[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
IMPORTANT - FORUM DOWN  XML
Forum Index » Anunturi si sanctiuni
Author Message
gengiskhan
Moderator
[Avatar]

Joined: 22/02/2008 20:43:44
Messages: 1509
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Am o stelutza! Am o stelutza!
Ce trebuie sa fac pentru mai multe?

I can't brain today ... I have the dumbs.
[WWW] [Yahoo!]
Maniacs
Member
[Avatar]

Joined: 17/10/2008 13:30:10
Messages: 230
Location: Bucuresti / Militari / Veteranilor
IP:
Offline

N-am gasit unde sa postez asa ca scriu aici:
partea forumului legata de acvarii de vis a devenit aquascaping ... propun ca administratia sa faca intr-un fel o delimitare intre acvariile de vis plantate si cele bolovanoase ale africanistilor (sa ramana sectiunea aquascaping pt. plantate + o noua sectiune pt. acvariile cu chiclide) ... marea majoritate au acvarii plantate si despre acestea se discuta destul de des lasandu-le in umbra pe cele cu africani ........ pe langa acestea mai avem si cateva cu africani destul de reusite (cris, minnardy, lofty, koala etc), plus alte cateva proiecte in desfasurare care cred ca ar merita o zona speciala ...
eu am venit cu propunerea, decizia o luati voi.

numa' bine!

This message was edited 1 time. Last update was at 21/01/2010 02:25:08


Vremurile frumoase au trecut ...
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Nu cumva aquascaping se traduce prin "peisaj subacvatic" ? Ceea ce-ar insemna ca la acea sectiune merge orice ....... Pe de alta parte mi se pare buna ideea.

Mi se pare normal ca acvariile cu africani sa fie in umbra celor plantate, astea plantate sint mult mai coolte ....... stiu io pe cineva care m-ar bana cu ambele miini in momentu' asta .......

Poze: smilie ... Poze cu plante
snakefishmike
Membru banat
[Avatar]
Joined: 13/09/2008 19:00:27
Messages: 487
Location: Bucuresti-Baba Novac X Cimpia Libertatii
IP:
Offline

Chestie de gusturi my friend . Sti cum e ... "poti sa te ... in gustul omului ? " . Si daca o faci , crezi cumva ca ii schimbi gustul ?
[Email] [WWW]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

snakefishmike wrote:. Sti cum e ... "poti sa te ... in gustul omului ? " . Si daca o faci , crezi cumva ca ii schimbi gustul ?

Pot ca-s admin atotputernic ....... Nu-i schimb gustu' da' macar il banez si-l impiedic sa-i racoleze si pe altii, ca-i o practica la moda .

Poze: smilie ... Poze cu plante
calin_gherman
Ultra High Member
[Avatar]

Joined: 01/10/2007 21:59:26
Messages: 1802
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline

Pentru ca acest topic vad ca face o mica "bucla" de la scopul lui initial, imi voi permite sa fac si eu o propunere aici...continuare a celebrei...daca taceai - - filozof ramaneai, intrucat dl o uitat ca eu predau ECOLOGIE...printre altele.
Deci, propunerea mea, ca ecolog care-o mai citit una, alta: crearea, in cadrul sectiunii Acvarii de vis, a doua sub-domenii intitulate si scrise asa:
Aquascaping african - natura adevarata
Aquascaping plantate - human mind
Propunerea vine tocmai din INEXISTENTA in natura a unor...poteci subacvative, pomisori subacvatici, cascade subacvatice, tufe perfect rotunde de Didipilis, covor de HC frumos tuns si bibilit.
In sprijinu' afirmatiei si propunerii mele aduc doua imagini:
prima - un aquascape (peisaj subacvatic) natural, de Tanganiyka
a doua- un "aquascape" natural de Amazon
[Thumb - Neolamprologus_tetracantus_Tanganika[1].jpg]

[Thumb - 007[1].jpg]

This message was edited 1 time. Last update was at 21/01/2010 10:27:16


http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=12817
[Email]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Ai si n-ai dreptate ….... chiar daca nu predau ecologie , sectiunea in sine se refera la activitatea antropica depusa in realizarea unui acvariu. Cind pune omul mina si realizeaza un peisaj acvatic fie ca este el de Tanganiyka sau de Amazon nu il face ca in natura ci ca in mintea lui despre natura ....... de aia se numesc acvarii peisaj si apar plantele din Amazon tunse, rase si frezate ca la Amano sau aranjate-n raft ca la Olandeze si tot d-aia apar de multe ori bolvani de "esente" ce n-au ce cauta acolo sau ordonati precum soldateii in alea de africani. Mai aproape de adevar si aici ti-as fi dat dreptate daca faceai referire la acvariile biotop in care, chiar daca si acolo omul isi baga coada targetul este realizarea unui acvariu identic cu ceea ce este in natura. De fapt, "indentic cu natura" e imposibil din cauza dimensiunilor minuscule ale unui acvariu al unui pasionat.

Totusi ai vazut astea nu sunt de multe ori pe placul omului care are o imagine idilica asupra celor ce se intampla sub ape si atunci mai dau cu mucii in fasole si chiar si atunci cand vine vorba despre un acvariu biotop care spre a impresiona la concursuri mai scapa si elemente de aquascape (antropic). Asadar stai pe pace ca nu vor fi excluse de la aceasta sectiune nici africancele tale si nici paduricea mea. Da' plantatele, in special cele cu Rotala macrandra vor fi favorizate de catre mine . Lasa ca fac io poze la Tropheusii mei .

