[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Acvariu de incepator  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
BGD46
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 13/08/2011 17:01:37
Messages: 378
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Salutare la toata lumea!!!
Am stat si m-am gandit toata ziua daca sa imi fac si eu un cont pe acest forum. Stiu ca o sa primesc o gramada de critici si dupa ce am citit multe informatii pe acest forum si la cate acvarii frumoase am vazut pe aici imi este un pic "rusinica" cu ce am realizat eu. Am inceput cu un acvariu de 20 l pe care l-am chinuit vreo doua saptamani ca sa am apa limpede. Habar n-aveam ce este ciclarea si nici acum nu cred ca stiu cu adevarat.
Acum am un acvariu de 54 l pe care l-am cumparat cu toate dotarile: Filtru EHEIM, incalzitor Jager, termometru, capac cu neon si cateva solutii de la Tetra. La inceput, am avut plante artificiale, 2 scoici, 2 buturugi si nisip (pietris) cu o granulatie medie.
Ultimul upgrade este deja un "mare spectacol", ptr ca am cumparat cateva plante naturale si o buturuga care sa nu-mi mai coloreze apa. (buturugile anterioare chiar si dupa 3-4 fierberi imi inroseau apa).
La sectiunea "vietati", (imi cer scuze anticipat ca nu pre stiu cum se numesc), am: 3 molly, 1 sifo, 2 sanitari, 2 pesti albi si 2 patati cu negru. ( o sa pun in seara asta cateva poze si probabil ca o sa va dati voi seama ce sunt). Molly s-au imperecheat cu un peste patat si au luat nastere 2 generatii de pui unu mai frumos decat altul.
La plante.......lucrurile au stat in felul urmator: - m-am dus la Hornbach si am intrebat care nu sunt pretentioase si daca este necesar sa am substrat. Cand am aflat ca nu e musai sa am substrat am achizitionat 3 plante care mi-au placut si un "muschi" (un fel de biluta verde). Am cateva probleme cu plantele. Una are pete maro si incepe sa se ingalbeneasca........alta nu face nimic de 2 saptamani (nu creste si nici nu moare) (este un fel de iarba mai lunga) iar cea mai lunga planta a inceput sa creasca si chiar sa iasa noi fire din pietris. Biluta verde este chinuita de pesti, care mai ciugulesc din ea. Pe toate, (in afara de biluta), le-am plantat direct in pietris. Am mai bagat si o piatra ptr design.
Era sa uit! Am o pompa AP120 de la TRIXIE la cere am atasat doua pietre ptr aer. Tot ptr aer am atasat un furtun mic la filtru care are functionalitatea de a baga oxigen.
Am mai cumparat de la JBL un AQUA EX ptr a face curatenie, dar l-am folosit o singura data ptr ca nu imi curata nisipul. (cred ca era cam putin.)
Schimb 1/3 din apa la 10 zile .
Nu doresc sa imi fac instalatie de CO2 si nici sa zapacesc pestii ptr a baga substrat decat daca este absolut necesar.
Am mai citit ca cei care au multe plante nu mai pot sa curete nisipul (pietrisul). E normal?
Am mai folosit Algumin de la TETRA.
Nu imi doresc decat : pesti fericiti, apa limpede, si plante sanatoase !!!
Revin cu poze si astept criticile voastre.
Am nevoie de sfaturi vis-a-vis de ingrijirea plantelor
scificuss
Senior member
[Avatar]

Joined: 11/05/2009 18:40:21
Messages: 870
Location: Ploiesti
IP:
Offline

Primul lucru e sa lasi naibii tot felul de chimicale gen algumin, ala se foloseste numai in anumite cazuri. O sa zici ca la ce bun e produs daca nu se foloseste si eu o sa iti raspund ca la ce bun sa se produca atatea medicamente daca nu le folosesti. Nus daca intelegi analogia.

Doi la mana, o sa tampesti pestii si plantele cu atatea pompe de aer si furtunase la filtru sa oxigenezi. O sa vezi tu singurel in timp ce si cum.

