[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Cryptocaryon irritans - JURNAL  XML
Forum Index » Probleme si solutii - Paraziti, boli, alge
Author Message
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

kirucd wrote:
Ne vedem maine pentru un brain storming?

Dragos, imi pare rau, dar trebuie sa te contrazic. Sedinta va fi de "beam storming"


„Singurele lucruri care se intampla rapid intr-un acvariu sunt cele rele. Lucrurile bine facute se observa in timp si necesita rabdare, rabdare, rabdare...”
Shubi
CNC-ist de frunte

Joined: 25/03/2012 13:43:16
Messages: 2463
Location: Timisoara
IP:
Offline

La ce ora vreti voi in Timisoara
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

koala wrote:
- Cornel Oprescu mi-a spus ca schema noastra (de filtrare) trebuie imbunatatita cu nu stiu ce dracie... restrictor de flux, sau asa ceva. Care mi-ar oferi un debit mai "omenesc".
- Daca nu merge nici asa, o sa iau o pompa booster. Ce 'reaku sa fac?


Nenea de la Anglea e bucurestean din Galati care a lucrat un an la Buzau inainte sa paraseasca Tara Romaneasca.

Din ce-o zis Koala eu am inteles ca vrea sa incropeasca nu stiu ce dracie care sa-i dea un debit mai omenesc, numit restrictor sau asa ceva. Mie eductor mi s-a parut ca se potriveste, dar desigur habar n-aveam despre ce vorbeste domnia sa, asa ca poate era mai bina sa nu ma bag ca musca in vorba ... Din pacate stiu atat de multe ca nu pot sa-mi tin gura. Am petrecut prea multe nopti citind tot ce parea interesant in hobby. I ask for forgiveness, da mai pomenesc de una alta ca poate le faceti acolo artizanal. Nu inteleg de ce fish street ar fi mai buni decat romanii, ce, numai chinezii stiu sa faca lucruri "de calitate"? Eu citisem de eductor made in USA, la care de asemenea nu am acces usor ... as prefera Made in Romania, poate cineva?

In plus, la un acvariu mare ca al lui Koala ar fi o aditie binevenita, isn't it?

This message was edited 1 time. Last update was at 10/01/2014 18:15:17


___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Dragule, discutia despre cacatu' ala de restrictor se referea la instalatia de filtrare pe care am facut-o deja... aia cu osmoza si sterasilu' si restu' tampeniilor pe care mi le-a bagat barbosu ala de Lucian in cap ...

- amanunte aici: http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20/27458.page

image

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

Eh, m-am prins eu pana la urma.

Misto aparatul de osmoza. 4 stadii, as zice ca produce apa de revers osmoza deionizata. Am auzit ca poti indesa materialul de filtrare cu sticle de bere proaspat golite

___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
alexiumihai
Membru de baza

Joined: 05/05/2012 17:02:42
Messages: 335
Location: Bucuresti Sector3 - Piata Ambrozie
IP:
Offline

Salutare,
Tui mama ei de bula si de PWM, pana la urma s-a deslusit taunele ei, sau mai trebuie o intalnire, de data asta si cu juriu, sa decida cine are dreptate, de 3 ori mi-am tot mutat locul dintre 2 interlocutori (din cauza discutiei aprinse (am lasat oameni sa fie fata in fata)), dar data viitoare, poate se alege o crasma si cu ceva haleala, sa nu ne mai chiortaie matele de foame, binenteles ca plect de acolo am bagat o daia cu detoate de la coltu strazii.
kirucd
DIY Master
[Avatar]
Joined: 07/05/2011 19:27:18
Messages: 8209
Location: Bucuresti
IP:
Offline


Io cu Lucian ne-am oprit la PizzaHut pe Mosilor si am mancat si baut o sticla de vin ca belferii

Filtre biologice
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24422.page
Reef 500+
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/17511.page
Scubaline 460 - Discusi
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/15524.page
Bean animal overflow
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20369.page
Shubi
CNC-ist de frunte

