[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Inmultire anubias barteri var.nana  XML
Forum Index » Plante de acvariu
Author Message
Cortez
Junior member
[Avatar]

Joined: 30/03/2005 12:31:26
Messages: 86
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Stiu ca o sa-mi spuneti ca gasesc toate informatiile pe vechiul forum (tocmai am citit de acolo articolul lui Leo despre anubias nana ) dar am cateva intrebari suplimentare.

Anubiasul meu creste fixat pe o radacina pe care intre timp a invadat-o cu rizomi (probabil vor ramane impreuna pentru todeuna ca par inseparabili ). Pe tulpina a aparut un "mugur" dar care nu a crescut lateral ci chiar in mijlocul tufei si are deja 3 frunze noi, verde deschis (prima incepe sa se inchida la culoare). De la baza acestui mugur au inceput sa creasca noi rizomi (dintre care unii s-au lungit foarte inestetic pe frunzele mai vechi).

Intrebari:
1. Daca separ acest mugur, cu trei frunze si rizomii lui, tufa initiala va mai face alte frunze, pentru ca dupa separare va ramane goala in mijloc

2. Cum se face separarea efectiva? Se taie (cat, de unde) se rupe/smulge?

3. Daca nu separ acest mugur, vor aparea altii?

4. Mugurasul are inca o funza rasucita si cel putin inca una strans lipita..daca il separ ii voi incetini/opri ritmul de crestere?

5. Daca aleg nu il separ, ii pot taia rizomii care au luat-o aiurea fixandu-se pe frunzele vechi (o sa ii ramana cativa si fiind lipit de trupa mama probabil ca o sa se poata hrani?..nu?)

Multumesc

CESSANTE CAUSA, EFECTUS CESSAT
[Yahoo!]
lukaboy
Senior member
[Avatar]

Joined: 11/09/2004 08:45:01
Messages: 505
Location: Bucuresti, Mihai Bravu
IP:
Offline

Mai lasa-l pret de o frunza, si dupa aia taie-l cat mai "curat" cu o lama si mai ai un anubias.

Eu m-am riscat si am luat unu' de la 2 frunze( am experimentat) si a crescut mult mai greu. cele luate de la 4-5 frunze sunt perfecte.

Bafta

http://www.seachem.ro
[Email]
lukaboy
Senior member
[Avatar]

Joined: 11/09/2004 08:45:01
Messages: 505
Location: Bucuresti, Mihai Bravu
IP:
Offline

Cortez wrote:



Intrebari:
1. Daca separ acest mugur, cu trei frunze si rizomii lui, tufa initiala va mai face alte frunze, pentru ca dupa separare va ramane goala in mijloc

va face ramurele!!! super interesant si estetic in viitor!

2. Cum se face separarea efectiva? Se taie (cat, de unde) se rupe/smulge?

ai postul de mai sus...

3. Daca nu separ acest mugur, vor aparea altii?

in timp apar si altii...

4. Mugurasul are inca o funza rasucita si cel putin inca una strans lipita..daca il separ ii voi incetini/opri ritmul de crestere?

5. Daca aleg nu il separ, ii pot taia rizomii care au luat-o aiurea fixandu-se pe frunzele vechi (o sa ii ramana cativa si fiind lipit de trupa mama probabil ca o sa se poata hrani?..nu?)


raspunsul este in intrebarea ta. este o planta super rezistenta...


http://www.seachem.ro
[Email]
Cortez
Junior member
[Avatar]

Joined: 30/03/2005 12:31:26
Messages: 86
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Multam de sfaturi!

Inca nu m-am hotarat daca tai mugurasul sau il astept pe urmatorul, dar oricum astept sa ajunga la 4 frunze asta (adica cateva zile :-) ) si ma hotarasc eu ce fac cu el atunci. Maine o sa ii tai insa rizomii in exces daca zici ca nu-i nici o problema.

CESSANTE CAUSA, EFECTUS CESSAT
[Yahoo!]
lukaboy
Senior member
[Avatar]

Joined: 11/09/2004 08:45:01
Messages: 505
Location: Bucuresti, Mihai Bravu
IP:
Offline

vezi ca avea Koala pe forumul vechi un intreg articol despre cum a facut el Veioza( are copirait pe ea!) si a chelit anubiasul de numa', si nu cred ca a patit nimic!

Bafta

http://www.seachem.ro
[Email]
Cortez
Junior member
[Avatar]

Joined: 30/03/2005 12:31:26
Messages: 86
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Imi amintesc ca am vazut multe poze cu "veioza" si diverse setup-uri ale ei. Stiu ca erau poze facute la catva luni distanta si era impresionanta diferenta, da' de articol nu stiu nimic...ma duc sa-l caut.

Merci lukaboy

CESSANTE CAUSA, EFECTUS CESSAT
[Yahoo!]
 
Forum Index » Plante de acvariu
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com