[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Betta  XML
Forum Index » Anabantidae
Author Message
David Andrei
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 13/06/2021 08:30:38
Messages: 397
Location: Bucharest - Sector 4, Romania
IP:
Offline

Pareri ? https://plici.ro/image/7AI

p.s: trebuie sa mai pun apa la declorinat ca e golut bazinul

Urmatoarea etapa curand: partea cu filtrul sa l si curat si sa bag si internul

And... the last one: plantele de la Dan si cu lemnele

edit: le am lasat in final si in apa clocotita si le am mai dat asa de final si cu apa rece rau sa fie treaba treaba , nu mai miros a otet nimic nimic, sper sa nu fie probleme

This message was edited 2 times. Last update was at 21/02/2022 18:49:14

Samy
Senior member

Joined: 11/01/2021 10:06:40
Messages: 1443
Location: Austria
IP:
Offline

Sezonul 9 criminalu inca nu este prins(piatra).
Acest sezon arata mai bine, acum am o nedumerire am pierdut randu la atatea sezoanee ce pui filtru intern dac? ai extern?
[Email]
David Andrei
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 13/06/2021 08:30:38
Messages: 397
Location: Bucharest - Sector 4, Romania
IP:
Offline

Samy wrote:Sezonul 9 criminalu inca nu este prins(piatra).
Acest sezon arata mai bine, acum am o nedumerire am pierdut randu la atatea sezoanee ce pui filtru intern dac? ai extern?


M-am pierdut si eu sincer de la atatea sezoane!! Deci, vreau sa am 2 , am unul cascada de le tetra easy crystal 250 si vreau sa i scot buretele externului si sa mai completez cu material biologic (asta pentru a nu se mai colmata asa repede filtrul si sa moara debitul semnificativ si repede..) si sa pun buretele pentru filtrarea mecanica in intern, sa mai plimbe si el apa putin (asta dupa sfatul lui paradoxxx) si mi se pare ok ce a zis. Astept parere si de la restu!

Dan... nu reusesc s o conving pe mama... o tot tine cu a ei sa nu ma intalnesc chiar asa cu straini si pisici... :/ nu stiu cum sa fac (ca i am explicat ca ma ajuta cineva cu plante si trebuie sa ma duc undeva aproape pe Metalurgiei) :///// off

This message was edited 1 time. Last update was at 21/02/2022 19:41:35

paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

data viitoare nu mai spune chiar asa tot ce faci Glumesc
Nu te intalnesti cu straini, te duci la un cabinet cu lume unde are un acvariu si de la care iei si plante.

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Asa trebuie sa reactioneze un parinte, e normal.
Ia unul din parintii cu tine, un frate mai mare, un unchi, mai pe scurt, un adult.

De altfel, asa ti-am si zis de la inceput:

dan.pavelescu wrote:
Esti departe de sectorul 4? Are cine sa te aduca sambata viitoare pe b-dul Metalurgiei? Ca bag foarfeca in acvariu si iti dau eu plante, iti mai dau si niste fertilizant si ce s-o mai gasi.

This message was edited 1 time. Last update was at 21/02/2022 21:47:40


I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
David Andrei
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 13/06/2021 08:30:38
Messages: 397
Location: Bucharest - Sector 4, Romania
IP:
Offline

paradoxx wrote:data viitoare nu mai spune chiar asa tot ce faci Glumesc
Nu te intalnesti cu straini, te duci la un cabinet cu lume unde are un acvariu si de la care iei si plante.


Va las sa va confruntati cu mama .... din pacate.., nu i chestia ca nu am voie asa, am voie sa ies pe oriunde prin Bucuresti dar cand a auzit de asta a zis ca nu ca nu stii ce mi se intampla ca asa, orice dar asta nu ;))) haid' c-am dat cam mult din casa ;))). Nu stiu... o s o mai intreb daca nu asta e imi cumpar eu, nu i problema, nu e vorba de bani , dar daca s a oferit Dan apreciez gestul si scap ieftin , gratis ...

