[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Phoenix Rasare  XML
Forum Index » Acvarii cu cichlidae - Jurnal
Author Message
vidockq
Junior member

Joined: 18/11/2010 15:18:52
Messages: 83
Location: Sibiu
IP:
Offline

Buna tuturor,

Acuma majoritatea stiu deja ca ultimul meu acvariu nu a sfarsit foarte bine...
Acesta era:


Asa a ajuns intr-o dimineata:


----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Momente grele in acea perioada, dar cu ajutorul prietenilor am decis sa nu renunt. Un prieten bun chiar imi zicea "Un sut in fund un pas inainte"

Am salvat ce am putut in materie de pesti si hardware. Astfel asa incepe noua aventura :

Standul:

Profil dreptunghiular de 4cm lungime x 2cm latime x2mm grosime.
Cumparat 22 metri de la Ambient cu 150 Ron, sudat si vopsit la mine acasa pentru un cost minim.
Aviz celor care vor sa faca un stand metalic, preturile de 1000+ ron pentru asa ceva sunt complet exagerate. Pe langa cei 150 Ron pentru metal, am mai dat 150 Ron pentru pal frumos si l-am imbracat singur. Cu putina indemanare iese perfect si la un cost minimal.

Standul gol (Polistiren de 2 cm extrudat --- PAL --- scheletul metalic --- PAL --- Polistiren de 2 cm extrudat) :
https://picasaweb.google.com/vilcu.paul/Acvariu900LV01#5548353707495756178

Safety:

In cazul nefericit in care se poate intampla dinou un necaz de genul, fie el din cauze naturale(cutremur) sau altele, am decis sa fac un Sifon langa acvariu pentru orice avarie.
Astfel acuma in partea stanga la acvariu in colt ascuns este un Sifon care duce in exterior.
Pentru ca tot am dat gaura in placa am decis sa pun si un INTAKE de apa cu robinet si un OUT pentru operatiunile de curatare.
Pe vitor voi face din ele nu doar alimentare si scurgere ci un sistem de schimb de apa la picatura, dar deocamdata nu am curajul de a mai da gauri in sticla si sa dorm linistit.

Poze:
image

image

Peretele era mai ud, din greseala am atins o teava de la instalatia de calorifere si a trebuit sa repar totul pe loc pana ajunge sotia acasa, sa nu descopere dezastrul.

Voi reveni in zilele urmatoare si cu poze si design la noul capac (pun si un tutorial cum sa faci un capac de 240 cm lungime pentru acvariu)


Malawi Biotop: http://www.youtube.com/watch?v=2c9d-QbjvF8
[Email] [WWW] [Yahoo!]
pomi
Senior member
[Avatar]

Joined: 23/01/2009 22:01:46
Messages: 1089
Location: Bucuresti-Pajura
IP:
Offline

Succes cu noul acvariu.

Biotop Malawi || Biotop Amazon
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Mult succes!

Ce s-a intamplat cu bazinul vechi, cum a plesnit?... eu nu stiu povestea.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
vidockq
Junior member

Joined: 18/11/2010 15:18:52
Messages: 83
Location: Sibiu
IP:
Offline

Multumesc pentru urari.

@ Koala, am avut un acvariu de 900L cu sticla de 10mm (am vazut la alti de 1100L de 2 ani tot cu 10 am zis ca reusesc)
Sticla din spate a cedat, presupun un mix de dezastre (cei de la sticla au zis ca sticla a fost palita in colt altfel nu pleca ea in semiluna; de la forta pleaca in sus in linie) adunat cu fundalul imens 240 cm lungime cu 15-20 cm latime pe alocuri care exercita o forta foate mare de ridicare si care a fost la fel montat gresit si sa dezlipit la o parte ... multe greseli la acvariu care sau adunat in timp si a rezultat un dezastru la 5 dimineata.

Singurul lucru "bun" a fost ca eram acasa si stricaciunile nu au fost foarte mari pana la urma.

This message was edited 1 time. Last update was at 03/04/2011 22:53:35


Malawi Biotop: http://www.youtube.com/watch?v=2c9d-QbjvF8
[Email] [WWW] [Yahoo!]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Vorba de mai sus e perfect valabila... E un pas inainte!

