[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Africani in acvariu ?!  XML
Forum Index » Acvarii cu cichlidae - Jurnal
Author Message
Neonus
Senior member
[Avatar]

Joined: 15/11/2001 02:00:00
Messages: 1460
Location: Bucuresti/Ploiesti
IP:
Offline

Oameni buni, am comis-o ....

Pe scurt, am comandat un acvariu (140l brut) cu urmatoarele caracteristici:
L=70cm
H=50cm
l=40cm
sticla de 6, fund de 10.

Acvariul e dedicat fiului meu de 7 ani. Acum e la polimerizat, capacul il am deja (3 neoane)

Initial am vrut sa il populez cu pesti standard (guppy, xifo, etc), cu precizarea ca am vrut un acvariu plantat (arata ok in opinia mea). Problema e ca am facut un test de apa si am ajuns la concluziile de mai jos:

- nu mai stau la bloc ci la casa
- nu mai am apa de la retea ci din put
- caracteristici apa la iesirea din put: duritate 33 grade germane (cat China), KH=15, nitriti/nitrati/clor=0. PH=7.6
- am in casa filtru multimedia (carbune, etc) si dedurizator pe baza de rasini. Obtin apa care e deosebita de cea de mai sus prin faptul ca are duritate zero.
- pot obtine prin combinatiile celor de mai sus o apa cu orice duritate, dar cu KH=15, PH=7.6, nitriti/nitrati/clor=0.

Am tot incercat sa imi dau seama ce fel de pesti pot creste in aceasta apa si sa am si ceva plante in acvariu (nu plastic ). Nu am reusit sa imi dau seama, din pacate.

Stiu ca sunt pe o arie de ciclide , ma intreb daca in micul acvariu as putea sa bag ceva africani, fara sa se calce pe picioare. Stiu ca nu pot avea plante, dar mai stiu ca apa mea direct din put ar fi ok pentru ei.

ce parere aveti ?
HELP please.... vine acvariul curand si copilul vrea pesti ...
calin_gherman
Ultra High Member
[Avatar]

Joined: 01/10/2007 21:59:26
Messages: 1802
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline

Lamprologine tanganicane ! De talie mica...asa frumos vad bazinul asta c-o droaie de Neolamprologus multifasciatus ce-si cresc puii in tihna prin cochilii de Helix pomatia...asta ptr ca la noi nu se gasesc cochilii de Neothauma tanganyicense, ca sa iasa un biotop adevarat. Ai putea inghesui chiar si o pereche de Altolamprologus calvus sau compressiceps ca-s bestiali si tot cam carnivori ca si prima specie. Oricum, 1-2 pietroaie, o plaja de nisip fin de tot si-o multime de cochilii si va iesi ceva splendid! Iar kh, gh si ph sunt numa bune ptr ei.

http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=12817
[Email]
Neonus
Senior member
[Avatar]

Joined: 15/11/2001 02:00:00
Messages: 1460
Location: Bucuresti/Ploiesti
IP:
Offline

Nu prea cunosc speciile de africani, dar din cate intuiesc imi recomanzi ceva din Tanganika de talie mica. Am sa ma documentez, inca te rog sa imi recomanzi cei mai colorati pesti. Copiilor le plac pestii activi si intens colorati.

merci anticipat

SP later edit dupa ceva google

Ar merge ceva Maylandia callainos (albastru) + Labidochromis caeruleus (galben)

This message was edited 1 time. Last update was at 02/04/2011 07:35:46

koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

@Neonus:

Acvariul tau este destul de mic pentru a tine cichlidae... oricum ai da-o, oricum ai intoarce-o, este mic!... uite cateva consideratii personale:

- speciile de Mbuna, asa cum sunt Maylandia si Labidochromis, cresc destul de mari (10-12 cm).
- au nevoie de un "spatiu de joaca" generos... "suprafata" conteaza mai mult decat "volumul".
- o familie echilibrata de astfel de cichlidae tre' sa aiba 1 mascul + 4-5 femele.
- cu cat sunt mai multi, cu atat agresivitatea le scade... insa tu nu poti pune multi pesti acolo, din cauza spatiului.

