[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
doua lucruri care ma intriga  XML
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Author Message
johnny6600
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/01/2005 03:20:40
Messages: 914
Location: Bucuresti - Berceni
IP:
Offline

1.Tocmai am terminat acvariul meu de 60/45/60 cu decor din polistiren expandat si n-am reusit sa gasesc polistiren cu latimea mai mare de 50 cm.Poate n-am cautat eu destul de mult sau chiar nu exista?Daca da, aveti idee pe unde prin Bucuresti?
2.Eu cand cumpar pietrisul ,il cumpar la sac si de aceea sunt pietre si de dimensiuni mai mari.Cum fac sa aleg pietrisul mic de cel mare?presupun ca imi trebuie o sita , dar unde as putea gasi asa ceva?Stiu ca o sa-mi ziceti ca e mai usor sa-l cumpar deja ales dar la mine in cartier nu se vinde decat asa.

Pentru ca n-am stiut ce sa aleg intre mecanic,tamplar,geamgiu,electronist,chimist,fizician,biolog sau veterinar le-am ales pe toate asa ca m-am facut acvarist
Dalles
Membru banat
[Avatar]

Joined: 29/07/2003 02:16:30
Messages: 2569
Location: Bucuresti-Dr.Taberei
IP:
Offline

2. Eu am folosit 2 site.
Prima - mai fina - am facut-o din plasa de tantari. Cu ea am separat nisipul prea fin, care nu-mi trebuia.
A doua - mai larga - am incropit-o din sita de la un set de plaja pentru copii. Prin ea a trecut numai pietrisul bob-de-orez.
Metoda asta, cu doua site, e destul de laborioasa, iti ocupa cam juma' de zi pentru un acvariu de 150 de litri, dar obtii exact ceea ce vrei.

[url=http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=10593] )\
>((º>
)/[/url]
akademik_79
Senior member
[Avatar]

Joined: 28/06/2003 00:51:04
Messages: 950
Location: Bucuresti -Pantelimon 283 (Delfinului)
IP:
Offline

johnny boy, esti pus pe treaba se pare.
Vezi la magazinele de materiale de constructii, se gaseste la sul (dar se vinde la metru ) plasa folosita ca suport pentru tencuiala fina si glet (te uiti de o plasa alba, de plastic). Ochiuri de diferite dimensiuni, cu asa ceva mi-am scos eu orezul din pietris. :-)

Hai ca ai treaba, nu mai sta

Engels and Marx are responding the FAQ's...
[Email] [Yahoo!] [MSN]
razvan
Membru banat

Joined: 21/11/2001 02:00:00
Messages: 2878
IP:
Offline

cred ca e locul cel mai potrivit sa pun acest anunt..

PARADISUL NISIPULUI !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
PARCUL 23 AUGUST - LIA MANOLIU - NATIONAL


se lucreaza la reamenajarea stadionului, nameti de nisip, tocmai bun de "cernut" pentru acvariile noastre.
cbuga
Junior member
[Avatar]

Joined: 01/09/2004 11:26:00
Messages: 98
Location: Bucuresti-Colentina
IP:
Offline

Unde in parc?
Nu de alta dar am o nevoie de nisip ca de aer si trec in fiecare zi pe Maior Coravu-Vatra Luminoasa-Electroaparataj.
Nisipul este undeva la intrare sau in parc?Nu as vrea sa ma alerge gardienii cu sacosa prin parc.
As cumpara dar nisip optim nu prea gasesti la mat. de constructii si nici la cantitati mai mici.

Mai bine mai tarziu decat niciodata!
[Email] [Yahoo!]
dotoru
Member
[Avatar]

Joined: 27/01/2005 15:20:34
Messages: 120
Location: oradea
IP:
Offline

mai in gluma mai in serios acum vre-o doua saptamani am vazut la antena 1 ca se vindeau saci de nisip din barajele ridicate impotriva inundatiilor(parca la herastrau) ,incercati acolo poate mai gasiti.
ps.romanului ii place sa-si taie craca de sub picioare(si de obicei si-o taie singur).

prin definitie cand investighezi necunoscutul, nu stii la ce rezultat vei ajunge.
ale mele
[Email] [Yahoo!]
razvan
Membru banat

Joined: 21/11/2001 02:00:00
Messages: 2878
IP:
Offline

la tribuna a II a . aduc zilnic zeci de basculante de 16..... mii de tone...

neica, aici e de lucru, vi frumos cu sita, iti cerni ce-ti trebuie.. nu se ia nimeni de tine pentru o geleata,,,
cbuga
Junior member
[Avatar]

Joined: 01/09/2004 11:26:00
Messages: 98
Location: Bucuresti-Colentina
IP:
Offline

Mii de multumiri lui Razvan.
Trec pe acolo si le iau 1 (..2,3,4) sacose cu nisip sa fac substrat de om serios.

Mai bine mai tarziu decat niciodata!
[Email] [Yahoo!]
dotoru
Member
[Avatar]

Joined: 27/01/2005 15:20:34
Messages: 120
Location: oradea
IP:
Offline

dotoru wrote:mai in gluma mai in serios acum vreo doua saptamani am vazut la antena 1 ca se vindeau saci de nisip din barajele ridicate impotriva inundatiilor(parca la herastrau) ,incercati acolo poate mai gasiti.
ps.romanului ii place sa-si taie craca de sub picioare(si de obicei si-o taie singur).

se pare ca nimeni nu a gustat gluma mea.
ps. sau nu am eu simtul umorului?

prin definitie cand investighezi necunoscutul, nu stii la ce rezultat vei ajunge.
ale mele
[Email] [Yahoo!]
Magda
Senior member

Joined: 17/03/2004 08:20:12
Messages: 710
IP:
Offline

Ba a gustat-o, dar fiecare in sinea sa
Eu stiam ca se furau sacii nu ca se vindeau..... Sau, ma rog, se furau ca apoi sa fie vanduti...
johnny6600
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/01/2005 03:20:40
Messages: 914
Location: Bucuresti - Berceni
IP:
Offline

Nisip am luat tot de la materiale de contructii, 3 galeti - 2,5 lei dar n-am reusit sa gasesc pietris fin.Plasa de care vorbeste akademik s-ar putea sa fie tocmai ce-mi trebuie,thx.
O intrebare a ramas inca fara raspuns.Exista polistiren expandat cu latimea mai mare de 50 cm si daca da unde?

Pentru ca n-am stiut ce sa aleg intre mecanic,tamplar,geamgiu,electronist,chimist,fizician,biolog sau veterinar le-am ales pe toate asa ca m-am facut acvarist
 
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com