[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
PH Controller JBL Proflora  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
NightOwner
Membru de baza

Joined: 24/01/2011 17:53:50
Messages: 404
Location: bucharest
IP:
Offline

In urma cu o luna de zile mi-am luat un PH Controller JBL Proflora de la Hornbach , impreuna cu un senzor de PH tot JBL . Toata distractia m-a costat in jur de 16 mil.
La 3 zile dupa ce am instalat controllerul , am calibrat senzorul etc ... ma trezesc in miezul noptii de la alarma controllerului. Cand ma uit pe ecran , aveam PH 5,9 eu il setasem la 6,6.
Si cum eram eu buimaca , am pierdu vreo ora sa inteleg de ce scadea PH-ul , desi controllerul imi afisa ca electrovalva a taiat alimentarea cu CO2. Ma uitam la bubblecounter si vedeam ca ies bule in nestire !? .
Desi displayul afisa ca electrovalva inchide , electrovalva ramanea deschisa si nu inchidea decat dupa ce loveam controllerul usor cu degetul.
A doua zi , iau controllerul , factura si garantia , ma duc la Hornbach si in nici 20 min imi schimba produsul.

Fericita, ma intorc acasa , calibrez din nou senzorul ,refac instalatia si toate merg bine pana azi dimineatza cand , vad ca PH-ul era 6,1 in loc de 6,6 cat il setasem eu .
Ma uit la bubblecounter ...dejavu' . Pe display electrovalva arata inchisa si in reactor intrau bule la greu. Problema este ca de data asta electrovalva functioneaza bine , se si aude cand inchide , deschide dar ... cand inchide totusi scapa gaz si nu inchide ermetic.
Iau factura , garantia , bonul .. si schimb din nou produsul.

Cei de la Hornbach au fost EXTREM de amabili nu m-au fatait ca unde-i cutia, unde's furtunele ...etc. Pur si simplu au luat alt controller din alta cutie, am facut un PV si gata. Rezolvat pe loc in magazin.

Acum am din nou un controller scos din cutie nou nout pe care inca nu l-am montat si nu as vrea sa se intample la fel si de data asta.

Eu banuiesc de ce s-au stricat dar nu pot fi sigura.
Pana saptamana trecuta , nu am avut o valva de sens montata pe iesirea de CO2 din controller si , accidental , in electrovalva din controller , a patruns apa din reactor. Reactorul este un Aquatic Nature Tornado , montat extern.
Credeti ca asta e cauza pt. care s-au defectat electrovalvele ? Sau pur si simplu e un defect de serie si am nimerit prost controllerul JBL.

Sa ma astept ca si controllerul nou sa faca la fel ?



aco
Member

Joined: 24/09/2010 23:38:48
Messages: 126
Location: Ploiesti
IP:
Offline

Ce presiune de lucru ai setat in reductor?
[Email] [Yahoo!]
NightOwner
Membru de baza

Joined: 24/01/2011 17:53:50
Messages: 404
Location: bucharest
IP:
Offline

aco wrote:Ce presiune de lucru ai setat in reductor?


Am un reductor AquaMedic , pe unul din ceasuri arata 65 BAR , pe celalalt ceas arata 1,8 BAR ... si baga cam 3 bule/s . In momentul in care deschide electrovalva , se zguduie toata instalatia. E posibil sa fie presiunea pra mare ?
Antoniot
Senior member
[Avatar]

Joined: 03/02/2006 22:52:38
Messages: 1283
Location: bucuresti,tineretului
IP:
Offline

ai montat valva de uni sens si la reactorul tornado? este mai bine din ce stiu ca valva sa fie montata imediat la intrarea reactorului, poti pune una si la controller unde are intrarea la electrovalva, inteleg ca controllerul are incorporat electrovalva/
sau ai verificat valva uni sens daca este buna sau montata corect?

