[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Setup nou - septembrie 2011  XML
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Author Message
Marti
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/01/2003 00:18:03
Messages: 763
Location: Bucuresti/Crangasi
IP:
Offline

Salut,

n-am mai scris de mult pe forum, e adevarat ...da' acum vreau sa va arat noul meu setup.
Parte hardware este neschimbata fata de setupul de aici. http://acvariu.ro/forum/posts/list/0/8250.page .

Plantele folosite sunt: Anubias Nana, Microsorium pteropus, moss si staurogyne.

Acvariul este setat de o saptamana si este pus la ciclare. Are CO2 din prima zi, un tub t5 de 39 w aprox 6 ore/zi. De ieri am inceput sa adaug si micro aprox. un sfert din doza recomandata. Substratul folosit este JBL Manado.

Momentan procedez la schimbari aproape zilnice din apa pentru ca plantele folosite in perioada asta de ciclare sunt unele nepotrivite ciclarii...si vreau sa previn pe cat posibil aparitia algelor. Pietrele mari din poza vor disparea cand buturugile vor deveni suficient de grele pentru a nu se mai ridica.

Acum ma gandesc la ce pesti sa bag. Mie imi plac foarte mul ramirezii aia clasici da' am in prezent o ciurde de amano shrimp (vreo 5 bucati) si mi-e teama sa nu-i ciupesca ramirezii...voi ce parere aveti?

Bazinul arata cam asa:
image

Astept cu nerabdare sugestii, pareri etc.

setup 1 | setup 2
[WWW]
vlad.a
Member
[Avatar]

Joined: 27/11/2010 11:11:12
Messages: 282
Location: Brasov
IP:
Offline

La creanga vad ca n-ai renuntat si bine ai facut ca e superba, referitor la muschiul de pe ea ... ce s-a intamplat!? se dezvoltase frumos...

Inceputul arata promitator... ca idee in stanga-spate si-n dreapta-spate as baga niste cabombe, ori elodea asa la misto pt ciclat ... nimic serios si definitiv... ar ajuta mult si te-ar scuti de schimburile de apa zilnice care zici ca le faci.

Am avut si eu amano impreuna cu un betta si iti zic sincer ca betta era cel care iesea sifonat (mereu avea coada zdrenturita. Am vazut cu ochii mei atacul amanoului altfel banuiam in-take-ul de la filtru). Daca iei ramirezi de tinerei,micuti sunt convins ca nu vor avea nici o treaba cu crevetii.

This message was edited 1 time. Last update was at 30/09/2011 09:33:11


Acvariile mele: http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/15728.page#137004 & http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20/14003.page#141253
[Yahoo!]
Pushkatu
Senior member
[Avatar]

Joined: 14/09/2010 09:25:50
Messages: 1149
Location: Bistrita, B-N
IP:
Offline

Frumos, o sa arate si mai frumos cand va fi mai maricel. Spor la treaba!

Seris venit usus ab annis.
[Yahoo!] [MSN]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Staurogynele mi se par plantate destul de ....... ciudat asa in sir.
Nu te-ai gindit sa pui niste "gazon"? Ma gindesc la niste Staurogyne la baza "monumentului" central si in rest niste Glosso, HC sau Utricularia .......

Poze: smilie ... Poze cu plante
Marti
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/01/2003 00:18:03
Messages: 763
Location: Bucuresti/Crangasi
IP:
Offline

@Vlad.a: Crengile au stat ceva timp in afara bazinului pana am aranjat acvariul asa ca si moss-ul de pe ele s-a dus. Acum astept sa creasca moss-ul..din nou

@Pushkatu: Multumesc pentru urari

@Porcu: Staurogynele sunt plantate si la baza "monumentului central" da' am mai avut si...am plantat si excesul . Bazinul este gandit fara covorashe...dar daca vad ca in conditiile actuale de iluminat se vor dezvolta si staurogynele o sa incerc un covor cu ele plus utricularia sau lilaeopsis. Ma mai gandesc.

setup 1 | setup 2
[WWW]
mosu
Administrator
[Avatar]

Joined: 15/11/2001 02:00:00
Messages: 3052
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Frumos
[Email] [WWW]
gengiskhan
Moderator
[Avatar]

Joined: 22/02/2008 20:43:44
Messages: 1509
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Bravo! Si eu care iti raspunsesem pe celalalt topic... ) Oricum, ce-am zis acolo se aplica si aici si oricum stii deja.
Parerea mea despre ramirezi cu creveti o stii ca noi am mai vorbit.

Acuma, ma uit si ma gandesc asa: daca vrei acvariu fara gazon sau sa spunem fara plante multe in substrat... de ce ai folosit Manado?

