[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Dece ma ustura degetele cand le bag in apa ?  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
dariuspesti
Junior member
[Avatar]

Joined: 10/06/2011 12:39:33
Messages: 14
Location: Bologna
IP:
Offline

Salutere prieteni!!!

As dori sa intreb dece ma ustura debetele cand le bag inapa , doar la suprafata mai in jos nu ?

Totu e ok cu pesti si acvariu Va salut
[Yahoo!]
x-man
Junior member
[Avatar]

Joined: 24/06/2010 17:26:50
Messages: 50
Location: Constanta
IP:
Offline

Iti rozi unghiile??
zyku83
Member
[Avatar]

Joined: 06/02/2010 16:27:00
Messages: 199
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline

DAca nu ai nicio rana nu este in regula...doar cand bagi mana in acvariu te ustura sau in orice apa?

P.S.: foloseste daca nu niste manusi chirurgicale, costa 1 leu la farmacie.

This message was edited 1 time. Last update was at 01/08/2011 22:11:02

Albert
Junior member
[Avatar]

Joined: 25/07/2011 18:42:34
Messages: 36
Location: Pitesti
IP:
Offline

probabil ca ai o rana undeva la deget...intradevar nu prea este in regula, eu cel putin nu patesc asa

Cocalar hunter
[Yahoo!]
albinik
Junior member
[Avatar]

Joined: 13/04/2010 22:19:00
Messages: 45
Location: BACAU-Bc.
IP:
Offline

Sfatul meu este sa opresti toate componentele electrice din acvariu<scos din priza tot> si spune-ne daca mai ustura apoi la degete! Este doar o parere--eu am patit-o!

acvaristica este mai usoara decit credem noi!OK?
[Email] [Yahoo!]
dariuspesti
Junior member
[Avatar]

Joined: 10/06/2011 12:39:33
Messages: 14
Location: Bologna
IP:
Offline

De ros unchile le mai rod , dar nu si carnea )) Ma ustura tunci can o bag la inceput att iar dupa pot continoua treaba. Probabil ceva de la aparatele contunute in acvariu , dar nu cred . Multumesc baeti bafta si APE CAT MAI LIMPEZI ;)
[Yahoo!]
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2615
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

sigur, primul gand este ca ai un curent electric slab in apa, deci tre sa faci chestia cu scosul din priza si incercatul.
a doua idee este ca daca ai ph-ul scazut (adica acid) si ai mici rani sau pielea subtiata la degete, este posibil sa te piste putin
si mie mi se intampla uneori si sunt convins ca e din cauza ph-ulul scazut (acid)



RedLace
Junior member

Joined: 29/07/2011 14:56:52
Messages: 27
Location: Fishroom2009
IP:
Offline

Frate, cat de scazut sa fie pH-ul si cat de subtire pielea? Daca ar fi asa atat pestii cat si plantele ar fi afectate de mult ... branhiile pestilor sunt de n-ori mai sensibile decat cea mai sensibila piele de om
cozmin_amr
Junior member
[Avatar]

Joined: 01/08/2010 03:47:56
Messages: 58
Location: Bucuresti
IP:
Offline

speli vase cu detergent lichid nediluat? daca faci asta, ai o senzatie de usturime pe toata suprafata maninilor.

May I remind you - in this archdiocese, God don't run the bingo
[Email] [Yahoo!]
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2615
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

RedLace wrote:Frate, cat de scazut sa fie pH-ul si cat de subtire pielea? Daca ar fi asa atat pestii cat si plantele ar fi afectate de mult ... branhiile pestilor sunt de n-ori mai sensibile decat cea mai sensibila piele de om

de unde stii ca branhiile pestilor sunt mai sensibile la ph decat pielea? or fi sensibile branhiile in general, nu zic nu, dar atat timp cat exista pesti care pot trai in ph foarte acid (spre 4, de exemplu discusul), asta mie imi spune ca nu sunt chiar atat de sensibile la ph.

