[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Jurnal de incepator/bord  XML
Forum Index » Despre noi
Author Message
adu
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 25/02/2009 17:17:10
Messages: 326
Location: constanta
IP:
Offline

foarte tare frate:X si pentru ca ti-a iesit asa de bine am sa te bat la cap cand am sa am orice intrebare > Bravo
[Email] [WWW] [Yahoo!]
pc.ciprian
Moderator
[Avatar]

Joined: 24/10/2008 00:38:17
Messages: 2601
Location: Constanta
IP:
Offline

Porcu wrote:Sint multumit . Imi plac pietrele.
Parca as vrea pietrele un pic mai in spate si Heteranthera un pic mai joasa.


pietrele sunt aproximativ la jumatatea bazinului ... iar mai in spate piatra din dreapta nu pot sa o dau, ca se intersecteaza cu filtrul, iar Heteranthera n-am mai umblat la ea, dar umreaza sa o injumatatesc sa creasca amandou partile o data

ketamina wrote:imi place la nebunie. Bv

ms ma bucur


adu wrote:foarte tare frate:X si pentru ca ti-a iesit asa de bine am sa te bat la cap cand am sa am orice intrebare > Bravo


oricand domnu` adu...oricand

Inceputul | 100x60x45 first setup ADA | 100x60x45 JBL | 30cm ADA Cube | 100x60x45 Tropica Garden | 100x60x45 Tropica Moss | 30cm Nano Reef Cube (inceputul) | 100x60x45 Rimless Reef | 200x80x65h Reef Coloristic | ... ?
[Email] [WWW] [Yahoo!]
pc.ciprian
Moderator
[Avatar]

Joined: 24/10/2008 00:38:17
Messages: 2601
Location: Constanta
IP:
Offline

au veniiit microrasboreleee, ma rog cel putin o parte....numai val e de vina ca a cobit ...sunt fascinat .... am ceva creveti mai mari decat ei , deocamdata 20, maine urmeaza sa vina si restu inca 40....20 merg la razvan, 10 la val , 5 la un coleg de munca....deci inca 5 la mine im bazin ....
in sfarsit am si eu ceva miscare chiar sunt niste pesti deosebiti, astept sa se acomodeze bine....dupa ii fac modele, si ii prezint pe forum

domnu faraonu ... ceva sfaturi?

Inceputul | 100x60x45 first setup ADA | 100x60x45 JBL | 30cm ADA Cube | 100x60x45 Tropica Garden | 100x60x45 Tropica Moss | 30cm Nano Reef Cube (inceputul) | 100x60x45 Rimless Reef | 200x80x65h Reef Coloristic | ... ?
[Email] [WWW] [Yahoo!]
popey
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 04/03/2009 21:37:03
Messages: 483
Location: calarasi
IP:
Offline

sal cipri, si io sunt nou pe aici si, la fel ca tine am un jewel de 54 litri. Sa inteleg ca nu e de ajuns neonul de 15 w din capacul original? am vazut ca va zbateti sa mai bagati inca unul. Pentru ce este necesar? Si ce ar trebui sa ai ca sa faci asta? adica ce piese, eventual o schema de principiu, poate gasesc si io solutii de montaj . ms. :test:

nimeni nu s-a nascut invatat, dar multi au murit prosti
[Email] [Yahoo!]
pc.ciprian
Moderator
[Avatar]

Joined: 24/10/2008 00:38:17
Messages: 2601
Location: Constanta
IP:
Offline

popey wrote:sal cipri, si io sunt nou pe aici si, la fel ca tine am un jewel de 54 litri. Sa inteleg ca nu e de ajuns neonul de 15 w din capacul original? am vazut ca va zbateti sa mai bagati inca unul. Pentru ce este necesar? Si ce ar trebui sa ai ca sa faci asta? adica ce piese, eventual o schema de principiu, poate gasesc si io solutii de montaj . ms.


daca vrei un acvariu "foarte plantat" cum este cel din postul asta nu este de ajuns....daca vrei un acvariu "low cost" poti merge pe un simplu neon. Un acvariu de genul low cost, cu un singur neon poti vedea aici. Acolo am prezentat un al 2-lea acvariu din casa, capacul e de la un rekord 60, numai ca are coloana de inaltime unpic mai mare.

Eu personal in bazin am 3, nu 2 neoane . Ai nevoie de rabdare ... un neon, 1 drosser electronic , 6 ron de la brick, cateva fire ... si atat.

