[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Trecerea la un acvariu XL  XML
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Author Message
bitanu
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/09/2010 17:47:52
Messages: 629
Location: Navodari CT
IP:
Offline

Salutare dragi prieteni!

Incep acest topic referitor la trecerea mea la un intreg ansamblu acvaristic, ceva mai maricel, si de aceasta data confectionat integral de mine si primul open top.

Si sa trec la subiect, caci vorbaria multa.... :smoke Am achizitonat o mare parte din componentele si materiale folositoare acestui proiect.


BAZINUL:
Acvariul are un volum de 300 litri, cu dimensiunile clasice pentru un scape frumusel 120x50x50 cm, desi ma gandisem sa-l fac cu inca 10-15 cm in plus, dar nu prea o sa mai am loc prin hol de el.
Am cumparat sticla (10mm grosime) de la un magazin din Constanta la pretul de 99 ron/m2 si m-a ajuns in total 240 ron. Precizez ca in acest pret nu este inclusa slefuirea canturilor deoarece mi s-a parut cam scumpa la 6 ron/m liniar, si am preferat sa il slefuiesc eu cu un slefuor manual si smilghel de granulatie 120, cu foarte mare atentie pentru a nu-mi scapa mana pe vreuna din fete.
Bucatile de sticla au urmatoarele dimensiuni: fundul 120x51 cm, fata si spatele 120x50 cm, lateralele 50x48 cm si doua intarituri longitudinale 80x5 cm (pe acestea din urma le-am facut mai scurte pentru a avea posibilitatea de a trage filtrele incalzitoarele si skimmer-ul proteic).
Cu siliconul am cam ,,imbulinat-o,, pentru ca m-am grabit si am cumparat deja doua tuburi Den Braven Aqua-silicone transparent, silcon care pana la urma nu mi-a placut cum arata si la sfaturile unor colegi mai destoinici de pe forumuri si pentru linistea mea interioara, mi-am luat alt silicon, de data aceasta doua tuburi de Dow Corning 881 negru (care da mult mai bine).
Sincer, nu am auzit niciodata sa se dezlipeasca lipitura siliconica a vreunui acvariu, dar partea estetica in principal si rezistenta in timp, m-a dat pe spate din experienta altor acvaristi.
Si uite-asa am inceput treaba, dar si mizeria prin casa si nu numai cu acest proiect. Mi-am pregatit un scaun metalic pe catre am lipit doua straturi de pasla insonorizanta pentru parchet, am iesit pe casa scarii si am inceput sa dau la smilghel. Din cand in cand mai iesea si sotia , ca niciodata cand vine vorba de acvarii, sa ma intrebe de sanatate si daca mi-e sete. Desi sunt urat cu dra... asta e!

image

image

Am lipit pe canturi si margini, la precizie milimetrica, banda autocolanta de hartie pentru a iesi o lipitura perfect dreapta si estetica.

image

Tot cu ajutorul sotiei :kiss , am inceput lipirea bazinului, operatiune care a durat maxim 10 minute. Am tras repede un cordon de silicon pe marginea fundului si pe marginile laturilor mari si le-am lipit in ordinea urmatoare: fata, lateralele mici si in final spatele. Excesul de silicon l-am luat cu ajutorul unui card bancar, atat pe exterior cat si pe colturile interioare. Dupa inlaturarea excesului am inlaturat repejor toata hartia lipita, inainte de a forma siliconul acea pojghita la exterior si l-am legat cu o banda de material textil, ca elastic la chiloti asa lung nu aveam.

image

Pe toata durata operatiunilor nu am baut nici o gura de apa :scry , dar sunt multumit de rezultat.