So, daca vrei pesti fericiti fa schimbul de apa la saptamana in aceeasi cantitate ca pana acum. Ai grija cu filtrarea, vezi pe aici ce si cum legat de medii bio si volumul filtrului, debitul lui, valurirea de la suprafata apei.

Citeste, citeste, citeste.

Multe din tainele acvaristicii le gasiti AICI.
[Yahoo!]
Pushkatu
Senior member
[Avatar]

Joined: 14/09/2010 09:25:50
Messages: 1149
Location: Bistrita, B-N
IP:
Offline

Bila respectiva e o alga, pe numele ei de fata Cladophora. Creste incet si in conditii excelente, deci sa nu te astepti la miracole. Molly sunt buni mancatori de alge, daca nu sunt hraniti cu altceva, dar chiar si asa, e posibil sa mai guste din cand in cand din bila. Hai cu pozele sa vedem mai pe viu ce ai pe acolo si sa iti putem da mai multe sugestii/sfaturi.

Seris venit usus ab annis.
[Yahoo!] [MSN]
BGD46
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 13/08/2011 17:01:37
Messages: 378
Location: Bucuresti
IP:
Offline

scificuss wrote:Primul lucru e sa lasi naibii tot felul de chimicale gen algumin, ala se foloseste numai in anumite cazuri. O sa zici ca la ce bun e produs daca nu se foloseste si eu o sa iti raspund ca la ce bun sa se produca atatea medicamente daca nu le folosesti. Nus daca intelegi analogia.

Doi la mana, o sa tampesti pestii si plantele cu atatea pompe de aer si furtunase la filtru sa oxigenezi. O sa vezi tu singurel in timp ce si cum.

So, daca vrei pesti fericiti fa schimbul de apa la saptamana in aceeasi cantitate ca pana acum. Ai grija cu filtrarea, vezi pe aici ce si cum legat de medii bio si volumul filtrului, debitul lui, valurirea de la suprafata apei.

Citeste, citeste, citeste.

Merci de raspuns.
Am tot citit dar ...................
Unii au substrat, fac fertilizare, au instalatie de CO2 si tot au probleme cu plantele sau cu pestii. Altii modifica neoanele....... Intentia mea a fost de a crea un coltisor de "relaxare" si nu vreau sa devina o corvoada acest lucru.
Fertilizarea nu se face tot cu chimicale?
Am uitat sa mentionez ca la schimbarea apei, scot si buretele din filtru pe care il clatesc cu apa. Nu e bine ??
Albert
Junior member
[Avatar]

Joined: 25/07/2011 18:42:34
Messages: 36
Location: Pitesti
IP:
Offline

Am uitat sa mentionez ca la schimbarea apei, scot si buretele din filtru pe care il clatesc cu apa. Nu e bine ??


Nu este bine deoarece in buretele filtrului se strang bacterii folositoare pestilor/plantelor, daca ti neaparat sa-l clatesti poti doar sa-l scufunzi putin in apa din acvariu(daca am gresit sper sa fiu corectat de cei cu mai multa experienta)

This message was edited 2 times. Last update was at 13/08/2011 18:27:30


Cocalar hunter
[Yahoo!]
BGD46
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 13/08/2011 17:01:37
Messages: 378
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Pushkatu wrote:Bila respectiva e o alga, pe numele ei de fata Cladophora. Creste incet si in conditii excelente, deci sa nu te astepti la miracole. Molly sunt buni mancatori de alge, daca nu sunt hraniti cu altceva, dar chiar si asa, e posibil sa mai guste din cand in cand din bila. Hai cu pozele sa vedem mai pe viu ce ai pe acolo si sa iti putem da mai multe sugestii/sfaturi.


Gata si pozele!!!
[Thumb - DSC05285.JPG]

[Thumb - DSC05286.JPG]

BGD46
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 13/08/2011 17:01:37
Messages: 378
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Albert wrote:
Am uitat sa mentionez ca la schimbarea apei, scot si buretele din filtru pe care il clatesc cu apa. Nu e bine ??