This message was edited 1 time. Last update was at 17/06/2011 11:08:30


Nu judeca din rezultate!
[Yahoo!]
NightOwner
Membru de baza

Joined: 24/01/2011 17:53:50
Messages: 404
Location: bucharest
IP:
Offline

Antoniot wrote:ai montat valva de uni sens la reactorul tornado?
sau ai verificat valva uni sens daca este buna sau montata corect?


Am montat valva de sens pe furtunul de CO2 la iesirea din PH Controller , inainte de intrarea in reactorul tornado.
Valva de sens este din sticla si inchide PERFECT . Pot vedea in ea ca nu exista strop de apa. Din pacate am montat-o dupa ce a intrat apa in electrovalva ...
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

tyna wrote:pe celalalt ceas arata 1,8 BAR ... si baga cam 3 bule/s . In momentul in care deschide electrovalva , se zguduie toata instalatia. E posibil sa fie presiunea pra mare ?

Nu e prea mare presiunea de 1,8 bari . Inclin sa cred ca apa intrata in electrovalva e vinovata, desi n-am incercat niciodata rezistenta unei electrovalve la apa . Ar fi un ghinion neverosimil de mare sa nimeresti consecutiv doua astfel de obiecte cu defecte de fabricatie.

Am si eu acelasi pH-controller de vreun an sau doi si nu mi-a facut nici o problema.

Poze: smilie ... Poze cu plante
Antoniot
Senior member
[Avatar]

Joined: 03/02/2006 22:52:38
Messages: 1283
Location: bucuresti,tineretului
IP:
Offline

daca ai montat dupa intrarea apei in electrovalva probabil aceasta a fost cauza defectiunii...

respecta toti pasii din prospect.

Nu judeca din rezultate!
[Yahoo!]
NightOwner
Membru de baza

Joined: 24/01/2011 17:53:50
Messages: 404
Location: bucharest
IP:
Offline

Antoniot wrote:daca ai montat dupa intrarea apei in electrovalva probabil aceasta a fost cauza defectiunii...

respecta toti pasii din prospect.


in prospect nu scrie ca e obligatorie montarea unei valve de sens ...
oricum , cei din Hornbach m-au asigurat ca imi vor returna banii daca o sa am probleme din nou.

atasez si niste poze
[Thumb - DSCN1199.JPG]

[Thumb - DSCN1200.JPG]

Antoniot
Senior member
[Avatar]

Joined: 03/02/2006 22:52:38
Messages: 1283
Location: bucuresti,tineretului
IP:
Offline

daca nu ai avut initial valva uni sens sunt sigur ca asta a fost problema.
Probabil ca electrovalvele incorporate in controller sunt mai sensibile si la contactul cu apa se pot defecta.
Mai ales ca presiunea apei putea fii destul de mare(cu jet) la cat de aproape este controllerul montat de intrarea co2 in reactor.

Nu judeca din rezultate!
[Yahoo!]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

tyna wrote:Din pacate am montat-o dupa ce a intrat apa in electrovalva ...

Vorbesti de ultimu' pH-controller? Daca da, deconecteaza-l de la CO2 si sufla cu putere in electrovalva (deschisa) sa scoti apa .

tyna wrote:In momentul in care deschide electrovalva , se zguduie toata instalatia.

Puterea cu care se "zguduie" instalatia depinde de lungimea furtunului dintre butelie si electrovalva (pH-controller in cazu' tau). Cu cit e mai lung, se acumuleaza mai mult CO2 la presiunea de 1,8 bari ....... cind se deschide electrovalva intra tot gazu' asta in reactor.
Daca electrovalva e linga butelie, nu se zguduie deloc.

Poze: smilie ... Poze cu plante
NightOwner
Membru de baza

Joined: 24/01/2011 17:53:50
Messages: 404
Location: bucharest
IP:
Offline

Porcu wrote:
tyna wrote:Din pacate am montat-o dupa ce a intrat apa in electrovalva ...

