[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Sarcofagu'  XML
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Author Message
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Trei imagini din sarcofag:

image


image ............. image


Scuze pentru calitatea pozelor. Cind pun mina pppaaa un aparat mai coolt mai fac niste poze.


Jucaria e in plina reamenajare - e cam chel. Cine a vazut pozele mai vechi probabil ca observa diferentele.

Tufa aia de Micranthemum era uriasa, a fost tunsa (pozele astea sint din 29 septembrie 2005), s-a intins pe orizontala si am plantat Micranthemum in stinga si in dreapta acvariului. Mai urmeaza si alte modificari.

Poze: smilie ... Poze cu plante
fr0ggy
Senior member
[Avatar]

Joined: 06/09/2004 15:30:00
Messages: 590
Location: brasov
IP:
Offline

:o nu am cuvinte ....

image
[Yahoo!]
bilti
Senior member
[Avatar]

Joined: 05/07/2005 13:21:26
Messages: 775
Location: Timisoara (Girocului)
IP:
Offline

Eu unul am avut ocazia sa vad sarcofagu' pe viu si pot sa va spun ca e IMENS si arata bestial! In timp ce-l asteptam pe MA a venit un copil si batea cu pumnul in sticla
Cu aceeasi ocazia am primit si o tona de plante care au ajuns la mine in bazin.

Apropos:cum schimbi apa in bazin? La picatura? Ca sa va faceti idee de volum buturuga din dreapta cred ca-mi ajunge pana la genunchi.
[Yahoo!]
mg_cmt
Member

Joined: 16/10/2005 20:37:35
Messages: 190
IP:
Offline

misto' scarofag. Felicitari
[Email]
aripel
Member

Joined: 04/10/2005 17:42:55
Messages: 232
Location: bucuresti
IP:
Offline

subscriu
este groaznic de frumos!
felicitari!

aripel is here
hans
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/10/2002 16:30:47
Messages: 612
Location: BUCURESTI
IP:
Offline

Sunt putin carcotas ... ce cauta scalarii aia acolo ?

Arata bine bine...poate cam mult rosu dupa gustul unora...
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

... in sfarsit a dat Domnu' [ pardon, a binevoit Ra sa-ti permita ] sa pui si tu ceva poze dddaaa la scarofag* ? ... ca de un an ne tot rugam de tine ! ... nefiind tomna' un fan al bazinelor plantate, nu poci sa zic nimic de aranjamentul "verdeturilor", da' cateva observatii tot am :

- buturuga nu este pusa in evidenta, mai ai putin si-o ascunzi dddaaa tot ... esti suparat pppaaa ea ?
- eu as fi "bagat" niste crengi, care sa intre in apa de sus in jos si care sa faca "umbre" ... asa cum se vede acum, lumina e mult prea "uniforma" [ stiu, le trebuie plantelor, da' tot prea "la fel" este, peste tot ] ...
- imi place indrazneala aia : discusi + scalari [ cum 'reaku sa mai sustinem noi ca nu merge combinatia asta, cand toti incepatorii or sa te arate cu deshtu' intins ] ...
- imi displac gouramii aia [ leeri ? ], parca sunt din alt film ...
- partea din stanga a bazinului "nu se pupa" cu partea dreapta [ mi se pare un alt stil ] ... se pare ca si pestii au aceeasi parere, uite-i ca stau toti in dreapta ...


... poate ca ar fi util sa faci un mic "remember" al istoriei sarcofagului - sunt multi useri noi care nu stiu despre ce vorbim aici, iar forumul vechi este tai-tai din pacate ... nici amanunte insignifiante ca filtrarea, iluminarea, asezarea in spatiu, etc, nu ar fi ceva "de lepadat" pe apa Sambetei :brosu:&:bnegru: ...


PostScriptum : [ specialmente pentru prietenul nostru mg_cmt ]

* = sarcofag = Sicriu monumental facut din piatra sau din alt material dur ( impodobit cu ornamente artistice ) - lat. sarcophagus

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

koala wrote:- buturuga nu este pusa in evidenta, mai ai putin si-o ascunzi da™ tot ... esti suparat pa™ ea ?
Am de gind s-o dau mai la stinga. O sa fie inconjurata de Micranthemum !

koala wrote:- eu as fi "bagat" niste crengi, care sa intre in apa de sus in jos
Se pare ca m-a pirit cineva la tine . Am o buturuga mare si oblica ce isi asteapta rindu' sa intre in sarcofag intr-un bazin de 300 litri.