- sa ne tii la curent cu noua constructie, care sunt noile dimensiuni?
- pune, intre bazin si stativ, niste burete din acela care se baga sub parchet (nu ii stiu denumirea exacta)
- NU fundalul de polistiren ti-a spart geamul, fii convins de asta!


Bafta mare!

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
vidockq
Junior member

Joined: 18/11/2010 15:18:52
Messages: 83
Location: Sibiu
IP:
Offline

Mersi,

Treptat, ultimul e acvariul, care va avea aceleasi dimensiuni pentru ca standul e acelasi.
240 cm Lungime 70 latime si 55 inaltime

In legatura cu buretele propus am sa pun, desi aveam deja polistiren, dar nu strica in plus ceva.

This message was edited 1 time. Last update was at 03/04/2011 23:13:08


Malawi Biotop: http://www.youtube.com/watch?v=2c9d-QbjvF8
[Email] [WWW] [Yahoo!]
bobesku
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/05/2010 17:13:22
Messages: 953
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Foarte tare! Iti tin pumnii. Sa te bucuri de el zeci de ani!

Si acum si cateva impresii d-ale mele. Ar fi mare pacat sa nu iti faci o gaura de preaplin pe laterala bazinului. Ai deja instalatia, sunt convins ca exista bazine mai mari sau care au sticla mai subtire si stau bine-mersi cu o gaura, poate chiar doua de preaplin. La dimensiunile tale as folosi minim sticla de 12, ca sa nu zic 15. Stii vorba aia, frica pazeste pepenii. Si apoi daca te frigi odata, sufli si in iaurt!

In rest, iti doresc toate cele bune si success in proiectul tau! Si tine-ne la curent cu TOT!

Ciclide Malawi | Regatul Bettanului | Dwarf Puffers | Mr Puffini | Paradise Kingdom | Black Betta Miraje
vereb
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/09/2010 11:22:37
Messages: 1228
Location: Iasi/Stuttgart
IP:
Offline

@vidockq,

chiar imi pare rau ce s-a intimplat,
dar fruntea sus si asteptam sa dai drumul la setupul nou, imi place ca nu te lasi batut

fostul user ozy
[WWW]
vidockq
Junior member

Joined: 18/11/2010 15:18:52
Messages: 83
Location: Sibiu
IP:
Offline

-=Capacul=-

Multi din useri care isi fac un acvariu mare se lovesc inevitabil de problema capacului. La asemenea marime orice material folosit ajunge sa fie greu sau instabil.
Asa ca ajung la concluzia ori open top (costuri mari de lampi, zgomot mai mare, apa mult mai multa evaporata in casa ...) sau sa foloseasca materiale scumpe gen Komatex sau PVC care niciodata nu vor arata finisate frumos.

Eu am decis sa merg pe PAL, da pe PAL; chiar daca este incredibil de greu ~30Kg capacul nu sta pe sticla acvariului ci pe cadrul din lemn de jur imprejur. Acuma veti zice ca sunt multe dezavantaje la acest material, cel mai mare fiind condensul. Sa va arata cum am rezolvat eu problema.

In primul rand constructia:
PAL de preferat echipat cu , canturi ABS

image

Le aliniati pe jos le puneti in forma dorita si incepeti si dati gauri pentru Eurosuruburi.
Toate lateralele le-am prins cu eurosuruburi pentru faptul ca prind foarte bine si le pot strange mult.
Puneti multe nu va zgarciti, cu cat e prins mai bine cu atat sunt sanse mai mici ca apa sa intre intre ele.

image

Apoi problema condensului, foarte simpla rezolvata cu 2 ventilatoare (Eu am optat pentru antec http://www.pcgarage.ro/ventilatoare-radiatoare/antec/true-quiet-140mm/ )
image

Sunt incredibil de silentioase si vin direct cu fizare de cauciuc si cablurile necesare improvizarii lor pentru un acvariu.

Revin deseara cu mai multe poze cum am pus ventilatoarele si restul cablarii.