Te invit cu mare placere intr-o zi la mine sa vezi bazinu sau ii fac poze si iti trimit sa vezi cum am prins eu neoanele, iar daca nu te descurci, te ajut cu cea mai mare placere

Inceputul | 100x60x45 first setup ADA | 100x60x45 JBL | 30cm ADA Cube | 100x60x45 Tropica Garden | 100x60x45 Tropica Moss | 30cm Nano Reef Cube (inceputul) | 100x60x45 Rimless Reef | 200x80x65h Reef Coloristic | ... ?
[Email] [WWW] [Yahoo!]
Luka
Junior member
[Avatar]

Joined: 05/03/2009 00:14:35
Messages: 24
Location: Constanta
IP:
Offline

sal Cipri' ti-am citit tot jurnalul..si am avut si eu ce invata din el avand un acvariu asemanator , imi place cum ti-ai aranjat acvariul si sunt bucuros ca ti-au venit microrasborele vreau sa le vad :foto: ..nu ma uita cu H.C.Cuba..cateva firicele acolo.
[WWW] [Yahoo!]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

pc.ciprian wrote:domnu faraonu ... ceva sfaturi?

Sa nu-i tii in acvariu intens luminat ca nu le place, se ascund intre plante, nu prea vin nici la mincare, in timp slabesc, se cocoseaza si mor. Stiu ca nu asta-ti doreai sa auzi .

Poze: smilie ... Poze cu plante
pc.ciprian
Moderator
[Avatar]

Joined: 24/10/2008 00:38:17
Messages: 2601
Location: Constanta
IP:
Offline

Porcu wrote:
pc.ciprian wrote:domnu faraonu ... ceva sfaturi?

Sa nu-i tii in acvariu intens luminat ca nu le place, se ascund intre plante, nu prea vin nici la mincare, in timp slabesc, se cocoseaza si mor. Stiu ca nu asta-ti doreai sa auzi .


spune-mi ca glumesti ) ..... te rog spune-mi ca glumesti
ma sperii asa de dimineata?

Inceputul | 100x60x45 first setup ADA | 100x60x45 JBL | 30cm ADA Cube | 100x60x45 Tropica Garden | 100x60x45 Tropica Moss | 30cm Nano Reef Cube (inceputul) | 100x60x45 Rimless Reef | 200x80x65h Reef Coloristic | ... ?
[Email] [WWW] [Yahoo!]
pc.ciprian
Moderator
[Avatar]

Joined: 24/10/2008 00:38:17
Messages: 2601
Location: Constanta
IP:
Offline

au veniiiit si asa cum v-am promis va incant cu o poza 2-3 sa vedeti despre ce sunt eu asa incantat ....

pestii sunt fantastici ... un fel de zebre ...foarte vioi , foarte rapizi, pesti care in adev sens al cuv stau in cârd. Super incantat momentan de ei

Iata si vedetele , si cum arata bazinul aseara, o femela de red cherry cu oua verzi, si neritina care face pe razuitoarea

image image image image image image

image image image image image image

Inceputul | 100x60x45 first setup ADA | 100x60x45 JBL | 30cm ADA Cube | 100x60x45 Tropica Garden | 100x60x45 Tropica Moss | 30cm Nano Reef Cube (inceputul) | 100x60x45 Rimless Reef | 200x80x65h Reef Coloristic | ... ?
[Email] [WWW] [Yahoo!]
Radu.U
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 27/01/2009 11:25:45
Messages: 1771
Location: Iasi
IP:
Offline

eu mi-as face un album , cu poze frumos selectate cu acvariul tau , e super
vin si cu o intrebare: mancarea tetra discus nu ? microrasboras nu au probleme cu sfasierea lor ? sau o mananca cand este dizolvata cu apa
pc.ciprian
Moderator
[Avatar]

Joined: 24/10/2008 00:38:17
Messages: 2601
Location: Constanta
IP:
Offline

urmeaza sa fac un album de la prima poza facuta la bazin pana in momentul final

cat despre mancare, este hikari discus, pe care discusii mei n`o halesc ... o arunc in bazin , si cand se inmoaie e halita de shrimpi si rasbore, momentan la fulgi nu se incumeta sa vina la suprafata ...usor usor sper sa ii trec pe fulgi. e mai greu unpic pana se obisnuiesc

Inceputul | 100x60x45 first setup ADA | 100x60x45 JBL | 30cm ADA Cube | 100x60x45 Tropica Garden | 100x60x45 Tropica Moss | 30cm Nano Reef Cube (inceputul) | 100x60x45 Rimless Reef | 200x80x65h Reef Coloristic | ... ?
[Email] [WWW] [Yahoo!]
Radu.U
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 27/01/2009 11:25:45
Messages: 1771
Location: Iasi
IP:
Offline

stiu....., aceeasi problema o am si eu cu Paracheirodon simulans
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

pc.ciprian wrote:spune-mi ca glumesti ) ..... te rog spune-mi ca glumesti

Din ce-am vazut io, cam asa se intimpla, sa speram ca ai tai au alta atitudine .

