[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
scalar dubios  XML
Forum Index » Boli/tratamente
Author Message
elven
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 21/03/2011 20:08:34
Messages: 1873
Location: Constanta
IP:
Offline

Salut,
Am reusit sa stabilizez temperatura apei la 26.5-27 grade constant.
Problema acum cu care ma confrunt este urmatoarea: Unul din cei 3 scalari de cand l-am cumparat (duminica) este parca "cu capul in nori". In timp ce ceilalti mananca de rup el parca e lesinat asa ....se vede ca e antrenat de faptul ca se pune mancare...se duce si el dupa ceilalti dar nu pare sa fie interesat in a manca....sau cand este are reactii foarte slabe si renunta.
Lafel si inotul este oarecum pierdut asa pare foarte confuz.
O fi bolnav? sa il separ de ceilalti pana ii imbolnaveste si pe ceilalti ? deja au trecut 2 zile si ma indoiesc ca a mancat ceva
Mentionez ca l-am luat de la crescatori din targul de duminica (Piata Brick constanta)
Un prieten a luat si el 4 scalari si lafel are unul lafel care e cam dus cu pluta

------------------
Acvariu 60 litri (4 plante naturale carora le merge bine momentan) Filtru 500l/ora, aparat de oxigen. iluminat neon 15W T8

My "Black Water" reef 300L
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/0/28045.page
image
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

elven wrote:Lafel si inotul este oarecum pierdut

Ai putea sa te exprimi putin mai clar? Ce intelegi prin "inot pierdut"? Nu isi poate mentine echilibrul?

Cind este vorba de o boala ar fi bine sa renuntati la figuri de stil, ca altfel cine stie cu ce "tratamente" va mai pricopsiti.
elven
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 21/03/2011 20:08:34
Messages: 1873
Location: Constanta
IP:
Offline

Da, o sa incerc sa descriu mai bine desi e ciudat
Pestele refuza sa manance, nu pare deloc interesat in mancare si uneori inoata intr-o parte, ca si cand nu isi poate mentine echilibrul in apa. Scalarul este un peste inalt si cu inotatoarele desfacute formeaza ca un triunghi in apa. El sa zicem ca e un pic inclinat cand inoata dar asta nu este tot timpul dar se vede daca te uiti mai mult la el sa-l observi. E ca un defect al lui.
In rest aspectul e normal nu are alte semne anormale...dar totusi mi se pare foarte dubios ca timp de 2 zile nu a mancat absolut deloc si credeti-ma ca l-am observat indelung si i-am dat mancare indeajuns, pur si simplu nu e interesat in mancare.

My "Black Water" reef 300L
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/0/28045.page
image
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Daca inoata intr-o parte =>probleme la vezica inotatoare si nu ai ce sa-i faci. Boala nu e tratabila.
elven
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 21/03/2011 20:08:34
Messages: 1873
Location: Constanta
IP:
Offline

dar este contagioasa ? sa-l separ de ceilalti pesti ?

My "Black Water" reef 300L
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/0/28045.page
image
alber
Moderator
[Avatar]

Joined: 26/09/2008 12:20:22
Messages: 4859
Location: bucuresti - berceni
IP:
Offline

Nu este contagioasa. Vezica inotatoare este acea "basica" cu aer pe care o cunoastem cu totii. din varii motive se poate sparge, si atunci pestele nu-si mai pastreaza pozitia de inot.

"e usor a scrie versuri, cand nimic nu ai a spune" - Mihai Eminescu
[Email] [Yahoo!]
 
Forum Index » Boli/tratamente
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com