[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Mi se supraincalzeste apa  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
elven
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 21/03/2011 20:08:34
Messages: 1873
Location: Constanta
IP:
Offline

Salut fratilor.
Am un acvariu de 60 litri cu cativa scalari si sanitari in el.
Acvariul a fost cumparat gata facut: Instalatie iluminat (15W T8) Filtru 550litri/ora si aparat de oxigenare a apei.

Sunt foarte suparat ca am acvariu de 5 zile (primul meu acvariu) si deja temperatura a ajuns de la 25 la 28 grade si mi-e frica de faptul ca v-a mai urca nu stiu ce sa ma fac fratilor. Este o distanta destul de ok intre neon si suprafata apei...sa fie oare de la neon ? sau din cauza ca am capac deala din plastic si nu am tinut deschisa trapa ?Mentionez ca am iluminat de la 8 dimineata pana pe la 11-12 noaptea.
Sa fie oare de la filtru ? (e chinezesc mi-e sa nu se supraincalzeasca)
Este normal sa ajunga apa la 28 grade in conditii de lipsa aparatura incalzire ? In camera nu stiu cate grade sunt dar eu stau cu bluza cu maneca lunga pe mine nu e chiar foarte foarte cald. AJUTOR !!!

My "Black Water" reef 300L
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/0/28045.page
image
eugen2265
Member
[Avatar]

Joined: 13/02/2011 23:00:14
Messages: 196
Location: Bucuresti- B-dul.CTIN BRANCOVEANU
IP:
Offline

-Salut elven ! ai incalzitor? la cite grade lai setat??
[Email] [Yahoo!] [MSN]
elven
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 21/03/2011 20:08:34
Messages: 1873
Location: Constanta
IP:
Offline

salut, nu am incalzitor deloc
Camera mea intotdeauna a fost sa zicem mai calduroasa decat restul apartamentului (blocul e nou....deci e izolat full) dar nu cred ca atat de calda totusi.
Problema ar fi ca nu pare sa se opreasca la 28 grade (ieri am avut 27 si acum 2 zile am avut 26.5) asta mi-e frica din cate am inteles 30 grade deja e foarte mult si imi pot muri pestii. Nu stiu ce sa fac....

My "Black Water" reef 300L
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/0/28045.page
image
Andrei Panainte
Senior member
[Avatar]

Joined: 15/11/2010 00:00:39
Messages: 853
Location: Constanta
IP:
Offline

Incearca cumva sa-l ventilezi , scoate si tu un capac mai mare de la hranitor si lasal deschis , incearca sa montezi un culer pe undeva , si in cel mai rau caz aruncai cateva cuburi de gheata ( glumesc )

Fiecare colt , fiecare miscare , tot ce atingem este o dovada a existentei lui Dumnezeu
[Yahoo!]
elven
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 21/03/2011 20:08:34
Messages: 1873
Location: Constanta
IP:
Offline

Am citit de acea solutie cu ventilatorul dar totusi as dori mai intai sa localizez problema. Solutia cu ventilator nu mi se pare una fiabila deoarece voi creste nivelul de apa evaporata la greu nici macar nu stiu cum sa-l montez si cum sa il prind de acvariu sunt o groaza de probleme legate de o eventuala montare.
Altcineva are vreo alta idee ? Multumesc anticipat.

My "Black Water" reef 300L
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/0/28045.page
image
cirotariu
Senior member
[Avatar]

Joined: 19/07/2010 13:04:15
Messages: 1132
Location: BUCURESTI, Chitila
IP:
Offline

elven, pune si tu o locatie la profil si treci pe la rubrica "despre noi" in caz ca nu ai trecut deja. Referitor la apa, coolere de pc si eventual mai mare distanta de la apa la neon.

