[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Mitza - Pitesti  XML
Forum Index » Despre noi
Author Message
Mitza
Junior member
[Avatar]

Joined: 16/11/2011 01:54:58
Messages: 59
Location: Pitesti
IP:
Offline

Salut,

Numele meu este Mihai sunt din Pitesti, sunt incepator in ale acvaristicii, dar incerc sa ma documentez si sa nu imi omor pestii
Am un kit de acvariu Juwel Korallux 60 (54L); dimensiuni: (L x l x h): 61 x 36 x 31 cm; filtru intern: Bioflow cu pompa: 280 l/h; Incalzitor: 50W ;Termometru; Iuminare: 1x15W (T8); Pompa de aer TetraTec 10-60L; Perdea de aer pe partea din spate si o piatra de aer in dreapta sub o fatatoare Resun (nu stiu inca daca fatatoarea e proasta sau nu, dar pestii pot iesi cu usurinta din ea, asa ca am bagat-o intr-un ciorap de dama )

Substrat : dupa ce mi-am luat teapa cu niste nisip fin de constructii 0-1mm pe care imi era teama sa il bag in acvariu pt nu a face apa tulbure, am decis sa cumpar niste pietris de la un petshop: 5kg de pietris 2-3mm (ceva cumparat de la un petshop nu mai stiu numele exact).

Plante : 4 plante: cred ca 2 Ophiopogon Japonicus si inca 2 ,oricum sunt populare deci probabil ca o sa le recunoasteti in poze.

Pesti:
9 Neoni
7 Guppy (3M 4F)
2 Xiphophorus Helleri(femele ... masculul a murit in urma unui tratament nereusit de gris, l-am cumparat bolnav)
3 Corydoras Aeneus
2 Zebre verzi
2 Molly
25-30 de puiutii de Guppy(de la 3 femele) - stau in fafatoare pana cand se face mai mare si pana cand gasesc o solutie mai buna pt ei

image

image

image

R.I.P xhiposu

image



Cu Respect
Mitza

This message was edited 3 times. Last update was at 16/11/2011 03:56:06

[Email] [Yahoo!]
Radu.U
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 27/01/2009 11:25:45
Messages: 1771
Location: Iasi
IP:
Offline

Buna Mitza !

Stau si ma uit la acvariu si ma gandesc ce fac vanzatorii astia din noi !

Vina este a lor ca tin in magazine religve ca acel castel.
Parca ma vad pe mine la inceput... eu aveam poduri )

Curiozitate, cat a costat castelul ?

Sunt multe de spus si multe de facut. Mai intra la rubrica Aquascaping , poate te inspira ceva. Ai ales un drum greu cu multe batai de cap
Maab
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 05/10/2011 13:20:32
Messages: 454
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Salut Mitza, bine ai venit.
Toti cei de care se prinde acesta "boala incurabila" numita acvaristica fara sa faca o documentare in prealabil si doar intra in petshop si iau de pe rafturi tot ce le recomanda un vanzator (trebuie sa zic ca nu este chiar cum spui Radu.U, ei nu au vina ca aduc chestii nefolositoare pentru unii, ei doar urmaresc un profit de pe urma unora ca noi, acum daca unul se pricepe si cumpara un filtru extern performant iar altul un castel si o pompa de aer, nu este vina vanzatorului, parerea mea) nu fac decat sa arunce niste banuti fara folos in acvaristica pentru ca acel castel sunt sigur ca il vei folosi la un moment dat pentru a da hrana la pasari pe balcon
Eu iti recomand sa intri si la topicurile de la coltul incepatorului, sa citesti cat poti de mult dar fara sa te aglomerezi cu subiecte, adica, citeste cateva ore despre ciclare, substrat, apoi despre plante, filtrare samd, categoric nu neaparat in oridinea asta,atunci cand ai o problema foloseste cu incredere "search" iar daca nu gasesti raspuns, destul de putin probabil zic eu, deschide un topic cu cat mai multe detalii astfel incat sa se inteleaga usor despre ce este vorba,fi sigur ca aici se gaseste sigur cineva care poate sa te indrume sau chiar sa iti dea solutie la problema, spun asta in ideea in care nici eu nu sunt decat la 2 luni distanta de inceputul primului acvariu si nu stiu inca nimic despre acvaristica , citesc, aplic, astept sa vad urmari si parca nu fac nimic cand vad cat de greoi este sa reproduci un colt de natura la tine in casa...

