[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Se merita acest filtru ?  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
tarnitaman
Junior member
[Avatar]

Joined: 01/04/2011 21:11:55
Messages: 20
Location: Toplita
IP:
Offline

Ma intereseaza opinii despre acest filtru MINI KANI 120 pentru un acvariu de 90 litrii net .

This message was edited 1 time. Last update was at 12/09/2011 18:58:13

[Email] [Yahoo!]
HumanFace
Senior member
[Avatar]

Joined: 28/03/2010 21:15:04
Messages: 961
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

E bun dar mi se pare insuficient pentru 90L. Debitul e prea mic.

http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/40/13235.page Amazon
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20174.page Nano plantat
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/80/16583.page Nanoreef
ioanis
Member
[Avatar]

Joined: 02/10/2010 00:35:01
Messages: 209
Location: Cyprus
IP:
Offline

eu am la 80 de litri o canistra de 600l/h si mi se pare cam la limita .350l/h e putin pt 90l.

http://www.flickr.com/photos/60563080@N04/8091362882/in/photostream/
cozmin_amr
Junior member
[Avatar]

Joined: 01/08/2010 03:47:56
Messages: 58
Location: Bucuresti
IP:
Offline

ce vrei sa faci in acvariul acela? ce animale intentionezi sa pui (daca pui)?

May I remind you - in this archdiocese, God don't run the bingo
[Email] [Yahoo!]
tarnitaman
Junior member
[Avatar]

Joined: 01/04/2011 21:11:55
Messages: 20
Location: Toplita
IP:
Offline

cozmin_amr wrote:ce vrei sa faci in acvariul acela? ce animale intentionezi sa pui (daca pui)?

Pai daca as putea sa pui, eu as pune asa:
1M urs
1M+1F lupi
si neaparat 1M+1F vulpe argintie pentru blana lor
Ce zici sant compatibili?
[Email] [Yahoo!]
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2614
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

este foarte bine ca esti un tip haios si iti place sa faci glumite, dar totusi iti recomand link-ul asta spre lamurirea sensului cuvantului "animal"

eu, sa fiu in locul lui cozmin_amr, as tacea si te-as lasa sa te descurci singur cu raspunsul la intrebarea referitoare la filtru, ca se vede treaba ca esti suficient de destept si singur



tarnitaman
Junior member
[Avatar]

Joined: 01/04/2011 21:11:55
Messages: 20
Location: Toplita
IP:
Offline

Cunosc sensul cuvantului "animal",imi cer scuze daca am ranit pe cineva cu gluma mea, dar totusi santem pe un forum pe tema de acvaristica ,si cred ca este vorba de vietuitoare acvatice din moment ce era vorba de filtru, caci adevarul e ca si eu am tinut candva hamsteri in acvcariu.
[Email] [Yahoo!]
vlad.a
Member
[Avatar]

Joined: 27/11/2010 11:11:12
Messages: 282
Location: Brasov
IP:
Offline

ia incearca tu intai un forum de limba romana, sectiunea incepatori si dupa ce te lamuresti cum sta treaba p-acolo, revino...

Acvariile mele: http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/15728.page#137004 & http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20/14003.page#141253
[Yahoo!]
pluticoman
Junior member

Joined: 11/09/2011 20:54:13
Messages: 23
Location: Toplita-Harghita
IP:
Offline

hmmm nu stiam ca forumul se adreseaza doar romanilor ia sa vedem tu cat ai putea scrie pe ungureste de exemplu....scuze pentru off topic dar nu m-am putut abtine fiind si eu maghiar si sigur nu scriu corect 100% dar cine vrea sa inteleaga intelege cine nu ....
[Yahoo!]
tarca.paul
Member
[Avatar]

Joined: 13/07/2011 23:53:27
Messages: 252
Location: Bistrita
IP:
Offline

Prietene, nu sari ca ars, ca nimeni nu are ceva cu minoritatile, te asigur, se vede ca nu ai inteles nimic din ceea ce vroia vlad sa zica, e vb de un forum de limba romana...nu un forum roman e o mica mare diferenta.

scuze pentru off topic dar nu m-am putut abtine fiind si eu maghiar si sigur nu scriu corect 100% dar cine vrea sa inteleaga intelege cine nu ....