Vorbesti de ultimu' pH-controller? Daca da, deconecteaza-l de la CO2 si sufla cu putere in electrovalva (deschisa) sa scoti apa .

tyna wrote:In momentul in care deschide electrovalva , se zguduie toata instalatia.

Puterea cu care se "zguduie" instalatia depinde de lungimea furtunului dintre butelie si electrovalva (pH-controller in cazu' tau). Cu cit e mai lung, se acumuleaza mai mult CO2 la presiunea de 1,8 bari ....... cind se deschide electrovalva intra tot gazu' asta in reactor.
Daca electrovalva e linga butelie, nu se zguduie deloc.


"Ultimul" controller nu l-am montat inca ... astept putin sa-mi treaca lenea :-) si sa ma luminati de ce se strica controllerele astea unul dupa altul la mine.Mai ales ca JBL e firma .. nu chinezarie. Char atata ghinion sa am ?
Distanta intre butelie si controller este cam de 1 m ...se poate vedea in pozele atasate :-)
goldman
Member
[Avatar]

Joined: 21/10/2010 01:58:54
Messages: 261
Location: Sighetu Marmatiei
IP:
Offline

Si eu am avut fix aceasta problema daca "loveam" usor cu degetul controllerul declansa electrovalva,daca nu,nu mai functiona,desi pe afisaj arata
Deci mi l a schimbat si mie fara probleme dar mi-au spus ca s-a gasit um pic de umezeala in el.Oricum acolo in prospect se pune valva intre bubble counter si reactor(asa si am facut),dar toata lumea uita de apa aia putina(dar destula sa strice controlerul)cat contine bubble counterul,eu zic ca cel mai bine e sa se puna inaintea bubble counterului,deci chiar dupa iesirea din controller,spre b counter.
Probabil nici eu nu am fost atent prima data,la pozitia numaratorului de bule si l-am pus la un nivel cu controller,desi tre' sa fie mult mai jos de controller,e icredibil dar am vazut ca uneori urca nivelul apei din numarator spre controller.
In legatura cu jbl,ce sa zic?!am avut asa: (inafara de controller in care poate eu am bagat apa)butelia scapa,la filetul manometrului de lucru scapa(aici la rezolvat eu punand calt),cheia aia originala din tabla l-am indoit din prima,cu mana mea de "chirurg",sonda tot defecta,masura in 2secunde variatii intre 6,00 pana la 7,50 si cam atat imi vin in legatura cu pachetul jbl,probabil si eu sunt cam ghinionist cu asta

This message was edited 2 times. Last update was at 17/06/2011 14:24:22


bazin:150x50x66 plantat: http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/15077.page
NightOwner
Membru de baza

Joined: 24/01/2011 17:53:50
Messages: 404
Location: bucharest
IP:
Offline

goldman wrote:Si eu am avut fix aceasta problema daca "loveam" usor cu degetul controllerul declansa electrovalva,dacanu,nu mai functiona,desi pe afisaj arata
Deci mil a schimbat si mie fara probleme dar mi-au spus ca s-a gasit um pic de umezeala in el.Oricum acolo in prospect se pune valva intre bubble counter si reactor(asa si am facut),dar toata lumea uita de apa aia putina(dar destula sa strice controlerul)cat contine bubble counterul,eu zic ca cel mai bine e sa se puna inaintea bubble counterului,deci chiar dupa iesirea din controller,spre b counter.
Probabil nici eu nu am fost atent prima data,la pozitia numaratorului de bule si l-am pus la un nivel cu controller,desi tre' sa fie mult mai jos de controller,e icredibil dar am vazut ca uneori urca nivelul apei din numarator spre controller.
In legatura cu jbl,ce sa zic?!am avut asainafara de controller in care poate eu am bagat apa)butelia scapa,la filetul manometrului de lucru scapa(aici la rezolvat eu punand calt),cheia aia originala din tabla l-am indoit din prima,cu mana mea de "chirurg",sonda tot defecta,masura in 2secunde variatii intre 6,00 pana la 7,50 si cam atat imi vin in legatura cu pachetul jbl,probabil si eu sunt cam ghinionist cu asta