ca si comparatie, otetul obisnuit are un ph intre 2.4 si 3.4; deci discusul poate trai intr-o apa cu aciditatea destul de apropiata a otetului.
interesant, nu?

compara acest ph de 4 cu ph-ul obisnuit din acvariile noastre, adica 6.5 - 7



RedLace
Junior member

Joined: 29/07/2011 14:56:52
Messages: 27
Location: Fishroom2009
IP:
Offline

si pe tine te afecteaza la mana otetul?
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2615
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

am precizat in primul comentariu ca este vorba de situatia in care ai mici rani sau pielea subtiata la degete.
persoanele care isi rod unghiile sau isi taie in mod repetat cuticulele (pielitele de la unghii) pot avea uneori pielea foarte subtiata, stravezie, transparenta, pt ca de multe ori cand tai sau rozi dai de sange

eu am problema asta si da, bineinteles ca daca-ti pui otet pe rana, te arde de n-ai idee; la fel si detergentul de vase

This message was edited 1 time. Last update was at 02/08/2011 16:37:11




scificuss
Senior member
[Avatar]

Joined: 11/05/2009 18:40:21
Messages: 870
Location: Ploiesti
IP:
Offline

Toata balacareala inutila pe cand se poate face un test banal. Un creion de verificat tensiunea, bagi varful in apa si verifici ca si cum ai verifica la instalatia electrica.

Gizas.

Multe din tainele acvaristicii le gasiti AICI.
[Yahoo!]
LUPmic
Senior member

Joined: 26/05/2008 09:28:07
Messages: 1182
Location: Bucuresti, Berceni
IP:
Offline

scificuss wrote:Toata balacareala inutila pe cand se poate face un test banal. Un creion de verificat tensiunea, bagi varful in apa si verifici ca si cum ai verifica la instalatia electrica.

Gizas.


Pai si daca are neoni in acvariu nu-i posibil sa se aprinda creionul?

on-topic: daca aveti rani la maini, este recomandat sa nu le bagati in acvarii(sau daca-i musai, purtati manusi)
[Email] [Yahoo!]
scificuss
Senior member
[Avatar]

Joined: 11/05/2009 18:40:21
Messages: 870
Location: Ploiesti
IP:
Offline

LUPmic wrote:on-topic: daca aveti rani la maini, este recomandat sa nu le bagati in acvarii(sau daca-i musai, purtati manusi)


Pe deoparte ai dreptate, nu se stie niciodata ce surprize pot fi gazduite in acvariu, dar si pe partea cealalta, la cate altele suntem predispusi in urma vietii de zi cu zi .....

Cazurile de infectari cu diverse din acvariu si sa ne traumatizeze pe viata sunt atat de rare la cati acvarsti sunt, exact cum zicea si instructorul de parasutism: imi este frica pentru voi mai mult cand treceti strada decat sa patiti ceva aici pe aerodrom. Si avu dreptate. Din toti dadaciti de el personal au trecut de tineri pe alte taramuri vreo 4, din care unul chiar pe trecerea de pietoni in bucuresti acum 6 ani, 2 in accident de masina si al 4 lea, muntzoman de fel, cazut de pe munte. Asa ca mai bine, cum mai zicea cineva, mananca sanatos, nu consuma tutun/alcool/altele in exces, fa sport si mai ales fii atent cand traversezi strada, ca in rest au altii grija sa ne/nu protejeze.

Multe din tainele acvaristicii le gasiti AICI.
[Yahoo!]
zyku83
Member
[Avatar]

Joined: 06/02/2010 16:27:00
Messages: 199
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline

O surubelnita pt verificat tensiunea nu o sa se aprinda niciodata la o posibila tensiune de ordinul mv cat poate sa fie sa te "furnice" la degete...nu are de unde sa fie in acvariu o tensiune atat de mica doar daca ai ceva acumulatori la vre'un echipament (in cazul acesta vietuitoarele tale plecau in lumea ceor pusi la "orizontala") iar daca aveai spre exp un filtru cu izolatia praf aveai in acvariu tensiunea de la priza si cand bagai mana in apa se inchidea prin tine si nu te vedeam prea bine...in concluzie si cel mai sigur este sa iti faci un consult dermatologic si eventual pana atunci poarta manusi chirurgicale.

