[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
scalarii mei  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
atomis
Junior member
[Avatar]

Joined: 21/08/2005 20:08:25
Messages: 54
Location: suceava
IP:
Offline

cei patru scalari ai mei au inceput de ieri sa se bata intre ei. nu au ajuns la maturitate cu siguranta (eu ii am de aproape 2 luni, deci ar putea sa aiba maxim 4 luni) si nici nu au ochii rosii. inca ceva: dimineata la masa erau foarte buni prieteni apoi au inceput sa se alerge iar.
care ar putea fi motivul?

fishy, fishy, fishy
[Email] [Yahoo!]
mihai20005
Member

Joined: 28/07/2005 19:52:25
Messages: 174
Location: Targoviste
IP:
Offline

Poate ai in acvariu mai multi masculi cine stie si din cauza asta se bat.
[Yahoo!]
Dalles
Membru banat
[Avatar]

Joined: 29/07/2003 02:16:30
Messages: 2569
Location: Bucuresti-Dr.Taberei
IP:
Offline

Daca nu au alti pesti care sa-i domine, puii de scalar se bat pentru suprematie la fel ca adultii. Bineinteles, luptele nu sunt la fel de violente, dar sunt suficiente pentru a stabili o ierarhie in acvariu.

@mihai20005: e drept, scalarii masculi se bat frecvent pentru dominatie, dar nici femelele nu se dau in laturi de la paruieli. Am vazut chiar cazuri in care cel mai tare exemplar din card era o femela depunatoare. Iar "printul consort" se tinea respectuos in siajul ei... fara sa-i iasa din cuvant.

[url=http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=10593] )\
>((º>
)/[/url]
johnny6600
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/01/2005 03:20:40
Messages: 914
Location: Bucuresti - Berceni
IP:
Offline

Pentru 4 scalari itit trebuie un acvariu de MINIM 200 de litri , bine plantat ca sa se evite luptele teritoriale.Acvariul tau cati litri are?

Pentru ca n-am stiut ce sa aleg intre mecanic,tamplar,geamgiu,electronist,chimist,fizician,biolog sau veterinar le-am ales pe toate asa ca m-am facut acvarist
atomis
Junior member
[Avatar]

Joined: 21/08/2005 20:08:25
Messages: 54
Location: suceava
IP:
Offline

acvariu are 170. chestia este ca astept sa se formeze o pereche pe care sa o pastrez.

inca ceva: nu exista alti pesti care sa detina suprematia acvariului.

fishy, fishy, fishy
[Email] [Yahoo!]
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com