[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Beta bolnav. Rog mult sa ma ajutati  XML
Forum Index » Boli/tratamente
Author Message
elena pilat
Junior member
[Avatar]

Joined: 15/11/2011 10:55:52
Messages: 20
Location: Voluntari jud Ilfov
IP:
Offline

Buna, am mare nevoie de ajutor! Iata pe scurt povestea:
Suntem novici in ale acvaristicii, in primavara am cumparat un acvariu de 60 de l cu cativa pesti (3 xipho, 2 mulinezi – intre timp s-au facut 3 ca femela a nascut - 2 sanitari). L-am cumparat initial pentru fiul nostru, dar el e cam micut si e destul de dezinteresat. Am sfarsit prin a ne lega noi de ei. Prin iunie am primit un mascul de beta albastru,care a devenit „membru al familiei”. Nu am vazut un peste atat de adorabil. Vine sa-l mangai, se „gudura” ca un catel, face tot felul de giumbuslucuri cand vorbim cu el. Il iubim mult.
Acum vreo 2 luni unul din masculii de xipho s-a imbolnavit – parca cineva il tot ciupea de torace (se vede carnea alba pe o portiune destul de extinsa in zona coastelor). Am banuit ca celalalt mascul il ciupea sa-si protejeze femela. Am dat masculul agresiv, insa starea celuilalt nu s-a ameliorat. Am fost sfatuiti sa dizolvam in apa o pastila galbena (paktopur??). In aceeasi zi am vazut nenorocirea. Beta are un ochi umflat (oare sa se fi contaminat de la xipho?). Am tot cercetat pe net ce este cu boala asta „pop eye” si am vazut ca este destul de grava. Asta s-a intamplat duminica seara. Ieri l-am separat intr-un acvariu mic, am ridicat temp la 27 de grade si, la sfatul unor vanzatoare de la petshop (care oricum habar nu aveau de boala asta) i-am pus in acvariu o doza dubla de baktopur lichid. Nu mai este atat de trist, mananca, insa starea ochiului este aceeasi. Pe net am vazut mai multe medicamente (maracyn...), pe care insa nu le-am gasit la noi si am un feeling ca Baktopur-ul e frectie la picior de lemn. Nu am gasit nicaieri mancare cu antibiotic. Il iubim foarte mult pe Beta (ii spunem Arhitectu’) si chiar nu vrem sa moara... imi puteti da un sfat? Un antibiotic??? Multumesc din suflet. Elena.
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Xipho ciupit eu inclin sa cred ca e de la betta, care e un peste destul de agresiv.
Nu cred ca e bine sa pui doza dubla de baktopur. Urmeaza sfaturile producatorului, nu ale tipei de la petshop...stie mai bine producatorul ce a facut si cum trebuie folosit.

Mai multe nu stiu sa-ti zic, dar poate te ajuta: http://www.jbl.de/de/online-hospital (in dreapta sus, poti selecta limba engleza)

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
elena pilat
Junior member
[Avatar]

Joined: 15/11/2011 10:55:52
Messages: 20
Location: Voluntari jud Ilfov
IP:
Offline

Doza dubla era mentionata in prospect - pentru primele 2 zile. Multumesc pentru link.
totusi, stau destul de mult cu nasul in ei, ii urmaresc. Beta niciodata nu a avut nici cel mai mic semn de agresivitate fata de ceilalti... cine stie...
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Ah, ok atunci, scuzele mele.
Ma gandeam ca doar la sugestia celor de la petshop ai procedat in felul asta.

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
elena pilat
Junior member
[Avatar]

Joined: 15/11/2011 10:55:52
Messages: 20
Location: Voluntari jud Ilfov
IP:
Offline

eu m am exprimat gresit! Haha sunt cam stresata si m am straduit sa fac o compunere intelibila. am gasit pe site ul respectiv 2 tipuri de medicamente. sper sa le gasesc la noi. Multumesc inca o data.
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Din cate stiu eu, se trateaza separat de acvariu - deoarece medicametele au impact negativ asupra bacteriilor din filtre.