koala wrote:- imi place indrazneala aia : discusi + scalari [ cum 'reaku sa mai sustinem noi ca nu merge combinatia asta, cand toti incepatorii or sa te arate cu deshtu' intins ] ...
Pestii aia au crescut impreuna de mici - sa tot fie vreo 3 ani de atunci. Evident ca scalarii au incasat deparazitarea inainte. Evident ca incepatorii n-au voie sa faca faze din astea .
Acuma discusii au plecat de acolo - am redus temperatura spre deliciul plantelor.

koala wrote:- imi displac gouramii aia [ leeri ? ], parca sunt din alt film ...
Aici nu negociem . Imi plac mie .

koala wrote:- partea din stanga a bazinului "nu se pupa" cu partea dreapta [ mi se pare un alt stil ] ... se pare ca si pestii au aceeasi parere, uite-i ca stau toti in dreapta ...
Si io am parerea asta.


koala wrote:... poate ca ar fi util sa faci un mic "remember" al istoriei sarcofagului - sunt multi useri noi care nu stiu despre ce vorbim aici
Ma voi conforma intocmai.

Poze: smilie ... Poze cu plante
Dalles
Membru banat
[Avatar]

Joined: 29/07/2003 02:16:30
Messages: 2569
Location: Bucuresti-Dr.Taberei
IP:
Offline

MARELE ALB wrote:Jucaria e in plina reamenajare - e cam chel...

Mda... e foarte chel, ce sa mai vorbim noi!!!
Lasati matale, ca stim noi a ce miroase modestia asta...
Dom'le, ce ma enerveaza astia cu acvarii uriase! Planteaza in ele paduri si pe urma tot ei: "Vaaaai, nu stiu ce sa ma fac cu acvariul meu cel chel! Uitati-va si voi ce chel e. Nu are decat sapte mii de tufe de Micranthemum, cinci mii de tufe de Eusteralis, trei mii de fire de Barclaya si de Hygrophila si vreo mie de Myriophyllum. Un dezastru!"
Uite, de-aia nici nu sunt invidios pe sarcofagu' tau: ca e chel!!! Noroc ca ne-ai spus, ca altfel nu gaseam motiv.

bilti wrote:...a venit un copil si batea cu pumnul in sticla ...

Poate vroia sa intre. Nu s-a gasit nici un suflet milostiv care sa-l arunce inauntru si sa tranteasca capacul?

koala wrote:... poate ca ar fi util sa faci un mic "remember" al istoriei sarcofagului...

Subscriu!

[url=http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=10593] )\
>((º>
)/[/url]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Dalles wrote:
bilti wrote:...a venit un copil si batea cu pumnul in sticla ...

Poate vroia sa intre. Nu s-a gasit nici un suflet milostiv care sa-l arunce inauntru si sa tranteasca capacul?
Si sa puna niste Piranha - nu raminea nici o urma a crimei . Daca-l vedeam p-acolo ....... cred ca acuma postam din puscarie .......

Adevaru' ca e plina sticla de amprente de la clasele dddaaa copii care trec pppaaa la biblioteca.


koala wrote:... in sfarsit a dat Domnu' [ pardon, a binevoit Ra sa-ti permita :-) ]
Eu sint Faraonul . Noi facem ce vrem, nu avem nevoie de permisiunea amaritului de Ra !


P.S. Ba e chel :p ! Trebuie sa ma crezi ca nu se vedea sticla din spate de Limnophila sessiliflora cu care am umplut containeru' de gunoi - prea era de munca cu ea .

Poze: smilie ... Poze cu plante
Alex
Administrator
[Avatar]

Joined: 28/07/2004 22:32:30
Messages: 4189
Location: Bucur-Obor
IP:
Offline

Acuma ce sa zic una peste alta o mare realizare si o imagine de neuitat.
Pe mine nu ma deranjaza rosu mai degraba e deranjanta ideea cu radacina dar inteleg ca e rezolvata...
Da senzatia e de acvariu crud...inca nu am ce sa ma infig in el da nu stiu ce sa mai zic ...stiam ca l-ai ridicat mai de mult ?!?
Nymphaea aia pare de pilda cam cheala...da cand se face ea mare :brosu:
Bine dracu` ca nu m-a pus cinevca sa ghicesc ce-i de-a dreapta si de-a stanga tufei aleia de Micranthemum ca sa mor daca reuseam...ai dreptate cu poza..ce planta e aia...tenelus?
Mare ...frate faron...mare. Sa nu imi spui ca schimbi apa la galeata...ca ti se mai ridica un templu pe undeva prin Baia Mare
Nu pot inca sa-l judec ca pe un intreg...numa tu stii ce ai in cap sa scoti din el, dar ai zone ce ma fac sa ma simt prin reviste

Daca la acvariu ai luat coronitza la pesti cu greu te pot ierta. Ba chiar voi fi direct ...la pesti nu imi place nici mie dddaaa loc.