Daca tot nu mai aveam ce face in acea seara am lipit pe spatele acvariului fundalul negru mat (autocolantul 120x60 cm = 10ron):
image

In a treia zi de la lipirea bazinului a venit si randul intariturilor pentru ca nu am gasit sipca sa o tai la fix de 49 cm:
image


Si uite-asa am mai ramas cu un tub de silicon nedesfacut... :aplauze:


MOBILIERUL:
In privinta acestuia am avut de ales intre unul cu structura metalica , din profil dreptunghiular, invelit cu pal sau unul confectionat integral din pal cu spatele de-asemenea din pal, blat dublu si cu opt picioare metalice. Am ales varianta a doua care m-a costat in total 350 ron (o foaie de pal culoare nuc, grosime 18mm, holzsuruburi) cu tot cu taiat si cantuit.

image

Acest mobilier l-am pus pe pozitie, l-am pus la poloboc perfect orizontal pe lungime si adancime. Am evitat sa-l reglez din filetele picioarelor metalice reglabile (suruburile sunt sanatoase dar filetul din tabla nu mi-a inspirat incredere), tinand cont de riscurile ce pot aparea. Am preferat sa bag sub picioare distantiere facute din placaj.
image


ILUMINATUL:
De data aceasta, incepand cu acest setup am decis sa schimb si eu ,,foaia,,, trecand la iluminatul cu ajutorul lampii cu metal halide. Aveam de ales intre neoane cu reflectoare bagate in capac sau intr-o lampa suspendata dar mi-a sarit si mie in ochi o alta alternativa, cei drept noua pentru mine. Am cumparat de la un coleg experimentat de la noi din tara, Sebastian Costin, o asemenea lampa cu urmatoarele caracteristici: Model HLD-1250D 2x150w HQI (6500k) cu reglaj directional, 2x54w t5, 2 spoturi moonlight cu leduri albastre, set de prindere in tavan, greutate aprox.10-15kg, lungime 125 cm, confectionata din aluminiu, culoarea neagra (de aici si decizia mea de a schimba culoarea siliconului folosit la acvariu ;) ).

image

image

image

M-am lovit de o problema, cel putin provizorie, legata de achizitionarea unor becuri MH pentru acvarii plantate. Nu se gasesc la noi in tara desi ele sunt prezente pe listele cu produse pe paginile magazinelor on-line, dar in stoc , nu. Pana la urma am rezolvat aceasta problema cu ajutorul unui cleg din Constanta care mi-a dat comanda in SUA Dde patru bucati la un pret total de 280 ron cu transpotul, vama si tva-ul inclus.

Montarea acvariului:
Intre bazin si mobilier am pus un strat de pasla pentru parchet de 10mm grosime.
image

image

Testul de rezistenta:
In urma acestui test am observat daca curge, daca face burta mare si tot-odata am verificat planietatea in functie de nivelul de sus al apei. Am avut o abatere in partea dreapta de 5mm, pe care am rezolvat-o in momentul golirii acvariului. Dupa aceasta ,,indreptare,, , am aliniat si lampa suspendata dupa muchiile lateralelor.

image

image

image

,,Primavera,, / ,,Oland-Scape,, / ,,Intermedius,, / ,,ONE,, by Daniel Bitanu

Respect pentru acvaristii: Sebastian Costin, Ionut Godea si altii.
angelytto
Member

Joined: 03/06/2011 19:42:19
Messages: 151
Location: salaj(simleu-silvaniei)
IP:
Offline

foarte frumos inceputul bafta in continuare
cat timp ai lasat acvariul la lipit pana ai bagat apa in el prima data?

This message was edited 1 time. Last update was at 19/09/2011 17:42:16

[Email] [Yahoo!]
bitanu
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/09/2010 17:47:52
Messages: 629
Location: Navodari CT
IP:
Offline

Multumesc! Timp de uscare: doua saptamani.

,,Primavera,, / ,,Oland-Scape,, / ,,Intermedius,, / ,,ONE,, by Daniel Bitanu

Respect pentru acvaristii: Sebastian Costin, Ionut Godea si altii.
angelytto
Member

Joined: 03/06/2011 19:42:19
Messages: 151
Location: salaj(simleu-silvaniei)
IP:
Offline

bun,bun...nu te-ai grabit vad foarte bine,si cu ce te-ai gandit sa-l populezi?
[Email] [Yahoo!]
alber
Moderator
[Avatar]

Joined: 26/09/2008 12:20:22
Messages: 4859
Location: bucuresti - berceni
IP:
Offline

Felicitari pentru decizia de a lua taurul de coarne si a-ti face un bazin mai, si mai , si mai
Astept cu nerabdare aranjarea si evolutia.

