[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Acvariu nou  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
LUPmic
Senior member

Joined: 26/05/2008 09:28:07
Messages: 1182
Location: Bucuresti, Berceni
IP:
Offline

Cu molly n-am incercat, iar de mancare cred ca i-am cam infometat ( o data pe zi) . O sa caut molly, dar mananca alga pe care o am eu (din ce am cautat eu zic sa fie Staghorn--Corn de cerb) ?
[Email] [Yahoo!]
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

adriancalotescu wrote:Cu molly n-am incercat, iar de mancare cred ca i-am cam infometat ( o data pe zi) . O sa caut molly, dar mananca alga pe care o am eu (din ce am cautat eu zic sa fie Staghorn--Corn de cerb) ?

Lasa mincarea, ca nu asta e problema. Nu prea cred ca exista pesti morti de foame in acvariile personale. Mai degraba invers. Pentru staghorn inceraca cu SAE, inlaturarea manuala a frunzelor afectate si reducerea luminii. De asemenea, daca folosesti fertilizanti, fa-o cu masura si nu abuza de cei lichizi. Incearca bilute JBL in substrat, la radacina plantelor. Si inca ceva, cu cit numarul de pesti este mai mic iar cel al plantelor este mai mare, ai mai multe sanse de succes. Sifoneaza substratul cu atentie si fa schimburi de apa mai dese pina scapi de nenorocirea asta.
LUPmic
Senior member

Joined: 26/05/2008 09:28:07
Messages: 1182
Location: Bucuresti, Berceni
IP:
Offline

Algele mele n-au disparut in schimb au aparut si altele, pe cele existente a aparut o alta verde(crud), care a aparut si pe pietre. Cea veche si batrana se poate lua cu mana foarte usor de pe unele frunze pe care a aprut cea noua , insa de pe tulpini mai greu. In rest toate bune. Aaaaaaa au inceput iar gupyy sa se inmulteasca, in curand o sa postez iar la donatii. Si nu, n-am poze
Haruko, am ascultat sfatul cu SAE si astept sa vina pestii.....
[Email] [Yahoo!]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

adriancalotescu wrote:Algele mele n-au disparut in schimb au aparut si altele, pe cele existente a aparut o alta verde(crud), care a aparut si pe pietre.
Poate ai noroc sa se extermine intre ele .

Poze: smilie ... Poze cu plante
LUPmic
Senior member

Joined: 26/05/2008 09:28:07
Messages: 1182
Location: Bucuresti, Berceni
IP:
Offline

buna asta. Cand m-am pricopsit cu prima alga am incercat sa o adun cu mana, cu scobitoarea, cu un bat de frigariui... insa se desprindea greu de multe ori cu bucatele de frunze. Insa acum vvad ca de pe frunze se curata usor.
[Email] [Yahoo!]
LUPmic
Senior member

Joined: 26/05/2008 09:28:07
Messages: 1182
Location: Bucuresti, Berceni
IP:
Offline

Am mai pierdut un neon, ca simtome era mai apatic, statea deoparte si manca putin. Alte simptome n-am vazut si azi dimineata l-am scos repede sa nu-l vada fetita si n-am mai stat sa vad ce si cum. Algele sunt la fel...... ma gandesca sa refac acvariul. Am o intrebare , credeti ca vor rezista o luna gupy cu neonii intr-un acvariu pana il ciclez pe cel al neonilor din nou.
[Email] [Yahoo!]
LUPmic
Senior member

Joined: 26/05/2008 09:28:07
Messages: 1182
Location: Bucuresti, Berceni
IP:
Offline

A reusit cineva din Bucuresti(zic din Bucuresti pentru ca stiu ca apa nu e buna pentru inmultit neoni, la mine avea la ultima masuratoare GH>10 si PH 6,8-7,2) sa inmulteasca neoni? Intreb pentru ca unul din neoni are burta mare si eu care vroiam sa refac acvariul
[Email] [Yahoo!]
Sesmar
POKEMBER
[Avatar]

Joined: 07/10/2007 09:32:07
Messages: 509
Location: Insulele Virgine, Inteligente si Devreme Acasa
IP:
Offline

adriancalotescu wrote:....zic din Bucuresti pentru ca stiu ca apa nu e buna pentru inmultit neoni, la mine avea la ultima masuratoare GH>10 si PH 6,8-7,2..

