[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
bine v-am gasit  XML
Forum Index » Despre noi
Author Message
cfrtriaj
Member

Joined: 21/01/2011 14:17:41
Messages: 134
Location: bucuresti.sec 4.oraselul copiilor.
IP:
Offline

salutare acvaristi.ma numesc popescu alexandru.cu o pauza de 15 ani am inceput din nou sa ma drogez din nou cu ""substanta"" numita acvaristica.neavind posibilitatea sa am un acvariu acasa(stau cu chirie intr-o casa mei veche)am facut la serviciu un colt de natura.acvariu este home made de 87 litri net cu un capac tot home made din plexis cu 3 neoane china,filtru tetratec de 1000 si un vibrator.acum in acvariu am 10 gupy,4 xifo,4 rasbora,4 calistrusi,3 sanitari,3 conchinius.acum o luna si jumatate nu prea am mai strins """donatii""de la colegi de vestiar ...e mai buna tigara si cafeaua la tonomat si am ramas cu 6 pesti in acvariu si atunci m-am pus de curatenia generala care cred ca nu o facusem de 2 ani.am spalat totul cu clor..am stat o saptamina pe el si apoi l-am pus la ciclat 2 saptamini.am bagat cei 6 pesti supravietuitori si am mai cumparat (am fost cu sorcova la colegii :-) )..10 neoni,6 tetrazona,6 conchinius,4xipo verzi si inca citva.nu au avut nimic o saptamana pina nu am vrut si eu sa le dau mincare vie..tubi cumparati de la tarabagii din obor.in 3-4 ore murisera aproape toti.au supravietuit decit 3 sanitari si 3 conchinius.am bagat medicamente in apa si cred ca am scapat de infectia "cred "provocata de tubi.apoi am cumparat pesti care ai am acum si am primit o donatie de gupy ce la cineva binevoitor.v-am salutat.o zi buna
Bogdan_Musat
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 23/12/2010 22:50:32
Messages: 415
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Bine ai venit si succes

cfrtriaj wrote:salutare acvaristi.ma numesc popescu alexandru.cu o pauza de 15 ani ...


eu am pauza mai mare, de 25 de ani, nici nu stiu cand au trecut anii astia

Daca nu poti face mutari geniale, macar greseli fatale sa nu faci.
[Yahoo!]
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

cfrtriaj wrote:..tubi cumparati de la tarabagii din obor.in 3-4 ore murisera aproape toti...

Daca i-ai dat exact asa cum i-ai luat, nu e de mirare ce s-a intimplat. Viermisorii acestia sunt plin de paraziti. Inainte de a fi administrati pestilor trebuie tinuti citeva zile sub jet continuu de apa si apoi tratati termic. Si cu toate astea exista riscul imbolnavirii pestilor. Mai bine alegi tubifex congelat, care e deparazitat si mult mai sigur.
cfrtriaj
Member

Joined: 21/01/2011 14:17:41
Messages: 134
Location: bucuresti.sec 4.oraselul copiilor.
IP:
Offline

asa arata acvariul meu azi dupa un facelift image image image
cfrtriaj
Member

Joined: 21/01/2011 14:17:41
Messages: 134
Location: bucuresti.sec 4.oraselul copiilor.
IP:
Offline

asa arata acvariul TODAY 8-aprilie-2011
[Thumb - a.JPG]

cfrtriaj
Member

Joined: 21/01/2011 14:17:41
Messages: 134
Location: bucuresti.sec 4.oraselul copiilor.
IP:
Offline

asa arata acvariul TODAY 8-aprilie-2011
[Thumb - d.JPG]

cfrtriaj
Member

Joined: 21/01/2011 14:17:41
Messages: 134
Location: bucuresti.sec 4.oraselul copiilor.
IP:
Offline

asa arata acvariul TODAY 8-aprilie-2011
[Thumb - c.JPG]

Crazy_Cipri
Junior member
[Avatar]
Joined: 02/04/2011 19:15:07
Messages: 23
IP:
Offline

Nu crezi ca ai dat-o in bara cu atatea posturi, s-a inventat butonul de edit...
Cat despre acvariu, eu unul am citit un articol interesant, care eu cred ca si tu ar fi trebuit sa il citesti, acela ca "un acvariu este o copie fidela dupa natura, un bitop in care pestii traiesc" iar daca tu gasesti un castel in apa , iti voi da un biscuite...

This message was edited 1 time. Last update was at 08/04/2011 22:19:02

kmol
Senior member
[Avatar]

Joined: 11/05/2010 23:20:33
Messages: 704
Location: Bucuresti, Pantelimon
IP:
Offline

@cfrtriaj daca imi este permis am doua sfaturi am pentru tine:
* acvariul tau deja tinde sa fie suprapopulat. Xipho se fac mari, femele ajung lejer la dimensiuni respectabile
* incearca si opreste aerarea suplimentara. Este si inestetica si inutila. Daca jetul filtrului va face mici valuri la suprafata schimbul de gaze se va face cu usurinta. INSA unica conditie este sa nu suprapopulezi bazinul
Crazy_Cipri wrote:Nu crezi ca ai dat-o in bara cu atatea posturi, s-a inventat butonul de edit...

Incercati sa folositi un limbaj civilizat si un comportament decent.

Misiunea mea este sa imi omor timpul, a lui - sa ma omoare pe mine. Ne întelegem bine, ca între asasini.
[Email]
cfrtriaj
Member

Joined: 21/01/2011 14:17:41
Messages: 134
Location: bucuresti.sec 4.oraselul copiilor.
IP:
Offline

am facut poze cu aparatul foto si au iesit la 2mb..si toate 3 nu mergeau pe un singur post....si nu am stiut ca la edit merge sa le pun pe toate 3!!!!
 
Forum Index » Despre noi
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com