[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Boala sau ce e?  XML
Forum Index » Boli/tratamente
Author Message
rocr
Junior member
[Avatar]

Joined: 17/10/2011 22:33:56
Messages: 20
Location: Pitesti - Romania
IP:
Offline

La un guppy femela a aparut asa ceva pe el (pe partea laterala e ca o vata ceva nu am idee) si l-am scos din acvariu nu stiu ce e boala? iar la fund e rosu
image

This message was edited 1 time. Last update was at 10/11/2011 10:09:30

stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

http://www.jbl.de/en/online-hospital/pict_diag_groups

Pare a fi un fung.

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
rocr
Junior member
[Avatar]

Joined: 17/10/2011 22:33:56
Messages: 20
Location: Pitesti - Romania
IP:
Offline

cum scap de el ?
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Eu personal n-am avut la pestii mei, asa ca nu stiu sa te sfatuiesc.
Uita-te pe site-ul ce ti l-am dat, scrie acolo.

Eventual posteaza la sectiunea "Boli/Tratamente" (unde trebuia sa postezi de la inceput) si vezi ce zic baietii care au trecut prin asta.

Succes.

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Confirm ce a zis stefanp.

E o ciuperca (fungus).

Se trateaza cu albastru de metil sau verde de malachit, separat fata de ceilalti pesti. Concentratiile nu le stiu pe de rost ..
Apare de obicei din cauza calitatii scazute a apei (fa schimburi dese in acvariu, odata la saptamana 25% - si iata de ce imi plac mie acvariile mici, imi permit 5-10% zilnic )

Acv. 30L, Acv. 10L, Acv. 16L, Reef 30L, Acv. 0.09L; In trecut: Acv. 25L, Acv. 8L
Pt. imbunatatit navigarea pe forum (My Stats, Big Images resize, Timezone fix)
[WWW]
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

rocr wrote:cum scap de el ?

Nu ai precizat volumul bazinului, numarul pestilor, temperatura, intervalul la care faci schimburile de apa etc

Cf site-ului JBL online hospital cu JBL Fungol urmat de JBL Ektol fluid - daca este intr-adevar fungus. Sau tratament cu sare neiodata - 1 lingurita/10l apa + albastru de metil + aerare marita in bazinul de carantina unde este tinut pestele. Hrana in cantitati reduse, iar schimburile de apa mici si dese (asta in cazul tratamentului cu sare; in cel cu JBL Fungol - cf prospectului).

Dar poate fi si Columnaris...care se trateaza cu antibiotic (penicilina).

Atentie mare caci ambele boli sunt contagioase!

Succes!
rocr
Junior member
[Avatar]

Joined: 17/10/2011 22:33:56
Messages: 20
Location: Pitesti - Romania
IP:
Offline

bazinul meu : 30 l , temperatura 26-27 grade , 15 pesti , apa o schimb la 4-5 zile

am cumparat albastru de metil si o sa le schimb apa la 2 zile 15% iar sare am cub de sare cumparat din petshop 1 la 10l

This message was edited 1 time. Last update was at 10/11/2011 11:17:50

dragos
Member

Joined: 24/05/2008 16:53:41
Messages: 200
Location: focsani
IP:
Offline

Un peste care ajunge sa fie atacat de saprolegnia (probabil asta este fungul respectiv) are sistemul imunitar varza.Nu spun ca nu poate fi vindecata....poate chiar destul de usor dar degeaba elimini efectul daca ramine cauza ....
 
Forum Index » Boli/tratamente
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com