[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
A fi sau a nu fi gestanta  XML
Forum Index » Vivipari
Author Message
tarnitaman
Junior member
[Avatar]

Joined: 01/04/2011 21:11:55
Messages: 20
Location: Toplita
IP:
Offline

O am de trei saptamani la mine, am primit-o cu burta mare, umbla de nebuna in sus si in jos, are temp constanta de 25-26 grade, aerare buna, o tin numai cu tubi si totusi nu fata. Poate sa fie chiar asa de grasa incat sa para gestanta?
[Thumb - Imagine0525.jpg]

[Email] [Yahoo!]
brutusanf
Member
[Avatar]

Joined: 31/03/2011 14:27:46
Messages: 243
Location: Bucuresti, sector 5
IP:
Offline

Cand umbla sus si jos ca nebuna, da este bortoasa, mai are cam o saptamana chiar mai putin. Daca este apatica si nu mananca inseamna ca este bolnava .
[Yahoo!]
MAgnUS
Junior member
[Avatar]

Joined: 27/05/2011 15:03:02
Messages: 12
Location: Tg- Mures
IP:
Offline

BUna ! am si eu o pereche de molly dastea
si ieri a separat femela ca are o burta mare si la ( fund ) are un punct alb inseamna ca trebuie sa nasca
[Yahoo!]
brutusanf
Member
[Avatar]

Joined: 31/03/2011 14:27:46
Messages: 243
Location: Bucuresti, sector 5
IP:
Offline

Din cate stiu eu da, este orificiul prin care ii scoate, trebuie sa fie foarte proeminent .
[Yahoo!]
MAgnUS
Junior member
[Avatar]

Joined: 27/05/2011 15:03:02
Messages: 12
Location: Tg- Mures
IP:
Offline

pai nici nu mai prea mananca

trebuie sa nasca ?
ca e asa umpica acitata
[Yahoo!]
brutusanf
Member
[Avatar]

Joined: 31/03/2011 14:27:46
Messages: 243
Location: Bucuresti, sector 5
IP:
Offline

Sa fie intr-un ceas bun, trebuie sa ai rabdare !
[Yahoo!]
MAgnUS
Junior member
[Avatar]

Joined: 27/05/2011 15:03:02
Messages: 12
Location: Tg- Mures
IP:
Offline

dar mi frica sa nu moara (
[Yahoo!]
brutusanf
Member
[Avatar]

Joined: 31/03/2011 14:27:46
Messages: 243
Location: Bucuresti, sector 5
IP:
Offline

De ce sa moara, pestele razista si o saptamana fara mancare , apa curata , dupa nastere o scoti afara si lasi doar pui pe care ii hranesti cu fulgi macinati foarte bine intre degete sau mancare fin speciala pentru puii de pesti .
[Yahoo!]
MAgnUS
Junior member
[Avatar]

Joined: 27/05/2011 15:03:02
Messages: 12
Location: Tg- Mures
IP:
Offline

bine mersi mult de tot
deci nu mai are mult pana cand o sa imi faca o surptiza
[Yahoo!]
brutusanf
Member
[Avatar]

Joined: 31/03/2011 14:27:46
Messages: 243
Location: Bucuresti, sector 5
IP:
Offline

Da, daca are comportamentul spus mai sus se pare ca nu mai ai mult de asteptat .
[Yahoo!]
MAgnUS
Junior member
[Avatar]

Joined: 27/05/2011 15:03:02
Messages: 12
Location: Tg- Mures
IP:
Offline

ok mersi mult de tot
[Yahoo!]
alber
Moderator
[Avatar]

Joined: 26/09/2008 12:20:22
Messages: 4859
Location: bucuresti - berceni
IP:
Offline

MAgnUS, acum ca te-ai lamurit ne lamuresti si tu pe noi? Cine esti, cum stai cu acvaristica (prezentare la "despre noi") si de unde esti (completeaza-ti locatia in my profile). Multumesc

"e usor a scrie versuri, cand nimic nu ai a spune" - Mihai Eminescu
[Email] [Yahoo!]
Fallen
Junior member

Joined: 27/04/2011 11:00:44
Messages: 21
Location: Bucharest, Romania
IP:
Offline

Scuze pentru off-topic: Nu inteleg aceasta obsesie a membrilor de pe forumul acvariu.ro legata de completarea locatiei in profilul utilizatorului. N-am mai intalnit pe niciun forum utilizatori atat de agresivi cu privire la completarea locatiei. Eu cred ca trebuie sa ramana la latitudinea utilizatorului daca vrea sau nu sa-si completeze locatia.