Eu mi-am tratat o colisa asa (care e asemanatoare cu betta, respira la suprafata).

Nu renunta, caci nu trece imediat oricum daca mananca si e voios, o sa-i treaca.
Doar ca daca s-ar putea - trebuie tratament separat - eu foloseam un mic container din acela de plastic, de mancare, in care puteam apa din acvariu si apoi medicament cat pt 2L de apa cat puneam in container.

E stressant pentru peste, dar functioneaza .. si nici nu risti sa deciclezi acvariul.

Acv. 30L, Acv. 10L, Acv. 16L, Reef 30L, Acv. 0.09L; In trecut: Acv. 25L, Acv. 8L
Pt. imbunatatit navigarea pe forum (My Stats, Big Images resize, Timezone fix)
[WWW]
elena pilat
Junior member
[Avatar]

Joined: 15/11/2011 10:55:52
Messages: 20
Location: Voluntari jud Ilfov
IP:
Offline

Oops !!! m ai pierdut... deci nu trebuia sa bag medicamentul in "micul spital". care va sa zica am facut o prostie. te rog mult, mai spune mi inca o data pe indelete, unde pun doctoria si unde filtrul ?
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Nu i-as zice prostie - pana la urma sunt medicamente facute pentru pesti, deci presupun ca producatorii au testat cat de cat - daca recomanda in apa din acvariu.

Dar na, cu cat alterezi mai putin starea acvariului - cu atat mai bine

Pasii pe care i-as face ar fi asa:
a) as pune 2L de apa din acvariu intr-un recipient curat
b) as muta pestele acolo
c) as adauga doza de medicament in recipient, dar calculata la cei 2L de apa.
d) as lasa pestele 30 de minute (sau cat se recomanda).
e) as muta pestele inapoi in acvariu.

Apoi, la acvariu, ar fi bine sa completezi cei 2L de apa cu apa declorinata (si de dorit calduta un pic, la temperatura celei din acvariu). Exista substante (poate stii deja, scuze) care declorineaza imediat.

Cam in cateva zile ar trebui sa observi o imbunatatire ...


Acv. 30L, Acv. 10L, Acv. 16L, Reef 30L, Acv. 0.09L; In trecut: Acv. 25L, Acv. 8L
Pt. imbunatatit navigarea pe forum (My Stats, Big Images resize, Timezone fix)
[WWW]
alexacv
Member
[Avatar]

Joined: 19/08/2010 10:45:23
Messages: 277
Location: Bucuresti - Brancoveanu
IP:
Offline

@viulian.
citeste primul post al Elenei inainte sa dai alte sfaturi.

Ieri l-am separat intr-un acvariu mic, am ridicat temp la 27 de grade si, la sfatul unor vanzatoare de la petshop (care oricum habar nu aveau de boala asta) i-am pus in acvariu o doza dubla de baktopur lichid.
elena pilat
Junior member
[Avatar]

Joined: 15/11/2011 10:55:52
Messages: 20
Location: Voluntari jud Ilfov
IP:
Offline

multumesc pentru tot.

viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

alexacv wrote:@viulian.
citeste primul post al Elenei inainte sa dai alte sfaturi.


Touché

Mai trebuie doar timp si mutat pestele inapoi in acvariul mare, dupa fiecare administrare a tratamentului.

Acv. 30L, Acv. 10L, Acv. 16L, Reef 30L, Acv. 0.09L; In trecut: Acv. 25L, Acv. 8L
Pt. imbunatatit navigarea pe forum (My Stats, Big Images resize, Timezone fix)
[WWW]
kirucd
DIY Master
[Avatar]
Joined: 07/05/2011 19:27:18
Messages: 8209
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Sa speram ca reusesti sa il salvezi
Poate intre timp reusesti sa citesti si regulamentul forumului si sa treci pe la sectiunea Despre noi?
Si sa iti treci locatia la profil...