Mai am o intrebare, am 36L umpluti acu in acvariu din 54L full ca i am facut volumul actualului nivel de apa si mi a dat 36L, de i 18L mai am de pus. Cati L sa mai pun? daca ajung la 40-42L e ok? (imi e si frica cu comoda putin, ca e facuta de mine si tata si da.. sunt toate suruburile etc. stranse la perfectie dar am mai vazut ca mai are probleme si imi e sa nu se lase ))).

Este ok deci cu filtrul intern?

Nu mi ai zis o parere de la actualul "aquascaping" care da intre ghilimele fiind pus.
David Andrei
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 13/06/2021 08:30:38
Messages: 397
Location: Bucharest - Sector 4, Romania
IP:
Offline

dan.pavelescu wrote:Asa trebuie sa reactioneze un parinte, e normal.
Ia unul din parintii cu tine, un frate mai mare, un unchi, mai pe scurt, un adult.

De altfel, asa ti-am si zis de la inceput:

dan.pavelescu wrote:
Esti departe de sectorul 4? Are cine sa te aduca sambata viitoare pe b-dul Metalurgiei? Ca bag foarfeca in acvariu si iti dau eu plante, iti mai dau si niste fertilizant si ce s-o mai gasi.


Ah , da chiar, o sa vina tata cu mine atunci si e pefect. (incurcasem zilele tata fiind plecat din Bucuresti zilele astea) si luni defapt trec sa le iau... e mai mult ca perfect. Te anunt oricum zilele urmatoare (probabil maine de ce si cum sa nu ti distrugi frumusetea aia de ***vegetatie din acvariu pentru mine aiurea).

This message was edited 1 time. Last update was at 21/02/2022 22:14:02

Bayek
Senior member

Joined: 08/04/2021 16:29:51
Messages: 759
Location: Bucuresti
IP:
Offline

O sa iasa frumos acvariul. Un sfat, m-a invatat si pe mine un baiat din Austria: muta teava de in in spate, langa cea de out. Chiar dupa ea, in colt de tot, una langa alta. Dupa ce cureti filtrul, o sa ai un curent bun in acvariu, o sa se plimbe apa de nu mai ai nevoie de nici un filtru intern si nici de pietrele de aer. Sa vezi ce frumos o sa se miste plantele de la Dan, va trebui sa le ancorezi bine

Uite cam asa:
https://plici.ro/image/7AO

This message was edited 1 time. Last update was at 22/02/2022 00:05:06

David Andrei
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 13/06/2021 08:30:38
Messages: 397
Location: Bucharest - Sector 4, Romania
IP:
Offline

Bayek wrote:O sa iasa frumos acvariul. Un sfat, m-a invatat si pe mine un baiat din Austria: muta teava de in in spate, langa cea de out. Chiar dupa ea, in colt de tot, una langa alta. Dupa ce cureti filtrul, o sa ai un curent bun in acvariu, o sa se plimbe apa de nu mai ai nevoie de nici un filtru intern si nici de pietrele de aer. Sa vezi ce frumos o sa se miste plantele de la Dan, va trebui sa le ancorezi bine

Uite cam asa:
https://plici.ro/image/7AO


Ce frumusete de acvariu!

Cand o sa l curat, o sa le mut asa in spate cum mi ai zis, totusi o sa pun si un intern (eu il pun mai mult pentru a i pune mecanica in el si externu sa ramana doar cu biologica ca se colmateaza repede rau buretele ala...)

Mai am o întrebare, influenteaza cu ceva daca mi fac programu de lumina pe bucati?

Ex cum l-am gandit si chiar l am pus momentan:

10:00 - 13:00 (de cand ma scol pana cand plec la scoala)

18:00 - 21:00 (cand ajung acasa de la scoala pana la 21:00 ca sa fie 6 ore)

(pana acum era 16:00 - 22:00)

Ce ziceti?

This message was edited 1 time. Last update was at 22/02/2022 08:34:13

alinutz80
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 05/12/2017 16:46:23
Messages: 2250
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Da e ok programul de lumina. Dupa ce o sa ai plante naturale, poti creste treptat, saptamanal la 7 si apoi 8 ore.

