[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Un nou inceput.RIP betanu  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
elven
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 21/03/2011 20:08:34
Messages: 1873
Location: Constanta
IP:
Offline

Salut fratilor,
Am hotarat sa renunt la cei 3 scalari pe care ii aveam si la 1 colisa(i-am donat). Asta dupa ce am avut un incident foarte neplacut in dimineata aceasta. Betanul meu a murit in chinuri groaznice. Totul s-a intamplat subit. El obisnuia sa se ascunde des in scorbura mangrovei din acvariu dar se pare ca de data asta ascunzisul fortat i-a fost fatal. S-a bagat intr-o scorbura si a ramas intepenit cu codita afara si a fost sfartecat de scalarii curiosi care vazand codita lui colorata i-au rupt-o iar el s-a sufocat nemaiputand iesi.

Acum sunt hotarat sa incep din nou, dar de data asta voi incerca sa iau decizia corecta.
Mentionez ca am ramas cu 3 melci (Pomaceea) si 3 cory (sanitari). Problema este ca la 1 cory am obs lipsa mustacioarei si imediat am facut legatura cu substratul. Eu am practic un singur strat in acvariu si anume pietricele de quartz pe care mi le-a recomandat vanzatorul de la petshop. Pe atunci eram novice si nu mai avusem un acvariu. Deci practic nu am substrat fertil ci am doar un strat de quartz in care 3 specii de plante mai nepretentioase au facut radacini strong si cresc destul de frumos.

Ce imi recomandati sa fac? exista posibilitatea sa pun peste un strat cu granulatie mai mica deoarece nu as vrea sa il deciclez apa e limpede si pestii au fost sanatosi toata perioada cu exceptia incompatibilitatii dintre specii. Daca ar fi sa scap de stratul de quartz ar insemna sa fac praf tot sa scot plantele din radacini etc

HELP !

My "Black Water" reef 300L
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/0/28045.page
image
elven
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 21/03/2011 20:08:34
Messages: 1873
Location: Constanta
IP:
Offline

Revin cu detalii despre acvariu: 65 litri, filtru Aquael fan 2

Aici un link cu acvariul (inainte cand erau si scalarii in el) http://www.youtube.com/watch?v=rVkdCyL0QpU

My "Black Water" reef 300L
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/0/28045.page
image
Bogdan_Musat
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 23/12/2010 22:50:32
Messages: 415
Location: Bucuresti
IP:
Offline

elven wrote:Salut fratilor,
...Betanul meu a murit in chinuri groaznice. Totul s-a intamplat subit. El obisnuia sa se ascunde des in scorbura mangrovei din acvariu dar se pare ca de data asta ascunzisul fortat i-a fost fatal. S-a bagat intr-o scorbura si a ramas intepenit cu codita afara si a fost sfartecat de scalarii curiosi care vazand codita lui colorata i-au rupt-o iar el s-a sufocat nemaiputand iesi.

cred ca e de sectiunea horror

Acum sunt hotarat sa incep din nou,

in stilul asta, mai bine nu

ar fi mai bine pentru pestisori daca i-ai lasa la pet-shop

Daca nu poti face mutari geniale, macar greseli fatale sa nu faci.
[Yahoo!]
elven
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 21/03/2011 20:08:34
Messages: 1873
Location: Constanta
IP:
Offline

Imi pare rau pentru ce s-a intamplat nu ma asteptam dar acum vreau sa imi repar greseala si sa fac ceva bun din acvariul meu.
Stiu ca am gresit dar sunt om.
Acum vreau sa fie totul bine asa ca voi introduce cativa pestisori in conformitate cu regulile de compatibilitate si inca citesc sa vad spre ce sa ma orientez...

My "Black Water" reef 300L
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/0/28045.page
image
trafic_intens
Member

Joined: 19/12/2010 22:56:47
Messages: 138
Location: Bucuresti
IP:
Offline

elven wrote:Imi pare rau pentru ce s-a intamplat nu ma asteptam dar acum vreau sa imi repar greseala si sa fac ceva bun din acvariul meu.
Stiu ca am gresit dar sunt om.
Acum vreau sa fie totul bine asa ca voi introduce cativa pestisori in conformitate cu regulile de compatibilitate si inca citesc sa vad spre ce sa ma orientez...

Cred ca Bogdan_Musat a fost un pic aspru...
Bineinteles ca poti sa o ei de la capat , dar trebuie sa ne spui in primul rand ce iti doresti. Ce pesti vrei sa ai, cati , etc.
Bafta in proiectul viitor !
P.S. Sper ca ai invatat cate ceva din experientele anterioare !
elven
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 21/03/2011 20:08:34
Messages: 1873
Location: Constanta
IP:
Offline

Salut. Revin cu noutati.
Este saptamana a4a a acvariului meu si am ramas doar cu 1 colisa(mascul) 2 cory si 2 pomaceea
Sunt fascinat de colisa asa ca am hotarat sa ii cumpar o femela masculului si inca 1 cory si 1 pomaceea.
Prima zi dupa introducerea femelei. Masculul este extrem de bucuros si se apropie usor de ea si o atinge cu acele "mustati" iar ea inoata usor in cerc.
Am observat cam de jumatate de ora masculul tot rupe bucatele dintr-o valisneria si le duce la suprafata dupa care "scuipa" pe ele nu stiu cum sa va explic...

Apa este foarte limpede si parca acvariul meu a capatat armonie. Mentionez ca plantelor le merge foarte bine, sunt uimit de viteza cu care cresc (Dupa adaugarea fertilizatorului Tetra plantamin), moment care a coincis si cu disparitia algelor.

Voi reveni cat de curand cu fotografii si o filmare.

My "Black Water" reef 300L
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/0/28045.page
image
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com