Nu mai da asa multa mincare pe covor c-o sa-l strici in timp.

Poze: smilie ... Poze cu plante
pc.ciprian
Moderator
[Avatar]

Joined: 24/10/2008 00:38:17
Messages: 2601
Location: Constanta
IP:
Offline

Mancare nu le mai dau "boabe" ...am trecut la regim cu fulgi, care nu se aseaza asa multi pe gazon, iar crevetii sunt toti la treaba...am observat ca si microrasbora incep sa alerge dupa fulgi ...au interes mai mare decat dupa granule
am mai vazut ca razborele imi streseaza crevetii....mai apare cate unu in prim plan zburand ca disperatu ... si miscandu`se foarte rapid

Aseara ...zi de intretinere ....m-am apucat de bazin ./...cand ..ce sa vezi ...riccia incepea sa se rupa pe ici pe colo . Din cauza a crescut groasa, partea de jos, fiind umbrita, a murit ...implicit a inceput sa se desprinda de pe plasa ...asa ca aveam un covor ...cu gauri ....

Asa caa.......am trecut la treaba si am scos toata riccia .... am plantat H.C. in locul ei ... si am tuns f mult zosterifolia

Veti vedea mai jos cum arata. Devin din ce in ce mai tentat de ideea renuntarii la zosterifolia, iar in locul ei, sa umplu cu mult pietris, si sa plantez utricularia ...care in timp saimi faca un covor .... inca nu sunt sigur ...dar vom vedea ...

Cam asa arata bazinul aseara, in timpul lucrarilor ....si dupa

image image

Inceputul | 100x60x45 first setup ADA | 100x60x45 JBL | 30cm ADA Cube | 100x60x45 Tropica Garden | 100x60x45 Tropica Moss | 30cm Nano Reef Cube (inceputul) | 100x60x45 Rimless Reef | 200x80x65h Reef Coloristic | ... ?
[Email] [WWW] [Yahoo!]
pc.ciprian
Moderator
[Avatar]

Joined: 24/10/2008 00:38:17
Messages: 2601
Location: Constanta
IP:
Offline

heeei heeeeeei ....de cand nu m`am mai "laudat" ... a trecut ceva vreme de la ultimul post in jurnal... obligat fortat am fost nevoit sa postez ca m-am dat de gol cu noul setup la anuntul de la carciuma

buuuun.....si ca sa va zic pe scurt ... am dat cu reset la setupul respectiv pentru ca am vrut sa imi pun ceva fertilizant in substrat (si anume florapol), am facut rost de un ex700 asa ca am renuntat la filtrarea care venise din fabrica la rekord60 .

Mi s-a pus pata pe stilul igwami....m-am chinuit ...si imi iesise ceva ...numai igwami nu :-)

Primul setup:
image

a fost facut tot cu pietrele din setupul precedent, pentru ca nu gasisem nimic sa imi placa ....pana cand bunul prieten razvan radu m-a ajutat sa gasesc cativa bolovani din care am spart si am ajuns la un alt setup:
image
care la ceva timp dupa realizare s-a umplut de alge din cauza excesului de lumina/fertilizant/lipsa de intretinere - din partea mea

avand alga filamentoasa pe covorul de cuba, am incercat sa o scot cu scobitori dupa metoda betelor de gratare, cand rotesti langa alga si ea se infasoara pe bat si o scoti ....ei bine am reusit ...dar am reusit sa fac si niste gauri in covor ....lucru ce ma deranja ....

Uitandu-ma cateva zile bune la el am realizat ca ma duc usor usor spre lipsa de interes ...nu era nimic care sa ma atraga foarte mult la el, ceva care sa ma faca sa stau cu minutele in fata lui si sa nu ma plictisesc ....si atunci mi s-a pus pata .....RESET

Cu ceva timp in urma ...imi alesesem niste bete, care in prealabil toata perioada asta au fost fierte si au stat in apa ....le-am curatat bine bine de resturile de coaja ...mi-am imaginat cam ce as vrea , am trecut pe la "showroomul" lui razvan de unde am luat o "galeata" de plante ....si m-am pus pe plantat .... rezultatul, un mic "jungle" care eu personal il vad destul de promitator, dupa cum vor evolua plantele... acum...sa vedem ...