Bitanu wrote:Desi sunt urat cu dra... asta e!

Te iertam daca faci un scape care sa ne faca sa uitam ce sperietura am tras atunci cand te-am vazut.

"e usor a scrie versuri, cand nimic nu ai a spune" - Mihai Eminescu
[Email] [Yahoo!]
kmol
Senior member
[Avatar]

Joined: 11/05/2010 23:20:33
Messages: 704
Location: Bucuresti, Pantelimon
IP:
Offline

bitanu wrote:Din cand in cand mai iesea si sotia , ca niciodata cand vine vorba de acvarii, sa ma intrebe de sanatate si daca mi-e sete.

Eu cred ca iesea ca sa se asigure exactitatea dimensiunilor declarate initial si ceea ce se vede sa fie doar ranforsarile
Astept cu nerabdare sa vad la ce mai "salivez" cand iti "critic" setup-urile.

Misiunea mea este sa imi omor timpul, a lui - sa ma omoare pe mine. Ne întelegem bine, ca între asasini.
[Email]
Alexandru Bazavan
Senior member
[Avatar]

Joined: 18/06/2011 00:33:20
Messages: 611
Location: Ploiesti
IP:
Offline

Pana acum imi place mult cum arata ...La un acvariu cu dimensiuni apropiate(al meu va fi 135x45x50-Lxlxh-) visez si eu.Cel mai probabil in decembrie voi pune primele poze

Comentariu in acvariu
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/18880.page
Betta:o noua pasiune
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/23023.page
Un nou proiect: 30 de metri cubi
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/0/24920.page

[Email] [Yahoo!] [MSN]
bitanu
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/09/2010 17:47:52
Messages: 629
Location: Navodari CT
IP:
Offline

Va multumesc, baieti!

@angelytto: Ei si cu tine!? Pai daca as merge pe un plantat sigur nu pesti mar iar daca as merge pe ciclide sigur ar merge cu pietre. Rabdare tinerete, rabdare.

@alber: Mai, eu in realitate sunt mai frumos, doar atunci cand imbrac vreun costum la nunti.

@kmol: Deja mi-a spus ce culoare vrea la parchet si partea mai nasoala : ,,Tu ti-ai facut acvariu, eu vreau mobilier complet cu pat pe mijloc in dormitor!,, Ea chiar nu intelege ca eu sunt bugetar !?

,,Primavera,, / ,,Oland-Scape,, / ,,Intermedius,, / ,,ONE,, by Daniel Bitanu

Respect pentru acvaristii: Sebastian Costin, Ionut Godea si altii.
kirucd
DIY Master
[Avatar]
Joined: 07/05/2011 19:27:18
Messages: 8209
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Spor la treaba, arata foarte bine pentru inceput

Plantat, ciclide? Oricare va fi alegerea cred ca va fi un setup reusit, e bine ca nu te grabesti.

O zi buna,
Dragos

Filtre biologice
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24422.page
Reef 500+
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/17511.page
Scubaline 460 - Discusi
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/15524.page
Bean animal overflow
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20369.page
bitanu
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/09/2010 17:47:52
Messages: 629
Location: Navodari CT
IP:
Offline

Multumesc Dragos! Eu nu ma grabesc , dar sotia mai are putin si ma scoate afara ca ,,i-am,, intors casa pe dos cu acvariile mele.


PS: Cine ma poate ajuta cu cateva poturi (cam 10 ) de HC sanatos, crescut submers si curat?

