[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Betta  XML
Forum Index » Anabantidae
Author Message
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

JBL Biotopol e o idee mult mai buna pentru schimburile de apa.
Si daca ai nevoie de bacterii, JBL Denitrol

Ambele produse sunt mult superioare fata de cele mentionate.

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
David Andrei
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 13/06/2021 08:30:38
Messages: 397
Location: Bucharest - Sector 4, Romania
IP:
Offline

dan.pavelescu wrote:JBL Biotopol e o idee mult mai buna pentru schimburile de apa.
Si daca ai nevoie de bacterii, JBL Denitrol

Ambele produse sunt mult superioare fata de cele mentionate.


Da, le stiu . Aveam incredere in Tetra ca s cei mai buni ei cu eheim si Jbl.. Mersi ca mi ai spus. Mancarea de la ei cum ti se pare, ca mereu am luat de la ei si am si acum?

Si parere cat de cat despre starea actuala a acvariului? Oare in momentul actual este deciclat? Alte sfaturi daca se poate. Multumesc frumos pentru tot!

This message was edited 1 time. Last update was at 20/02/2022 13:24:25

dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Tetra au produse bune, dar nu cele 2 de care ti-am zis. Mancare n-am folosit, eu iau JBL, Dennerle sau NLS, in functie de ce am nevoie.
Nu stiu ce sa iti zic de ciclare, nu am suficiente date si nici timp nu am acum sa stau sa caut ce ai scris in cele 2000 de posturi.

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
David Andrei
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 13/06/2021 08:30:38
Messages: 397
Location: Bucharest - Sector 4, Romania
IP:
Offline

dan.pavelescu wrote:Tetra au produse bune, dar nu cele 2 de care ti-am zis. Mancare n-am folosit, eu iau JBL, Dennerle sau NLS, in functie de ce am nevoie.
Nu stiu ce sa iti zic de ciclare, nu am suficiente date si nici timp nu am acum sa stau sa caut ce ai scris in cele 2000 de posturi.


Eu ma refeream la ciclare din momentul actual, la schimburile de apa si restul.. deranjari ale substratului maxime si altele..
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Daca deja a fost ciclat, nu trebuie sa-ti faci griji

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
David Andrei
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 13/06/2021 08:30:38
Messages: 397
Location: Bucharest - Sector 4, Romania
IP:
Offline

dan.pavelescu wrote:Daca deja a fost ciclat, nu trebuie sa-ti faci griji


Ah, ok.
David Andrei
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 13/06/2021 08:30:38
Messages: 397
Location: Bucharest - Sector 4, Romania
IP:
Offline

Dan, voiam sa te mai intreb in legatura cu plantele si ce-ai mai zis ca-mi pui acolo, nu ai putea sa le lasi sambata viitoare la cabinet si sa trec eu duminica (atunci cred ca m as intoarce de la tara) sau luni cel tarziu sa le iau..?
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Ti-am spus ca ti le las acolo si le iei luni.
Poti sa le iei si duminica, daca platesti un doctor sa vina de acasa special pentru tine. Parca e mai bine luni, nu?

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
David Andrei
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 13/06/2021 08:30:38
Messages: 397
Location: Bucharest - Sector 4, Romania
IP:
Offline

dan.pavelescu wrote:Ti-am spus ca ti le las acolo si le iei luni.
Poti sa le iei si duminica, daca platesti un doctor sa vina de acasa special pentru tine. Parca e mai bine luni, nu?


A, credeam ca lucrati si duminica ) . Da da, perfect luni . Asa ramane atunci, mersi frumos inca odata pentru gest!

This message was edited 1 time. Last update was at 20/02/2022 18:17:27

David Andrei
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 13/06/2021 08:30:38
Messages: 397
Location: Bucharest - Sector 4, Romania
IP:
Offline

Mai am o intrebare, pestii se pot evapora...? :/ Tot am vazut ca mi lipseste unul din cei 4 cumparati recenti (nu fac deosebirea prea buna dintre molly xifo platy dar stiu ca am luat 2 molly si 2 xifo) si acum scotand toate plasticele observ ca el chiar a disparut... ce sa se fi intamplat cu el, poate sa fi fost mancat? desi. nu cred , sunt micuti dar nici chiar asa...
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Lichidele se evapora.
Pestele fie a murit si s-a descompus (mai poate fi mancat de alti pesti sau de melci) fie a sarit din acvariu si o sa-l gasesti uscat la prima curatenie.

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
David Andrei
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 13/06/2021 08:30:38
Messages: 397
Location: Bucharest - Sector 4, Romania
IP:
Offline

dan.pavelescu wrote:Lichidele se evapora.
Pestele fie a murit si s-a descompus (mai poate fi mancat de alti pesti sau de melci) fie a sarit din acvariu si o sa-l gasesti uscat la prima curatenie.


Am zis la gluma la partea cu evaporatul . Am inteles atunci, de sarit era prea mic si nici nu era nivelul apei maxim sa poata sarii...probabil s o fi descompus fiind mort sau o fi fost mancat... melci n am
alinutz80
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 05/12/2017 16:46:23
Messages: 2254
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

David, ai scris aici la greu .....si lumea asa nu poate urmari tot, plus ca nu are timp sa urmareasca tot. Incearca sa concentrezi mai multe mesaje intr-o singura postare si sa nu fie atatea postari noi.

Lemnele sunt ok, curata-le bine si spala le ok, plus tine le in apa cum am zis eu si colegii mai sus.

Ti-am mai zis odata sa pui pozele aici: http://plici.ro/ - eu pe acel site nu le pot vedea numai de pe telefon.