In consecinta, eu nu as tine acolo asa ceva... se poate, nu este imposibil, dar nu e o treaba recomandata!


Colegul calin_gherman ti-a facut o recomandare excelenta, bazata pe un cumul de factori reali:

- dimensiunile bazinului
- dimensiunile pestilor
- caracteristicile apei

Neolamprologus multifasciatus este o specie "pitica", foarte cuminte si foarte interesanta... si eu ti i-as recomanda!



Te mai poti uita la Pelvicachromis pulcher (kribensis) ori la Hemichromis lifalili (hemi):

- sunt tot cichlidae africane (comportament specific, depun incre pe pietre, scorburi, etc.)
- suporta bine caracteristicile fizico-chimice din apa ta.
- spre deosebire de mbune, pestii acestia pot fi tinuti in perechi (mascul + femela).
- in bazinul tau poti tine relativ usor 2 perechi... daca le asiguri o bariera naturala (un pietroi mare, o buturuga, etc.) undeva pe mijlocul bazinului, atunci ei isi vor delimita clar teritoriile si fiecare pereche va lua in stapanire cate un jumatate de acvariu.
- ingrijirea puilor este "fascinanta" pentru ochii unui copil, baiatul tau va fi incantat sa-ti povesteasca "tati, tati, hai sa-ti spun ce-au facut pestii astazi!"

Din cele 2 specii mentionate mai sus, kribensis este mai cuminte iar hemi este mai frumos colorat.
NU le amesteca, baga in acvariu doar una dintre specii!

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Neonus
Senior member
[Avatar]

Joined: 15/11/2001 02:00:00
Messages: 1460
Location: Bucuresti/Ploiesti
IP:
Offline

La africani sunt chiar novice, o mai spun inca o data. Ideea cu Maylandia callainos + Labidochromis caeruleus a venit de pe un alt forum local in care se recomandau ca pesti ok pt un bazin de 120 litri. Realizez ca era o prostie.

Mi-as dori sa gasesc o specie de africani (talie mica) la care sa pot pune in acvariul meu cam 8 pesti (2 familii ?) E ceva compatibil, sau trebuie sa ma limitez la 4 buc (2 perechi). Koala, foarte frumos colorati pestisorii aia, apropos.

Neolamprologus multifasciatus arata cam spalaciti, cel putin din ce am vazut eu pe net. Mi-as dori ceva mai "pigmentati"

This message was edited 1 time. Last update was at 02/04/2011 13:35:27

koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Ideea e urmatoarea (vorbesc la modul general):

* Speciile de cichlidae care traiesc in "triburi" - grupari formate din familii mari (1M + 4-5F)

- cichlidae africane, de Malawi sau Tanganika.
- masculii au un harem pe care si-l apara cu darzenie in fata altor masculi (intraspecific)... pentru ca agresivitatea lor sa fie diminuata, se recomanda bazine mari, largi, cu pesti multi... astfel, masculul dominant nu poate "hartui" in mod constant cel mai slab peste din grup... numarul lor mare face ca atentia masculului "sef" sa fie in permanenta atrasa de catre alt peste care-i "calca teritoriul".
- in mod uzual, se recomanda ca bazinul sa nu fie decorat cu pesteri, scorburi, etc... acest lucru face imposibila "delimitarea" teritoriului, astfel ca pestii traiesc oarecum ca intr-o mare colonie... se misca frecvent, intr-un grup relativ compact, sunt dinamici si activi.
- daca bazinul e generos ca si dimensiuni, atunci se pot mixa mai multe specii, alternanta de culoare fiind spectaculoasa (interspecific)... se recomanda totusi evitarea speciilor asemanatoare dpdv coloristic, pentru a nu confuza masculii ... in acest sens, o combinatie "fericita" si "foarte cuminte" o formeaza amestecul speciilor de Labidochromis caeruleus (culoare = galben, atat femela cat si masculul) cu Pseudotropheus elongatus / socolofi (culoare = albastru, atat femela cat si masculul).
- foarte frumosi mai sunt Melanochromis auratus, insa acestia sunt mult mai certareti si agresivi... idem pentru Pseudotropheus demasoni.