Citius, altius, fortius... acvarius
[Email] [Yahoo!]
elven
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 21/03/2011 20:08:34
Messages: 1873
Location: Constanta
IP:
Offline

Gata am rezolvat cu locatia, iar pe la "Despre noi" am trecut .
Apropo, neonul e "no name". Oare exista vreun neon care sa nu degaje multa caldura ? mi-e sa nu fie neonul prost.
In alta ordine de idei.... exista 7 cm intre suprafata neonului si suprafata apei. Nu il pot ridica deoarece capacul din plastic are o instalatie de neon in ea foarte bine fixata.
Deci doar instalatia de cooler PC ramane in picioare se pare dar totusi cred ca e complicata treaba

My "Black Water" reef 300L
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/0/28045.page
image
Bogdan_Musat
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 23/12/2010 22:50:32
Messages: 415
Location: Bucuresti
IP:
Offline

intai trebuie sa vezi ce temperatura ai in camera, pentru ca temperatura din acvariu tinde sa fie egala cu cea din camera - in maxim 24 de ore temperaturile se egaleaza
daca ai 28 grade in camera nu spera la mai putin in acvariu
solutia cu ventilatoarele iti va aduce multa umiditate in camera - ceea ce nu cred ca-ti va conveni
aceeasi situatie o am si eu - acvariul meu este in sufragerie, care este camera cea mai departe de coltul blocului si chiar cu caloriferul inchis am peste 25 grade
eu ma gandesc la alta solutie, sa improvizez dintr-o lada frigorifica de auto - din acelea cu cooler propriu alimentat la curent continuu (cca. 200 RON), sau un alt minifrigider, si sa fac un circuit, printr-un furtunel, in serpentina, care sa treaca prin aceasta lada frigorifica, si cu o pompa sa imping apa din acvariu prin acest circuit
as mai folosi o priza programabila si un transformator-alimentator (cca. 150 RON) pentru curent continuu
asta ar fi o solutie mai ieftina decat un cooler special pentru acvarii, despre care am inteles ca sunt f. scumpe (cca. 2.000 RON),

altfel, mai redu timpul de lumina - la max. 8 ore, macar pe timpul verii

Daca nu poti face mutari geniale, macar greseli fatale sa nu faci.
[Yahoo!]
bobesku
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/05/2010 17:13:22
Messages: 953
Location: Bucuresti
IP:
Offline

elven wrote:...Deci doar instalatia de cooler PC ramane in picioare se pare dar totusi cred ca e complicata treaba


Extrem de complicata M-am chinuit aprox 2 minute sa-mi fac asta vara

Se ia una bucata de cooler PC, una bucata de incarcator vechi de mobil, se taie si se bricoleaza cu izolir band firele +/- se pune pe gaura hranitorului si se serveste un suc rece in cinstea evenimentului.

Acum, desigur, lasand gluma la o parte, e bine in prealabil sa vezi cat de bine sta coolerul pe gaura si partea estetica, dar nu e ceva ce NU poti face singur. E de preferat sa stea f bine sa nu cada in apa, desi voltajul e mic, pestii pot avea de suferit. Mult success!

This message was edited 2 times. Last update was at 21/03/2011 23:31:30


Ciclide Malawi | Regatul Bettanului | Dwarf Puffers | Mr Puffini | Paradise Kingdom | Black Betta Miraje
elven
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 21/03/2011 20:08:34
Messages: 1873
Location: Constanta
IP:
Offline

Multumesc pt pareri baieti.
Voi lua un termometru de camera sper sa fie ok. Ideea e ca nu stiu daca teoria conform careia temp apei se egaleaza cu cea a camerei in 24 ore in conditiile in care eu simt ca temperatura e cam aceeasi iar temp acvariului continua sa creasca

My "Black Water" reef 300L
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/0/28045.page
image
LUPmic
Senior member

Joined: 26/05/2008 09:28:07
Messages: 1182
Location: Bucuresti, Berceni
IP:
Offline

elven wrote:
Apropo, neonul e "no name". Oare exista vreun neon care sa nu degaje multa caldura ? mi-e sa nu fie neonul prost.


Da, alea stinse astea ne omoara pe toti

Idea cu incarcatorul de mobil nu este rea insa astea(incarcatoarele) au cam 3V la iesire.
Mara majoritate a vntilatoarelor de PC merg la 12V, deci va functiona insa nu la putere nominala.
[Email] [Yahoo!]
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com