Nu este bine deoarece in buretele filtrului se strang bacterii folositoare pestilor/plantelor, daca ti neaparat sa-l clatesti poti doar sa-l scufunzi putin in apa din acvariu(daca am gresit sper sa fiu corectat de cei cu mai multa experienta)

Mai am poze!
[Thumb - DSC05283.JPG]

[Thumb - DSC05279.JPG]

BGD46
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 13/08/2011 17:01:37
Messages: 378
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Sper sa va placa.
[Thumb - DSC05282.JPG]

[Thumb - DSC05280.JPG]

HumanFace
Senior member
[Avatar]

Joined: 28/03/2010 21:15:04
Messages: 961
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Pestii aceia o sa se faca cam mari pentru acvariul tau.

http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/40/13235.page Amazon
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20174.page Nano plantat
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/80/16583.page Nanoreef
BGD46
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 13/08/2011 17:01:37
Messages: 378
Location: Bucuresti
IP:
Offline

HumanFace wrote:Pestii aceia o sa se faca cam mari pentru acvariul tau.

Te referi la puii aia mici? Daca da, ......ai dreptate, ptr ca sunt multi. In jur de 15. O sa mai fac "donatii" dupa ce mai cresc.

oxyox
Junior member
[Avatar]

Joined: 20/09/2008 14:24:13
Messages: 81
Location: Baia Mare, Maramures
IP:
Offline

Salut! Iti doresc sa ti se faca pestii mari si sanatosi. La fel si plantele. Dar ptr. asta trebuie sa tii cont de sfaturile ce-ti sunt date. Fa schimb de apa zilnic (15-20%) si nu spala filtrul decat intr-o singura situatie: cand debitul de apa scade considerabil. Cat despre chimicale... Tu nu ai un acvariu plantat 100% ca sa ai nevoie de ingrasaminte pentru plante. Tine minte vorba asta veche: "nu tot ce zboara se mananca". Eu nu sunt adeptul chimicalelor de nici un fel. Exceptie sunt situatiile cand un peste sau mai multi sunt grav bolnavi si atunci trebuie sa fie tratati intr-un acvariu separat (acvariu spital se mai numeste). Bacteriile ce se dezvolta in acvariu vor ajuta la mentinerea apei curate si echilibrate si ceea ce se stange in substrat poate sa iti dezvolte plantele foarte frumos. Spun asta in urma a ceea ce am observat in acvariile mele. Gandeste-te ca legile naturii sunt facute de Unul mai destept care stie mult mai bine cum si in ce fel. Lasa legile astea sa existe in acvariul tau si respecta-le si nu vei avea necazuri. Numeni in natura, cu exceptia agricultorilor care pun ingrasaminte sa iasa rosiile mai mari ca sa fie vandute, nu pune ingrasaminte. Totul se dezvolta de la sine. Se poate sa ai parte in timp si de esecuri. Nu dispera, se intampla. Ai grija ce hrana dai pestilor. Mai ales la hrana vie sau congelata. Excesul duce la deteriorarea echilibrului apei. Pestii, atat cat ii vezi de mari sau mici, au un stomac micut. Pune mancare, cat iei cu 2 degete si vezi daca o mananca. Cand incep sa se duca de la suprafata apei si sa caute pe fundul bazinului sau sa se plimbe prin apa renunta sa le mai dai. Nu pune mult deodata gandindu-te ca o sa o manance ei. E parerea mea...