Exista multe specii de mbuna frumoase, insa toti acestia cresc destul de mari (10-13 cm), ceea ce reprezinta un handicap pentru marimea bazinului tau.

- Cei de care ti-a zis calin_gherman sunt pitici, ar putea fi tinuti intr-un numar de 8-10 exemplare.
- Ai putea lua in calcul si o trupa de tanganikani din genul Tropheus sp. (duboisi, ikola, red moliro, etc.) - problema mare cu ei este ca sunt pesti delicati si mult mai pretentiosi dpdv al intretinerii. Eu personal nu as recomanda aceasta grupa de pesti celor care sunt la inceput de drum cu cresterea cichlidaelor.


* Speciile de cichlidae care traiesc in perechi (1M+1F)

- traiesc in perechi, ceea ce poate fi ok pentru tine... eu consider bazinul tau potrivit pentru 2 perechi de pesti.
- specii africane de interes ar fi cele spuse de mine in postul anterior (kribensis sau hemichromis)... in plus, te poti uita si la speciile de Julidochromis (si acestia sunt spectaculosi, dpdv coloristic).


Din pacate, speciile de cichlidae americane nu se vor impaca foarte bine cu apa ta, de aceea nu-ti pot recomanda nimic din aceasta zona geografica.



Pe scurt, parerea mea este ca:

- daca te multumesti cu 4 pesti (2 perechi) - incearca una din speciile amintite mai sus (kribensis, hemichromis, julidochromis)
- daca totusi insisti sa ai 6-8 pesti in bazin (si nu-ti plac cei recomandati de calin) - mergi pe una dintre speciile Labidochromis caeruleus sau Pseudotropheus elongatus / socolofi

This message was edited 3 times. Last update was at 02/04/2011 19:08:53


Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Neonus
Senior member
[Avatar]

Joined: 15/11/2001 02:00:00
Messages: 1460
Location: Bucuresti/Ploiesti
IP:
Offline

Ca sa fiu un tata corect si sa scap de dificultatea alegerii l-am pus pe fi'miu sa aleaga. Dupa o vizionare pe YouTube a ajuns la concluzia ca vrea Labidochromis caeruleus, 8 bucati.

ok, mai am de ales si sper sa rezolv cu ajutorul vostru:

- iluminat: lungimea de acvariu este 70cm, sunt pregatit pt 3 tuburi. Ce sa aleg ?
- filtru. Vreau sa merg pe Eheim, ce model de extern sa aleg pentru Labidochromis caeruleus si un acvariu de 120 litri apa ?
- cine vinde Labidochromis caeruleus in Bucuresti ?

koala, esti un meserias, batran si intelept. Apreciez ca ai consumat atata timp ca sa imi spui "ca la copii" care e treaba cu africanii.
pomi
Senior member
[Avatar]

Joined: 23/01/2009 22:01:46
Messages: 1089
Location: Bucuresti-Pajura
IP:
Offline

Este foarte mic acvariul pentru 8 Caeruleus.

Mai bine alegi Saulosi, care nu cresc asa mari. La ei ai avantajul ca masculii se fac albastri cu dungi negre, iar femelele galbene. Asta daca vrei sa ai 2 culori in acvariu.

In legatura cu iluminarea, nu are rost sa bagi 3 tuburi. Sunt arhisuficiente 2 tuburi de 18W.

Pentru filtrare eu as alege Eheim 2224 Professionel.

