[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
alegere plante  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
marinica2222
Junior member

Joined: 29/09/2005 07:52:37
Messages: 17
Location: Bucuresti, Berceni
IP:
Offline

Salut!
As vrea sa stiu si eu ce plante sunt mai putin pretentioase, daca exista astfel de plante; ma refer la plante care nu necesita lumina chiar atat de multa si care nu necesita un substrat complex (doar nisip fin, pietris, nisip+pietris).
Multumesc
[Yahoo!]
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

marinica2222 wrote:Salut!
As vrea sa stiu si eu ce plante sunt mai putin pretentioase, daca exista astfel de plante; ma refer la plante care nu necesita lumina chiar atat de multa si care nu necesita un substrat complex (doar nisip fin, pietris, nisip+pietris).

De ce nu dai si citeva detalii despre acvariu? Si despre pestii pe care ii ai sau vrei sa ii pui?

Plante mai putin pretentioase ar fi Ceratopteris, muschiul de Java, Hygrophila polysperma, Vallisneria - dar pentru aceasta iti trebui un acvariu inat - Heteranthera zosterifolia, Elodeea, Anubias.

Poti sa consulti si site-ul www.tropica.com. ca sa te orientezi si sa-ti faci o idee despre ce plante s-ar potrivi in bazinul tau.
marinica2222
Junior member

Joined: 29/09/2005 07:52:37
Messages: 17
Location: Bucuresti, Berceni
IP:
Offline

Pentru inceput as vrea sa incep cu pesti vivipari (xipho si/sau guppy) maxim 2 perechi; acvariul (dupa unii nu se poate numi asa) este mic, mic de 10...15l; cred ca ar fi bine sa fie niste plante "pitice", sa nu creasca prea inalte.
[Yahoo!]
arathemis
Member

Joined: 13/09/2005 12:22:57
Messages: 204
Location: CLuj Napoca
IP:
Offline

ti-as recomanda ca si plante niste Elodeea, sau Hygrophila polisperma (desi ultima s-ar putea sa nu ti se dezvolte cum ai vrea cu putina lumina).

Plants should populate aquariums. Algae are not plants.
[Email] [Yahoo!]
razvan
Membru banat

Joined: 21/11/2001 02:00:00
Messages: 2878
IP:
Offline

este o utopie ce vrei tu sa faci dar fie...

la un acvariu de 10-15l , ce inseamna la tine putina lumina?? ca si un neon "economic" daca-i pui tot e mult prea de ajuns. si mai putina lumina, inseamna fara, deloc, lipsa... sau cu ce vine pe fereastra.

plante mici.. micrantemum, criptocorine, tennelus. daca vrei iti pot da cite ceva, de inceput de "cultura" . detalii pe pm .
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

marinica2222 wrote:Pentru inceput as vrea sa incep cu pesti vivipari (xipho si/sau guppy) maxim 2 perechi; acvariul (dupa unii nu se poate numi asa) este mic, mic de 10...15l; cred ca ar fi bine sa fie niste plante "pitice", sa nu creasca prea inalte.

In 10-15l ar fi bine sa pui doar o pereche de guppy. Si asa acestia se inmultesc intr-o veselie....

Daca ai posibilitatea, fa-ti sau cumpara un acvariu mai marisor, pentru ca e mult mai usor de intretinut.
marinica2222
Junior member

Joined: 29/09/2005 07:52:37
Messages: 17
Location: Bucuresti, Berceni
IP:
Offline

La fel ca multi de aici, cand am fost mic (5...6 ani) am avut acvariu cu pesti; de cateva zile mi-a dat cineva acest "acvariu" (fara pesti) si am zis sa vad daca sunt "indemanatic" in cresterea pestiilor. Daca vad ca ma pot descurca cu micutii, ma apuc de facut un acvariu mai mare. Am in curte geamuri de fereastra cu grosimea de 4mm, deci as putea sa fac un acvariu mai maricel.
Cand am zis putina lumina ma gandeam cu ce intra pe fereastra....
[Yahoo!]
razvan
Membru banat

Joined: 21/11/2001 02:00:00
Messages: 2878
IP:
Offline

marinica2222 wrote:Cand am zis putina lumina ma gandeam cu ce intra pe fereastra....


hai ca am inceput sa fi usi medium cum naiba am "ghicit" ?????

pai mai frate, aia nu e "lumina" pentru acvariu, aia e lumina pentru alge, si poate nici pentru alea.
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

marinica2222 wrote:... de cateva zile mi-a dat cineva acest "acvariu" (fara pesti) si am zis sa vad daca sunt "indemanatic" in cresterea pestiilor. Daca vad ca ma pot descurca cu micutii, ma apuc de facut un acvariu mai mare...

