[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Problema echinodorus  XML
Forum Index » Plante de acvariu
Author Message
paulc
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 14/01/2004 13:27:11
Messages: 480
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Am niste echinodorus barthii 3x in 3 bazine, cite 2-3.
In fiecare bazin am lumina minim 0.5W/l TLD830, aditie de CO2, fertilizanti pastile Sera Florenette si lichid Tetra Plantamin, putini pesti, pH 6.5 etc.
Toate bune si frumoase, au crescut mari, cu frunzele noi foarte rosii, care deveneau verzui cu timpul.
De vreo doua luni, echinodurusii dintr-un bazin nu mai vor sa creasca normal. Adica, desi fac frunze mari, lungi si rosii, ele sunt gaurite, dar nu dau senzatia ca se strica, ci asa cresc. Gaurile sunt foarte multe, de zici ca sunt perdele cu model, sau dantela. Dupa ce au crescut si incepe urmatoarea, nu se degradeaza, doar isi schimba culoarea spre verzui. Au comportament similar cu celelalte plante din celelalte bazine, cu diferenta aceasta, de perdeluta.
Am tot aminat postul, crezind ca voi reusi sa-i dau de capat. Am schimbat apa mai des, am mai pus niste creta, ma gindeam ca le lipseste calciul, am mai pus fertilizant lichid.
Nu-mi dau seama ce le lipseste, ca apa o schimb in mod uzual in acelasi ritm ca la celelalte, fertilizanti le pun. Doar ca acesta este bazinul care are si spuma la suprafata si nu stiu de unde. Tetrazonele sunt bine mersi (cam flaminzi), n-a murit nici unul in ultimele 6 luni cel putin.
Nici o alta planta nu prezinta deficiente de crestere, doar la un echinodorus amazonicus (singur in acest bazin cu problema) mai are cite o gaurica ici colea in cite o frunza, la fel ca la barthii, dar foarte putine.
In celelalte bazine n-am sesizat nimic deosebit la ele.

Atentie la neatentie...
[Yahoo!]
elvisman
Junior member
[Avatar]

Joined: 26/11/2004 01:23:42
Messages: 24
Location: Madrid
IP:
Offline

Pai cred ca iti lipsec nitrati .Atunci iti apar gauri in frunze si clar ca nu pot creste cum ar trebui.Masoara nitratii vezi la cit ii ai sigur sunt 0.Salutari!

Timisoara F V!!!
http://spaces.msn.com/members/Aquarsel/
[Email]
Dalles
Membru banat
[Avatar]

Joined: 29/07/2003 02:16:30
Messages: 2569
Location: Bucuresti-Dr.Taberei
IP:
Offline

Parerea mea e exact pe dos: are gauri din cauza nitratilor in exces.
Daca ai si spuma la suprafata, e clar ca in acvariul ala ai multe resturi organice in descompunere.
Poate ca ar trebui sa indesesti schimburile de apa la acel acvariu.

[url=http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=10593] )\
>((º>
)/[/url]
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Pe ce frunze apar gaurile: tinere sau batrane? Alte semne: pete galbene sau brune si daca da, unde sunt pe frunze...
In lipsa azotului planta incepe sa devina galben verzui (mai ales frunzele batrane) de asemenea planta poate capata o tenta rosie din cauza pigmentului rosu anthocyanin...
elvisman
Junior member
[Avatar]

Joined: 26/11/2004 01:23:42
Messages: 24
Location: Madrid
IP:
Offline

Ai masurat nitratii?Este adevarat Lucian ,dar cum Paulc a spus ca are duar niste tertra Si dupa cum spunea de ei la atitia pesti (putini) nu cred ca poate sa aiba nitrati en exces si din potriva fuarte mici. Cind apar gauri in plante poate sa fie si din lipsa de nitrati dar gaurile sun curate frunza arata bine.Salutartii

Timisoara F V!!!
http://spaces.msn.com/members/Aquarsel/
[Email]
Alex
Administrator
[Avatar]

Joined: 28/07/2004 22:32:30
Messages: 4189
Location: Bucur-Obor
IP:
Offline

Infige-i un con de la Aquamedic si schimba apa des

SPUNE-MI CE "CODOI" AI CA SA-TI SPUN CINE ESTI
paulc
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 14/01/2004 13:27:11
Messages: 480
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Scuze pentru intirziere, nu am avut net pina azi.