Opinia mea e ca ar trebui sa o lasati mai moale cu prostiile astea si sa incercati sa contribuiti cu raspunsuri mai la obiect. Spre exemplu, tu alber in 22 de zile de cand a fost deschis acest thread nu ai putut posta un comentariu util pentru tarnitaman si in schimb vii acum si ii ceri sa isi posteze locatia in profil. Mi se pare jenant..

This message was edited 1 time. Last update was at 29/05/2011 23:07:28

alber
Moderator
[Avatar]

Joined: 26/09/2008 12:20:22
Messages: 4859
Location: bucuresti - berceni
IP:
Offline

Cu toate ca abuzivul moderator este complet acoperit pentru ceea ce face de catre bine ticluitul regulament (prin punctele 1.5 si 1.6), iti raspund totusi, sa nu crezi ca sunt vreun ocrotit al sortii care se piteste dupa cateva randuri.
Obsesia legata de completarea locatiei, am explicat-o cred ca destul de bine in acest topic. Dar am vaga impresie ca samariteanul din tine nu a avut timp sa-l citeasca, el a fost prea ocupat cu revolta interioara ce l-a cuprins atunci cand a vazut la ce asupriri obsesive sunt supusi bietii membri ai forumului. Asa ca nu, indiferent de ceea ce crezi tu, nu va ramane la latitudinea utilizatorului daca isi trece sau nu locatia, ci la latitudinea regulilor de bun simt.
De opinia ta legata de prostiile pe care le avem in cap unii dintre noi, nu ma iau, probabil ca vorbele mele ti se vor parea prea aspre, vei lua foc, vei posta cine stie ce lucruri greu de digerat de catre un smecher de moderator si vei fi banat. Asa ca le lasam deoparte. Dar in alta ordine de idei pot spune ca nici pe tine nu te-am vazut sa postezi prea mult in acest topic in decursul acestor 22 de zile. Si daca ma uit un pic si la numarul total al posturilor tale si la ce scrii prin ele, vad ca mare branza pe forumul asta nu faci, chiar la inceput fiind. Asa ca nu prea vad din ce postura te risti sa lansezi asemenea "trageri la raspundere".
Poate ca postul meu te-a plictisit, de sunt mai vorbaret la ora asta, dar pe final as vrea sa retii un lucru. Daca vrei. Ai un avertisment.

This message was edited 1 time. Last update was at 29/05/2011 23:30:02


"e usor a scrie versuri, cand nimic nu ai a spune" - Mihai Eminescu
[Email] [Yahoo!]
Fallen
Junior member

Joined: 27/04/2011 11:00:44
Messages: 21
Location: Bucharest, Romania
IP:
Offline

Imi cer scuze pentru limbajul putin agresiv din postul precedent. Nu sunt un troll si nu imi place cearta, fie ea si pe forumuri. Prin postul de mai sus am vrut sa trag un semnal de alarma asupra atitudinii utilizatorilor mai vechi legata de regula cu locatia. Am vazut mai multe threaduri cu intrebari, postate de catre incepatori, in care nu se dadeau neaparat raspunsuri utile ci cereri de completare a locatiei. Inteleg ca astea sunt regulile forumului, insa pentru un utilizator nou comportamentul anumitor membri de pe forum pare agresiv. Sunt complet de-acord si cu incurajatul scrisul corect dpdv gramatical, insa si legat de asta am observat comportament agresiv al unor utilizatori. Vine un incepator, posteaza o problema si se trezeste cu comentarii ironice la adresa gramaticii sale. This is not ok. N-ar trebui ca forumul asta sa fie un loc placut pentru toata lumea?