Pune apa pana sus in acvariu, direct de la robinet ca nu are nimic. Doar sa fie la aceeasi temperatura aprox. Linistit poti sa pui 42 45L...acum daca tine comoda sau nu o sa vezi tu dar eu zic ca tine.
Apa in acvariu se pune in asa fel incat sa nu se vada nivelul apei in partea de sus. Uita te la video urile mele din semnatura (cele de 54L).

Filtrul intern nu ai nevoie, daca ai filtru extern, mai ales ca acvariul este mic. Muta tevile cum au zis colegii mai sus.

Acvariu 450L scalari manacapuru+rio nanay, keyhole chiclids, electric blue acara: https://www.youtube.com/watch?v=-MA1TMbu9ks

Acvariu 100L: https://www.youtube.com/shorts/A5UxprvhBMY

Acvariu 54L, Creveti crystal red: https://www.youtube.com/watch?v=TymTMhB75ms
Acvariu 54L, Creveti Blue dream: https://www.youtube.com/watch?v=G2XfmX2GJVo
Acvariu 54L, Land of trees: https://www.youtube.com/watch?v=6dfXKjSEi74

https://www.flickr.com/photos/190306661@N08/albums
David Andrei
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 13/06/2021 08:30:38
Messages: 397
Location: Bucharest - Sector 4, Romania
IP:
Offline

alinutz80 wrote:Da e ok programul de lumina. Dupa ce o sa ai plante naturale, poti creste treptat, saptamanal la 7 si apoi 8 ore.

Pune apa pana sus in acvariu, direct de la robinet ca nu are nimic. Doar sa fie la aceeasi temperatura aprox. Linistit poti sa pui 42 45L...acum daca tine comoda sau nu o sa vezi tu dar eu zic ca tine.
Apa in acvariu se pune in asa fel incat sa nu se vada nivelul apei in partea de sus. Uita te la video urile mele din semnatura (cele de 54L).

Filtrul intern nu ai nevoie, daca ai filtru extern, mai ales ca acvariul este mic. Muta tevile cum au zis colegii mai sus.


Aici era vorba de comoda... am patit o sa fiu plecat in vacanta si sa ma trezesc cu casa inundata mai demult... acelasi acvariu (nu era spart) nu stiu nici acum ce s a intamplat exact, cred ca de la filtru (ceva prodac vaide capu lui intern cu un burete....), avea un furtunas de aer si ma gandesc ca o fi refulat ceva pe acolo toata apa altfel nu mi pot da seama.. (oricum nu era toata apa, dar s a dus parchetu din sufragerie) si d aia stau si parintii si eu cu o trauma cu apa, comoda nefiind super stabila... o sa mai pun pana la max 45 - 47L si aia e , tot cu frica stand.. ma desfiinteaza ca pe acvariu daca doamne fereste se mai intampla odata

SI idea de filtru intern era ca dupa 3-4 zile moare debitu la extern semnficativ... cand l am cumparat ducea si 3 luni :/ si ma gandeam cum mi a spus paradoxx ca daca as scoate buretele ala care impiedica mult, se colmateaza repede porii l as muta intr un alt filtru fiind intern ar ajuta la debit sa fie ce trebuie..

This message was edited 2 times. Last update was at 22/02/2022 08:49:08

Bayek
Senior member

Joined: 08/04/2021 16:29:51
Messages: 759
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Se monteaza o valva de sens pe furtunul de aer, ceva de genul: https://www.emag.ro/valva-sens-acvariu-wave-a800cv-1/pd/D3MCBJBBM/

E foarte ieftina, gasesti si sub 10 lei, se gaseste la orice pet shop. E cam obligatorie.

Iar filtrul extern se colmateaza mai repede acum, ca tot umbli in acvariu. Dupa ce se stabilizeaza, o sa-l cureti la 2-3 luni, chiar mai rar, depinde de flora si fauna. Dar pune si intern daca vrei, rau nu face, doar ca incarci acvariul, atat.