Deci ... nu sunt singura cu problema asta.
In instructiuni nu scrie nicaieri ca se strica electrovalva daca intra umezeala de asta am intrebat pe forum.
Eu am un bubble counter fff. mic. are 5 mililitrii si e din sticla. mi-e greu sa cred ca urca apa din el pe furtun. am pus pozele mai sus.

ultkas
Member
[Avatar]

Joined: 23/11/2009 19:01:06
Messages: 268
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Pentru o mai mare siguranta as pune 2 valve unisens. Una inainte de numaratorul de bule si una dupa numarator cat mai aproape de partea unde intra furtunul in apa. Si asa ai siguranta ca nici nu vine apa din acvariu inapoi nici din numarator nu se duce apa in electrovalva.
Succes.
NightOwner
Membru de baza

Joined: 24/01/2011 17:53:50
Messages: 404
Location: bucharest
IP:
Offline

ultkas wrote:Pentru o mai mare siguranta as pune 2 valve unisens. Una inainte de numaratorul de bule si una dupa numarator cat mai aproape de partea unde intra furtunul in apa. Si asa ai siguranta ca nici nu vine apa din acvariu inapoi nici din numarator nu se duce apa in electrovalva.
Succes.

Daca din numarator nu se duce apa ... nu se duce nici gazul smilie
good thinking :-)
ultkas
Member
[Avatar]

Joined: 23/11/2009 19:01:06
Messages: 268
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Cum sa nu se duca gazul? Treaba ta eu doar ti-am dat un sfat. Scuze de deranj.
goldman
Member
[Avatar]

Joined: 21/10/2010 01:58:54
Messages: 261
Location: Sighetu Marmatiei
IP:
Offline

tyna wrote:
Daca din numarator nu se duce apa ... nu se duce nici gazul smilie
good thinking :-)

nu inteleg intrebarea ta,valva e unisens!sau nu asta vrei sa intrebi?

referitor la apa,eu nu am zis ca NU de la umezeala s-a defectat,prima data m-am gandit ca e defect de fabrica dar dupa acea,ei mi au zis ca au gasit apa in el,pana la urma nu stiu ce sa cred,conteaza,ca mi l au schimbat si ca numaratorul il tin de acum incolo chiar pe jos pe parchet,dar mai sanatos e sa pui si inaintea lui o valva!!!

bazin:150x50x66 plantat: http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/15077.page
Koh-i-Noor
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 08/10/2012 17:51:31
Messages: 420
Location: Suceava
IP:
Offline

tyna wrote:
in prospect nu scrie ca e obligatorie montarea unei valve de sens ...


In prospect scrie "please do not forget to fit a check valve... to protect your valuable equipment"

Dar nu de asta am reinviat postul asta.

Puteti recomanda o valva uni-sens de calitate, care chiar functioneaza, eventual magazinul de unde pot cumpara? In momentul asta am 2 valve (modele diferite), puse pe acelasi furtun si tot trece apa prin ele, noroc ca nu ajunge in pH controller, se opreste intr-o bucla pe care am facut-o.

O valva de sticla, eventual (am inteles ca sunt mai bune)

multumesc
NightOwner
Membru de baza

Joined: 24/01/2011 17:53:50
Messages: 404
Location: bucharest
IP:
Offline

Da,
Eu am mai schimbat 2 controllere de atunci (toate pe garantie) pt ca se strica imediat electrovalva numai daca transpira furtunul.

Am incercat cred ca 20 de valve de sens si din plastic , si din sticla ... numai porcarii sau nu am avut eu noroc pt ca mi se tot stricau controllerele.
Pana la urma am rupt 40 RON pe o valva de sens de la JBL si de 2 ani nu am mai avut probleme .
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Mai e o varianta cu valvele unisens de la Dennerle.
Am asa ceva, e foarte ok.

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com