Bazinul are cam 125l net, schimb cam 30l saptaminal. Am schimbat apa in ultima vreme mai des, la 2-3 zile. Am 6 tetrazona, 2 botia, 2 danio. Mincare o singura data pe zi seara. Poate chiar ca nu sunt nitrati

Problema apare pe frunze de la bun inceput, adica ele cresc cu gauri, pe masura ce se inalta. Adica nu apar dupa ce au crescut, ci in timpul cresterii, ca si cum asa ar fi modelul.

@Lucian: Nu sunt pete, nu sunt deteriorate frunzele, te uiti la ele si daca nu as fi avut in alt bazin cu frunze normale, as fi zis ca asa trebuie sa fie. Arata foarte bine, nu sunt degradate, nu se degradeaza in timp, ci vireaza incet spre verde in 3-4 saptamini.

Celelalte plante arata normal. Ma refer in special la ludwigii si la higrophila polisperma marmor, dupa care ma ghidez de obicei sa observ daca apare vreun dezechilibru.

Am constatat ca a inceput si la echinodorus amazonicus sa apara gauri mai des.

Imi pare rau ca nu am reusit sa ajung la intilnire, dar duminica rup o frunza si o aduc sa o vedeti.

Atentie la neatentie...
[Yahoo!]
paulc
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 14/01/2004 13:27:11
Messages: 480
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Am vrut sa uploadez niscai poze, dar habar n-am cum. Pe pagina unde selectez fisierele, zice:

Warning: stat failed for ./albums/edit/. (errno=13 - Permission denied) in /var/www/www.acvariu.ro/coppermine/upload.php on line 432

Warning: stat failed for ./albums/edit/. (errno=13 - Permission denied) in /var/www/www.acvariu.ro/coppermine/upload.php on line 440

Warning: Unlink failed (Permission denied) in /var/www/www.acvariu.ro/coppermine/upload.php on line 453

Warning: stat failed for ./albums/edit/.. (errno=13 - Permission denied) in /var/www/www.acvariu.ro/coppermine/upload.php on line 432

Warning: stat failed for ./albums/edit/.. (errno=13 - Permission denied) in /var/www/www.acvariu.ro/coppermine/upload.php on line 440

Warning: Unlink failed (Permission denied) in /var/www/www.acvariu.ro/coppermine/upload.php on line 453
[Yahoo!]
lukaboy
Senior member
[Avatar]

Joined: 11/09/2004 08:45:01
Messages: 505
Location: Bucuresti, Mihai Bravu
IP:
Offline

am patit si eu, se rezolva, stai linistit!

http://www.seachem.ro
[Email]
paulc
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 14/01/2004 13:27:11
Messages: 480
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Am reusit sa pun niscai poze.

poza 1 - asta e un echinodorus barthii mai mic, in spate se vede un amazonicus care a inceput si el sa aibe probleme.

Astea sunt poze ale unui barthii mai mare:
poza 2
poza 3
poza 4

Atentie la neatentie...
[Yahoo!]
elvisman
Junior member
[Avatar]

Joined: 26/11/2004 01:23:42
Messages: 24
Location: Madrid
IP:
Offline

Nu se vad pozele Pai eu o tin pe amea Ca iti lipsec nitrati.Si cum ai numai atitia pesti la lalitri astia e normal.Planta acesta e mare consumatoare de nitrati si se pare ca ea nu are cantitate necesara.Eu am un acvariu holandez de 60 L si am patit la fel cu unele plante.Datorita faptului ca am un grup de neoni 10 si astfel nu ai destui nitrati pt plante.La 2 -3 zile pun fertilizant (K2SO4) +
(MgSO4)+(KNO3) +fertilzant normal tetra sau de sera.(KNO3)
acest nitrat potasic se aduga in acvariu cind iti lipsec nitrati,dar trebuie sa ai grija la cantitate cin faci fertilizantu.Salut

Timisoara F V!!!
http://spaces.msn.com/members/Aquarsel/
[Email]
paulc
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 14/01/2004 13:27:11
Messages: 480
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Acum se vad pozele.

Probabil ca e de la nitrati. O sa hranesc mai bine pestii, numai sa nu devina obezi.

Apropos, stie cineva pe unde se gaseste azotat de potasiu de cumparat in cantitate mai mica? Eu am gasit la o firma, dar la sac de 20Kg Nu sunt convins ca nu continea si fosfati.

Atentie la neatentie...
[Yahoo!]
elvisman
Junior member
[Avatar]

Joined: 26/11/2004 01:23:42
Messages: 24
Location: Madrid
IP:
Offline

Da acum se vad pozele.Bun pai confirmat.