Biotop Malawi || Biotop Amazon
SirM
Junior member

Joined: 14/03/2011 22:33:55
Messages: 23
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Domnul meu, va respect si va admir pt ca vreti sa fiti un tata bun, insa zau daca va inteleg de ce nu vreti, sa incercati macar, sa fiti un acvarist bun.
Colegii antevorbitori v-au explicat cum nu se poate mai bine, ca bazinul pe care il detineti nu este propice cresterii unor specii de m'bune, nici chiar in numar restrans.
Eu va propun altceva.
Neolamprologus pulcher
Neolamprologus brichardi
Cate 4 maxim 5 bucati din fiecare si puteti face un acvariu exceptional.
Toate bune.

"Numai cei foarte întelepti si cei foarte ignoranti nu se schimba." ... Confucius
calin_gherman
Ultra High Member
[Avatar]

Joined: 01/10/2007 21:59:26
Messages: 1802
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline

Eu am dat solutia tanganicani avand in vedere ca sunt cam singurii carora le place o duritate peste 20...valoare la care malawienii se chinuie, sunt stresati, iar riscul afectiunilor intercurente este crescut...pesti rezistenti, dar si ei fac cate un pop eye disease, cate un fin si tail rot.
Labidocromis, 8 bucati???Exclus. Ating lejer 12 cm, mai ales masculii, dar nu e mai putin adevarat ca un peste, cu cat are mai putin spatiu, cu atat creste mai mic. P saulosi se fac si eu maricei, intre 8-12 cm. Singura varianta care as zice ca merge, dintre malawi sunt P. demasoni sau P. polit, specii care nu trec de 8 cm. Sunt insa, ambele, foarte agresive, trebuind crescuti in harem cu cat mai multi indivizi....8-10-12, cu multe femele si putini masculi. Stiu sigur ce vorbesc ca am avut toate aceste specii.
Alte specii care se "invart" intre 8-10 cm sunt Cynotilapia afra si Tropheops sp.
Cat priveste ciclidele de rau, Hemichromis si Pelvicachromis...da, suporta ph ridicat, intre 7,5 - 8, duritatea e cam mare ptr ei, dar Hemicromis poti tine o singura pereche acolo, insa Pelvicachromis merg mai multi.
Tropheusi, exclus....au nevoie de bazine cu suprafata mare, minim un 120 x 50.
Pentru galbenul ales de copil te poti insa orienta spre alte specii tanganicane, cum ar fi Neolamprologus leleupi. Poti pune si cativa Julidochromis regani care nu trec de 8-10 cm, sau J. transcriptus care sunt pe la 7-8 cm.

This message was edited 2 times. Last update was at 02/04/2011 22:04:52


http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=12817
[Email]
Neonus
Senior member
[Avatar]

Joined: 15/11/2001 02:00:00
Messages: 1460
Location: Bucuresti/Ploiesti
IP:
Offline

SirM wrote:Domnul meu, va respect si va admir pt ca vreti sa fiti un tata bun, insa zau daca va inteleg de ce nu vreti, sa incercati macar, sa fiti un acvarist bun.
Imi doresc sa fiu si un acvarist bun, mai ales ca sunt un tata bun

Am recunoscut ca nu ma pricep la africani, insa asta e apa la care am acces, nu o pot schimba. Consider util sa solicit sfaturi de la cei priceputi, sunt pe acest forum practic de la inceput (verifica vechimea mea).
Copilul a ales din speciile prezentate pe aceasta discutie (koala)

calin_gherman, am citit zilele astea pe forum si am realizat ca sunteti un fel de "tatic" al africanilor. Am sa merg pe mana Dvs si voi alege Neolamprologus leleupi. Sunt tot galbeni si copilul nu va face diferenta. Daca nu cer prea mult, va rog sa imi lasati privat nr Dvs de tel, as dori sa va intreb cate ceva despre africani. Multumesc anticipat.

This message was edited 1 time. Last update was at 02/04/2011 23:21:38

SirM
Junior member

Joined: 14/03/2011 22:33:55
Messages: 23
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Neonus wrote:

Am recunoscut ca nu ma pricep la africani, insa asta e apa la care am acces, nu o pot schimba. .