Esti ungur, care e problema, foarte bine! si eu am avut in copilarie o dadaca maghiara, insa spre deosebire de tine, ea nu se complacea niciodata ca stie destul din gramatica limbii romane . Din pacate persoanele care vadesc lipsa de cunostine sunt multe, ember!

P.S iar cand un membru ceva mai vechi, incearca sa afle nevoile unui novice pentru a il putea ajuta, nu ii raspunzi cu lupi, ursi...si dupa aceea zici ca a fost gluma, se simte ca nu s-a nascut postul drept gluma.
Imi cer scuze pentru off-topic, over&out.

A belief that heaven or an afterlife awaits us is a "fairy story" for people afraid of death! S.H
a3des
Junior member
[Avatar]

Joined: 12/08/2011 09:19:52
Messages: 44
Location: Satu Mare
IP:
Offline

Pacat ca a degenerat subiectul,eram si eu curios de pareri obiective despre acest filtru.
Undeva zicea un tip ca acest filtru are debit de 350 l/h cu tot cu mediile de filtrare pe cand un jbl sau altceva ar avea declarat 600l/h cat executa pompa, dar asta calculat fara medii de filtrare incluse. Care este adevarul?

This message was edited 1 time. Last update was at 14/09/2011 18:20:05

[WWW] [Yahoo!]
tarca.paul
Member
[Avatar]

Joined: 13/07/2011 23:53:27
Messages: 252
Location: Bistrita
IP:
Offline

Parerea mea este ca toate canistrele au un anumit numar de litrii pe ora, cu tot cu materialele filtrante, specificatiile asa zic, nu am vazut sa scrie cat are cu/fara sau numai pompa, zice clar, filtrul "x" cu 450L/h...de aici poti sa te gandesti cu ce fel de materiale filtrante, daca bagi doar perlon, sau doar "ceramice" aici deja variaza debitul...parerea mea . Si sa nu crezi vreo clipa ca va avea acelasi debit cu cel scris in cartea lui tehnica...parca era vre-un topic despre asta pe undeva...

A belief that heaven or an afterlife awaits us is a "fairy story" for people afraid of death! S.H
pluticoman
Junior member

Joined: 11/09/2011 20:54:13
Messages: 23
Location: Toplita-Harghita
IP:
Offline

specificatile tehnice de pe acvashop
Filtru extern Aquael Mini Kani 120 cu canistra si pompa de apa externa. Eficienta sporita datorita pompei care poate fi montata in interiorul sau exteriorul acvariului si capacitatii mari de filtrare. Poate fi echipat cu orice mediu de filtrare. Contine: medii de filtrare mecanice, biologice si chimice. Poatrivit pentru acvarii de pana la 120l, debit maxim 350 l/h, consum 6 W.
[Yahoo!]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Ma bucur c-ati revenit la acvaristica .

In legatura cu scrierea corecta pe forum, treaba sta asa: avem pretentia sa scrieti cit de cit corect in romaneste, nu cred ca-i prea mult daca cerem putina atentie la conceperea posturilor, atentie care inseamna respect fata de cei care citesc .
Sintem toleranti cu unele mici greseli de exprimare, nu sintem un forum de lingvistica, totusi avem pretentia ca acvaristii stiu scrie. Sintem mai toleranti cu cei care vorbesc in familie alta limba decit romana, intelegem ca le e greu sa scrie corect intr-o limba pe care o folosesc mai rar, le acceptam greselile sau dezacordurile, cerem doar putin efort la conceperea posturilor .