This message was edited 1 time. Last update was at 21/01/2010 11:04:01


Poze: smilie ... Poze cu plante
Maniacs
Member
[Avatar]

Joined: 17/10/2008 13:30:10
Messages: 230
Location: Bucuresti / Militari / Veteranilor
IP:
Offline

porcu merge orice in sectiunea respectiva totusi daca nu exista o delimitare acvariile cu africani (unde se fac update-uri mai rar) se pierd printre cele plantate (care sunt updatate foarte des si sunt mult mai numeroase) ... eu imi sustin in continuare propunerea ... si ati mai putea face un topic "Adresati-va Administratiei" sau ceva de genul asta, pentru propuneri, plangeri si alte chestii legate de forum ...

This message was edited 1 time. Last update was at 21/01/2010 12:19:45


Vremurile frumoase au trecut ...
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Dupa o scurta sedinta s-a aprobat sectiunea cu acvarii cu cichlidae. Asteptam citeva propuneri pentru numele sectiunii s-o putem pune in practica .

Maniacs wrote:ati mai putea face un topic "Adresati-va Administratiei" sau ceva de genul asta, pentru propuneri, plangeri si alte chestii legate de forum ...

Cindva a fost asa ceva si-a degenerat in propuneri aberante si discutii sterile. Poate ca intre timp lumea s-a maturizat.

Poze: smilie ... Poze cu plante
puiutu
Junior member
[Avatar]

Joined: 06/04/2010 16:57:38
Messages: 63
Location: Bucuresti, Brancoveanu
IP:
Offline

Am si eu o problema: cand incerc sa ma lo ghez galeria de poze,
imi apare acest mesaj:
Ce as putea face?
[Thumb - Untitled-2.jpg]

This message was edited 4 times. Last update was at 07/04/2010 21:34:19

mosu
Administrator
[Avatar]

Joined: 15/11/2001 02:00:00
Messages: 3052
Location: Bucuresti
IP:
Offline

nu ai ce sa ii faci.
galeria foto nu functioneaza (aka e doar read only)
[Email] [WWW]
mosu
Administrator
[Avatar]

Joined: 15/11/2001 02:00:00
Messages: 3052
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Server oprit ~15-20 min petru mentenanta. (~13:40 - 14:00)

in curand
[Email] [WWW]
mosu
Administrator
[Avatar]

Joined: 15/11/2001 02:00:00
Messages: 3052
Location: Bucuresti
IP:
Offline

a fost down cam 50 min pana la urma dar a iesit ok
[Email] [WWW]
mosu
Administrator
[Avatar]

Joined: 15/11/2001 02:00:00
Messages: 3052
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Am fost anuntati astazi ca vor fi lucrari in datacenter:
Va anuntam ca pe data de 21 noiembrie in intervalul orar 22:00 - 23:00 se vor efectua lucrari de mentenanta in centrul de date. Lucrarile au ca scop imbunatatirea serviciilor pe care vi le oferim.

Este posibil ca in acest interval orar serviciile dumneavoastra sa aiba mici intreruperi.

Ne cerem scuze pentru eventualele neplaceri cauzate.

[Email] [WWW]
mosu
Administrator
[Avatar]

Joined: 15/11/2001 02:00:00
Messages: 3052
Location: Bucuresti
IP:
Offline

azi am avut un DOS attack, motiv pt care serverul a fost down o vreme.

in curand
[Email] [WWW]
mosu
Administrator
[Avatar]

Joined: 15/11/2001 02:00:00
Messages: 3052
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Azi am facut un upgrade la forum, daca apar neplaceri, astept sa le semnalizati aici.

in curand
[Email] [WWW]
eugen.popp
Senior member
[Avatar]

Joined: 15/09/2008 17:02:41
Messages: 579
Location: Bucuresti - N. Grigorescu
IP:
Offline

Salutare!
Ma bucur ca se depune un efort continuu de imbunatatire a forumului, dar introducerea textului de verificare la orice postare ma scoate din minti (l-am bagat de vreo 3 ori de fiecare data). Noi oricum posta pe baza de login, chiar e nevoie si de antispam ?

I must not fear. Fear is the mind-killer. Fear is the little-death that brings total obliteration.
[Email] [WWW] [Yahoo!]
mosu
Administrator
[Avatar]

Joined: 15/11/2001 02:00:00
Messages: 3052
Location: Bucuresti
IP:
Offline

ne mai gandim, dar am avut un eveniment de spam masiv (user valid, spamare cu robot). Moderatorii si adminii au sters manual vreo 500 mesaje ...

in curand
[Email] [WWW]
Marti
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/01/2003 00:18:03
Messages: 763
Location: Bucuresti/Crangasi
IP:
Offline

mos,

cand primesc mesajele de instiintare a unui reply intr-un topic, linkul catre acel topic nu este activ (cum era inainte). se poate face ceva?

setup 1 | setup 2
[WWW]
eugen.popp
Senior member
[Avatar]

Joined: 15/09/2008 17:02:41
Messages: 579
Location: Bucuresti - N. Grigorescu
IP:
Offline

Am mancat un m mai devreme

Nu stiu cat este de posibil tehnic, dar text verification ar putea sa fie obligatoriu doar la junior members ?

I must not fear. Fear is the mind-killer. Fear is the little-death that brings total obliteration.
[Email] [WWW] [Yahoo!]
 
Forum Index » Anunturi si sanctiuni
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com