Iti doresc rabdare de fier, ape limpezi si vietati sanatoase

PS Scapa de castelul ala de acolo ca parca ma uit la Pinochio si astept sa iasa pestisoul Cleo de acolo
PSS Si cu pompele de aer este o mica problema dar te las pe tine sa te lamuresti
Cu stima

De multe ori, e o obraznicie sa nu fii obraznic. (Nicolae Iorga)
[Yahoo!]
Radu.U
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 27/01/2009 11:25:45
Messages: 1771
Location: Iasi
IP:
Offline

da stai ca acuma vad o chestie. in poza 3 vad ca vanzatorul a avut grija sa te indrume sa cumperi si o valva antiretur ? imi vine sa rad daca e asa.....

pai ce s-a gandit el ? (vanzatorul) ca pe langa faptul ca ti-a luat bani aiurea pe acea pompa de aer care nici nu e estetic in acvariu sa ai o piatra verde simetrica (e si inutila). ce-a zis hai sa-i iau si vreo 15 ron pe o valva antiretur ca doar se opreste curentul si doamne fereste la presiunea care o are un acvariu de 60 l la acea adancime , i-o inunda doamnei sarmane casa.... Sa nu mai zic de puterea necesara de a impinge oxigenul.... daramite apa..

Bineinteles ca ti-a luat bani si pentru un fundal ca doar, unul albastru cat mai natural nu era mai frumos....

Ce alte tampenii te-a mai obligat sa cumperi ?

Scoate o piatra si dai cu otet si pune'o la ureche, apoi vino aici si zi ce se intampla .


Nu vreau sa ma contrazic cu nimeni, parerea mea e una si nu se schimba. In privinta magazinelor de specialitate vina apartine : Patronului, si neintentionat a angajatilor care risca sa fie dati afara daca nu respecta regulile

This message was edited 1 time. Last update was at 16/11/2011 12:27:17

Radu.U
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 27/01/2009 11:25:45
Messages: 1771
Location: Iasi
IP:
Offline

stai ca usor usor..... ma enervez mai tare.
Ti-a dat si pesti ca sa aibe grija ca ti-a dat tot nu ?
Ca sa ajunga pestii maltratati sau eventual sa moara ? Ceea ce beneficiara nu -si doreste.

Ti-a zis ceva de ciclare ?
In loc sa-ti dea castelul ala , mai bine iti dadea mai multe plante cu crestere rapida, eventual niste bacterii si ceva decloflor , daca tot bagi pestii in clor direct !
kirucd
DIY Master
[Avatar]
Joined: 07/05/2011 19:27:18
Messages: 8209
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Ca si colegul Maab am si eu acelasi sfat pentru tine: citeste articolele din stanga sus a forumului la Linkuri utile,
poate asa o sa iti dai seama si unde gresesti.
Daca nu ai facut ciclarea acvariului redu numarul pestilor la 2-3, eventual poti sa pastrezi cei 3 Cory pe care ii ai
si cicleaza acavariul cum trebuie. Dupa ce este ciclat poti sa mai adaugi pesti, parerea mea nu mai mult de 2 specii
cate 5-6 exemplare din fiecare specie, obligatoriu specii ai caror exemplare nu cresc mari.

O zi buna,
Dragos

P.S. Si scoate castelul acela din acvariu, nu are ce cauta acolo.

This message was edited 1 time. Last update was at 16/11/2011 12:50:48


Filtre biologice
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24422.page
Reef 500+
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/17511.page
Scubaline 460 - Discusi
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/15524.page
Bean animal overflow
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20369.page
Mitza
Junior member
[Avatar]

Joined: 16/11/2011 01:54:58
Messages: 59
Location: Pitesti
IP:
Offline

Erau sigur ca o sa spuneti sa scot castelul, a costat cam 37 ron nu ii f mult, nu mi l-a bagat vanzatorul pe gat , pur si simplu l-am luat ca decor si cu gandul ca pesti o sa aiba unde sa se ascunda(nu vreau plante mai mult decat ce am pentru ca mi se pare greu sa le intretin corect).
Valva aia uni-sens stiu ca ii cam degeaba, a costa undeva la 7ron, am luat-o ca sa fiu sigur ca nu am belele cu scurgerea apei in casa (pe furtunasul de la piatra de apa mai vad cateva picaturi de apa, in schimb la plasa e totul ok , nici cel mai mic vapor de apa). Am robineti catre piatra si plasa si le tin amandoua pe minim. Piatra am cumparat-o special pt a o pune sub maternitate, ideea mea a fost sa agit putin apa de langa aceasta.
Primii pesti (3 xhipo si 3 cory) i-am bagat cam la 5 zile dupa ce am pus apa in acvariu + tratamente. Cam la 1 sapt jumatate -2 saptamani am mai bagat niste guppy (2Masculi) apoi usor usor si restul.
"boala incurabila" da e bine spus. Ca am dat bani pe castel si ca nu o sa il mai tin mult iara DA, dar aici tin sa zic ca acel castel de "kko" costa 37ron ci nu chair 300-400 ron cam cat ar costa un filtru extern destul de bazat, si oricum unul are un rol , cealalta are alt rol. Oricum multumesc pentru sfat.
Ideea cu acvariu mi-a venit , am facut research vreo 2 zile pe net la sectiuni pt incepatori apoi m-am dus si mi l-am cumparat. Mie cand mi se pune pata , mi se pune )