,,Primavera,, / ,,Oland-Scape,, / ,,Intermedius,, / ,,ONE,, by Daniel Bitanu

Respect pentru acvaristii: Sebastian Costin, Ionut Godea si altii.
kirucd
DIY Master
[Avatar]
Joined: 07/05/2011 19:27:18
Messages: 8209
Location: Bucuresti
IP:
Offline

bitanu wrote:Multumesc Dragos! Eu nu ma grabesc , dar sotia mai are putin si ma scoate afara ca ,,i-am,, intors casa pe dos cu acvariile mele.


Crezi ca esti singurul?! Cand am adus acasa cubul pentru steril pentru discusi am avut o repriza...
Si fie-mea ma intreaba cand facem acvariul marin, iti dai seama ce spectacol am acasa
Nevasta-mea zice ca i-am stricat mansarda, si sa nici nu ma gandesc la o saratura...

Filtre biologice
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24422.page
Reef 500+
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/17511.page
Scubaline 460 - Discusi
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/15524.page
Bean animal overflow
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20369.page
Tudor
Member
[Avatar]

Joined: 01/05/2009 15:39:51
Messages: 196
Location: Braila
IP:
Offline

Super Bitane,jos palaria, se profileaza ceva frumos. Mult succes in proiect, indiferent care o fi el.
Si ce fericit trebuie ca esti pentru ca gasesti la Constanta sticla de 10. La noi la Braila bate vantul in geamgerii, rar daca gasesti si de 6 iar geamgiii sunt de pe vremea UJECOOP, habar nu au sa taie bine, corect, la vinclu, nu mai zic de cantuiala.
Apropos de frumusete, nu stii ca noi barbatii trebuie sa fim oleaca mai misto decat dracu? Ce, suntem vedete?

This message was edited 1 time. Last update was at 20/09/2011 06:41:50

[Email]
bitanu
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/09/2010 17:47:52
Messages: 629
Location: Navodari CT
IP:
Offline

De aproximativ o luna tot am fost in cautari de pietre frumoase cu sticla de otet la subrat. Am intrebat in stanga, in dreapta pe la acvaristi, am cautat pe malul lacurilor din judetul CT si pe marginea Canalului Dunare-Marea Neagra, am fost prin cariere de piatra, m-am plimbat ca ,,nebunul,, de-alungul cailor ferate, am deranjat si cativa mosi care faceau nudism pe malul lacului Techirghiol :pp . Nimic frumos, cu exceptia calcarului dobrogean, a bazaltului uns cu ulei picurat din vagoane si a granitului de-ti tai venele cu taisurile lui, nimic altceva.

Acum cateva zile am vizitat un prieten (si coleg in acelasi timp, sa nu zica ca nu l-am pomenit si pe el) sa imi arate ce a gasit la el la parinti. Ce credeti? Niste pietre frumose foc, crem-galbui cu niste fileuri rosiatice numita gresie.
Si uite-asa in mai putin de trei ore dupa ce am vazut pietrele acelea, m-am suit in masina (binenteles, dupa ce mi-am luat injuraturile de rigoare de la sotie, ca cica as fi ,,dus cu pluta,, ) si m-am dus dupa pietrele minune tocmai la 350 km de casa, in Muntii Buzaului in localitatea Chiojdu. Erau la pietre, ca ma feream de ele cu masina si nici nu mai stiam pe care sa o iau acasa. Si uite-asa am plimbat eu doi saci de bolovani pana la Constanta. :omfg

image

image

Si acum sa detaliez putin partea tehnica si cam ce o sa bag in acest in acest acvariu:

DOTARI:

Substrat:
-substratul inert: pietris cuart 0,5-2mm (spalat si ars, caruia ii trebuie doar o clatire si-atat) cumparat de la Baumax - 2 saci la 25kg/ sac (25ron) ;
-substratul fertil: Tropica Plant Substrate aprox. 9 litri, pe care l-am gasit destul de greu pentru ca imporatorul pe Romania nu mai are mometan nimic din intreaga linie de fertilizare Tropica .
Incalzire:
-substrat: JBLProTemp basis 250 (pe care l-am castigat la un concurs de acvaristica si in sfarsit si-a gasit intrebuintarea);
-apa: JBL 250W.
Filtrare apa:
-doua filtre JBL e900 umplute cu Siporax si strat de perlon (unul din filtre luat de la vechiul acvariu si celalalt de la colegul Marian Sterian);
-skimmer proteic: JBL Top Clean (care a fost achizitionat pana la urma degeaba pentru vechiul acvariu pentru ca nu l-am putut monta);
Instalatia CO2:
-butelii de: una de 6 kg si doua a 2kg incarcatura;
-reactor extern: Sera Flore active reactor 500;
-numarator de bule JBL;
-reductor+electrovalva JBL;
-furtun JBL;
-valva antiretur JBL.
Fertilizare lichida:
-JBL Ferropol;
-Ferropo 24;
-Tropica Plant Nutrition+ liquid;
-EasyCarbo.
Prize programabile: 4 bucati.


Montarea incalzitorului de substrat:
image

Adaugarea substratului fertil:
image

Desi producatorul acestui substrat recomanda utilizarea a 6 litri, eu am preferat sa maresc ceva mai mult cantitatea la 9 litri. Nu stiu daca am facut bine sau nu, dar eu asa am crezut de cuviinta.

Aranjarea pietrisului ,pietrelor si lemnelor:
image

image

Pregatirea pentru plantare:
image


Lista plantelor ce vor face parte din noul peisaj acvatic:
-Alternanthera Reineckii ‘mini’;
-Ammania bonsai;
-Didiplis diandra;
-Eriocaulon cinereum;
-Hedyotis salzmannii;
-Hemianthus Callitrichoides "Cuba"
-Limnophila aromatica;
-Ludwigia Cuba;
-Micranthemum Umbrosum;
-Pogostemon erectus;
-Proserpinaca palaustris cuba;
-Rotala macrandra;
-Rotala Macrandra ‘mini green’;
-Pogostemon helferi;
-Pogostemon erectus.

,,Primavera,, / ,,Oland-Scape,, / ,,Intermedius,, / ,,ONE,, by Daniel Bitanu

Respect pentru acvaristii: Sebastian Costin, Ionut Godea si altii.
Andrei Panainte
Senior member
[Avatar]

Joined: 15/11/2010 00:00:39
Messages: 853
Location: Constanta
IP:
Offline

Deci permitemi mai intai sa imi dau oleaca cu parerea , eu unul as fi incercat sa ma ridic cu aranjamentul oleaca mai sus , adica niste pietre mai inalte , mai mult nisip , nusj cum iti place tie dar eu asa as vedea un aranjament mai frumos , eu doar ce am venit de la munte si stii unde am gasit pietre frumoase ? chair in busteni cand mergi inspre partia clabucet , si chiar pe partie e o portiune unde e full de pietre interesante cert e ca de acolo am coborat cu un rucsac plin de pietre imi faceau ochii ca la libelula nu mai stiam pe care sa o iau =)) norocul meu a fost ca prietena mea facea pauze multe si dese deci am avut timp sa aleg ) . Si daca totusi vrei sa iti duci nevasta la munte dute in sinaia si de la telecabina ia jeep de acolo e foarte ieftin si iti arata toata zona urci la babale si dupa te duce pana la pestera ialomita , si cat face ala pe ghidul cu voi ii umplii portbagajul de pietre si cu ocazia asta iti impaci si nevasta . Si sa inteleg ca tu ai golit magazinele din cta de tropica a ? si pana ne mai incanti cu pozele spor la aranjamente

Fiecare colt , fiecare miscare , tot ce atingem este o dovada a existentei lui Dumnezeu
[Yahoo!]
merlin21
Member
[Avatar]

Joined: 17/06/2010 00:12:29
Messages: 196
Location: Targoviste-Bucuresti
IP:
Offline

Nu vreau sa te dezamagesc, mai ales ca ai pus deja si substratul si pietrele.. dar, incalzitorul nu se punea asa...
si daca tot ai mers pe ideea unuia, era mai bine sa alegi dupla sau dennerle + controller... stiu ca nu se compara la bani, dar..
eh.. poate la urmatorul reset..
p.s. esti sigur ca pietrele nu sunt calcaroase? mie asa mi se par..