Nu prea vad cu o sa-ti dovedesti indeminarea cu un acvariu asa de mic. Acesta poate fi folosit drept acvariu de carantina sau ca maternitate.

Treaba cu pestii sta cam in felul urmator: ori iti plac si vrei un bazin cu pesti frumosi si sanatosi, bine plantat si cu decoruri adecvate - iar in acest caz iti trebuie timp, rabdare si fonduri. Ori il consideri un element de decor care da bine in sufragerie si atunci mai bine uiti.

Daca vrei cu adevarat un acvariu, mai intii de toate citeste articolele Ghidul incepatorului si Ciclul azotului, care te vor scuti de multe surprize neplacute.

Succes!
MihaiCalin
Membru de baza

Joined: 19/10/2002 15:28:40
Messages: 317
Location: iasi
IP:
Offline

Baietii astia (si Dolly ) are dreptate...care este.
Tu stii ce risti...sa-ti iei doi, trei, patru pesti si sa te chinui sa-i tii in viata in "acvariul" de 10-15 litri, iar dupa o luna zici ca nu-i de tine treaba asta.
Dar este o vorba foarte adevarata...un acvariu mai mare este mai usor de intretinut decat un "acvariu" asa de mic.
Am prieteni care, in urma cu ceva luni nici nu accpeta ideea unui acvariu in casa...mirosuri, bataie de cap, chestii trestii....si dupa o raita pe forumul asta sa vezi ce balta de 400 litri are in casa acum de-ti ia mintile (balta= acvariu...intreg...ca sa nu crezi alt ceva). Asa ca eu zic sa mai dai o raita pe aici si poate iti convingi parinteii sa-ti ia ceva mai serios...
In rest...multa bafta
[Email] [Yahoo!]
johnny6600
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/01/2005 03:20:40
Messages: 914
Location: Bucuresti - Berceni
IP:
Offline

razvan wrote:
marinica2222 wrote:Cand am zis putina lumina ma gandeam cu ce intra pe fereastra....


hai ca am inceput sa fi usi medium cum naiba am "ghicit" ?????

pai mai frate, aia nu e "lumina" pentru acvariu, aia e lumina pentru alge, si poate nici pentru alea.

Am dovada clara ca plantele cresc si la lumina soarelui si e destul de logic , tinand cont ca in natura asa se intampla.Am tinut un acvariu de 15 l in balcon toata vara , pe caldurile alea cu substrat de pietris , cateva plante de care nu aveam nevoie in celelalte acvarii si multi melci.Plantele s-au dezvoltat foarte bine iar pestii au tinut algele sub control.A fost un fel de biototp, in care am intrevenit odata la 2 spatamani cand schimbam o parte din apa.Singura curiozitate pe care nu mi-am satisfacut-o e daca ar fi trait si pesti acolo.Adica daca plantele ar fi asigurat oxigen destul macar pentru un peste.

Pentru ca n-am stiut ce sa aleg intre mecanic,tamplar,geamgiu,electronist,chimist,fizician,biolog sau veterinar le-am ales pe toate asa ca m-am facut acvarist
marinica2222
Junior member

Joined: 29/09/2005 07:52:37
Messages: 17
Location: Bucuresti, Berceni
IP:
Offline

johnny6600 wrote:Am tinut un acvariu de 15 l in balcon toata vara , pe caldurile alea cu substrat de pietris , cateva plante de care nu aveam nevoie in celelalte acvarii si multi melci.Plantele s-au dezvoltat foarte bine iar pestii au tinut algele sub control.A fost un fel de biototp, in care am intrevenit odata la 2 spatamani cand schimbam o parte din apa.Singura curiozitate pe care nu mi-am satisfacut-o e daca ar fi trait si pesti acolo.Adica daca plantele ar fi asigurat oxigen destul macar pentru un peste.


Iti mai aduci aminte ce plante si ce fel de pietris aveai acolo?
[Yahoo!]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Daca vrei neaparat sa faci ceva in acvariul ala de 10 litri pune niste Lilaeopsis sau Glossostigma. Un bec economic Phillips de 14 W si un "clopot" pentru CO2 (pe care-l umpli odata/zi) ar fi obligatorii. Ca decor poti pune o buturuga sau o piatra de foarte mici dimensiuni.