Acvariul arata ok, dar scoate si acea piatra calcaroasa - ti-am mai zis si eu si colegii de multe ori mai sus. Pune tot timpul apa pana sus in acvariu - si asta ti-am mai zis...si doar apoi faci poza.

Pietrele care le-ai adunat daca nu sfaraie la otet sunt ok...spala le bine, oparestele, curata le cu perie radacina si baga le in acvariu.

In rest, adauga plantele de la Dan si mergi inainte. Foloseste bacterii de la JBL. JBL Denitrol de care ti-a zis Dan mai sus. Pt schimb apa JBL Biotopol.

Mancarea de la Tetra este ok...eu am folosit Tetra Discus multa vreme si acum mai folosesc Tetra Wafer Mix pt ancistrusi, Luri si pesti de fund. Dar sunt si altele mai bune gen: Hikari, Tropical, Dennerle, Ocean Nutrition, NLS, JBL etc.

Acvariu 450L scalari manacapuru+rio nanay, keyhole chiclids, electric blue acara: https://www.youtube.com/watch?v=-MA1TMbu9ks

Acvariu 100L: https://www.youtube.com/shorts/A5UxprvhBMY

Acvariu 54L, Creveti crystal red: https://www.youtube.com/watch?v=TymTMhB75ms
Acvariu 54L, Creveti Blue dream: https://www.youtube.com/watch?v=G2XfmX2GJVo
Acvariu 54L, Land of trees: https://www.youtube.com/watch?v=6dfXKjSEi74

https://www.flickr.com/photos/190306661@N08/albums
David Andrei
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 13/06/2021 08:30:38
Messages: 397
Location: Bucharest - Sector 4, Romania
IP:
Offline

alinutz80 wrote:David, ai scris aici la greu .....si lumea asa nu poate urmari tot, plus ca nu are timp sa urmareasca tot. Incearca sa concentrezi mai multe mesaje intr-o singura postare si sa nu fie atatea postari noi.

Lemnele sunt ok, curata-le bine si spala le ok, plus tine le in apa cum am zis eu si colegii mai sus.

Ti-am mai zis odata sa pui pozele aici: http://plici.ro/ - eu pe acel site nu le pot vedea numai de pe telefon.

Acvariul arata ok, dar scoate si acea piatra calcaroasa - ti-am mai zis si eu si colegii de multe ori mai sus. Pune tot timpul apa pana sus in acvariu - si asta ti-am mai zis...si doar apoi faci poza.

Pietrele care le-ai adunat daca nu sfaraie la otet sunt ok...spala le bine, oparestele, curata le cu perie radacina si baga le in acvariu.

In rest, adauga plantele de la Dan si mergi inainte. Foloseste bacterii de la JBL. JBL Denitrol de care ti-a zis Dan mai sus. Pt schimb apa JBL Biotopol.

Mancarea de la Tetra este ok...eu am folosit Tetra Discus multa vreme si acum mai folosesc Tetra Wafer Mix pt ancistrusi, Luri si pesti de fund. Dar sunt si altele mai bune gen: Hikari, Tropical, Dennerle, Ocean Nutrition, NLS, JBL etc.


Oh.. da .. am scris ceva :/// . O sa incerc sa concetrez ideile intr-un singur post. O sa pun pozele pe plici ro atunci. Am facut tot ce ati spus , pietrele testate, o sa le mai fierb 30 40 pin si pietrele cred ca o sa le pun in acvariu ca le am curatat destul.. am varsat apa in care au stat lemnele "ca o incomodeaza pe mama ligheanul plin de apa in cada" ca n are loc de el etc.. o sa le fierb si pe alea si o sa le mai las in apa pana weekend viitor.

edit: (pentru Dan) : Nu mai plec la tara, ajung sambata sa le iau direct.
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Ok, o sa iti dau eu mesaj sambata cand ajung la cabinet.

image

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
David Andrei
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 13/06/2021 08:30:38
Messages: 397
Location: Bucharest - Sector 4, Romania
IP:
Offline

dan.pavelescu wrote:Ok, o sa iti dau eu mesaj sambata cand ajung la cabinet.

image


Perfect, stiu unde este. Mai am o intrebare, credeti ca mai iese mirosul de otet din pietre? Miros ca naiba a otet... (de cand le am testat) , poate cand le fierb in apa oparita si restu o sa fie ok.
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Spala-le la chiuveta si gata. Poti sa le bagi in bazin, nu afecteaza cu nimic, mirosul se duce in cateva zile.

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
David Andrei
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 13/06/2021 08:30:38
Messages: 397
Location: Bucharest - Sector 4, Romania
IP:
Offline

dan.pavelescu wrote:Spala-le la chiuveta si gata. Poti sa le bagi in bazin, nu afecteaza cu nimic, mirosul se duce in cateva zile.


Le-am spalat de le au venit rau... o sa le fierb diseara ca am scoala curand si le bag in acvariu.

This message was edited 1 time. Last update was at 21/02/2022 12:24:32

dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Nu le mai fierbe, daca le-ai spalat si nu au urme de detergent, poti sa le bagi

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
David Andrei
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 13/06/2021 08:30:38
Messages: 397
Location: Bucharest - Sector 4, Romania
IP:
Offline

dan.pavelescu wrote:Nu le mai fierbe, daca le-ai spalat si nu au urme de detergent, poti sa le bagi


Pai eu le am luat din pamant le am bagat la inmuiat spalat de cateva ori dar tot nu mi prea inspira incredere... sa nu afecteze cu ceva pestii. Le mai las la inmuiat pana diseara in apa fiarta de la retea ca sub surprinderea mea exista si asa ceva si ziua.. nu doar seara, multam' nea Nicule si aia e atunci.

This message was edited 1 time. Last update was at 21/02/2022 12:28:20

 
Forum Index » Anabantidae
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com