Timisoara F V!!!
http://spaces.msn.com/members/Aquarsel/
[Email]
paulc
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 14/01/2004 13:27:11
Messages: 480
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Deci asta e problema? Ca tin pestii la regim? Pai toti de pe forum spun mereu: mincare putina! Sigur de la asta e? Sa nu duca la altceva, de exemplu alge in exces.

Atentie la neatentie...
[Yahoo!]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

paulc wrote:Deci asta e problema? Ca tin pestii la regim?
Nu cred ca e de la mincare putina. Mai am si eu acvarii fara nici un peste (da' cu CO2) si n-am observat ceva asemanator.
Am mai vazut gauri in frunze, da' nu asa :o , parca a tras cineva cu mitraliera in ele.

Poze: smilie ... Poze cu plante
Dalles
Membru banat
[Avatar]

Joined: 29/07/2003 02:16:30
Messages: 2569
Location: Bucuresti-Dr.Taberei
IP:
Offline

paulc wrote:...toti de pe forum spun mereu: mincare putina! Sigur de la asta e?...

Nu toti de pe forum ti-au zis asta.
Ai primit sfaturi diferite de la oameni diferiti. Si cu experienta diferita.
Acum ramane sa alegi pe cine crezi.

[url=http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=10593] )\
>((º>
)/[/url]
paulc
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 14/01/2004 13:27:11
Messages: 480
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Da, cam cu mitraliera pare.
Numai la echinodorus barthii si mai nou la amazonicus apare.
In bazin mai am si un lemn cu o gramada de christmas moss pe el, a crescut ca o blana. Si la cantitatea aia, cred ca si el e consumator de nitrati. Nu mai spun de ludwigii si higrophila, ca sunt in cantitate mare.

Prima data banuiam ca e de la apa de robinet, ca o combin calda cu rece, iar cea calda trece prin centrala de apartament cu filtru cu fosfati (habar n-am ce inseamna asta). Si ma gindeam sa nu strice ceva. Numai ca mai am un bazin cu un barthii si acolo pare ca ii merge bine.

Atentie la neatentie...
[Yahoo!]
elvisman
Junior member
[Avatar]

Joined: 26/11/2004 01:23:42
Messages: 24
Location: Madrid
IP:
Offline

Nu nu tre sa dai mincare in exces au dreptate dar la citi pesti ai e normal sa se intimple.Ai multe plante si nu ajunge pentru toate asa ca stai linistit dupa un timp planta isi va reveni datorita acumulari de nitrati cu timpul majoritatea acvarilor acumuleaza nitrati si fosfati Normal nitratii trebuie sa ii ai 0,5 10 ma refer intrun acvariu cu multe plante ca sa iti poata creste bine.Fertilizantele din comert nu au acest elment pt ca e ceva normal

Timisoara F V!!!
http://spaces.msn.com/members/Aquarsel/
[Email]
paulc
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 14/01/2004 13:27:11
Messages: 480
Location: Bucuresti
IP:
Offline

In celalalt acvariu am lumina ceva mai putina (0.45W/l) spre deosebire de acesta (~0.6W/l). Acolo am sesizat ca frunzele de la baza ludwigiilor cad si se descompun. Probabil ca sunt mai multi nitrati acolo, si nici lumina nu le forteaza sa creasca repede.

Revin cu intrebarea: unde gasesc prin Bucharest azotat curat pe care sa-l pot folosi in acvariu? (poate ar trebui sa pun intrebarea la sectiunea cereri)

Atentie la neatentie...
[Yahoo!]
paulc
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 14/01/2004 13:27:11
Messages: 480
Location: Bucuresti
IP:
Offline

A inceput sa-si revina planta aia mai mare.
Am pus mai multe pastile de Sera Florenette prin substrat in urma cu vreo 10 zile, iar acum vad ca a dat o frunza curata, fara gauri. Cea dinainte avea gauri, dar mult mai putine decit cele din perioada anterioara.
Initial mi se parea ciudat ca numai planta mai mare si-a revenit, iar cea mica nu, dar daca-mi amintesc bine, pe linga cea mica nu am pus decit o pastila, si e probabil sa n-o fi gasit inca.

Concluzia: era o carenta de microelemente, nu de nitrati.

Atentie la neatentie...
[Yahoo!]
 
Forum Index » Plante de acvariu
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com