[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Inceput timid.  XML
Forum Index » Acvarii cu cichlidae - Jurnal
Author Message
Andrei Panainte
Senior member
[Avatar]

Joined: 15/11/2010 00:00:39
Messages: 853
Location: Constanta
IP:
Offline

Cum cu discei nu mi-a fost usor sa ii tin , momentan trebuie sa renunt la ideea de a mai avea discusi , si ca urmare acvariul nu putea ramane nepopulat , si ca urmare am dat o fuga cu un prieten la 2mai si am adunat pietre , multe pietre, si cu o parte m-am pricopsit si eu si a iesit asa ceva : http://www.youtube.com/watch?v=uvAV1mZ2PLM

Fiecare colt , fiecare miscare , tot ce atingem este o dovada a existentei lui Dumnezeu
[Yahoo!]
calin_gherman
Ultra High Member
[Avatar]

Joined: 01/10/2007 21:59:26
Messages: 1802
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline

Pentru voi, constantenii, ciclidele africane sunt cea mai buna solutie avand in vedere duritatea apei de retea de la voi. Ai pietre frumoase. Ai pesti draguti, cu potential, desi parca L caeruleus ala din stanga pare cam albicios pe burta....sau nu e caeruleus, ca parca nu-i vad bine dunga neagra de sus...deh, varsta si hipermetropia. Insa acvariul pare tare micut. Sau, doar pare? Oricum, un prim pas hotarat! Felicitari.

http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=12817
[Email]
Andrei Panainte
Senior member
[Avatar]

Joined: 15/11/2010 00:00:39
Messages: 853
Location: Constanta
IP:
Offline

Intradevar acvariul e micut , este acvariul in care aveam de gand sa tin discusii , dar cum nu a mers am zis ca astia sunt mul mai usor de tinut , deoarece acvariul nu este la mine acasa, iar in viitorul apropiat va urma un update , caci ciclidele au prins bine si ne plac si merita un acvariu mult mai mare . Intradevar acel caeruleus este mai micut si are dunga neagra putin mai stearsa , are de furca cu masculul de elongatus care il mai fugareste , si il scoate din garsoniera lui.

Fiecare colt , fiecare miscare , tot ce atingem este o dovada a existentei lui Dumnezeu
[Yahoo!]
Andrei Panainte
Senior member
[Avatar]

Joined: 15/11/2010 00:00:39
Messages: 853
Location: Constanta
IP:
Offline

Am nevoie de putin ajutor pentru a identifica cativa pestiuci ce specii sunt si ce sex caci i-am cam luat pe ureche si nu stiu exact ce sunt.

Nr 2 ar fi un elongatus mpanga mascul.
Nr 1 ar fi un mascul dar nu stiu ce specie.
Nr 3 ar fi tot un mascul de elongatus mpanga dar nu sunt sigur . Cine mi i-a dat a spus ca ar fi pereche. ramane de vazut.
[Thumb - 2.jpg]

[Thumb - 1.jpg]

[Thumb - 3.jpg]

This message was edited 1 time. Last update was at 06/08/2011 10:23:02


Fiecare colt , fiecare miscare , tot ce atingem este o dovada a existentei lui Dumnezeu
[Yahoo!]
Andrei Panainte
Senior member
[Avatar]

Joined: 15/11/2010 00:00:39
Messages: 853
Location: Constanta
IP:
Offline

Numarul 8 cred ca e tot un elongatus dar e inca mic are circa 4 cm .
Nr 9 este un caeruleus , cred ca femela caci are dunga neagra mai deschisa nu e asa intensa ca la celalalt.
Iar nr 10 cica ar fi femela pentru nr 1 , am doua la fel si vanzatorul mia zis ca sunt femelele lui. acum nu stiu sigur.
[Thumb - 8.jpg]

[Thumb - 9,10.JPG]

[Thumb - 11.jpg]

This message was edited 4 times. Last update was at 06/08/2011 10:28:03


Fiecare colt , fiecare miscare , tot ce atingem este o dovada a existentei lui Dumnezeu
[Yahoo!]
Andrei Panainte
Senior member
[Avatar]

Joined: 15/11/2010 00:00:39
Messages: 853
Location: Constanta
IP:
Offline

4 este caeruleus.
5 si 10 la fel si 6 ar fi femela mascului 1 cred
iar 7 ar fi un mic mascul de elongatus cu niste culori foarte frumoase chiar daca are 3-4 cm
[Thumb - 45.jpg]

[Thumb - 910.jpg]

[Thumb - 67.jpg]

This message was edited 5 times. Last update was at 06/08/2011 10:29:24


Fiecare colt , fiecare miscare , tot ce atingem este o dovada a existentei lui Dumnezeu
[Yahoo!]
trandafir
Junior member

Joined: 20/01/2011 11:17:36
Messages: 53
Location: constanta
IP:
Offline

Buna, de unde ai luat tu pestiucii, ca am si eu doi care nu siu ce specie sunt si seamana putin cu al tau (nr 1), doar ca ai mei sunt negrii cu dungi care uneori sunt gri alteori sunt galbene si pe burtica au tot asa putin galben. Te intreb de unde i-ai luat pentru ca eu cred ca sunt masculi si vreau sa le cumpar femele.
Andrei Panainte
Senior member
[Avatar]

Joined: 15/11/2010 00:00:39
Messages: 853
Location: Constanta
IP:
Offline

Salut . I-am luat de la unu nusj cum il cheama dar pare mai tiganel si are un acv de vo 500 litri . Din ce m-am mai interesat pe interesat pe net este mbamba si este mascul . vezi daca cumva i-ai luat de la acelasi vanzator nu te mai du la el sa cumperi femele ca habar nu are , mie mi-a vandut doua femele galbene care chipurile ar fi pentru el , dar nu are nicio treaba , femela de mbamba este ca si masculul doar ca are culori mai spalacite.

Fiecare colt , fiecare miscare , tot ce atingem este o dovada a existentei lui Dumnezeu
[Yahoo!]
 
Forum Index » Acvarii cu cichlidae - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com