This message was edited 1 time. Last update was at 22/02/2022 09:05:33

David Andrei
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 13/06/2021 08:30:38
Messages: 397
Location: Bucharest - Sector 4, Romania
IP:
Offline

Bayek wrote:Se monteaza o valva de sens pe furtunul de aer, ceva de genul: https://www.emag.ro/valva-sens-acvariu-wave-a800cv-1/pd/D3MCBJBBM/

E foarte ieftina, gasesti si sub 10 lei, se gaseste la orice pet shop. E cam obligatorie.

Iar filtrul extern se colmateaza mai repede acum, ca tot umbli in acvariu. Dupa ce se stabilizeaza, o sa-l cureti la 2-3 luni, chiar mai rar, depinde de flora si fauna. Dar pune si intern daca vrei, rau nu face, doar ca incarci acvariul, atat.


O sa vad atunci cum fac..

O sa mi cumpar una de la tetra din HB e 10 lei , practic probabil d asta s a si dus apa.... mai ales ca pompa o tin sub nivelul apei ...

This message was edited 1 time. Last update was at 22/02/2022 09:16:24

David Andrei
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 13/06/2021 08:30:38
Messages: 397
Location: Bucharest - Sector 4, Romania
IP:
Offline

Mai am o intrebare , s-ar merita sa-mi cumpar un prefiltru? Ar ajuta si la mentenanta si la practic marirea debitului externului pe timp lung si la inlocuirea filtrului intern?

Se merita sa dau 50 lei..? Si daca-mi puteti explica cum functioneaza exact.

edit: am uitat de edit la msg trecut .. scuze

edit2: renunt la idea de prefiltru.. il gasisem online la HB la 50 lei eheimu dar vad ca nu mai e in stoc si in alte magazine precum nevertebrate etc.. e super scump+ transport... mai bine nu

This message was edited 2 times. Last update was at 22/02/2022 09:47:54

Bayek
Senior member

Joined: 08/04/2021 16:29:51
Messages: 759
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Prefiltrul scade debitul apei in filtrul extern. Nu ai nevoie de asa ceva. Filtrul pe care il ai e suficient si atat. Mai mult nu e intotdeauna mai bun. Ai un filtru extern foarte bun, nu iti mai trebuie nimic, decat rabdare. Ca sa-ti mai treaca nerabdarea, poti sa iei la rand jurnalele de aici sa vezi de ce s-au mai lovit oamenii astia, ca au ani de acvaristica in spate.
David Andrei
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 13/06/2021 08:30:38
Messages: 397
Location: Bucharest - Sector 4, Romania
IP:
Offline

Bayek wrote:Prefiltrul scade debitul apei in filtrul extern. Nu ai nevoie de asa ceva. Filtrul pe care il ai e suficient si atat. Mai mult nu e intotdeauna mai bun. Ai un filtru extern foarte bun, nu iti mai trebuie nimic, decat rabdare. Ca sa-ti mai treaca nerabdarea, poti sa iei la rand jurnalele de aici sa vezi de ce s-au mai lovit oamenii astia, ca au ani de acvaristica in spate.


Atunci nu i mai pun nimic..... niciun intern sau alte rahaturi, o sa l curat p asta pun in u / out u in spate si e perfect si sa cumpar diseara valva pentru sens unic.
Samy
Senior member

Joined: 11/01/2021 10:06:40
Messages: 1443
Location: Austria
IP:
Offline

Eu am spus de nenumarate ori ,si o mai spun o data . Adaptarea filtrului tau extern la bazin iti va aduce numai benifici,plus nu vei avea nevoie si de alt filtru.
Colmatarea se face si din vina ta,inca nu sti sa ai grija de acvariu.
Tu nu ai un acvariu sau vei avea super plantat , buretele si ceva material biologic cu o suprafata mai mare iti ajunge la cati litri de apa ai
Invata ce înseamna sa aspiri substratul, cand umbli în acvariu si faci modificari opreste filtru ,faci ce ai de facut cureti suprafata apei si desupra substratului daca e nevoie si gata. Nu-?i va mai trage filtru toata mizeria. Curatarea mizeriei este sarcina ta nu a filtrului.
Bafta
[Email]
David Andrei
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 13/06/2021 08:30:38
Messages: 397
Location: Bucharest - Sector 4, Romania
IP:
Offline

