[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Acvariu in concediu  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
petrutz2003
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/10/2007 13:07:59
Messages: 741
Location: Roman / UK
IP:
Offline

nu e chiar concediu, sunt 4, zile, timp in care nu are cine sa hraneasca pestii
eu cred ca nu are nimic daca stau 4 zile fara mancare
altceva, ce masuri trebuie sa mai iau?

https://youtube.com/@walstadmethodstepbystep?sub_confirmation=1
pomi
Senior member
[Avatar]

Joined: 23/01/2009 22:01:46
Messages: 1089
Location: Bucuresti-Pajura
IP:
Offline

Te asiguri ca toate echipamentele sunt bine bagate in priza si lasi luminile stinse, iar cu mancarea nu sunt probleme.

Concediu placut!

Biotop Malawi || Biotop Amazon
Virj
Junior member
[Avatar]

Joined: 26/07/2011 14:07:33
Messages: 97
Location: Timisoara
IP:
Offline

Pestii pot sta fara hrana si o luna (o spun din proprie experienta) asa ca nu ai de ce sa iti faci probleme, iar legat de "utilitati", filtru si incalzitorul le lasi ON iar restul OFF, sa verifici robinetele la baie si bucatarie, aragazu, iar geamurile sa nu le lasi larg deschise .
Concediu placut!!!

Wise men don't need advice. Fools won't take it.

-Benjamin Franklin-
RedLace
Junior member

Joined: 29/07/2011 14:56:52
Messages: 27
Location: Fishroom2009
IP:
Offline

Salut,

O sa incerc sa iti raspund eu, ce poti sa faci este:

- pregatesti un acvariu carantina;
- cu o zi inainte de plecare incepi sa nu le mai dai sa manance;
- in ziua urmatoare, preferabil cat mai aproape de plecare faci o curatenie temeinica;
- cresti aerarea(ajuta bacteriile benefice sa se dezvolte si sa lucreze mai bine);
- la revenire observi cu atentie daca sunt pesti afectati si care prezinta eventuale semne de boala, daca este cazul ii scoti si ii muti in acvariul carantina
- la revenire faci curatenie dar acorzi atentie sporita la recompletarea cu apa(adica scoti sa zicem, dupa caz, 30% din apa dar recompletarea o faci in 3 reprize de 10% la interval de aproximativ 30 de minute);
- hranirea o reincepi treptat, nu incerca sa cedezi sentimental si sa le dai de mancare atat cat ar putea ei manca, este bine sa le dai cu zgarcenie in primele zile si sa cresti treptat ratia, in felul acesta ii vezi daca se alimenteaza, daca sunt pesti apatici, plus ca te reglezi pe tine sa administrezi exact cantitatea de hrana corespunzatoare astfel incat sa nu strici inutil parametrii apei ...

P.S. eu personal am lasat maxim 10 zile fara mancare pestii, am respectat indicatiile pe care ti le-am dat si nu am avut decese, partea proasta a fost ca am avut cateva sute de pui afectati la crestere care mi-a fost foarte greu sa ii repun pe picioare ...

Daca mai ai neclaritati vom incerca sa ti le lamurim cu placere.
Cu stima,
Florin
petrutz2003
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/10/2007 13:07:59
Messages: 741
Location: Roman / UK
IP:
Offline

multumesc pentru informatii

https://youtube.com/@walstadmethodstepbystep?sub_confirmation=1
Albert
Junior member
[Avatar]

Joined: 25/07/2011 18:42:34
Messages: 36
Location: Pitesti
IP:
Offline

pestii pot sta destul de mult fara mancare...cand am primit cativa dintre pestii mei cel care mi daduse nu ii mai hranise de cateva saptamani

Cocalar hunter
[Yahoo!]
aannyy
Junior member

Joined: 12/02/2016 11:08:44
Messages: 22
Location: Bucuresti - Politehnica
IP:
Offline

Buna!

Reactivez putin acest topic:
Plec in concediu pentru 11 zile si nu am hranitor automat. In acest interval o sa vina cineva o singura data sa le dea de mancare si probabil o sa iau si niste pastile
Ideea e ca am in maternitate niste pui de molly (vreo 30 si nu stiu ce sa fac cu ei. La momentul plecarii or sa aiba cam 4 saptamani. Ii eliberez in acvariu cand plec sau ii las in maternitate pana mai cresc si ma intorc?
Acvariu este plantat si am in el molly, zebre, neoni si 2 platy
Multumesc!
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Elibereaza puii aia in acvariu, ca sunt deja mari la 4 saptamani... toti pestii rezista si fara a fi hraniti, o perioada buna de timp.
Nu-ti face probleme, concediu placut!

- daca ai lumina pe priza programabila, atunci o lasi asa... daca nu (adica, daca o aprinzi/stingi manual), atunci e mai bine sa lasi lumina stinsa.
- lasi filtrele sa mearga non-stop, idem pentru pompa de aer (daca ai).

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com