Poze: smilie ... Poze cu plante
tarnitaman
Junior member
[Avatar]

Joined: 01/04/2011 21:11:55
Messages: 20
Location: Toplita
IP:
Offline

Pe nevertebrate.ro scrie asa la descriere:

Filtrul externe MINIKANI pentru acvarii si acvaterrarii:

* este un filtru deosebit de eficient
* pompa de dimensiuni reduse inauntrul acvariului
* capacitate mare de filtrare
* se poate folosi orice mediu de filtrare
* nu necesita o curatare frecventa
* usurinta in intretinere
* accees usor la filtru
* excelent pentru terrarii sau testoase
* este posibila intrgrarea cu un filtru de substrat

Model Debit max Volum acvariu Wattaj Numar cosuri
MINI KANI 120 350l/h 120 l 6 W 4
MINI KANI 80 300l/h 80 l 6 W 3

In filmuletul acela este un prim plan cu pompa de apa pe care scrie Qmax 650L/h

Iar aici sant specificatiile produsului si intretinerea lui.

 Filename 24AC3d01.pdf [Disk] Download
 Description No description given
 Filesize 1414 Kbytes
 Downloaded:  26349 time(s)

[Email] [Yahoo!]
Claudiu Truta
Member

Joined: 16/04/2010 10:10:17
Messages: 189
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Am avut o periaoda acest filtru si am fost foarte multumit de el. Singurul minus este la furtune, care mi se pare putin cam rigide. Totusi filtrul este conceput cu furtune groase 16/22, asa ca reducerea debitului ca urmare ca colmatarii furtunelor vine foarte tarziu. Am avut si JBL si eu personal am fost mai multumit de Aquael. Ata ca si debit, cat si ca filtrare efectiva. L-am folosit la un acvariu de 150 de litri si a facut fata cu brio. Debitul indicat de producator este debitul filtrului cu materiale cu tot, dar desigur curate. Pompa baga mult mai mult. O problema va fi daca ti se va strica pompa, pentru ca nu o gasesti pe la noi ca si piesa de schimb. Sper ca ti-am fost de ajutor.
P.S. Am folosit filtrul cu mediile originale. Pietricelel acelea sunt foarte eficiente, lasa-le acolo.
a3des
Junior member
[Avatar]

Joined: 12/08/2011 09:19:52
Messages: 44
Location: Satu Mare
IP:
Offline

O parere foarte utila, multumim.
Ce perioada ai folosit filtru mini?
[WWW] [Yahoo!]
Claudiu Truta
Member

Joined: 16/04/2010 10:10:17
Messages: 189
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Aproape 1 an.
tarca.paul
Member
[Avatar]

Joined: 13/07/2011 23:53:27
Messages: 252
Location: Bistrita
IP:
Offline

A3des...trebuie sa iei in considerare si populatia de vietuitoare, nu e tot una daca in bazin ai ciclide sau un card de 10 neoni, in rest, vb ta, o parere foarte utila !

This message was edited 1 time. Last update was at 16/09/2011 13:30:51


A belief that heaven or an afterlife awaits us is a "fairy story" for people afraid of death! S.H
a3des
Junior member
[Avatar]

Joined: 12/08/2011 09:19:52
Messages: 44
Location: Satu Mare
IP:
Offline

Ma uit si incerc sa judec si eu prin prisma celui care are maxim 20 de pestisori, majoritatea neoni in acvariu de 120 brut.
Mi-as dori si eu un Eheim, insa acum nu mi-l permit, iar acest mini mi se pare o alternativa buna la Aquael UNIU 1000 pe care il am acum.

Ai pomenit de stricatul pompei, exista sanse asa de mari sa se duca? Am vazut ca exista 2 alternative, sa fie scufundata in acvariu pe absortie sau sa fie afara pe retur, pe unde trece deja apa filtrata. Care sa fie solutia mai buna? Parca citeam undeva ca daca pompa nu e in apa, ar trebui unsa cu ceva vazelina tehnica...

This message was edited 1 time. Last update was at 16/09/2011 14:21:38

[WWW] [Yahoo!]
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com