Dennerle addiction..
bitanu
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/09/2010 17:47:52
Messages: 629
Location: Navodari CT
IP:
Offline

@Andrei Panainte : Ce crezi ca am scapat de consoarta? Normal ca a vaazut si ea muntele. Asa este, Tropica l-am luat la un pret putin mai mare, dar a fost singura optiune de al cumpara. M-a dat pe binga Ciprian sau Arabela?

@merlin21: Nu ai de ce sa ma dezamagesti. Stiu ca nu se pune asa incalzitorul, dar al naibii de scurt mai este snurul. Oricum, pe acesta l-am castigat la un concurs. Pietrele nu sunt calcaroase, sunt o gresie, ceva cuart prin ea si se poate modela usor cu peria de sarma. Am facut probe cu otet de mai multe feluri inainte.

,,Primavera,, / ,,Oland-Scape,, / ,,Intermedius,, / ,,ONE,, by Daniel Bitanu

Respect pentru acvaristii: Sebastian Costin, Ionut Godea si altii.
Andrei Panainte
Senior member
[Avatar]

Joined: 15/11/2010 00:00:39
Messages: 853
Location: Constanta
IP:
Offline

He he , ciprian el a zis ca ai luat tropica si automat m-am gandit ca l-ai luat pe tot si singurul magazin unde are e arabela si locul de care ziceam nu e busteni scuze e predeal , eu tot cu impresia ca la busteni am fost scuze inca o data .

Fiecare colt , fiecare miscare , tot ce atingem este o dovada a existentei lui Dumnezeu
[Yahoo!]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

bitanu wrote:m-am dus dupa pietrele minune tocmai la 350 km de casa

Idoobitabil ca nu esti tocmai intreg ....... da' din satisfactia suprema care se vede pe tine in poza in care cari pietrele se pare c-a meritat .

bitanu wrote:JBLProTemp basis 250

Sper c-ai fost inspirat si ai lipit ventuzele cu silicon, altfel cred ca e inevitabil sa se desprinda. Daca n-ai facut-o o s-o faci data viitoare , in plus vei mai lipi si in zonele dintre ventuze cablul de fund ....... sint suficiente niste radacini mai sanatoase care sa se incilceasca si sa-l ridice cind umbli la plante.

bitanu wrote:Lista plantelor ce vor face parte din noul peisaj acvatic:
-Alternanthera Reineckii ‘mini’;
-Ammania bonsai;
-Didiplis diandra;
-Eriocaulon cinereum;
-Hedyotis salzmannii;
-Hemianthus Callitrichoides "Cuba"
-Limnophila aromatica;
-Ludwigia Cuba;
-Micranthemum Umbrosum;
-Pogostemon erectus;
-Proserpinaca palaustris cuba;
-Rotala macrandra;
-Rotala Macrandra ‘mini green’;
-Pogostemon helferi;
-Pogostemon erectus.


Cu atitea plante coolte™ nu ma indoiesc c-o sa iasa un olandez de exceptie .

Poze: smilie ... Poze cu plante
Alex
Administrator
[Avatar]