Malawi Biotop: http://www.youtube.com/watch?v=2c9d-QbjvF8
[Email] [WWW] [Yahoo!]
bobesku
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/05/2010 17:13:22
Messages: 953
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Baga mare! Sunt cu ochii pe tine, nu de alta dar nu strica inca o sursa de inspiratie la capacul meu

PS Un lucru nu mi-a incantat privirea. Din modul in care ti-ai prins rama, observ ca se vor vedea suruburile. Si asta e putin cam inestetic.
Eu o sa copiez ideea de la Koala cu 2 rame de PAL si prinderea cadrului (cele 4 laturi) o fac pe rama din interior urmand ca rama de la exterior sa fie prinsa din interior spre exterior ca sa nu se vada picior de surub.

Tine-ne la curent!

Ciclide Malawi | Regatul Bettanului | Dwarf Puffers | Mr Puffini | Paradise Kingdom | Black Betta Miraje
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Abia asteptam..

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
vidockq
Junior member

Joined: 18/11/2010 15:18:52
Messages: 83
Location: Sibiu
IP:
Offline

Desigur designul e important. Eu am pus asa pentru ca prinderea sa fie perfecta. De asemenea sunt niste dopuri mici de hartie care se pun peste material, nici nu iti dai seama unde e.
Sa iti demonstrez:

Eu la curatat
image

Balamalele, FOARTE importante, sunt unele mai speciale care se deschis f usor si se inchid foarte greu. Am luat 2 la numar la 35 Ron bucata, merita fiecare banut, altfel aveam placa de 10 Kg care se trantea. Chiar daca nu era pe sticla socul e totusi mare.
image

De asemenea pentru siguranta am montat si 2 profile de aluminiu. Cat sa nu flambeze la lungimea asta (se poate observa si decupajul pentru cablurile de la filtrele externe)
image

Iar cablajul de la cele 2 Neoane de 120 cm lungime sunt trase pe margini si ies prin capac in spate unde este prins droserul.
image

Ca sa va faceti o idee cat de mare e:
image

Revin

Malawi Biotop: http://www.youtube.com/watch?v=2c9d-QbjvF8
[Email] [WWW] [Yahoo!]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

O realizare de exceptie, bravo!

Eu personal am ales alta solutie tehnica, insa materialul folosit este acelasi si la mine... PAL-ul care acopera si stativul.
Multumim pentru poze, urmarim cu mare atentie topicul si tinem aproape!

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
vidockq
Junior member

Joined: 18/11/2010 15:18:52
Messages: 83
Location: Sibiu
IP:
Offline


Pentru a inchide pori din lemnul taiat am luat un tub de lac si am dat pe toate partile unde am taiat.
De asemenea am dat si pe interior pe margini 360 grade.

Capacul ceea ce se vede din exterior:
image

image


Pentru a tine toate firele sub control am pus in spate o bagheta sa ascunda toate cablaraiele de la neoane si ventilatoare:
image

image

Asa arata final:
image


La ventilatoare am optat sa le pun deasupra, chiar daca le vad pentru ca au un randament mult mai bun. 40% mai bun deasupra decat daca erau pe interior. Nu strica la astept pentru ca arata bine ventilatoarele.
BOBESKU, uite aicea poti vedea un "dop" pentru suruburi. In partea dreapta langa ventilator. Sunt foarte discrete si la nivel cu palul, foarte greu le vezi doar daca sti ca sunt acolo.
image

Am taiat cablurile de la albele si le-am legat la un transformator de 12V. De asemenea mufele cu care au venit au facut un sistem Mama-Copil bun pentru cazul in care vrei sa dai capacul jos fara sa tarai transformatorul cu tine. Izolate bine si au fost gata:
image

image

Mufa:
image





Malawi Biotop: http://www.youtube.com/watch?v=2c9d-QbjvF8
[Email] [WWW] [Yahoo!]
bobesku
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/05/2010 17:13:22
Messages: 953
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Arata bine ce ai facut, dar nu ma pot abtine sa nu-mi spun parerea, mai ales ca ai muncit ceva la capac: ventilatoarele alea puse la vedere strica tot ZEN-ul.
Chiar nu poti sa le faci niste mascute, ceva? Sau macar de ar fi colorate negru sau maro inchis... E pacat de design.
In rest, jos palaria. Felicitari pentru efort.