Succes!!!
[Email]
BGD46
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 13/08/2011 17:01:37
Messages: 378
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Nu este prea mult sa schimb 10 - 15 % din apa zilnic?
HumanFace
Senior member
[Avatar]

Joined: 28/03/2010 21:15:04
Messages: 961
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Ma refeream la xifo si molly. Au nevoie de aproximativ 60-70L.

http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/40/13235.page Amazon
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20174.page Nano plantat
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/80/16583.page Nanoreef
BGD46
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 13/08/2011 17:01:37
Messages: 378
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Dupa ceva timp.....am revenit.
O sa va arat cum a evoluat acvariul meu de 54 lit. Mai am si un nano de 12 lit in care am 2 Betta separati printr-un plexi negru, opac in care am dat niste gauri. Initial am zis ca este suficient un filtru si un incalzitor dar.....cu toate gaurile mele apa nu circula asa cum vroiam eu. Asa ca am cumparat si al 2-lea filtru.
Despre acvariul de 54 lit....lucrurile stau cam asa: Am schimbat locatarii (viviparii) cu o gasca de tetrazoane. Mai am si 5 neoni rosii care se inteleg foarte bine cu sumatranii. O sa las pozele sa se exprime mai coerent.
[Thumb - dsc05418_a.jpg]

[Thumb - dsc05391_a.jpg]

[Thumb - dsc05385_a.jpg]

BGD46
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 13/08/2011 17:01:37
Messages: 378
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Si inca 3....
[Thumb - dsc05421_a.jpg]

[Thumb - dsc05420_a.jpg]

[Thumb - dsc05415_a.jpg]

This message was edited 2 times. Last update was at 19/10/2011 09:36:01

tarca.paul
Member
[Avatar]

Joined: 13/07/2011 23:53:27
Messages: 252
Location: Bistrita
IP:
Offline

Se vede cu ochiul liber evolutia ta...sincer imi plac ambele acvarii, cu timpul o sa-ti "slefuiesti" gusturile din ce in ce mai bine, sunt sigur. Bravo si bafta multa!

A belief that heaven or an afterlife awaits us is a "fairy story" for people afraid of death! S.H
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Sa stii ca pompa de aer nu are niciun rost in bazin. Pastreaz-o doar in cazul in care vei avea nevoie pt un tratament.
Pietrele albe nu sunt cumva calcaroase?

Acvariile arata din ce in ce mai bine. Felicitari!
BGD46
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 13/08/2011 17:01:37
Messages: 378
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Multumesc ptr aprecieri.

Am zis sa las pompa de aer ptr ca pestii astia stau mai mult in jumatatea de jos a acvariului. Filtrul are si el aport de oxigen dar nu se vede in poze.
Pietrele.......... Le-am testat cu otet si nu au facut "spume". Sunt pietre de la munte, din care face toata lumea de p-acolo cascade si alte.....pavaje. E un fel de travertin.
Cele din stanga, tin furtunul de la pompa de aer. Daca le scot, furtunul se ridica deasupra pietrisului.
BGD46
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 13/08/2011 17:01:37
Messages: 378
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Am mai repetat experimentul cu otet pe o piatra (ca sa fiu sigur),si nu fierbe nimic. Am lasat sa se usuce si nu mi-a ramas nimic pe mana. Am pus si pe o scoica putin otet si nu vad nimic. Nu prea inteleg cum sta treaba asta cu pietrele calcaroase. Si cred ca marea majoritate care au pietre in acvarii nici macar nu s-au gandit la asta. Au zis ca sunt frumoase si.....zdup cu ele in acvariu.
Ma uitam la alea de la Hornbach care sunt cu gaurele si le vand ei la Kg (parca), si de la care iti raman mainile albe.......alea nu mai sunt calcaroase???

P.S.
Am gasit o poza cu o cascada facuta din pietre de care am eu in acvariu.
[Thumb - imagesCA8QOFMK.jpg]

This message was edited 1 time. Last update was at 19/10/2011 17:42:26

Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

BGD46 wrote: E un fel de travertin.

Ia citeste ce scrie aici despre travertin. Cit despre pompa de aer...este alegerea ta, dar sa stii ca atita timp filtrarea este buna, nu e necesara. BTW - tetrazona si neonii au un nivel de inot pelagic (in toata suprfata apei).

Scoicile - cochilia este de fapt carbonat de calciu produs de molusca pt protectia sa - si pietrele cu gaurele se folosesc in acvariile cu anumite Cichlidae.

This message was edited 1 time. Last update was at 19/10/2011 20:20:19

 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com