Joined: 25/03/2012 13:43:16
Messages: 2463
Location: Timisoara
IP:
Offline

Pe viata mea ca va invidiez, va intalniti ...... vorbiti.....
Sa mor ca viu si eu cand se termina autostrada, as face 5-6 ore, in rest un drum Bucuresti -Timisoara 11-12 ore ca nimica (
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

ne anunti cand vi pe meleagurile capitalizate si te asteptam sa taiem "pamblica" cu mici, bere,vin, vodca - pe alese, pe culese


„Singurele lucruri care se intampla rapid intr-un acvariu sunt cele rele. Lucrurile bine facute se observa in timp si necesita rabdare, rabdare, rabdare...”
Shubi
CNC-ist de frunte

Joined: 25/03/2012 13:43:16
Messages: 2463
Location: Timisoara
IP:
Offline

asa voi face
reefer
Senior member
[Avatar]

Joined: 18/05/2008 01:32:59
Messages: 819
Location: Buzau
IP:
Offline

Si mie mi-arde de o "barfa" cu voi...pe teme d-astea sarate .
Daca e in week-end , ma-nscriu si eu data viitoare ...


Eu aici in Buzau am vreo 3-4 gupisti , ......si aia cu Titanicu` de lut ... in bazin...

-scuze de off Ricardo -

This message was edited 1 time. Last update was at 12/01/2014 02:26:42

[Yahoo!]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

@reefer: Da, da... va cereti scuze de offtopic si va vedeti de treaba in continuare. Ma stiti ca-s slab de inger si profitati de ocazie

@Lucian: Barbosule, nu uita de lista:

- pompa booster
- electrovalva
- membrana noua de osmoza - cea mai mare (sa si incapa in cilindrul ala).
- ace, brice, carice... sa nu patim ca data trecuta, cand am demontat suruburi de prin casa )

@alexiumihai:
Mihai, sa nu uiti povestea cu senzorul ala... si releu si plm. Merci!

@luc7777: Luciene, de luni incolo va astept (pe tine si pe Mihai) la "masurat" si "croit" sumpu'.

@Sandu:
Haide bah, unde-s filmele alea?

@diskusfun: Merci pentru sfaturi si pareri!

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Shubi
CNC-ist de frunte

Joined: 25/03/2012 13:43:16
Messages: 2463
Location: Timisoara
IP:
Offline

Vad ca se plang o gramada de foame, data viitoare fa Ricardo intalnirea la tine la birou
Oricum topicul asta e offtopic demult
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

koala wrote:@Lucian: Barbosule, nu uita de lista:

- pompa booster
- electrovalva
- membrana noua de osmoza - cea mai mare (sa si incapa in cilindrul ala).
- ace, brice, carice... sa nu patim ca data trecuta, cand am demontat suruburi de prin casa )

Iaca noua schema
Lista de ace, brice ti-am trimis-o pe mail
[Thumb - osmoza.jpg]

This message was edited 1 time. Last update was at 13/01/2014 00:18:10



„Singurele lucruri care se intampla rapid intr-un acvariu sunt cele rele. Lucrurile bine facute se observa in timp si necesita rabdare, rabdare, rabdare...”
alexiumihai
Membru de baza

Joined: 05/05/2012 17:02:42
Messages: 335
Location: Bucuresti Sector3 - Piata Ambrozie
IP:
Offline

Salutare,

Dupa paretea mea schema este un pic gresita:
- electrovalva este prima in circuit, adica chiar dupa racordul de la retea.
- urmeaza pompa booster
- cele 3 filtre
- osmoza
- la osmoza nu inteleg de ce este acea bucla ( cu robineti), iesirea ei (apa "buna") trebui dusa in vasul de colectare.
- in vasul de colectare se pune senzorul de nivel, care inchide electrovalva si pompa booster.
Shubi
CNC-ist de frunte

