[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Sfaturi construire suport/stand acvariu .  XML
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Author Message
Andrei Panainte
Senior member
[Avatar]

Joined: 15/11/2010 00:00:39
Messages: 853
Location: Constanta
IP:
Offline

Bine v-am regasit dragi colegi de breasla. Am si eu o mica nedumerire si sper sa obtin cele mai bune sfaturi pentru a face acest stand. Deci acvariu va fi de130x50x50 , aproximativ 325 litri brut de apa , si greutate de circa 400 kg apa+sticla , si sa mai zicem inca vo 60-70 kg ce mai bag eu pe acolo prin el , intrebarea mea e daca voi face standul numai din pal , cu lateralalel duble , cat si blatul de sus dublu , iar pe interior voi baga si cateva corniere de metal. As alege sa fac totul din pal pentru ca imi este mai usor de facut desi pretul ar fi cam la fel si pentru unul cu stand de metal. Si daca totul e sa mearga bine sapt asta ma si apuc de el sa il fac.

This message was edited 1 time. Last update was at 01/08/2011 10:42:10


Fiecare colt , fiecare miscare , tot ce atingem este o dovada a existentei lui Dumnezeu
[Yahoo!]
Bogdan_Musat
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 23/12/2010 22:50:32
Messages: 415
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Andrei Panainte wrote:Bine v-am regasit dragi colegi de breasla. Am si eu o mica nedumerire si sper sa obtin cele mai bune sfaturi pentru a face acest stand. Deci acvariu va fi de130x50x50 , aproximativ 325 litri brut de apa , si greutate de circa 400 kg apa+sticla , si sa mai zicem inca vo 60-70 kg ce mai bag eu pe acolo prin el , intrebarea mea e daca voi face standul numai din pal , cu lateralalel duble , cat si blatul de sus dublu , iar pe interior voi baga si cateva corniere de metal. As alege sa fac totul din pal pentru ca imi este mai usor de facut desi pretul ar fi cam la fel si pentru unul cu stand de metal. Si daca totul e sa mearga bine sapt asta ma si apuc de el sa il fac.

prin magazine am vazut acvarii si de 300L pe suporturi numai din par si nici macar dublat, dar eu nu recomand asa ceva
pe langa problema legata de greutatea ce trebuie sa o sustina, mai apare si alta problema legata de picioare: picioarele folsite la mobilier nu prea suporta o asemenea greutate, iar sa pui foarte multe picioare nu prea mai este estetic, alta varianta este sa mergi cu foaia de pal pana jos (fara picioare), ceea ce iar nu prea este bine, pentru ca va avea tendinta sa se umfle, scorojeze iar la acest suport de acvariu nu prea mai ai cum sa mai ulbii la el peste cativa ani, sa zici ca-i mai refaci o laterala ...

Eu unul l-as face din profile, i-as da si cate o diagonala (cum am si vazutla altii) si l-as imbraca in scandura nu in pal (la magazinele de materiale de constructii gasesti scandura foarte buna) pe care o dai cu lac si va arata foarte bine, poti sa-i pui niste fronturi de usi din pal sau MDF, gata rotunjite pe margini (se cumpara la metru liniar si se gasesc pe diferite latimi) - asta depinde de cum vrei sa se asorteze cu restul mobilei

La un suport pentru un acvariu mare ma tot gandesc si eu si cred ca l-as putea face fara suduri, voi taia profilele de asa maniera si voi face imbinarile cu suruburi ingropate, cu coltare, etc.

Daca nu poti face mutari geniale, macar greseli fatale sa nu faci.
[Yahoo!]
Andrei Panainte
Senior member
[Avatar]

Joined: 15/11/2010 00:00:39
Messages: 853
Location: Constanta
IP:
Offline

Scandura in niciun caz, trebuie sa arate ca si restul dormitorului, caci voi face tot dormitorul aceiasi culoare si ar iesit urat tot dormitorul wenge si acv va si galben sa zic s-ar vedea f urat , plus ca si capacul tot din pal vreau sa il fac.

Fiecare colt , fiecare miscare , tot ce atingem este o dovada a existentei lui Dumnezeu
[Yahoo!]
LUPmic
Senior member

Joined: 26/05/2008 09:28:07
Messages: 1182
Location: Bucuresti, Berceni
IP:
Offline

Apropos de lacuire, vezi ca acum exista multe nuante de lac, daca nu ma insel inclusv wenge
[Email] [Yahoo!]
Virj
Junior member
[Avatar]

Joined: 26/07/2011 14:07:33
Messages: 97
Location: Timisoara
IP:
Offline

Poti face cadrul din metal (teava dreptunghiulara sau cornier) si exteriorul din pal.

Wise men don't need advice. Fools won't take it.

-Benjamin Franklin-
r_o_n_i
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 19/03/2009 14:31:12
Messages: 443
Location: bucuresti/colentina
IP:
Offline

schelet facut din grinda de 10x10 imbracat in pal . cand il imbraci cu pal se gasesc mici coltare metalice de 20mmx20mm si cu suruburi de 16 mm le prinzi prin interior ; astfel nu o sa ai nici o urma de surub pe exterior .Usile poti sa le faci pe magneti ca sa scapi de frezat pt balamale si pt mai mult loc de manevra in interior; scheletul e bine sa il tratezi cu vreo 2-3 maini de ulei de in si vreo 2 straturi de lazura ca sa fi sigur ca nu lucreaza in caz de accidente cu apa . daca il faci asa tot din lemn sa faci si 6-8 cuburi de 10cm care la poti vopsi la o culoare apropiata palului si pe care le poti folosi ca picioare ; astfel in caz de balti create accidental iti incape mopul pe sub el si nu balteste apa acolo ; bafta
[Yahoo!]
Virj
Junior member
[Avatar]

Joined: 26/07/2011 14:07:33
Messages: 97
Location: Timisoara
IP:
Offline

Andrei Panainte wrote: plus ca si capacul tot din pal vreau sa il fac.


In nici un caz nu bagi bal in capac. De ce? Cand vine vorba de umezeala, palul este ca un burete si iarna, cand in acvariu o sa fie mai cald decat in casa o sa ai condens pe interiorul capacului (chiar daca ii faci si aerisire).
Iti recomand sa il faci din lambriuri de plastic sau din sticla si sa il imbraci in folie autocolanta wenge

Wise men don't need advice. Fools won't take it.

-Benjamin Franklin-
Andrei Panainte
Senior member
[Avatar]

Joined: 15/11/2010 00:00:39
Messages: 853
Location: Constanta
IP:
Offline

La suport m-am hotarat cum il voi face , dar capacul mi l-as dori sa il fac cam asa http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/15233.page , adica mie mi se pare ca arata foarte bine , daca nu si nu cred ca il voi face din comatex. Multumesc mult de sfaturi.

Fiecare colt , fiecare miscare , tot ce atingem este o dovada a existentei lui Dumnezeu
[Yahoo!]
 
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com