OK, am si eu totusi cateva intrebari :
1. Una din femelele Xipho e foarte agresiva, ataca si masculul atunci cand acesta traia, dupa ce am separat alta femela Xhipo (cred ca este gestanta are burta f mare in comparatie cu celalta , punctul negre nu e chiar f tare accentuat, dar am puso preventiv) asa sa revin dupa lunga paranteza, dupa ce a ramas singuru Xipho din acvariu a innebunit si mai rau, e suspecta chiar ca mi-a ucis un neon , o zebra si un guppy care saracu l-am vazut lovit pe lateral avea practic o particica din burtica sfasiata dar a mai rezistat asa 2 zile saracul. Zebra era moarta si ea o ciugulea. Apoi mai are ce are cu Molly i-ar ciugulii non stop. Acum am separat-o astept sfaturi ce sa fac in privinta ei desi la ce nervi mi-a facut cred ca o sa sfarseasca in toaleta de vie smilie

2.Neonii stau in banc dar nu prea se plimba asa frumos ca de obicei. Ce ii streseaza oare?



This message was edited 2 times. Last update was at 16/11/2011 16:14:20

[Email] [Yahoo!]
Maab
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 05/10/2011 13:20:32
Messages: 454
Location: Bucuresti
IP:
Offline

pot da cu presupusul despre neoni
-nu sunt acomodati cu noua casa
-sunt timizi, trebuie sa fie mai multi, trebuie mai multe plante
-incompatibili cu unii pesti

Cu stima

De multe ori, e o obraznicie sa nu fii obraznic. (Nicolae Iorga)
[Yahoo!]
BGD46
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 13/08/2011 17:01:37
Messages: 378
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Salut si bine ai venit.
Nu trebuie sa te sperii de plante. Daca pui plante easy nu o sa ai batai de cap. Trebuie sa ai grija sa nu te umpli de alge. (pune-ti o priza programabila mecanica)(ca sa poti controla durata de iluminare) La cat ai dat pe castel........12 lei pe o priza programabila.....e Frühstück. Nu cred ca ai nevoie de asa multe pietre de aer. Eu nu mai am nici o piatra (aveam si eu doua). Este suficienta valurirea apei cu ajutorul jetului de la filtru. Plantele consuma CO2 si elimina oxigen. Pietrele astea de oxigen sunt bune la acvariile cu ciclide.
vereb
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/09/2010 11:22:37
Messages: 1228
Location: Iasi/Stuttgart
IP:
Offline

Salut
Bine ai venit, nu vea sa repet ceea ce au zis colegii mai sus referitor ciclare etc, dar as mai face un lucru, sa muti cit mai departe acvariul de calorifer

ape limpezi

fostul user ozy
[WWW]
Mitza
Junior member
[Avatar]

Joined: 16/11/2011 01:54:58
Messages: 59
Location: Pitesti
IP:
Offline

Multumesc

Intre timp acvarium a mai suferit niste mici schimbari , castelul a avut parte de un "siege creativ" (i-am largit gaurile , ba chair am mai facut cateva pentru ca pestii sa se poata plimba prin el, dar si ca sa se ascunda daca se simt stresati) , piatra de aer am scos-o , plasa de aer o tin pe minim , iar filtrului i-am atasat un plastic care sa imi dirijeze apa catre sus (pentru a produce mici valuri - "valurire")

Am facut rost de un acvariu de 5-7L in care sa tin puiutii de guppy , le-am cumparat si lor niste nisip, un incalzitor , un filtru din acela cu burete si o planta artificala

Puiuti de guppy am in jur de 30 asa ca daca cineva din Pitesti sau din apropriere vede mesajul si doreste sa imi lase un PM. Cand se vor face mai maricei propabil ca o sa pun un anunt la sectiunea donatii.

