[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
De la 30 la 60 litri  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
Flash
Member

Joined: 14/07/2022 14:05:21
Messages: 138
Location: Brasov
IP:
Offline

Fain!
[Email]
Bayek
Senior member

Joined: 08/04/2021 16:29:51
Messages: 760
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Stabil aici, tund, replantez, curat filtrul o data la 4 luni, am adaugat 4 creveti amano, algele sunt sub control, mai apar pe la marginile frunzelor dar nu se extind.

image
Bayek
Senior member

Joined: 08/04/2021 16:29:51
Messages: 760
Location: Bucuresti
IP:
Offline

O parte din brigada anti-alge, divizia japoneza.

image
Bayek
Senior member

Joined: 08/04/2021 16:29:51
Messages: 760
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Mai stergem praful si aici.

image

Acvariul merge bine, stabil. Recent am facut un refresh la gazon, am scos multa mizerie de sub el si am replantat. Mi-era “dor” de plantat niste marsilea. Am si niste h’ra frumoasa, multumesc Dan. Am avut o patanie cu filtrul, intr-o dimineata am vazut apa pe jos, cedase stutul de la out, cred ca s-a fisurat si scapa apa. A trebuit sa iau un filtru nou de urgenta. Noroc ca nu s-a intamplat in concediu, ca se golea tot acvariul. Am avut si niste biofilm, acum vad ca a disparut. Din astea normale de acvarist. Alge inca nu, dupa atata timp, cred ca e echilibrata chimia sau isi fac amano treaba. Nea Takashi, mare om.
Thereau
Nature addicted
[Avatar]

Joined: 28/08/2015 14:36:47
Messages: 530
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Multumesc pentru plante Paul, sper sa ajunga si la mine macar jumatate din cum arata la tine. smilie

#Colectiv
[Email]
Bayek
Senior member

Joined: 08/04/2021 16:29:51
Messages: 760
Location: Bucuresti
IP:
Offline

O sa creasca, numai sa nu le devoreze piranha
Thereau
Nature addicted
[Avatar]

Joined: 28/08/2015 14:36:47
Messages: 530
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Bayek wrote:O sa creasca, numai sa nu le devoreze piranha


Plantele de la tine au fost succes total. Anubiasul face cate o frunza la 2-3 zile, bucephalandra face frunze in veselie, gazonul surprinzator a inceput sa se inmulteasca

#Colectiv
[Email]
Bayek
Senior member

Joined: 08/04/2021 16:29:51
Messages: 760
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Inseamna ca ai o chimie buna in apa si pesti cuminti Ma surprinde marsilea, chiar nu ii dadeam sanse in substrat de nisip si cu asemenea fauna in bazin.
Thereau
Nature addicted
[Avatar]

Joined: 28/08/2015 14:36:47
Messages: 530
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Bayek wrote:Inseamna ca ai o chimie buna in apa si pesti cuminti Ma surprinde marsilea, chiar nu ii dadeam sanse in substrat de nisip si cu asemenea fauna in bazin.



Ceva bine se intampla acolo
Si eu sunt surprins de marsilea, acum a inceput sa iasa la suprafata, am ingropat o pana la frunze insa nu se lasa

#Colectiv
[Email]
Bayek
Senior member

Joined: 08/04/2021 16:29:51
Messages: 760
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Totul stabil aici, am mai rarit bucephalandrele, am facut spatiu pentru pesti. Chimie buna a apei, lumina decenta, schimb saptamanal de apa, tuns o data la 2 saptamani. Plictisitor un pic, dar mi-e prea lene de un restart.

https://ibb.co/jzK1TsK
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com