[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Intrebare despre numarul pestilor sanitari  XML
Forum Index » Catfish
Author Message
andreistanca
Junior member
[Avatar]

Joined: 14/09/2011 22:33:16
Messages: 28
Location: Iasi
IP:
Offline

Imi plac mult pestii sanitari (look) si mi-ar place sa am mai multi. Intrebarea ea este despre numarul lor... momentan intr-un acvariu de 96L ( capacitate totala) am 2 ancistrus si 2 (sincer am uitat numele speciei - sunt cei cu 4 mustati mari in jurul botului ) . Intrebarea mea este daca pot tine mai multi - din cate am inteles ei mananca alge . O sa le fie foame daca pun mai multi ? mananca si hrana normala ?
[WWW]
Bogdan_Musat
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 23/12/2010 22:50:32
Messages: 415
Location: Bucuresti
IP:
Offline

andreistanca wrote:Imi plac mult pestii sanitari (look) si mi-ar place sa am mai multi. Intrebarea ea este despre numarul lor... momentan intr-un acvariu de 96L ( capacitate totala) am 2 ancistrus si 2 (sincer am uitat numele speciei - sunt cei cu 4 mustati mari in jurul botului ) . Intrebarea mea este daca pot tine mai multi - din cate am inteles ei mananca alge . O sa le fie foame daca pun mai multi ? mananca si hrana normala ?


mai poti cumpara cativa ancistrusi, dar sa fi atent sa nu nimeresti pleco, la fel si despre cei 2 pe care-i ai - sa te asiguri ca nu sunt pleco, caz in care trebuie sa te desparti de ei sau sa te gandesti la un bazin mult mai mare
cam la fel si cu cei cu "4 mustati mari" - probabil ca sunt hoplo, care se vor face cam maricei, peste 10 cm, caz in care sa nu te gandesti sa-ti mai cumperi altii
mai poti cumpara cory, sunt mai mici si sunt pesti de grup, adica trebuiesc cumparati mai multi 5-6 min.

mancatori de alge sunt doar ancistrusii, ceilalti se hranesc, in principal, cu hrana care se depune pe fund, deci pot fi hraniti si cu fulgi sau granule
hoplo, cand se vor face mai mari (3-4 luni) se pot hrani si cu granule de caras

in concluzie, la cei 96 L, mai poti adauga 2-3 ancistrusi si 6-7 corydoras


Daca nu poti face mutari geniale, macar greseli fatale sa nu faci.
[Yahoo!]
exp
Member
[Avatar]

Joined: 11/10/2010 17:46:11
Messages: 134
Location: Bucharest
IP:
Offline

Ai putea sa incerci un grup de peste 6 corydoras. Sunt frumosi si se comporta bine in grup. Uite un video interesant cu ei: http://www.youtube.com/watch?v=B50ewVMHQ6M
In rest, poti sa-ti iei cam ce specie de sanitar vrei tu, cu conditia ca atunci cand se fac mari, sa-i donezi pe forum cuiva cu "ape mai adanci".

It is fear that gives men wings.
andreistanca
Junior member
[Avatar]

Joined: 14/09/2011 22:33:16
Messages: 28
Location: Iasi
IP:
Offline

Mersi pentru informatii. Planul meu este de a avea un bazin mare (4-500L cam peste6-8 luni cand imi voi deschide un nou sediu de firma ) dar momentan vreau sa castig experienta si sa nu omor nici un sufletel. Am fost fascinat de frumusetea acvariilor de mult timp si abia acum am avut timp sa-mi construiesc unulcu ajutorul unui prieten care a mai avut si si-a construit unul recent.
[WWW]
andreistanca
Junior member
[Avatar]

Joined: 14/09/2011 22:33:16
Messages: 28
Location: Iasi
IP:
Offline

Acestia sunt cei 2 sanitari care nu le stiu specia.
[Thumb - 17092011027.jpg]

[Thumb - 17092011025.jpg]

[WWW]
Alexandru Bazavan
Senior member
[Avatar]

Joined: 18/06/2011 00:33:20
Messages: 611
Location: Ploiesti
IP:
Offline

Asa cum au intuit si colegii mai sus,sunt hoplo...

Comentariu in acvariu
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/18880.page
Betta:o noua pasiune
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/23023.page
Un nou proiect: 30 de metri cubi
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/0/24920.page

[Email] [Yahoo!] [MSN]
Bogdan_Musat
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 23/12/2010 22:50:32
Messages: 415
Location: Bucuresti
IP:
Offline

andreistanca wrote:Acestia sunt cei 2 sanitari care nu le stiu specia.

din ce vad, se pare ca-i cam neplantat sau este mai liber doar unde ai fotografiat
lui hoplo si ancistrus le plac sa aiba niste ascunzatori, pe care le poti confectiona din nuci de cocos (trebuiesc decupate, spalate bine si fierte pana nu mai coloreaza apa - gasesti detalii pe acest forum)

Daca nu poti face mutari geniale, macar greseli fatale sa nu faci.
[Yahoo!]
Daniel32
Junior member