LE Asa-s eu, prea direct/sincer cateodata. Dar in scop constructiv!

This message was edited 1 time. Last update was at 04/04/2011 20:59:02


Ciclide Malawi | Regatul Bettanului | Dwarf Puffers | Mr Puffini | Paradise Kingdom | Black Betta Miraje
vidockq
Junior member

Joined: 18/11/2010 15:18:52
Messages: 83
Location: Sibiu
IP:
Offline

Dupa cum am zis am incercat si invers.
Genul asta :
image

Dar am optat deasupra pentru o ventilatie mai buna. Nu uita ca ajunge inalt acvariu si fiind 70 latime nu prea te uiti in spate.
Vine vara si voi din bucuresti ati trebuii sa stiti mai bine ca oricine ca totul ia foc la voi cand ajunge apa la 30 grade si nu sti cum sa o mai racesti. Eii atuncea o sa iti dai seama ce bine e sa ai ventilatoare care sa scada cele 2 -3 grade cruciale.

This message was edited 2 times. Last update was at 04/04/2011 21:01:09


Malawi Biotop: http://www.youtube.com/watch?v=2c9d-QbjvF8
[Email] [WWW] [Yahoo!]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Stiu ca e tarziu acum, insa uite solutia adoptata de mine: http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/15233.page

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
vidockq
Junior member

Joined: 18/11/2010 15:18:52
Messages: 83
Location: Sibiu
IP:
Offline



-=Acvariu=-

Pentru ca nu am avut buget de sticla de 15 mm (3700 Ron la dimensiunile mele), am decis sa merg pe sticla de 12mm si sa schimb ambele laterale mari.
Am gasit si solutia minune pe care toata lumea o cauta pe forum (Solutie de curatat silicon); da exista si e ieftina (30 Ron flaconul) relativ. (am sa pun poze cu ea)

E un fel de pasta vascoasa care se aplica direct pe silicon pe lipitura.
Se lasa minim 3 ore conform instructiunilor (eu am lasat 12 ca era deja noapte)
Apoi practic tot siliconul va fi ca cel nou scos din tub, moale, foarte usor de curatat cu un simplu servetel de hartie.

Dupa care am curatat cu laveta cu Acetona sa fiu 100% ca distruge orice ramasita de silicon si de silicon remover.
Lasat 12 ore la uscat.

Si apoi partea mai "grea" de a pune lateralele mari la loc.

Malawi Biotop: http://www.youtube.com/watch?v=2c9d-QbjvF8
[Email] [WWW] [Yahoo!]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Nu am gasit specificat pe nicaieri, insa cred ca ai luat in calcul aspectul "ranforsarilor" de pe laturile lungi... uite ce scriam acum 3 ani, cand am construit bazinul actual:

Nu pun deloc intarituri transversale ... doar longitudinale ... am pus cate doua fasii de sticla de grosime 10 mm, late de 40 mm fiecare, suprapuse si lipite intre ele pe toata suprafata ... deci, un streif rigid de sticla de 20 mm grosime ... acesta este lipit la buza superioara a acvariului si are rol de "rama", adica tine geamul drept ... cel putin asa sper

Acum, dupa 3 ani, imi dau seama ca solutia aleasa a fost buna... bazinul nu "face burta" (am aceeasi "inaltime" ca si la bazinul tau, tot 55 cm).

Spor la treaba si asteptam alte detalii!

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
bobesku
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/05/2010 17:13:22
Messages: 953
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Si eu la bazinul care urmeaza sa-l fac o sa am 2 straifuri rigide sub buza de sus de 12mm si 10mm grosime late de 5.3 si respectiv 4cm.
Chiar daca inaltimea este de 50cm si chiar daca sticla e de 12mm.
Better safe than sorry!

Paul, sa ne tii la curent si vrem poze, domnule, poze, da?! Evident nu cu tine, ci cu pestii, ca eu unul, doar ce te-am vazut in weekend

This message was edited 2 times. Last update was at 13/04/2011 12:03:14


Ciclide Malawi | Regatul Bettanului | Dwarf Puffers | Mr Puffini | Paradise Kingdom | Black Betta Miraje
 
Forum Index » Acvarii cu cichlidae - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com