el arata cam asa :

image

Ca si detalii ...
Lumina - 1osram 830 + sunglo (30w total) - sunglo-ul vreau sa il schimb cu un sera plant color (dupa schema faraonului :drac

Fertilizare
- in substrat florapol, in apa ferropol 24 (2picaturi zilnic) (pps pro+ferropol saptamanal 2ml zilnic din fiecare)
Locatari - cam 12 neoni si vreo 7-8 red cherry
Plante - inca nu le stiu pe toate, dar voi veni cu o lista completa cat se poate de curand daca e cineva interesat
Co2 - 1-2b/sec dizolvate doar cu un difuzor ceramic

Si...cam atat, orice intrebare / parere / sfat / injuratura :-) conteaza

(iar am spus ca zic pe scurt si am facut ditamai postu )

Inceputul | 100x60x45 first setup ADA | 100x60x45 JBL | 30cm ADA Cube | 100x60x45 Tropica Garden | 100x60x45 Tropica Moss | 30cm Nano Reef Cube (inceputul) | 100x60x45 Rimless Reef | 200x80x65h Reef Coloristic | ... ?
[Email] [WWW] [Yahoo!]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Ai pus la cale un iwagumi si-a iesit cu totu' altceva , inca nu stim ce, asteptam sa se coaca.

Scoate mai repede SunGlo-u' ca-mi oripileaza privirea. Io l-as inlocui cu 2 Sera Plant Color (sau Osram Fluora).

Poze: smilie ... Poze cu plante
Val
Magister Ludi
[Avatar]

Joined: 13/11/2002 12:14:10
Messages: 1279
Location: Papenburg
IP:
Offline

Ti-am zis deja ca arata mult mai interesant decat precedentul setup, asa ca nu insist. Dar:

"Plante - inca nu le stiu pe toate, dar voi veni cu o lista completa...bla, bla, bla"

Ma fac ca n-am vazut asta, ok? :slap:
In rest, numa de bine...
pc.ciprian
Moderator
[Avatar]

Joined: 24/10/2008 00:38:17
Messages: 2601
Location: Constanta
IP:
Offline

Val wrote:
Ma fac ca n-am vazut asta, ok? :slap:


nu mai dadeeeaaaaa:
cam asta zic eu ca ar fi lista

h.c. cuba
Blyxa japonica
Christmass moss
Java moss
Hemianthus micranthemoides
Rotala Rontundifolia (cred)
Lilaeopsis mauritiana
Cabomba caroliniana/Limnophila sessiliflora(niciodata nu am putut sa fac diferenta intre ele)
Ceratopteris thalictroides(cred)
2specii de Cryptocoryne (inca nu se vad )
Egeria densa
Heteranthera zosterifolia
Alternanthera reineckii

sper ca nu am scapat nici una din ele sau sa le fi incurcat prea tare
Urmeaza cateva fire de Eriocaulon si niste Utricularia graminifolia in zilele ce urmeaza (multumita faraonului )

Inceputul | 100x60x45 first setup ADA | 100x60x45 JBL | 30cm ADA Cube | 100x60x45 Tropica Garden | 100x60x45 Tropica Moss | 30cm Nano Reef Cube (inceputul) | 100x60x45 Rimless Reef | 200x80x65h Reef Coloristic | ... ?
[Email] [WWW] [Yahoo!]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Deja ai insirat 15 specii de plante, unde vrei sa mai bagi inca doua :slap: ? Daca ma uit in poza parca mai vad si a 16-a: o Ludwigie .......

Gindeste-te cit poti de serios sa mai extermini din ele.

Poze: smilie ... Poze cu plante
pc.ciprian
Moderator
[Avatar]

Joined: 24/10/2008 00:38:17
Messages: 2601
Location: Constanta
IP:
Offline

da, stiu aveam nevoie de un "motor" sa ma ajute sa scap de alge, o parte din ele sunt cu crestere rapida, asa a fost si la primul setup , si dupa am mai inlocuit din ele. Sigur sigur voi mai renunta la multe din ele, dar trebuie sa vad care se adapteaza mai frumos si mai bine la mine inbazin

Inceputul | 100x60x45 first setup ADA | 100x60x45 JBL | 30cm ADA Cube | 100x60x45 Tropica Garden | 100x60x45 Tropica Moss | 30cm Nano Reef Cube (inceputul) | 100x60x45 Rimless Reef | 200x80x65h Reef Coloristic | ... ?
[Email] [WWW] [Yahoo!]
 
Forum Index » Despre noi
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com