Joined: 12/10/2007 15:41:07
Messages: 36
Location: Galati
IP:
Offline

Hoplo si plantele din experienta traita de mine pana acum nu este o combinatie buna. Am avut Hoplosternum littorale si mi-au mutat si buturugile.
mihaibaciu
Member
[Avatar]

Joined: 02/02/2012 22:01:47
Messages: 236
Location: Focsani
IP:
Offline

sall ,am si eu un hoplo mare cam de 10 cm si inca unu mic de 3 cm intr-un acvariu de 53 de litri,ce sa fac cu ala mic sa il scot sau sa il pastrez?
Alexandru Bazavan
Senior member
[Avatar]

Joined: 18/06/2011 00:33:20
Messages: 611
Location: Ploiesti
IP:
Offline

Salut.Hoplo sunt pesti care cresc destul de mari.Parerea mea este ca ar trebuii sa ii dai pe amandoi.53 l este un spatiu mic pentru ei.

Comentariu in acvariu
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/18880.page
Betta:o noua pasiune
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/23023.page
Un nou proiect: 30 de metri cubi
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/0/24920.page

[Email] [Yahoo!] [MSN]
mihaibaciu
Member
[Avatar]

Joined: 02/02/2012 22:01:47
Messages: 236
Location: Focsani
IP:
Offline

sincer pe cel mare nu l-as da ,pt ca intentionez sa fac un acvariu mai mare si cu cel mic nus ce sa fac
Bogdan_Musat
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 23/12/2010 22:50:32
Messages: 415
Location: Bucuresti
IP:
Offline

mihaibaciu wrote:sincer pe cel mare nu l-as da ,pt ca intentionez sa fac un acvariu mai mare si cu cel mic nus ce sa fac

atunci ... mai fa-ti un acvariu, de peste 100L

Daca nu poti face mutari geniale, macar greseli fatale sa nu faci.
[Yahoo!]
mihaibaciu
Member
[Avatar]

Joined: 02/02/2012 22:01:47
Messages: 236
Location: Focsani
IP:
Offline

da asa o sa si fac doar ca mai dureaza 3-4 sapt
johndoe21ro
Junior member

Joined: 25/08/2008 21:51:49
Messages: 25
Location: Craiova
IP:
Offline

Bogdan_Musat wrote:
andreistanca wrote:Imi plac mult pestii sanitari (look) si mi-ar place sa am mai multi. Intrebarea ea este despre numarul lor... momentan intr-un acvariu de 96L ( capacitate totala) am 2 ancistrus si 2 (sincer am uitat numele speciei - sunt cei cu 4 mustati mari in jurul botului ) . Intrebarea mea este daca pot tine mai multi - din cate am inteles ei mananca alge . O sa le fie foame daca pun mai multi ? mananca si hrana normala ?


mai poti cumpara cativa ancistrusi, dar sa fi atent sa nu nimeresti pleco, la fel si despre cei 2 pe care-i ai - sa te asiguri ca nu sunt pleco, caz in care trebuie sa te desparti de ei sau sa te gandesti la un bazin mult mai mare
cam la fel si cu cei cu "4 mustati mari" - probabil ca sunt hoplo, care se vor face cam maricei, peste 10 cm, caz in care sa nu te gandesti sa-ti mai cumperi altii
mai poti cumpara cory, sunt mai mici si sunt pesti de grup, adica trebuiesc cumparati mai multi 5-6 min.

mancatori de alge sunt doar ancistrusii, ceilalti se hranesc, in principal, cu hrana care se depune pe fund, deci pot fi hraniti si cu fulgi sau granule
hoplo, cand se vor face mai mari (3-4 luni) se pot hrani si cu granule de caras

in concluzie, la cei 96 L, mai poti adauga 2-3 ancistrusi si 6-7 corydoras



Plecostomusii nu cresc atat de repede incat sa nu poate sa-si ia, daca vrea sa treaca in curand la un acvariu mai mare. Pe de alta parte, si ancistrusii si plecostomusii se hranesc cu alge. Si ancistrusii si plecostomusii se hranesc cu fulgi, granule, mancare vie. Daca ancistrusilor le poate ajunge algele din cauza dimensiunii mici, plecostomusii au nevoie si de altfel de hrana.
Hoplosternum pot fi hraniti cu granule de caras la fel de bine cum pot fi hraniti si plecostomusii cu asa ceva. Insa cel mai bine ar fi ca ei sa fie hraniti cu mancare speciala pentru sanitari.
Hoplosternumii pot ajunge usor la marimi de 20cm si, fiind gregari ca si Cory (fac parte din aceeasi familie, Callichthyidae), au sanse mari ca la dimensiuni apreciabile sa deranjeze alti pesti, sa ii manance si sa dezradacineze plantele.

Ferplast Star200 (750l): Jaguar Guapote, Astronotus Ocellatus, Jack Dempsey, Channa Melasoma, Pseudoplatystoma Tigrinum, Glypt. Joselimaianus, Polypterus Endlicheri, Mystus Leucophasis
Eheim AquaPro 80 (126l): Astronotus Ocellatus, Polypterus Senegalus, Pseudomystus Siamensis, Ancistrus Albino, Agamixys Pectinifrons
http://www.monsterfishkeepers.com/forums/showthread.php?t=154894
[Yahoo!]
 
Forum Index » Catfish
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com