Cele bune!
scificuss
Senior member
[Avatar]

Joined: 11/05/2009 18:40:21
Messages: 870
Location: Ploiesti
IP:
Offline



Ca sa nu zic aiurea, intai te intreb, ai ceva calificare ca electrician sau esti trecut prin domeniu?

Dupa ce raspunzi iti povestesc mai multe.

Multe din tainele acvaristicii le gasiti AICI.
[Yahoo!]
zyku83
Member
[Avatar]

Joined: 06/02/2010 16:27:00
Messages: 199
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline

Nu m'ai ghicit, nici una nici alta...
kmol
Senior member
[Avatar]

Joined: 11/05/2010 23:20:33
Messages: 704
Location: Bucuresti, Pantelimon
IP:
Offline

Off topic
@zyku83
"O surubelnita pt verificat tensiunea nu o sa se aprinda niciodata la o posibila tensiune de ordinul mv"
Corect
"cat poate sa fie sa te "furnice" la degete"
La un milivolt am dubii ca vei simti ceva chiar si cu mana in apa.
"doar daca ai ceva acumulatori la vre'un echipament (in cazul acesta vietuitoarele tale plecau in lumea ceor pusi la "orizontala") "
Facem pariu ca nu reusim asta cu baterii ? Sigur nu mai erau aia nebuni sa arunce cabluri de inalta tensiune in apa ca sa omoare pestii ci ar fi folosit niscaiva acumulatori.
Sunt sigur ca nu ai prins vremea bateriilor patrate de 4,5 V care se incercau cu limba. Efectul era de piscatura mai mult sau mai putin sesizabila, totul depinzand de gradul de uzura si implicit de tensiunea si intensitatea de care mai era capabila bateria. Insa daca puneai un deget uscat pe lamele nu simteai nimic. Motivatia este relativ simpla: suprafata limbii are o rezistivitate foarte mica comparativ cu pielea uscata, altfel spus curentul strabate mai usor sau mai greu un anumit obstacol (tegumentele in cazul discutat de noi)
On topic
Nu cumva tu ai condes pe la neoane si neoane cu izolatia proasta ?Oricum fa acel test simplu cu scosul din priza sau scoate apa in galeata cand faci curat si baga mana acolo.
P.S. Da-ne o veste ca deja ne scoatem ochii pe aici ....

Misiunea mea este sa imi omor timpul, a lui - sa ma omoare pe mine. Ne întelegem bine, ca între asasini.
[Email]
zyku83
Member
[Avatar]

Joined: 06/02/2010 16:27:00
Messages: 199
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline



Nu ne scoatem ochii stai linistit, facem doar pe electricienii ))

Se stie ca, curentul alternativ este mai periculos pt vietuitoare ca cel continuu, in consecinta cine pescuia "la curent" avea sanse reale si la indemana sa foloseasca faza de la reteaua electrica decat un acumulator deoarece cum ziceam curentul alternativ de la retea este mult mai paericulos decat curentul contnuu stocat in baterii/acumulatori, plus de asta nu multa lume are la indemana un acumulator mai mare de 24v, care la un lac spre exp este putin chiar daca se foloseste un transformator ridicator de tensiune amperajul tot mic este...sa ne intoarcem la oile noaste, stiu acele baterii cu, conectori din tabla de cupru cu care faceam tot felul de jocuri de lumini cu leduri si motorase de prin casetofoane cand eram mic, si sunt convins ca la volumul unui acvariu are un efect mortal asupra vietuitoarelor...legat de explicatia ta cu probatul bateriei cu limba este corecta pt ca orice suprafata supusa trecerii curentului electric are o reszistenta mai mica daca este uda si poti proba o baterie si pe alte suparafete ale corpuilui daca sunt ude, spre exp pe gat, intre degete etc

Eu sunt convins ca nu ai niciun fel de tensiune in acvariu.
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com