[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Ecuatie  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
haralamb
Junior member

Joined: 26/07/2011 12:51:01
Messages: 20
Location: bucuresti
IP:
Offline

Salut,

Explicati-mi, va rog, urmatoarea ecuatie:
- am un acvariu si trebuie sa plec de acasa 2 saptamani
- pt ca nu exista cineva care sa vina sa-mi hraneasca pestii achizitionez un hranitor automat (sa-i zicem H)
- din capac se scoate o bucata si se monteaza H care functioneaza frumos
- fiind totusi o mica gaura in capac, viteza de evaporare a apei creste; astfel, in 2 saptamani nivelul apei (N) va scadea mult sub nivelul limita permis de filtrul de apa (F)
- astfel, desi exista H, folosirea acestuia va genera o problema si mai mare
Cum pot rezolva situatia?

b) aditional, inca o intrebare: pompa de aer (P) scoate niste bule mici; astfel, pas cu pas, intra mici particule de apa in H umezind mancarea si facand-o, in 2 saptamani, aproape ca un ghem

Si da, imi vand acvariul.
emmy
Junior member

Joined: 31/10/2011 16:05:09
Messages: 22
Location: Timisoara
IP:
Offline

pui o galeata(sticla, bidon) cu apa pe acvariu si folosesti un furtun strangulat.....(ca si la perfuzie)
[Yahoo!]
haralamb
Junior member

Joined: 26/07/2011 12:51:01
Messages: 20
Location: bucuresti
IP:
Offline

emmy wrote:pui o galeata(sticla, bidon) cu apa pe acvariu si folosesti un furtun strangulat.....(ca si la perfuzie)


Si cu ocazia asta pot sa ii avertizez pe vecini dinainte ca-i voi inunda...

Deci ecuatia e cu raspuns necunoscut?
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

E un subiect care ma intereseaza si pe mine. Mai pe viitor, dar e bine de stiut din timp.
Teoretic metoda cu perfuzorul mi se pare viabila si parca am mai citit pe undeva de ea, caci s-ar putea calcula volumul introdus in functie de nr de picaturi si volumul acestora. Cu un perfuzor ai putea regla numarul de picaturi si evita inundatia la vecini...cel putin teoretic...

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
brawn
Membru de baza

Joined: 28/03/2009 09:22:52
Messages: 321
Location: cluj
IP:
Offline

Nu stiu despre ce pesti este vorba. Eu am avut puntius tetrazona, barbus titeya, ramirezi si ancistrusi. Astia rezista 2 saptamini fara mancare fara nicio problema.
haralamb
Junior member

Joined: 26/07/2011 12:51:01
Messages: 20
Location: bucuresti
IP:
Offline

Pai sa zicem ca-s pesti care nu rezista 2 saptamani. Altfel n-am avea probleme.
emmy
Junior member

Joined: 31/10/2011 16:05:09
Messages: 22
Location: Timisoara
IP:
Offline

cu putine calcule nu e necunoscut..... eu zic ca e foarte buna
[Yahoo!]
popey
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 04/03/2009 21:37:03
Messages: 483
Location: calarasi
IP:
Offline

haralamb wrote:Salut,

Explicati-mi, va rog, urmatoarea ecuatie:
- am un acvariu si trebuie sa plec de acasa 2 saptamani
- pt ca nu exista cineva care sa vina sa-mi hraneasca pestii achizitionez un hranitor automat (sa-i zicem H)
- din capac se scoate o bucata si se monteaza H care functioneaza frumos
- fiind totusi o mica gaura in capac, viteza de evaporare a apei creste; astfel, in 2 saptamani nivelul apei (N) va scadea mult sub nivelul limita permis de filtrul de apa (F)
- astfel, desi exista H, folosirea acestuia va genera o problema si mai mare
Cum pot rezolva situatia?

b) aditional, inca o intrebare: pompa de aer (P) scoate niste bule mici; astfel, pas cu pas, intra mici particule de apa in H umezind mancarea si facand-o, in 2 saptamani, aproape ca un ghem

Si da, imi vand acvariul.


Salut , viteza de evaporare a apei este determinata de curentii de aer din acvariu, care , sunt destul de mici prin fereastra H-ului, ea creste insa datorita pompei de apa, motiv pentru care te sfatuiesc sa o opresti ., pot trai pestii si fara asta . Astfel, reducand evaporarea, nu se mai umezeste nici mancarea din H . Si ca o solutie la evaporare, daca crezi totusi ca exista, se poate pune o sticla de sticla plina cu apa, cu gura in jos cu gura la suprafata apei, astfel incat atunci cand scade nivelul apei datorita evaporarii gura sticlei sa ramana in aer astfel incat sa poata da drumul apei . Incearca intr-o galeata de apa intai . Problema este sa poti fixa sticla sas stea nemiscata . Dar mai spune-ne despre acvriul tau poate mai gasim solutii .Succes!

nimeni nu s-a nascut invatat, dar multi au murit prosti
[Email] [Yahoo!]
scificuss
Senior member
[Avatar]

Joined: 11/05/2009 18:40:21
Messages: 870
Location: Ploiesti
IP:
Offline

Pui hranitorul mai la distanta si un pic mai sus de gaura de hranire si adaptezi un topogan pe care va alunca hrana. Astfel nu se va umezi hrana in el. Iar prin acea gaura de maxim 24 cm patrati ( uzual ) nu se va evapora multa apa incat sa-ti faci griji. Eventual poti obtura din ea numai cat sa lasi un spatiu mic pe unde sa curga mancarea. Pune apa un pic mai sus decat puneai pana acum si eventual cobori filtrul putin.


Multe din tainele acvaristicii le gasiti AICI.
[Yahoo!]
Andrei Panainte
Senior member
[Avatar]

Joined: 15/11/2010 00:00:39
Messages: 853
Location: Constanta
IP:
Offline

Solutii sunt , vointa mai putina ... , sunt si niste pastile care cica tot asa tin pan pe la 1 saptamana , eu unul nu mi-as face probleme chiar asa mai doar pentru doua saptamani , si sincer daca iti mor pesti nu e chiar asa mare paguba ca mai mult sigur nu sunt ceva gen discusi dupa care chiar sa iti para rau , asa ca 50-100 ron acolo tot gasesti ca sa repopulezi acv daca iti doresti , asta nu este un motiv ca sa renunti la acvaristica.

Fiecare colt , fiecare miscare , tot ce atingem este o dovada a existentei lui Dumnezeu
[Yahoo!]
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com