Joined: 25/03/2012 13:43:16
Messages: 2463
Location: Timisoara
IP:
Offline

De acord cu mihai doar ca boosterul se pune dupa filtre si nu inainte pentru protejarea membranei.
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Eu m-am luat dupa schemele unor instalatii facute de firme.
Pompa se pune dupa filtrarea primara (cele 3 filtre) - ca si in schemele pe care le puteti gasi aici: http://www.wts-online.ro/tratare-apa/tratarea-apei-potabile-punctul-de-consum/tipuri-de-tratament/osmoza-inversa/ si aici: http://www.apafiltrata.com/filtre-apa-osmoza-inversa-filtre-apa-principiu-de-functionare/filtru-apa-5-trepte-manometru
Electrovalva am pus-o acolo pentru a pastra membrana umeda. Inchiderea dupa asta se face din robinetul plasat la alimentarea din retea pe care nu l-am mai figurat...
Exista un by-pass al membranei de Osmoza pentru cazul in care avem nevoie doar de apa filtrata
Restrictorul l-am gasit si cu robinet de spalare
In schemele originale mai exista niste senzori de presiune (inalta si joasa) pe care nu i-am mai pus...


„Singurele lucruri care se intampla rapid intr-un acvariu sunt cele rele. Lucrurile bine facute se observa in timp si necesita rabdare, rabdare, rabdare...”
Gabriel
<'))))<
[Avatar]

Joined: 23/11/2001 02:00:00
Messages: 2030
Location: Constanta
IP:
Offline

Lucian,

Si eu as pune electrovalva inainte de instalatie - nu stiu cat de bine este ca o astfel de instalatie sa stea tot timpul sub presiune desi cred ca cele alimentare [care
se monteaza sub chiuveta] asa stau.
Ca membrana sa stea umeda cred ca poti sa faci un U undeva pe traseul din membrana catre vasul de stocare.

To live you must learn to die
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

In nicio instalatie de osmoza pe care am vazut-o pana acum (nu spun ca nu exista) nu avea doar un singur ventil si acela pus la intrarea in instalatie (daca vreti diseara va postez vreo 7 scheme adunate ca documentare ).
Dupa cum v-am spus la intrarea in instalatie exista un robinet manual. Electrovalva este propriu-zis pusa sa opreasca apa automat cand s-a umplut butoiul. Ricardo isi bea berea linistit si cand isi aduce aminte se duce, inchide robinetul de alimentare instalatie (ala manual din perete) pe cel din bypass-ul Osmozei, scoate mantzocaraia din butoi, isi cheama soacra sa care apa si se uita daca mai e bere in frigider sa stie daca tipa sau nu la sotie inainte sa se tranteasca in fotoliu, obosit fiind Mie mi se pare totul clar pana aici
Pe bune, chiar vreau sa vad o poza/schema cu o instalatie de osmoza de firma care are electrovalva la intrarea in instalatie (electrovalve, nu senzori de presiune, senzori de presiune diferentiala, etc.)


„Singurele lucruri care se intampla rapid intr-un acvariu sunt cele rele. Lucrurile bine facute se observa in timp si necesita rabdare, rabdare, rabdare...”
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

si schemele promise. Atentie la multe din echipamentele pe care le vedeti sunt senzori de presiune... De asemenea difera putin de situatia noastra prin faptul ca schemele sunt cu bazin tampon inchis, care tine sistemul sub presiune.
[Thumb - schema cu recirculare.png]

[Thumb - schema_osmoza_inversa - Copy.gif]

[Thumb - schema 4.jpg]

[Thumb - schema 2.png]

[Thumb - schema 3.jpg]

This message was edited 2 times. Last update was at 14/01/2014 01:49:36



„Singurele lucruri care se intampla rapid intr-un acvariu sunt cele rele. Lucrurile bine facute se observa in timp si necesita rabdare, rabdare, rabdare...”
 
Forum Index » Probleme si solutii - Paraziti, boli, alge
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com