Banuiesc ca dupa ce cititi mesajul asta il puteti sterge, ca sa nu ramana off-topicuri pe-aici.

O seara placuta!
alber
Moderator
[Avatar]

Joined: 26/09/2008 12:20:22
Messages: 4859
Location: bucuresti - berceni
IP:
Offline

Fallen wrote:am vrut sa trag un semnal de alarma

Asculta-mi te rog sfatul: lasa in pace semnalele de alarma, ca are cine sa se ocupe de ele. Indreapta-ti atentia catre problemele tale acvaristice si lasa pastoreala forumului in seama cui trebuie.
Aaaaaa, si inca ceva. Hai sa-ti separ doua afirmatii facute de tine.
Fallen wrote:Sunt complet de-acord si cu incurajatul scrisul corect dpdv gramatical, insa si legat de asta am observat comportament agresiv al unor utilizatori. Vine un incepator, posteaza o problema si se trezeste cu comentarii ironice la adresa gramaticii sale.

Fallen wrote:N-ar trebui ca forumul asta sa fie un loc placut pentru toata lumea?

Exact asta se urmareste. Un loc placut pentru toata lumea.

Hai sa incheiem aici oftopicul. Cred ca ai inteles cate ceva din discutia noastra.

"e usor a scrie versuri, cand nimic nu ai a spune" - Mihai Eminescu
[Email] [Yahoo!]
brutusanf
Member
[Avatar]

Joined: 31/03/2011 14:27:46
Messages: 243
Location: Bucuresti, sector 5
IP:
Offline

Ne putem vedea de Thread-ul omului, nu va mai contrati ! Multumesc !
[Yahoo!]
Lazar Ginel
Ogar batran
[Avatar]

Joined: 18/01/2005 12:14:27
Messages: 1755
Location: IASI
IP:
Offline

Stimabile domn "user Fallen "
Te rugam sa CITESTI NOUL REGULAMENT http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/59.page
Si i-ti readuc aminte citeva citate din regulament :
Primul
Daca vrei sa intri in comunitatea ACVARIU.RO: Citeste, Accepta si Respecta regulile de mai jos:

Te rugam ca primul tau post pe acest forum sa fie la rubrica DESPRE NOI cu urmatoarele date : prenumele tau (OBLIGATORIU), numele de familie (optional), localitatea de domiciliu trecuta la My Profile. Limiteaza-te la realizarea unei prezentari personale si a experientei ca acvarist.
Daca esti incepator, respecta-i pe cei care au mai multa experienta, pune intrebari cat mai la obiect, oferind cat mai multe informatii DESPRE PROBLEMELE TALE LEGATE DE ACEST HOBBY.
Respectul fata de ceilalti membri este o conditie esentiala a acceptarii in comunitatea ACVARIU.RO.
Discutii pe teme neacvaristice pot avea loc in sectiunea CARCIUMA , administratia rezervandu-si dreptul de a sterge fara explicatii anumite topicuri care pot perturba o discutie civilizata.
Si al doilea
1.3 Forumul are caracter moderat. In cadrul lui, administratorii si moderatorii sunt "GAZDE" si au drepturi DEPLINE asupra functionalitatii si continutului forumului. Toti ceilalti membri ai forumului sunt "OASPETI". Prezenta pe forum este un PRIVILEGIU si nu un DREPT, de aceea va rugam sa va comportati ca atare. Prezenta pe forum va confera doar DREPTURI LIMITATE si OBLIGATII conform prezentului regulament.


Deci daca te nemultumeste ceva te rugam sa cauti alte forumuri mai mulate pe dorintele "domnii voastre "
La noi astea sunt regulile trebuie respectate cine nu doreste este liber sa aleaga altceva
O ZI BUNA

This message was edited 1 time. Last update was at 30/05/2011 15:52:36


Ogar batrin dar.... cu miros fin
 
Forum Index » Vivipari
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com