[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Primul meu acvariu vreau pareri!Multumesc  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
Orza Sebastian
Junior member
[Avatar]

Joined: 03/02/2011 20:58:36
Messages: 21
Location: Romania,Resita
IP:
Offline

Primul meu acvariu. Intr-o seara am fost in vizita la un pr si am vazut un acvari de 30l,mi-a placut enorm si a doua zi am vrut si eu unul.Am fost cu parintii mei la pet shop si am luat unul de 54l cateva plante si cativa pestisori.Pe parcursul timpului acvariu a avut destule schimbari si acum a ajuns intr-un stadiu (parerea mea) destul de bun.Are 3 plante Anubii,prinse de un lemn cateva plante artificiale,neon,incalzitor,aerator si un aparat care extrage mizeria (nu stiu sigur cum se numeste.Astept parerile voastre
[Thumb - DSC03270.JPG]

alber
Moderator
[Avatar]

Joined: 26/09/2008 12:20:22
Messages: 4859
Location: bucuresti - berceni
IP:
Offline

Hmmmm, avem un pic de munca cu tine

Orza Sebastian wrote:acum a ajuns intr-un stadiu (parerea mea) destul de bun

Aici iti tai un pic din elan. Plantele de plastic si pietrisul acela albastru strica tot. De ce? Simplu. Un acvariu trebuie sa reprezinte un colt de natura, acolo nu vei gasi asa ceva. Scoate tot ce este albastru si plantele de plastic si mai pune ceva plante naturale. De asemenea, umple acvariul pana la marginea capacului, astfel incat sa nu se mai vada spatiu gol.
Orza Sebastian wrote:Are 3 plante Anubii

Anubias mai corect; pe cat se poate, incercam sa folosim denumirea exacta a plantelor sau a pestilor
Orza Sebastian wrote:aparat care extrage mizeria

O fi vorba de filtru?

Si un pic de lectura: Ghidul Incepatorilor si Ciclul Azotului

"e usor a scrie versuri, cand nimic nu ai a spune" - Mihai Eminescu
[Email] [Yahoo!]
Orza Sebastian
Junior member
[Avatar]

Joined: 03/02/2011 20:58:36
Messages: 21
Location: Romania,Resita
IP:
Offline

Multumesc ca mi-ai spus. Dar te rog spune-mi ce se poate pune mai bine in acvariu pe jos?
kmol
Senior member
[Avatar]

Joined: 11/05/2010 23:20:33
Messages: 704
Location: Bucuresti, Pantelimon
IP:
Offline

Primul si cel mai la indemana ar fi nisipul de granulatie 2-3 mm. Dar in afara de nisip chior iti mai trebuie si un substrat fertil Pentru inceput poti folosi fie Aquabasis fie Florapol de la JBL.

This message was edited 1 time. Last update was at 03/02/2011 22:46:41


Misiunea mea este sa imi omor timpul, a lui - sa ma omoare pe mine. Ne întelegem bine, ca între asasini.
[Email]
Orza Sebastian
Junior member
[Avatar]

Joined: 03/02/2011 20:58:36
Messages: 21
Location: Romania,Resita
IP:
Offline

Am si eu o intrebare :exista plante naturale care nu au nevoie de substrat (inafara de Anubias),si care sa nu aiba nevoie de neon special?
exp
Member
[Avatar]

Joined: 11/10/2010 17:46:11
Messages: 134
Location: Bucharest
IP:
Offline

Ca plante poti sa mai iei valisneria (merge fara substrat fertil si este inalta, poate inlocui cu succes planta artificiala + maschezi si filtrul din dreapta cu ea), poti sa iei o buturuga si sa pui moss pe ea (arata ca iarba) insa de neon nu scapi. Iti va trebui o iluminare buna.
Pietrisul trebuie neaparat sa fie natural, nu vopsit, nu calcaros. Poti sa schimbi pietrisul si fara sa scoti pestii/apa si implicit sa deciclezi acvariul, daca esti atenta.
Plantele alea artificiale si pietrisul trebuie sa fie scoase, strica mult, vizual si chimic.

It is fear that gives men wings.
Cosmin G
Member
[Avatar]
Joined: 10/01/2011 23:04:02
Messages: 271
Location: Constanta
IP:
Offline

PLnte care nu au nevoie de substrat sunt dar lumina este necesara.Pt plante mai putin pretentiase macar acea cantitate de lumina sa fie de calitate.

This message was edited 2 times. Last update was at 06/02/2011 20:43:27


Coz007
Elian21
Junior member
[Avatar]

Joined: 04/02/2011 08:54:04
Messages: 31
IP:
Offline

Frumos acvariu Sebi
Orza Sebastian
Junior member
[Avatar]

Joined: 03/02/2011 20:58:36
Messages: 21
Location: Romania,Resita
IP:
Offline

Multumesc de sfat.O sa scot pietrisul colorat,si o sa pun niste pietricele naturale.Vreau sa inlocuiesc toate plantele artificiale,si sa pun plante naturale o sa cumpar un neon,iar plantele artificiale o sa le pun intr-un acvariu de 10 litri in care akum sun pui de guppy dar vreau sa pun in el 4 sau 6 scalari.
vereb
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/09/2010 11:22:37
Messages: 1228
Location: Iasi/Stuttgart
IP:
Offline

ok,incet cu incetul de apuci de un nou setup,
substrat tip jbl,tertra,tropica etc sa fie cu basic,lumina mai puternica,plante naturale
lumina mai mult in primele 3 saptamini sa nu fie peste 6h.
referitor la habitat,dorinta de a avea 4-6 scalari nu merge in niciun caz ,scalarul la citeva luni are nevoie min de 50l apa/bucata.
sa ne tii la curent cu evolutia noului setup

fostul user ozy
[WWW]
dimonty
Member
[Avatar]

Joined: 25/01/2009 19:55:49
Messages: 126
Location: Bucuresti - Militari
IP:
Offline

Orza Sebastian wrote:dar vreau sa pun in el 4 sau 6 scalari.


Stai bre asa! Nu poti pune nici macar 1 scalar, daramite 4 sau 6 intr-un acvariu de 10 L. Un scalar are nevoie de 50 l de apa, iar acvariul trebuie sa fie inalt. Sunt frumosi, si eu vreau, insa pana nu imi achizitionez un acvariu mai mare nu pot face acest lucru. Momentan am la fel ca tine, 54 l.
aim icon
Orza Sebastian
Junior member
[Avatar]

Joined: 03/02/2011 20:58:36
Messages: 21
Location: Romania,Resita
IP:
Offline

Buna am venit cu cateva imagini noi.Nu am pus substrat inauntru'l acvariului dar o sa pun si o sa va pun si cateva poze cu substratul cand o sa il pun.Dar deocamdata asa arata acvariul meu.
[Thumb - DSC03277.JPG]

Orza Sebastian
Junior member
[Avatar]

Joined: 03/02/2011 20:58:36
Messages: 21
Location: Romania,Resita
IP:
Offline

[Thumb - DSC03280.JPG]

 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com