Nu ma bag in "stralucita" combinatie discus/scalari de care ti-au sarit toti in cap o sa fiu mai direct...pur si simplu nu imi place ce pesti ai pus acolo si pace.

Schimba-i ...schimba-i pe toti...si discusii aia: 2 d`un fel , unu de altu si inca unu ratacit si scalarii si lerii.
Toti impreuna imi dau senzatia dddaaa ne-am adunat din intamplare si findca nu aveam unde sa ne intalnim hai sa o punem de-o bericioaca in acvariu la Marele Farao` .
Cateva sute de neoni rosii, neritine, creveti, otto si sanatate.
Eu asa as gandii, da nu-i musai sa iti placa si tie...asa am eu idealu` in cap.
Imi plac acvariile mari cu o singura specie si langa care pun "muncitori la lucru": otto, ancistusi, melci, creveti...etc
Specia dddaaa baza la mine in acvariu au fost fie neoni rosii, fie scalari diamond, fie platy rosii romboizi...aprpos superbi fie draci mai stie si salahorii de rigoare de pppaaa langa ei.

SPUNE-MI CE "CODOI" AI CA SA-TI SPUN CINE ESTI
Sorin18_my
Senior member
[Avatar]

Joined: 21/10/2004 09:51:33
Messages: 697
Location: Bucuresti
IP:
Offline

MARELE ALB daca nu sunt prea indiscret ce filtru(filtre) folosesti pentru imensitatea asta ?

Tot raul spre bine.
[Email] [WWW]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Sandu wrote:Da senzatia e de acvariu crud...inca nu am ce sa ma infig in el da nu stiu ce sa mai zic ...stiam ca l-ai ridicat mai de mult ?!?
Nymphaea aia pare de pilda cam cheala...da cand se face ea mare :brosu:
Senzatia ca e crud e cit se poate de corecta. Am scos multe plante care cresc repede, Ludwigia mulerti am mutat-o din stinga in dreapta, Nymphaea e foarte noua acolo si nu-i merge deloc bine smilie - e ceva obisnuit pentru mine , Rotala rotundifolia era mai la dreapta ....... chiar e crud.

Sandu wrote:Bine dracu` ca nu m-a pus cinevca sa ghicesc ce-i de-a dreapta si de-a stanga tufei aleia de Micranthemum ca sa mor daca reuseam...ai dreptate cu poza..ce planta e aia...tenelus?
E Heteranthera zosterifolia. Tot destul de proaspat plantata. Un pic mai la dreapta de Heteranthera zosterifolia din dreapta e niste Micranthemum umbrosum (in fata lu' Alternanthera)


Sandu wrote:Nu ma bag in "stralucita" combinatie discus/scalari de care ti-au sarit toti in cap o sa fiu mai direct...pur si simplu nu imi place ce pesti ai pus acolo si pace.

Schimba-i ...schimba-i pe toti...si discusii aia: 2 d`un fel , unu de altu si inca unu ratacit si scalarii si lerii.
Toti impreuna imi dau senzatia da™ ne-am adunat din intamplare si findca nu aveam unde sa ne intalnim hai sa o punem de-o bericioaca in acvariu la Marele Farao` .
Cateva sute de neoni rosii, neritine, creveti, otto si sanatate.
Pestii sint intr-adevar rataciti. I-am bagat acolo din diverse motive: fie nu s-au ales perechi, fie n-au crescut cit trebuia. Si aveam nevoie de spatiu in acvariile d-acasa. D-aia sint de toate culorile si marimile posibile. Acuma am dus discusii acasa c-am scazut temperatura la 24-25 C. Urmeaza leeri, daca-i pot prinde . Drept sa spun citeva sute de neoni rosii mi-ar place si mie, da' pretu' lor ma face sa ucid ideea inainte de a-mi veni . Nu pot implica biblioteca la astfel de cheltuieli. Poate, daca reusesc sa-i impuiesc pppaaa aia 5 care-i am acuma ....... sau macar niste neoni clasici.
Ancistrusi sint ....... nici nu stiu citi ....... am pus 6 pui la inceput si acuma am vazut ca s-au inmultit .......


Apa o schimb cu furtunu'.
Filtre: o canistra Fluval 304, un filtru intern Fluval 4 plus si un powerhead Resun de vreo 1.000 litri/ora cu buretoi urias.


P.S. Bine ca n-a vazut nimeni cutia de margarina Linco in care e ozelotu'. Fac concurenta la Rama lu' Razvan .