In tot ceea ce s-a scris mai inainte, absolut nimeni nu facea referire la apa, ci strict la volumul acvariului, volum insuficient pt speciile de malawieni

"Numai cei foarte întelepti si cei foarte ignoranti nu se schimba." ... Confucius
Neonus
Senior member
[Avatar]

Joined: 15/11/2001 02:00:00
Messages: 1460
Location: Bucuresti/Ploiesti
IP:
Offline

Decizia mea este sa merg pe ceva din Tanganika, asta e clar. Neolamprologus leleupi vor fi locuitorii.

mai ramane sa ma lamuresc la lumina, schimb de apa, etc.

later edit: am sa mai fac un acvariu mai "serios", cu schimb de apa automat, etc. Doar sa il pun pe picioare pe primul si sa vad cu ce se mananca africanii. Al doilea va fi in mod cert populat cu specii din Malawi. Sunt o sumedenie de topicuri cu acvarii superbe pe tema asta, am de unde sa ma inspir. Acum sunt pur si simplu nevoit "sa dreg busuiocul" cu acvariul pe care il am. Asta este.

This message was edited 1 time. Last update was at 03/04/2011 16:39:28

koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Fara sa vreau sa pun batista pe tambal... ba, mai mult, insistand sa faceti ce spune popa, nu ce face el!

image
image

Bazinul fetitei mele, Ana... cand am dat africanii (acum un an), ea a inceput sa planga de mama focului - se atasase de pestii aia din bazinul mare - asa ca nu m-am indurat si i-am oprit 4 pui...

- 30x30x35 cm (probabil vreo 25 litri de apa, scazand pietrele si nisipul)
- nisip de rau + pietre calcaroase
- Anubias sp.
- 4 malawi mbuna
- schimb de apa, 30%, saptamanal
- hranire moderata, la interval de 2 zile

... pestii au varsta de 1 an si nu au crescut mai mari de 4 cm... sunt sanatosi si vioi, dau semne de maturizare sexuala, insa au ramas pitici...

Acesta NU este un exemplu de urmat!!!

This message was edited 1 time. Last update was at 03/04/2011 22:51:18


Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
pomi
Senior member
[Avatar]

Joined: 23/01/2009 22:01:46
Messages: 1089
Location: Bucuresti-Pajura
IP:
Offline

Aoleu ce-mi vad ochii! Marele african a devenit minusculul african

Biotop Malawi || Biotop Amazon
Neonus
Senior member
[Avatar]

Joined: 15/11/2001 02:00:00
Messages: 1460
Location: Bucuresti/Ploiesti
IP:
Offline

Gata, am intrat in posesia acvariului. Ramane sa mai astept polimerizarea completa. Intre timp, achizitie filtru + incalzitor + decor 3D. Abia in final, pestanii ....
Neonus
Senior member
[Avatar]

Joined: 15/11/2001 02:00:00
Messages: 1460
Location: Bucuresti/Ploiesti
IP:
Offline

Vreau sa cumpar un Eheim 2224 Profi, l-am gasit la Zoomania (Cora Pantelimon) la 485 RON, cu medii de filtrare incluse. Era o singura bucata si cutia arata "zdrente". Nu am vrut sa risc sa il iau, era posibil ca sa ii lipseasca piese sau sa fi fost "tavalit".

Daca are cineva idee despre o jucarie nou in jur de 450 RON, il rog sa ma contacteze. Intre timp, mai cautam ...

Neonus
Senior member
[Avatar]

Joined: 15/11/2001 02:00:00
Messages: 1460
Location: Bucuresti/Ploiesti
IP:
Offline

Intre timp a trecut 1 an si nu am facut nimic. Am reusit sa imi accesez contul si sa mai citesc ce si cum, trebuie sa termin ce am inceput.
 
Forum Index » Acvarii cu cichlidae - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com