Joined: 28/07/2004 22:32:30
Messages: 4189
Location: Bucur-Obor
IP:
Offline

Un topic frumos...e clar ca esti lovit(de pasiune)
Ai facut si greseli...apropos de ce-ti ziceau si altii, cablul ala e useless la cum a fost montat...ca-l tii acolo sau nu, mai rau te incurca si daca inca mai ai cum sa-l scoti...fa-o, decat pus asa mai bine impachetat si la vanzare sau pastrat pt un acvariu mai mic.
Imi place lampa.
Chiar daca cred ca ai facut o treaba buna cu ea vezi ca e un pic cam puternica pt ce-ti trebe` tie. Ca sa pornesti de la inceput cu 2x150w HQI+ 2x54w t5 o sa-ti cam prajesti jucaria... De regula lumea recomanda o putere de watt/litru ...da` tu ai sarit de mult parleazu` cu cei 408 w/300 l...in fapt ca sa ma intelegi treaba asta insa va avea o rezlovare dar tine de ochiul si de mana ta....cate ore o folosesti si la ce distanta suspenzi lampa fata de suprafata....altfel opinia mea este ca ai prea mult.
Chestia cu bolovanii luati taman` de la Buzau e grea de tot ...daca mai asteptai un pic pana se facea vinu` te intelegeam ...si eu beau vin de Pietroasele demisec de spritz ca-i bun, dar nici cu Murfatlaru` vostru nu mi-e rusine, asa ca nu merita sa bati atata drum...aaaah si apropos la Techirghiol daca te mai duci, o poti face si pentru bolovani dar si pentru Artemia.
Nenorocirea e ca nu ai cautat unde trebuie...sau marog, poate ti-au fost mai aproape de inimioara babaciunile in curu gol dinspre intrarea de langa Eforie...daca strabati insa tot satul(pardon orasul), treci de Techir calare pe magar, treci de mega catedrala (pardon biserica), treci de sanatoriu si te duci pe drumul care se infunda in cealalata latura a Techirghiolului o sa descoperi un drum de tara care merge pe langa malurile ghiolului prin ceea ce este pompos intitulata rezervatie de pasareturi unde ierneaza nush ce rata cu gat rosu...Ghiolul asta a fost cumva "amenajat" pe vremea lu` Piticu`desi natura ni-l lasase mult mai utilizibil decat l-a facut ulterior tovarasii.
Cu un pic de "bulan" daca mai traia oleaca ne dadeam la batranete pe oase cu cacat in loc de namol din cauza lucrarilor de irigare si amenajare... Partea buna e ca lucrurile s-au redresat cumva si asa ajungem la subiectul nostru...Acum in fapt ai parte acolo de 3 lacuri, salinizate diferit...ultimul fiind chiar cu apa dulce, au amenajat baietii repede o balta de pescuit.
Ei bine...pana sa ajungi la acest al treilea lac sunt mormane de bolovani feluriti ca si compozitie, culoare...(era sa zic si miros in functie de cainii zonei ce i-au rusinat de-a lungul vremurilor) rezultati de la amenajarile din zona, intr-un "no men`s land" ...de unde ai putea sa incarci linistit atatea pietre cate acvarii n-o sa-ti faci intr-o viata

In rest vorba lu`Mangalita...olandez scrie pe tine ...ceea ce sunt convins ca cel putin pe noi doi(imputiciunea sa si cu mine) o sa ne bucure nespus!
Bafta si continua topicul!

This message was edited 1 time. Last update was at 22/09/2011 10:22:19


SPUNE-MI CE "CODOI" AI CA SA-TI SPUN CINE ESTI
BogdanHojbota
Member
[Avatar]

Joined: 03/11/2009 21:41:00
Messages: 126
Location: Bacau
IP:
Offline

Sandu wrote:
Chiar daca cred ca ai facut o treaba buna cu ea vezi ca e un pic cam puternica pt ce-ti trebe` tie. Ca sa pornesti de la inceput cu 2x150w HQI+ 2x54w t5 o sa-ti cam prajesti jucaria... De regula lumea recomanda o putere de watt/litru ...da` tu ai sarit de mult parleazu` cu cei 408 w/300 l...in fapt ca sa ma intelegi treaba asta insa va avea o rezlovare dar tine de ochiul si de mana ta....cate ore o folosesti si la ce distanta suspenzi lampa fata de suprafata....altfel opinia mea este ca ai prea mult.


Nu e vorba de watt/litru in cazul HQI, ci e vorba de cati lumeni produce un bec HQI si mai departe toata lampa raportat la volumul bazinului.

old Consigliere
 
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com