[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
ADA 30cm Nano Cube  XML
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Author Message
pc.ciprian
Moderator
[Avatar]

Joined: 24/10/2008 00:38:17
Messages: 2601
Location: Constanta
IP:
Offline

De foarte mult timp ma chinui sa imi fac si eu un bazin doar cu gazon, dar pentru ca se dezvolta relativ greu niciodata nu am avut rabdarea necesara pt treaba asta. Asa ca m-am hotarat ca bazinul care l`am tot tinut si inmulteam microrazbore si creveti sa il transform intr`un mic scape. ADA aveam pe balcon in niste saci, Butelie de co2 cu reductor era, lampa a venit pe drum (si pe aceasta cale tin sa ii multumesc din nou unei persoane foarte speciale, se stie ea cine). Deci pe scurt

Bazin: cub cu latura de 30cm
Substrat: Ada Powersand + Ada amazonia 2
Lumina: 6500k Solar duo boy
CO2 : Constant 2b/s
Plante: Utricularia Graminifolia, Eleocharis Parvula , Eleocharis Acicularis
Apa doar osmoza kh in jur de 2-3 schimburi saptamanale 50%
Fertilizare in apa : fara

Momentan vietuitoare nu mai am decat niste melci maidanezi si cam atat

image image

Inceputul | 100x60x45 first setup ADA | 100x60x45 JBL | 30cm ADA Cube | 100x60x45 Tropica Garden | 100x60x45 Tropica Moss | 30cm Nano Reef Cube (inceputul) | 100x60x45 Rimless Reef | 200x80x65h Reef Coloristic | ... ?
[Email] [WWW] [Yahoo!]
alber
Moderator
[Avatar]

Joined: 26/09/2008 12:20:22
Messages: 4859
Location: bucuresti - berceni
IP:
Offline

Si unde l-ai tinut stimabile pana acuma? Mie imi place tare mult. Este asa de pufos si de moale...

Il inteleg pe Ciprian cand spune ca iti trebuie rabdare multa la gazon. Utricularia aia a bagat-o in substrat cam prin septembrie, pe la inceput. Asa ca ce sa mai spunem, iti trebuie rabdare.

"e usor a scrie versuri, cand nimic nu ai a spune" - Mihai Eminescu
[Email] [Yahoo!]
pc.ciprian
Moderator
[Avatar]

Joined: 24/10/2008 00:38:17
Messages: 2601
Location: Constanta
IP:
Offline

bine , nenea alber sa nu speriem lumea, trebuie mentionat ca poturile erau crescute emerse, si din 3 poturi s`a prins doar un sfert de pot(adica cateva firicele), care el a crescut usor usor pana in stadiu asta. Si totusi daca stau sa ma gandesc 3luni parca nu e asa mult nu? :-?

This message was edited 1 time. Last update was at 07/01/2011 23:55:20


Inceputul | 100x60x45 first setup ADA | 100x60x45 JBL | 30cm ADA Cube | 100x60x45 Tropica Garden | 100x60x45 Tropica Moss | 30cm Nano Reef Cube (inceputul) | 100x60x45 Rimless Reef | 200x80x65h Reef Coloristic | ... ?
[Email] [WWW] [Yahoo!]
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Si de moale si pufos ce e, te-ai gindit matale sa-l bagi la conservat in sare. (Na, c-am facut si rima.)
Ce sa zic...e frumusel foc. Bine ca-l trasesi in poze sa-ti ramina sweet remember.
mariusrudaru
Junior member

Joined: 05/09/2004 01:02:54
Messages: 54
Location: bucuresti
IP:
Offline

Dar de ce nu zici ca a trebuit sa te provoc ca sa il faci?

Da colegilor, sa stiti ca nu prea avea chef sa il faca.
Acum cateva luni imi tot arata niste poze de nano. L-a un moment dat i-am spus: nu poti face ca asta!!!

Am pus un pariu(fictiv evident) pe care cum ma asteptam l-a castigat.

Oricum felicitari.


Pariem ca nu reusesti sa faci acvariul sarat?
[Email]
pc.ciprian
Moderator
[Avatar]

Joined: 24/10/2008 00:38:17
Messages: 2601
Location: Constanta
IP:
Offline

intradevar toata nebunia cu bazinul a inceput de la acvariul acesta discutand intr`o noapte cu marius la o bere pe net si spunandu`i ca vreau sa schimb iar setupu ca nu imi place cum arata si ca vreau lemne si mossuri si alte prostii el mi`a zis ca nu sunt in stare sa il fac ca ala, si asa a ajuns bazinu meu la maturitate, aveam ca termen 31 decembrie, iar pe 31 se prezenta intr`o stare foarte buna Deci am castigat ....ce? Nimic material ...doar moral, i`am demonstrat ca POT!

Marius putem sa punem pariu si pt sarat ...daaa`.... cu fondurile pt el cine ma sponsorizeaza?
(si aici vine djfaza si spune ca de o saptma bate la cap ca imi da el tot numai sa dau drumu la marin )

Inceputul | 100x60x45 first setup ADA | 100x60x45 JBL | 30cm ADA Cube | 100x60x45 Tropica Garden | 100x60x45 Tropica Moss | 30cm Nano Reef Cube (inceputul) | 100x60x45 Rimless Reef | 200x80x65h Reef Coloristic | ... ?
[Email] [WWW] [Yahoo!]
alber
Moderator
[Avatar]

Joined: 26/09/2008 12:20:22
Messages: 4859
Location: bucuresti - berceni
IP:
Offline

pc.ciprian wrote:bine , nenea alber sa nu speriem lumea, trebuie mentionat ca poturile erau crescute emerse, si din 3 poturi s`a prins doar un sfert de pot(adica cateva firicele), care el a crescut usor usor pana in stadiu asta :-?

Nimic mai adevarat. Io ma mir si acum cum de-ai salvat Ug-ul ala.

mariusrudaru wrote:Pariem ca nu reusesti sa faci acvariul sarat?

Tin si io pariul langa Marius Punem si un termen si o miza? Miza empirica, desigur


"e usor a scrie versuri, cand nimic nu ai a spune" - Mihai Eminescu
[Email] [Yahoo!]
djphazer
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/09/2010 03:03:20
Messages: 719
Location: Constanta
IP:
Offline

Credeai ca daca scrii mic nu o sa vad ah ? Acuma pune mana si muta verdeturile in alt bazin... pana nu ma supar si iti arunc un caras pe acolo . Ai bazin, filtru, bec, iti dau sare, substrat, bacterii de start... iti mai trebuie putine pietre si....mult curaj. Pe 31 Decembrie 2011 deschidem un topic cu ambele pico, si facem o sesiune de votare. Ce zici ?

.
[Email] [Yahoo!]
 
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com