Samy wrote:Eu am spus de nenumarate ori ,si o mai spun o data . Adaptarea filtrului tau extern la bazin iti va aduce numai benifici,plus nu vei avea nevoie si de alt filtru.
Colmatarea se face si din vina ta,inca nu sti sa ai grija de acvariu.
Tu nu ai un acvariu sau vei avea super plantat , buretele si ceva material biologic cu o suprafata mai mare iti ajunge la cati litri de apa ai
Invata ce înseamna sa aspiri substratul, cand umbli în acvariu si faci modificari opreste filtru ,faci ce ai de facut cureti suprafata apei si desupra substratului daca e nevoie si gata. Nu-?i va mai trage filtru toata mizeria. Curatarea mizeriei este sarcina ta nu a filtrului.
Bafta


Problema e... e prea multa mizerie in substrat iar aspiratorul acela de la sera imi trage apa cu putere rau abia apuc sa curat... si nu inteleg de ce... cand fac curat general adica tot tot deobicei scot tot din priza. PRobabil d asta se si infunda si se colmateaza ce e in canistra deoarece este multa mizerie in substrat care cu timpul se descompune si o le faca si rau pestilor....

alte 2 intrebari pe care am vrut sa vi le pun dar am uitat:

Prea multe bacterii intr un bazin dauneaza intr-un fel?

Plantele naturale cand se murdaresc pot fi scoase si spalate ca cele de plastic?

Mersi!

This message was edited 3 times. Last update was at 22/02/2022 10:42:25

Bayek
Senior member

Joined: 08/04/2021 16:29:51
Messages: 759
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Ce poti sa faci, dar doar dupa ce cureti filtrul extern si ajungi cu el la debitul maxim, sa pui pe teava de in asa ceva:
https://www.nevertebrate.ro/burete-protectie-sorb-dennerle-filter-sponge-scapers-flow-17359

Ajuta in faza de stabilizare a acvariului, in sensul ca opreste mizeria sa intre in filtru si se curata usor (se spala in apa scoasa din acvariu la fiecare schimb de apa). Mai mult, se formeaza si acolo o colonie de bacterii, ceea ce ajuta.

Eu am avut si a fost ok. Acum am renuntat la el. E o varianta mult mai buna la prefiltru, de care nu ai nevoie.
David Andrei
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 13/06/2021 08:30:38
Messages: 397
Location: Bucharest - Sector 4, Romania
IP:
Offline

Bayek wrote:Ce poti sa faci, dar doar dupa ce cureti filtrul extern si ajungi cu el la debitul maxim, sa pui pe teava de in asa ceva:
https://www.nevertebrate.ro/burete-protectie-sorb-dennerle-filter-sponge-scapers-flow-17359

Ajuta in faza de stabilizare a acvariului, in sensul ca opreste mizeria sa intre in filtru si se curata usor (se spala in apa scoasa din acvariu la fiecare schimb de apa). Mai mult, se formeaza si acolo o colonie de bacterii, ceea ce ajuta.

Eu am avut si a fost ok. Acum am renuntat la el. E o varianta mult mai buna la prefiltru, de care nu ai nevoie.


Atunci o sa fac rost de un burete de gen. Ceva idei de ce aspiratorul imi trage atata apa asa repede?... si la celelalte 2 intrebari, mersi! Altceva: daca am un cosulet jos cum au toti la eheim tot mai este nevoie si ok de buretele acesta, nu? Cand il pun buretele , trebuie sa dau cosuletul jos sau il pot pune pe cos direct (desi cred ca o sa scada si mai mult debitu asa..)??
 
Forum Index » Anabantidae
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com