Am niste pietre de munte prin curte pe care as vrea sa le pun in locul castelului. Cum verific daca sunt potrivite pentru acvariu ? Le tin in apa 1-2 zile apoi pun otet pe ele si vad daca sfaraie sau cum? Aaaaa si o intrebare f importanta , daca sa zicem ca pietrele astea ar fi bune de introdus in acvariu , dar sunt f mari (cca 10kg) risc ca fundul acvariului sa faca burta sau chiar sa se sparga de la greutate? Chiar nu am nici o idee care sunt limitele unui fund de acvariu cu sticla de 4mm
[Email] [Yahoo!]
vereb
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/09/2010 11:22:37
Messages: 1228
Location: Iasi/Stuttgart
IP:
Offline

ca s avezi daca pietrele sunt calcaroase pui citeva picaturi de otet si vezi reactia ,bolboriseste ori nu,
ma gindesc ca acele pietre cum spui de 10kg sunt cam mari ptr acvariul tau, daca vei introduce va scadea si volumul apei din acvariu, as recomanda sa pui mai mici iar pe ele sa ancorezi niste plante gen anubias ori microsorium.

fostul user ozy
[WWW]
narcis
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 04/11/2011 22:32:48
Messages: 2471
Location: pitesti
IP:
Offline

Salut si bine ai venit. Si eu tot din pitesti sunt, de vreo 3 luni am si eu microbul asta si iti dau un sfat: nu mai incerca sa iei vreun sfat de la care vand pesti si diverse prin magazinele de la noi, sunt total pe dinafara, nu iti vor cauza decat probleme. Iar pentru plante acelasi sfat, nu cumpara din magazinele de la noi, sunt poate si de 5, 6 ori mai scumpe decat le gasesti aici la sectiunea vanzari.

Cu stima, Narcis.
[ICQ]
Mitza
Junior member
[Avatar]

Joined: 16/11/2011 01:54:58
Messages: 59
Location: Pitesti
IP:
Offline

Da Narcis ai mare dreptate, de la zoomania mi-am cumparat prima pereche de xhipo, masculul avea gris, tot atunci la inceput am mai luat vreo 5 neoni din ceair, pana m-am prins eu ce is punctuletele de pe innotatoare bastardu a dat boala si la neoni , ma duc la zoomania sa imi iau tratament de gris, o intreb pe vanzatoare dc s-au imbolnavit pestii , face pai poate erau deja bolnavi sau poate nu le-a convenit ceva ) , apoi ii zic .. pai da de aici i-am luat , AAAAA n-are cum sa fie de la noi bolnavi...... ii zic bine .. fie , dar dc aveti acvariul cu xhipo verde si restu celorlalte normale ? ) ... aa pai am pus un pic de tratament ca pareau bolnavi ..... poate oi fi si eu nub nu zic ca nu, dar mai conteaza si de la cine cumperi pestii ... da bine toate astae sunt experiente si fara ele nu ai progresa...

Am fost la Manastirea Corbii de Piatra astazi si am gasit pe langa rau niste pietre frumoase, le-am curatat, am incercat sa pun pe una otet si nu am observat nimic dubios , am scufundat una mai mica in otet si sa zicem ca se vedeau niste pori minusculi (ori unde era piatra uscata, ori urme de calcar?). O sa le tin scufundate vreo 2 zile in apa , le fierb de vreo 2 ori apoi o sa pun si niste poze aici cu ele sa va dati cu parerea daca credeti ca ar fi bune sau nu de bagat in acvariu.

Am inteles ca trebuie sa pun otet pe piatra ca sa vad daca e calcaroasa. Daca e , la ce tre sa ma astept la ceav gen reactie (praf de copt + otet) sau ceva pori minusculi?

PS: Narcis poate imi lasi un id de mess pe private sau unde vrei u

[Email] [Yahoo!]
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Mitza wrote:Am inteles ca trebuie sa pun otet pe piatra ca sa vad daca e calcaroasa. Daca e , la ce tre sa ma astept la ceav gen reactie (praf de copt + otet) sau ceva pori minusculi?

Daca "sfaraie" cind torni cateva picaturi de otet, inseamna ca piatra este calcaroasa.

Dar deja aceste probleme nu mai tin de prezentare, asa ca te rog frumos sa deschizi un topic la Coltul incepatorului sau, dupa caz, in celelalte sectiuni ale forumului si sa continui acolo discutia despre acvariu/pesti/plante etc.

This message was edited 2 times. Last update was at 02/12/2011 01:22:34

narcis
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 04/11/2011 22:32:48
Messages: 2471
Location: pitesti
IP:
Offline

ai pm, putem vb si acum, sunt la servici
[ICQ]
 
Forum Index » Despre noi
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com