O zi buna si ape limpezi iti doresc,
Dragos

LE In timp ce eu postam aici tu postai la Despre noi, multumesc

This message was edited 1 time. Last update was at 15/11/2011 13:20:43


Filtre biologice
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24422.page
Reef 500+
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/17511.page
Scubaline 460 - Discusi
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/15524.page
Bean animal overflow
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20369.page
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Maracyn = eritromicina. Da un Search pe forum dupa eritromicina si vei gasi si dozajul.

Mai multe informatii despre betta diseases , Popeye Information and Symptoms
aici.

Acestea sunt doar cateva link-uri, netul e plin de informatii...

Succes!
elena pilat
Junior member
[Avatar]

Joined: 15/11/2011 10:55:52
Messages: 20
Location: Voluntari jud Ilfov
IP:
Offline

exelent! multumesc!!
elena pilat
Junior member
[Avatar]

Joined: 15/11/2011 10:55:52
Messages: 20
Location: Voluntari jud Ilfov
IP:
Offline

am gasit pe forum tratament cu o pastila de eritromicina uz uman la 20 l apa. o sa-i pun o jumatate la cei 10 l cat are acvariul spital. il tin acolo 1 ora si apoi il reintroduc in comunitate. sa speram ca va fi bine.
elena pilat
Junior member
[Avatar]

Joined: 15/11/2011 10:55:52
Messages: 20
Location: Voluntari jud Ilfov
IP:
Offline

Vad ca popeye este o boala in special datorata apei de proasta calitate. eu schimb cam 30-40% din apa la 2 saptamani. La tutorialul de pe forum vad ca trebuie la 1 saptamana. poate este din cauza asta. totusi chiar si atunci cand o schimb apa este curata si are un usor miros de balta, dar nu pregnant... problema este ca eu le pun apa de la put, nu sunt conectata la reteaua de de apa, care oricum e f clorurata si cred si destul de plina de bacterii. apa noastra este foarte curata, fara depozite feroase, insa este calcaroasa. am gasit in comert easy balance pentru apa de la robinet, insa elimina clorul, nu si calcarul. cred ca apa dura mi a facut probleme. sa o fierb inainte???
kirucd
DIY Master
[Avatar]
Joined: 07/05/2011 19:27:18
Messages: 8209
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Pin fierbere nu rezolvi mare lucru, duritatea apei nu scade prin fierbere. Ar fi bine sa faci niste teste la apa pe care o folosesti, inainte sa o bagi in acvariu ca sa sti ce si cum.
Verifica in primul rand nivelul de nitrati, NO3, daca apa pe care o pui tu are valori mari practic degeaba faci schimbul. Ar trebui verificata si duritatea apei, GH si KH si eventual si nivelul
de nitriti. Stiu ca sint cam multe dar ar fi bine sa sti ce apa folosesti.

O zi buna,
Dragos

Filtre biologice
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24422.page
Reef 500+
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/17511.page
Scubaline 460 - Discusi
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/15524.page
Bean animal overflow
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20369.page
elena pilat
Junior member
[Avatar]

Joined: 15/11/2011 10:55:52
Messages: 20
Location: Voluntari jud Ilfov
IP:
Offline

asta eeste o problema... nu m am gandit. poate ar fi mai bine sa aduc apa de la mama, de la bloc. torn niste easy balance si scap de clor. dar macar nu mai am nitriti. niste vecini si au facut teste si apa lor contine nitriti. multumesc ca mi ai atras atentia. asta probabil este chiar sursa problemei mele. of!!!! l am imbolnavit pe beta!
BGD46
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 13/08/2011 17:01:37
Messages: 378
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Eu tot prin zona Voluntari stau si aduc in mod regulat de la parinti, apa ptr acvarii.
O las cateva zile ca sa se duca clorul din ea si dupa asta o folosesc.
elena pilat
Junior member
[Avatar]

Joined: 15/11/2011 10:55:52
Messages: 20
Location: Voluntari jud Ilfov
IP:
Offline

haha, n-o sa va vina sa credeti. azi la prima ora am cumparat 15 l de apa plata. nu mai aveam rabdare pana duminica cand ma duc la mama...am fost atenti sa aiba continut scazut de Ca, Cl si nitrati. Sa speram ca se va vindeca!
 
Forum Index » Boli/tratamente
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com