Te referi la apa de la retea sau apa din acvariul tau?
La mine in Titan, la retea, apa are gh=7, kh=5, ph=7.95. Asta saptamana trecuta. La alte masuratori aveam gh=8, kh=6 iar phul eu nu l-am vazut niciodata sub 7.90.

865
[Yahoo!]
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

adriancalotescu wrote:A reusit cineva din Bucuresti(zic din Bucuresti pentru ca stiu ca apa nu e buna pentru inmultit neoni, la mine avea la ultima masuratoare GH>10 si PH 6,8-7,2) sa inmulteasca neoni? Intreb pentru ca unul din neoni are burta mare si eu care vroiam sa refac acvariul


Tu crezi ca neonii sunt precum guppy? Ia citeste colea - Paracheirodon innesi. Asa ca iti poti reface acvariul linistit. :sic:
Lofty
De-al casei
[Avatar]
Joined: 08/12/2005 12:32:30
Messages: 1242
Location: Bucuresti
IP:
Offline

adriancalotescu wrote:Intreb pentru ca unul din neoni are burta mare si eu care vroiam sa refac acvariul

Ar fi bine sa nu arate asa. La caracteristicile apei tale e extrem de putin probabil sa ai "urmasi".

Dupla & Dennerle - 360 l si Malawi - 550 l
LUPmic
Senior member

Joined: 26/05/2008 09:28:07
Messages: 1182
Location: Bucuresti, Berceni
IP:
Offline

Sesmar----"Te referi la apa de la retea sau apa din acvariul tau?
La mine in Titan, la retea, apa are gh=7, kh=5, ph=7.95. Asta saptamana trecuta. La alte masuratori aveam gh=8, kh=6 iar phul eu nu l-am vazut niciodata sub 7.90."
Valorile care le-am dat sunt din acvariu.

Lofty----Pestele nu arata chiar asa, dar oricum burta a crescut mai mult decat la ceilalti.

Haruko----Merci de articol, citisem cam jumate din informatie prin alte parti.
[Email] [Yahoo!]
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

knighttt wrote:Salutare,
Inca nu m-am apucat de ciclat acvariul (astept podiumul pentru bazin) dar am inceput sa caut plante.
Din cate am inteles, indicate ar fi Ciratopteris sau Hygrophila (consuma multi nitriti). De unde as putea ca procur? Prisoseste cuiva vreo plantutza?
Dupa ce il stabilizez as vrea sa incerc si alte tipuri de plante mai estetice si din cauza asta nu as vrea sa investesc prea mult in prima faza.

Multumesc!


Nu inteleg de ce te tot bagi este posturile altora. Ti-am mai separat si ieri unul pe care il gasesti la sectiunea Despre noi. Te rog frumos sa continui acolo.
LUPmic
Senior member

Joined: 26/05/2008 09:28:07
Messages: 1182
Location: Bucuresti, Berceni
IP:
Offline

Intai si intai La multi ani tuturor!.Ieri m-am apucat si am scos tot din acvariu, pestii(neonii si ancistrusul) i-am pus in cel cu guppy, plantelor le-am aplicat tratamentul cu un min in solutie de apa si clor(1 la 19), am spalat acvariul si pietrisul.In tot acest timp filtrul a functionat in apa scoasa din acvariu intr-o galeata(apoi am lasat doar buretele in apa si am spalat si filtrul). Am pus alt substrat( de data asta in strat mai gros) , am pus pietrisul, plantele (am si niste Cryptocorine--merci @dozer), apa(cata salvasem in galeata si in vasele din casa) si am lasat filtrul sa mearga. Azi am copletat cu apa lasata de ieri la declorinat, aprox 15l (am acvariu de 45l ).Pestii o sa-i pun dupa ce fac un test al apei, dar mai astept putin. Sfaturi , injuraturi, incurajari etc
[Email] [Yahoo!]
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Noi ce sa-i mai uram in afara de traditionalul "LA MULTI ANI!"