I can't brain today ... I have the dumbs.
[WWW] [Yahoo!]
Marti
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/01/2003 00:18:03
Messages: 763
Location: Bucuresti/Crangasi
IP:
Offline

@Mosu: merci pentru apreciere!
@gengiskhan: referitor la manado: ma gandesc ca asta se colmateaza mai greeu decat margaritarul si nu exclud aparitia unor plante care sa se hraneasca destul de bine din substrat (blyxa, de exemplu).

setup 1 | setup 2
[WWW]
xr1140
Member
[Avatar]

Joined: 31/01/2010 19:59:48
Messages: 204
Location: Bucuresti
IP:
Offline

un update ceva
[WWW]
Marti
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/01/2003 00:18:03
Messages: 763
Location: Bucuresti/Crangasi
IP:
Offline

xr1140 wrote:un update ceva


Paaai

poze n-am mai facut, in schimb am mai introdus:

- microsorium pteropus narrow leaf;
- cryptocorine wissilli;
- echinodorus tenellus;
- cateva bucati de staurogyne.

La capitolul fauna am mai adaugat un card de vreo 20 rasbora espei si vreo 6 bucati de SAE pe langa gasca initiala de creveti amano, ancistrusul si cei 2 hasemania nana ramasi din setupul anterior. Urmeaza vreo cativa ramirezi clasici in vreo doua saptamani.


setup 1 | setup 2
[WWW]
Alex.B
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/08/2005 23:38:31
Messages: 1161
Location: Bucuresti-cart.Buc Noi
IP:
Offline

cam cat de narrow e acel microsorium, ca demuuuuult caut asa cv si nu prea am sort de izbanda

fost cesrobis
Marti
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/01/2003 00:18:03
Messages: 763
Location: Bucuresti/Crangasi
IP:
Offline

Alex.B wrote:cam cat de narrow e acel microsorium, ca demuuuuult caut asa cv si nu prea am sort de izbanda


pai este suficient de narrow cred ca n-are mai mult de 1 cm-1,5 cm latime in partea cea mai lata. eu vreau ca in timp sa-mi inlocuiesc cu totul microsoriumul clasic cu varianta asta narrow care mi se pare si mai mistoaca dpv coloristic...

tot o schimbare d-asta vreau sa fac si cu anubiasu' (sa trec pe variante petite a lui anubias nana) da' nu prea gasesc la preturi suportabile....

setup 1 | setup 2
[WWW]
Radu.U
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 27/01/2009 11:25:45
Messages: 1771
Location: Iasi
IP:
Offline

Frumos acvariu !
Marti
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/01/2003 00:18:03
Messages: 763
Location: Bucuresti/Crangasi
IP:
Offline

Radu.U wrote:Frumos acvariu !


Multumesc!

setup 1 | setup 2
[WWW]
dragos
Member

Joined: 24/05/2008 16:53:41
Messages: 200
Location: focsani
IP:
Offline

Tare bine ar da o pereche de discusi acolo
Macar asa cit sa faci o poza

This message was edited 1 time. Last update was at 10/11/2011 19:01:16

Marti
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/01/2003 00:18:03
Messages: 763
Location: Bucuresti/Crangasi
IP:
Offline

dragos wrote:Tare bine ar da o pereche de discusi acolo
Macar asa cit sa faci o poza


Man, nu stiu ce sa zic...discusii cred ca sunt prea mari pentru setupu' asta, chiar si pentru o poza, da' poate mi se pare mie

setup 1 | setup 2
[WWW]
Radu.U
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 27/01/2009 11:25:45
Messages: 1771
Location: Iasi
IP:
Offline

Da ia stai mataluta o leaca. Noroc ca beni vorba de pesti ca de altfel nu-mi dadeam seama. Nu ca mie mi s-ar parea anormal dar unde sunt pestii ?
Sau tu imi calci usor usor pe urme Acvariu plantat , e 100 % plantat si fara fecale
Marti
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/01/2003 00:18:03
Messages: 763
Location: Bucuresti/Crangasi
IP:
Offline

Radu.U wrote:Da ia stai mataluta o leaca. Noroc ca beni vorba de pesti ca de altfel nu-mi dadeam seama. Nu ca mie mi s-ar parea anormal dar unde sunt pestii ?
Sau tu imi calci usor usor pe urme Acvariu plantat , e 100 % plantat si fara fecale


Pestii sunt in acvariu )

Asa cum ziceam si cateva posturi mai sus, in poza asta n-apar pestii. Intre timp am pus pestii care au ramas din fostul setup (2 hasemania nana, 1 ancistrus, 5-6 bucati amano shrimp), 4-5 SAE, un card de rasbora espei (aprox 20 buc).
Planuiesc sa mai bag si niste ramirezi (2 masculi si 3 femele).

Cu pozele mai astept sa se indeseasca tenellusul si sa prinda putere cryptocorinele.

setup 1 | setup 2
[WWW]
Marti
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/01/2003 00:18:03
Messages: 763
Location: Bucuresti/Crangasi
IP:
Offline

Revin cu ceva poze....

Acvariu - partea centrala
image

Rasbora espei
image

Ramirezi
image

Ramirezi
image

Ramirezi
image

Hasemania nana
image

Ramirezi
image

setup 1 | setup 2
[WWW]
gengiskhan
Moderator
[Avatar]

Joined: 22/02/2008 20:43:44
Messages: 1509
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Foarte frumos!

Ia raspunde-mi mie la doua intrebari rogu-te:
1. de cat timp ai ramirezi?
2. mai exista amano la tine in acvariu?

Sunt chiar foarte curios.

I can't brain today ... I have the dumbs.
[WWW] [Yahoo!]
 
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com