Bine ar fi fara pesti, eventual 2-3 pesti de talie mica.

Poze: smilie ... Poze cu plante
mihai20005
Member

Joined: 28/07/2005 19:52:25
Messages: 174
Location: Targoviste
IP:
Offline

Parerea mea este ca sa iti cumperi/confectionezi un acvariu de 50-60 de litrii asa de inceput, mai ales ca ai si geamuri si precis va fi mai usor pentru tine cat si pentru pesti. Ai putea pune in el 1 pereche de guppy si una de xifo, eventual un sanitar si uite acvariu. Ce mai stai du-te si construieste-l. Bafta!
[Yahoo!]
ADXX
Member
[Avatar]

Joined: 15/02/2005 15:49:00
Messages: 121
Location: Bucuresti
IP:
Offline

johnny6600 wrote:...iar pestii au tinut algele sub control.


johnny6600 wrote:Singura curiozitate pe care nu mi-am satisfacut-o e daca ar fi trait si pesti acolo.Adica daca plantele ar fi asigurat oxigen destul macar pentru un peste.


???
[Email]
attilio
Member
[Avatar]

Joined: 17/03/2005 15:56:07
Messages: 174
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

A vrut sa spuna : melcii .
[Yahoo!]
ADXX
Member
[Avatar]

Joined: 15/02/2005 15:49:00
Messages: 121
Location: Bucuresti
IP:
Offline

attilio wrote:A vrut sa spuna : melcii .
mai mult ca sigur :-)

acuma, problema cu radiatia solara e in primul rand din p d v al algelor... numai ca una e sa bata soarele direct, si alta, de exemplu, daca il pui mai la umbra, iar balconul este inchis cu termopane maronii...
[Email]
johnny6600
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/01/2005 03:20:40
Messages: 914
Location: Bucuresti - Berceni
IP:
Offline

Intr-adevar , melcii au tinut algele sub control. nu pestii
In bazin am tinut mai multe specii de plante care se dezvoltau foarte repede in acvariile celelalte.Am avut ceratopteris thalictroides foarte multa , dar din pacate a disparut , cred ca temperaturile prea mari nu i-au convenit si inca o specie care aproape imi umpluse bazinul asta priomavara si din care mai am doar cateva fire acum(din pacate nu-i stiu numele.A 3 a specie cred ca e higrophila polisperma , care inca imi populeaza bazinul si s-a dezvoltata ca nebuna.Am mai avut niste java moss pusa pe o buturuga , un covor de marsileea care a crescut foarte bine acolo , nederanjata de nimic, si un fir de nucus.Acum acvariul l-am bagat in casa dar tot la geam si tot cu multi melci.Ba chiar i-am pus un substrat de turba acoperit de pietris. In el creste in continuare firul de nucus, un pui de bacopa si unul de echinodorus tenelus.
Pe langa asta mai am si ceva din covorul de marsilea , niste java moss si un fir de elodeea.Imi pare rau ca nu stiu toate numele plantelor , mi-ar fi placut sa te ajut.Sfatul meu e sa incerci, sa vezi carei plante ii merge bine intr-un astfel de acvariu.

Pentru ca n-am stiut ce sa aleg intre mecanic,tamplar,geamgiu,electronist,chimist,fizician,biolog sau veterinar le-am ales pe toate asa ca m-am facut acvarist
mihai20005
Member

Joined: 28/07/2005 19:52:25
Messages: 174
Location: Targoviste
IP:
Offline

O fi vrut sa zica melci in loc de pesti
[Yahoo!]
marinica2222
Junior member

Joined: 29/09/2005 07:52:37
Messages: 17
Location: Bucuresti, Berceni
IP:
Offline

mihai20005 wrote:Parerea mea este ca sa iti cumperi/confectionezi un acvariu de 50-60 de litrii asa de inceput, mai ales ca ai si geamuri si precis va fi mai usor pentru tine cat si pentru pesti. Ai putea pune in el 1 pereche de guppy si una de xifo, eventual un sanitar si uite acvariu. Ce mai stai du-te si construieste-l. Bafta!



Din pacate am vazut ieri ca geamurile din curte sunt doar de 3mm grosime...ar rezista ele la un acvariu de 50l?
[Yahoo!]
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com