Poze: smilie ... Poze cu plante
bilti
Senior member
[Avatar]

Joined: 05/07/2005 13:21:26
Messages: 775
Location: Timisoara (Girocului)
IP:
Offline

daca tot am fost pe la Baia-Mare si cu permisiunea lui MA pun niste poze de la sarcofag si alte borcanase ce am gasit pe la el.


image

image

image

image

image

image

image

image

image

image

ce ziceti de cutia de margarina?!

Acvariul meu
[Yahoo!]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

bilti wrote:ce ziceti de cutia de margarina?!
Nu te-ai putut abtine ?

Aia nu-i o cutie de margarina obisnuita ! E Rama™ !


Degeaba mi-am mituit discusii sa stea in fata cutiei sa nu-i poti face poza , m-au tzapit . Pedepsa: o saptamina fara mincare .

Poze: smilie ... Poze cu plante
Magda
Senior member

Joined: 17/03/2004 08:20:12
Messages: 710
IP:
Offline

Mai da' ce de-a pesti! Leerii cu Scalari cu niscai killie si ...discusi?
Plantele sunt superbe Sunt niste "boscheti" pe acolo.....pt care te invidiez :-)
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Magda wrote:Mai da' ce de-a pesti! Leerii cu Scalari cu niscai killie si ...discusi?

Sti care-i culmea stupidului in acvaristica? Cu cit ai mai multe acvarii, cu atit ai mai putin spatiu pentru pesti si-i amesteci in toate felurile posibile . Ii pui dintr-un acvariu in altu' si tot asa pina nu mai stii ce si unde ai .

Adevaru' e ca singuru' vinovat e arnoldx ca nu vine dupa scalarii si leerii aia . Nicidecum eu :paperbag: .

Poze: smilie ... Poze cu plante
Alex
Administrator
[Avatar]

Joined: 28/07/2004 22:32:30
Messages: 4189
Location: Bucur-Obor
IP:
Offline

MARELE ALB wrote: Aia nu-i o cutie de margarina obisnuita ! E Rama™ !


Zeu la zeu (faraon) nu`sh scoate ochii ...

Acvariu cu imagini superbe..cu amestecatura de pesti dar cu boschetareala impecabila. Una peste alta superb, cateva plante care ma fac sa uit de fair play si sa injur birjareste vis-a-vis de norocu` porcesc al unora de a avea spatiu.

2 intrebari:

1. de ce e tulburica apa...e rezultatul lu` buba cu alga vede dddaaa balta?
2. ala e Pomacea d`ala maron ca pppaaa vremuri ?

SPUNE-MI CE "CODOI" AI CA SA-TI SPUN CINE ESTI
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Sandu wrote:..cu amestecatura de pesti

Amestecatura e generata si de plecarea din sarcofag a scalarilor si a leerilor . In acvariu' ala sint vreo 220 litri apa si vreo 300 W lumina .

Sandu wrote:de ce e tulburica apa...e rezultatul lu` buba cu alga vede da™ balta?
Nu e de la alga. Alga disparuse la timp (cu vreo 2 zile inainte) de frica lu' bilti . Tulbureala e de la schimbu' partial de apa de dimineata. Nu mi-a zis omu' din timp ca face poze ca nu mai schimbam apa.

Sandu wrote:2. ala e Pomacea d`ala maron ca pa™ vremuri ?
Aha . De pppaaa vremea faraonilor . Daca-i adun pppaaa toti cred c-am un kg. Cred c-o pun de-o tocana .



P.S. In sarcofag au ramas 5 Ancistrusi, 7 Loricarii (sau Rineloricarii ) si vreo 40 neoni - negri, roz si clasici.

Poze: smilie ... Poze cu plante
Alex
Administrator
[Avatar]

Joined: 28/07/2004 22:32:30
Messages: 4189
Location: Bucur-Obor
IP:
Offline

MARELE ALB wrote:
P.S. In sarcofag au ramas 5 Ancistrusi, 7 Loricarii (sau Rineloricarii ) si vreo 40 neoni - negri, roz si clasici.


Asta-i sarcofag ce-mi place

Sandu wrote:Daca-i adun pa™ toti cred c-am un kg. Cred c-o pun de-o tocana .


Inainte sa-i bagi pppaaa goarna (ca numa la foale va e gandu`) poate ma ai si pe mine in vedere cu niste micuti.
La nemernicii astia dddaaa capitalisti nu mai gasesti decat rasa ariana...ai reku rasisti poti sa dai cu tunu` toti sunt blonzi cu ochii rosi

SPUNE-MI CE "CODOI" AI CA SA-TI SPUN CINE ESTI
 
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com