Sa te bucuri de un acvariu fara alge, dupa sufletul tau!
LUPmic
Senior member

Joined: 26/05/2008 09:28:07
Messages: 1182
Location: Bucuresti, Berceni
IP:
Offline

NO3-0
NO2-0
GH->10
KH-6
PH-6,4-6.8
Astea sunt valorile apei, masurate azi. Cred ca maine mut pestii inapoi in acvariu
[Email] [Yahoo!]
LUPmic
Senior member

Joined: 26/05/2008 09:28:07
Messages: 1182
Location: Bucuresti, Berceni
IP:
Offline

Am mai asteptat un pic ,abia aseara am mutat neonii in bazinul lor. I-am mutat seara dupa ce s-a stins lumina la acvariu, pentru ca stiam ca sunt greu de prins si nu am vrut sa-i chinui prea mult(am avut o veioza mica intr-un colt al camerei sa-mi dea o lumina mica sa-i vad si eu cat de cat).
[Email] [Yahoo!]
LUPmic
Senior member

Joined: 26/05/2008 09:28:07
Messages: 1182
Location: Bucuresti, Berceni
IP:
Offline

Pozele mie nu prea imi ies(aparatul cam slab sau fotograful ), dar o sa incerc. Referitor la apa am masurat pe 5 ianuarie si eram ok, iar pana sa pun neonii am avut 2 pui de guppy (femele) si nu avut nimic.O sa masor si valorile apei.
[Email] [Yahoo!]
LUPmic
Senior member

Joined: 26/05/2008 09:28:07
Messages: 1182
Location: Bucuresti, Berceni
IP:
Offline

Poze:
http://www.acvariu.ro/coppermine/displayimage.php?album=lastup&cat=13430&pos=0
http://www.acvariu.ro/coppermine/displayimage.php?album=lastup&cat=13430&pos=1
http://www.acvariu.ro/coppermine/displayimage.php?album=lastup&cat=13430&pos=2
http://www.acvariu.ro/coppermine/displayimage.php?album=lastup&cat=13430&pos=3

Am mai aruncat din bacopa pentru ca ramasesera unele fire ca niste bete cu cateva frunze in varf(cred ca s-au dus dupa lumina), iar din 2 anubias am facut 4 care i-am legat(deocamdata pana se fixeaza singuri) pe aceiasi buturuga. Si am mai pus niste cryptocoryne(nu m-am prins de care sunt undulata sau wendtii maro ).
[Email] [Yahoo!]
LUPmic
Senior member

Joined: 26/05/2008 09:28:07
Messages: 1182
Location: Bucuresti, Berceni
IP:
Offline

Pai am mai pus Bacopa asa si i-a putrezit tulpina .Merci de incurajari .Masuratori de apa:NO3-10, NO2-0, GH-25,KH-0-3, PH-6,8, masuratori facute azi. Am si eu o intrebare la testele de apa 5 in 1 cand compar betisoarele cu "tabelul" de pe cutie imediat dupa ce l-am scos din apa sau dupa ce s-a uscat, intreb pentru ca am vazut ca se modifica in timp culorile in special la KH si la PH.
[Email] [Yahoo!]
alber
Moderator
[Avatar]

Joined: 26/09/2008 12:20:22
Messages: 4859
Location: bucuresti - berceni
IP:
Offline

adriancalotescu wrote:Am si eu o intrebare la testele de apa 5 in 1 cand compar betisoarele cu "tabelul" de pe cutie imediat dupa ce l-am scos din apa sau dupa ce s-a uscat, intreb pentru ca am vazut ca se modifica in timp culorile in special la KH si la PH.

Faci comparatia dupa fix 60 de secunde din momentul in care ai scos testerul din apa. Testerul se tine in apa 1 secunda. Citeste cu atentie prospectul. Daca nu faci exact cum scrie acolo, iti da erori mari la citire

"e usor a scrie versuri, cand nimic nu ai a spune" - Mihai Eminescu
[Email] [Yahoo!]
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com