus pana la suprafata apei (undeva pe spate, printre acareturile celelalte).
- scade apa nitel? Pac-pac, se autocompleteaza corespunzator pana cand nivelul apei depaseste capatul liber al furtunului.

Este o metoda sigura 100% si care nu poate sa dea gres... esti ferit de erorile "tehnice" si de toate cacaturile aferente: caderi de curent, senzori fututi, pompa arsa, etc.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Dan Hincea
Senior member
[Avatar]

Joined: 03/12/2010 12:30:15
Messages: 602
Location: Bucuresti
IP:
Offline

daca nu-i faci BA si sump esti fraer

dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12932
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Io zic sa nu te pui cu neboonii

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
kirucd
DIY Master
[Avatar]
Joined: 07/05/2011 19:27:18
Messages: 8209
Location: Bucuresti
IP:
Offline

dan.pavelescu wrote:Pai, nene Dragos, situatia e asa. Aici la Corbeanca apa de la robinet curge in forma solida (avem instalatie de dedurizare la put, dar e vax albina)
Si pentru ca m-a cadorisit nea Victor cu niste tonine si cinereum, era pacat sa nu prepar o apa mai de Doamne ajuta


Eu nu te mustram, ba din contra, e foarte bine ce faci. Parerea mea, am mai exprimat-o pe forumuri,
este ca asa ar trebui sa procedam toti cu toate acvariile plantate, apa de osmoza remineralizata pentru
tipul de plante si vietuitoarele pe care le avem in bazin. Cand m-am apucat de acvaristica, cu vreo 6 ani
in urma, asa am procedat de la inceput. Acvariul meu plantat "merge" in virtutea inertiei de vreo 3-4 ani
dar cu schimburi zilnice de apa de osmoza, automate. Ba chiar si intalatia de osmoza scotea la un moment
dat in jur de 40-50 TDS, numai buna sa fie folosita fara remineralizare Dar solutia corecta este apa de
osmoza remineralizata.

hadul wrote:daca nu-i faci BA si sump esti fraer


... unu' micut acolo

This message was edited 1 time. Last update was at 02/03/2017 17:42:23


Filtre biologice
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24422.page
Reef 500+
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/17511.page
Scubaline 460 - Discusi
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/15524.page
Bean animal overflow
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20369.page
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

Toti reef guru au un plantat


___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

koala wrote:
dan.pavelescu wrote:Daca stii alta metoda de control al nivelului (fara sa pun bidoane deasupra acvariului, cu apa prin cadere ca la porumbei)..

Ba sa stii ca eu as face EXACT manevra asta.

- un bidon jmeker, "impachetat" frumos (ca sa nu se vada urat) si urcat pe raftu' ala de sus.
- un furtun relativ subtire si usor de mascat, adus pana la suprafata apei (undeva pe spate, printre acareturile celelalte).
- scade apa nitel? Pac-pac, se autocompleteaza corespunzator pana cand nivelul apei depaseste capatul liber al furtunului.

Este o metoda sigura 100% si care nu poate sa dea gres... esti ferit de erorile "tehnice" si de toate cacaturile aferente: caderi de curent, senzori fututi, pompa arsa, etc.


O metoda mai precisa pe care am folosit-o la Fluval Edge e cea cu doua tevi: una urca pana sus in recipient si da nivelul apei jos in acvariu, a doua e la baza recipientului si cativa cm sub nivelul apei in acvariu. Bazata pe presiuni negative, mult mai faina decat varianta cu o singura tava.

___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
scorpionul
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/11/2011 22:13:12
Messages: 3090
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

um02122 wrote:O metoda mai precisa pe care am folosit-o la Fluval Edge e cea cu doua tevi: una urca pana sus in recipient si da nivelul apei jos in acvariu, a doua e la baza recipientului si cativa cm sub nivelul apei in acvariu. Bazata pe presiuni negative, mult mai faina decat varianta cu o singura tava.


pune si tu niste poze sa inteleg si eu, ca vreau sa fac schimbul la picatura la cei 750 ai mei

armonia vietii consta in echilibrul pe care il asiguram
[Yahoo!]
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/36269.page#p316652

Metoda este pentru pastrat nivelul, gen ATO gravitational.

This message was edited 1 time. Last update was at 21/03/2017 08:26:11


___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12932
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

scorpionul wrote:
um02122 wrote:O metoda mai precisa pe care am folosit-o la Fluval Edge e cea cu doua tevi: una urca pana sus in recipient si da nivelul apei jos in acvariu, a doua e la baza recipientului si cativa cm sub nivelul apei in acvariu. Bazata pe presiuni negative, mult mai faina decat varianta cu o singura tava.


pune si tu niste poze sa inteleg si eu, ca vreau sa fac schimbul la picatura la cei 750 ai mei


Grasule, n-are treaba schimbul la picatura cu autocompletarea.
Tu fa-ti o gaura in bazin, nivelul il reglezi cum ti-am zis (gaura, flansa, un cot la 90 si o bucata de teava. marimea bucatii de teava = nivelul apei).
Avand schimb la picatura, nu te intereseaza ATO (autocompletarea). Poate sa te intereseze un sistem de auto water change..

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
scorpionul
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/11/2011 22:13:12
Messages: 3090
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

dan.pavelescu wrote:Poate sa te intereseze un sistem de auto water change..


????ceva poze pentru inspiratie se poate? surse de informatie

armonia vietii consta in echilibrul pe care il asiguram
[Yahoo!]
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12932
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

N-am boss si in clipa de fata sunt foarte foo-thut la serviciu.

Da-i un auto water change pe google si vezi care e principiul.
E usor de facut, ai nevoie doar de:

- ideal, acces la scurgere si teava de apa curenta - sau - mai putin ideal, doua recipiente mari pe care le umpli/golesti ad@labbam

si, in functie de ideal/mai putin ideal:

- niste senzori de nivel
- powerhead-uri
- electrovalva apa
- prize programabile

Daca ai rabdare, cand ma linistesc iti fac io o schita d-aia old school, cu creionul pe hartie (nu stiu io cu scheme d-alea savante)

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
scorpionul
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/11/2011 22:13:12
Messages: 3090
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

ok, nu ma grabesc, am toata viata in fata

armonia vietii consta in echilibrul pe care il asiguram
[Yahoo!]
Gabi C
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 25/09/2015 20:10:33
Messages: 3744
Location: Munchen
IP:
Offline

Mestere cum merge bazinul ?
Cresc plantele ?
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12932
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Nu prea. Nici nu cresc, nici nu mor, stagneaza.
Azi am facut un upgrade major, sper sa se rezolve toate problemele.

image

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
kirucd
DIY Master
[Avatar]
Joined: 07/05/2011 19:27:18
Messages: 8209
Location: Bucuresti
IP:
Offline

L-ai descantat adica

Filtre biologice
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24422.page
Reef 500+
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/17511.page
Scubaline 460 - Discusi
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/15524.page
Bean animal overflow
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20369.page
Gabi C
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 25/09/2015 20:10:33
Messages: 3744
Location: Munchen
IP:
Offline


Poate e o idiotenie ce spun dar senzatia mea este ca introducerea vuetuitoarelor de pe la sfirsitul celei de a doua saptamini ajuta intr o masura ca plantele sa o ia din loc mai repede. Asta cu schimburile de apa de rigoare.
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12932
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

De acord cu tine! Dar momentan n-am bani nici sa dau buna ziua, mai asteptam. Va fi cea mai lunga ciclare din istoria ciclarilor

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
 
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com