[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Ph controller -intrebare  XML
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Author Message
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Salutare.
A mai folosit cineva ph-controllerul Weipro? Am gasit pe ebay la 78 dolari (aprox 250 RON), controller cu sonda.
http://www.ebay.co.uk/itm/Weipro-PH-2010-ph-meter-value-controller-Fresh-Salt-/400260881510?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item5d31685c66

Stie cineva ceva de el?

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
donpisote
Senior member
[Avatar]

Joined: 02/07/2010 21:51:25
Messages: 889
Location: BUCURESTI - BERCENI
IP:
Offline

Partea electronica este buna . Sonda este dupa noroc. Pe unii i a tinut 2 ani pe altii 2 zile. Daca ii pui o sonda Dupla din sticla reincarcabil este cel mai bun raport calitate pret.

ACVARIUL MEU scape by @fanta
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Mersi de sfat.
Ma tenteaza sa o comand si poate am noroc cu sonda...daca nu, am sa caut alta. Totusi 250 ron mi se pare foarte ok, fata de ce am mai vazut. Tot pe ebay am vazut controller ph-201, din asta mai am unul si mi se pare ok...insa ma ajunga pe la 350 de lei, poate un pic mai mult...

O alta chestie am citit-o intr-un topic aici in sectiune, cum ca daca sunt livrate din tari non-ue (asta e din china) ar trebui sa merg la oficiul vamal sa-l ridic...Imi explica cineva care a trecut prin procesul asta ce si cum?

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
donpisote
Senior member
[Avatar]

Joined: 02/07/2010 21:51:25
Messages: 889
Location: BUCURESTI - BERCENI
IP:
Offline

E bun si acesta dar e mai scump. In privinta oficiululi postal nu pot sa ma pronunt pt ca nu esti din Bucuresti. Dar daca intrebi la orice posta o sa fii indrumat unde trebuie. S ar putea ca in tara sa trebuiasca sa mergi in municipiul resedunta de judet.

ACVARIUL MEU scape by @fanta
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Eu acum stau in Iasi, dar nu e domiciliul meu asa ca tot ce am comandat de pe ebay(din anglia) am trimis acasa pe numele mamei, in Falticeni.
Sa inteleg ca probabil ar trebui sa mearga in Suceava...cam multa bataie de cap pt dansa. Totusi as putea gasi pe cineva din Iasi, asta fiind si resedinta de judet.
Am sa trec pe la un oficiu postal sa intreb ce si cum trebuie sa fac.

Mersi.

Totusi daca e cineva care a primit si a trecut prin procesul asta sa imi povesteasca un pic, indiferent de unde e...banuiesc ca procesul in pricipiu e acelasi, indiferent de judet.

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
donpisote
Senior member
[Avatar]

Joined: 02/07/2010 21:51:25
Messages: 889
Location: BUCURESTI - BERCENI
IP:
Offline

Vezi ca nu ai comandat in ANGLIA. Ai comnadat pe site ul din Anglia unde vin si pun oferte comercianti sau persoane din toata lumea .

ACVARIUL MEU scape by @fanta
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Ma refeream la ce am comandat mai demult si era din anglia, produsul ajungand in 5 zile aprox.
Acum am vazut ca producatorul e din China, deci e mai multa bataie de cap. Am inteles ca ar fi si niste taxe vamale de platit...

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
Adrian_
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 29/07/2011 16:57:42
Messages: 312
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Taxe vamale platesti doar daca valoarea DECLARATA a coletului depaseste 45 de euro (sau echivalentul in dolari). Daca chinezul il declara cu valoare sub 45 de euro, nu sta nimeni sa-si bata capul cu un controller de PH.
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Depaseste 45 de euro, insa am vorbit cu chinezul si a zis ca trece gift pe colet si o valoare mai mica. Ii voi specifica sa treaca sub 45 de euro.
Oricum am sa trec si la un oficiu postal sa intreb exact si va zic si voua ce imi spun cei de la posta.

Nu stiu exact cand sa fac comanda. Am inteles ca ar dura 4-5 saptamani sa ajunga, dar mai vin si sarbatorile...

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Am uitat sa va zic, am fost la posta la oficiul vamal.
Mi-a zis in felul urmator: daca e sub 10 euro, nu platesti nimic. Daca e peste 10 euro si pana in 150, platesti tva. Daca e peste 150 de euro, platesti in plus si niste taxe vamale.
In principiu mi-a zis ca pot sa primesc si pe numele meu, indiferent daca am domiciuliu in alta localitate...dar totusi cred ca am sa comand pe numele altcuiva de aici din Iasi.

Cred ca am sa dau comanda in saptamana de inainte de craciun, ca numa' bine cand vin din vacanta dupa 7 ianuarie sa iau coletul...

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Revin cu alte intrebari.
Am primit o oferta cu urmatoarele controllere:

"1. ph controller Zac + sonda+substante: 320 lei. Sonda e bunicica, cred ca mai merge un an.
2. ph+redox controller Zac + sonda+ substante: 350 lei. Sonda de mai sus.
3. ph controller Dupla+sonda Mettler Toledo din sticla+substante. Sonda este noua, produs de laborator, de cea mai buna calitate. 500 lei
4. ph controller Eheim+electrovalva+sonda Mettler de mai sus. 570 lei. "

Din ce mi-a spus vanzatorul, toate controllerele au fost folosite mai putin de un an.

Ce spuneti? Banuiesc ca alegerea cea mai buna ar fi dupla si eheim...dar ce ziceti despre zac? Stiti ceva de acest controller?
Ce ziceti de preturi?

Reamintesc ca weipro-ul cu tot cu sonda m-ar ajunge la 230 de lei.

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
Lazar Ginel
Ogar batran
[Avatar]

Joined: 18/01/2005 12:14:27
Messages: 1755
Location: IASI
IP:
Offline

Eu zic ca Dupal ,Ph controller -ul este de luat ,mai ales ca are sonda de sticla ,problema se pune daca sonda este reincarcabila si daca are tot un an vechime
Daca este reincarcabila ce solutie de reincarcare se potriveste ?
Iar de ph controller Eheim sincer.... nu am auzit nimica pina azi .
Eu am PH controller Dennerle evolution de luxe cu sonda de sticla reincarcabila Hanna ....o bunaciune de sonda ,mii de multumiri lui Claudiu Truta.
Si pot sa spun ca este un ph controller foarte bun ,nu las da nici pe 300 de euro
Vezi ca, cu vama din Iasi (oficiul postal 13)sa nu ai probleme ,daca vine coletul pe numele altcuiva persoana respectiva trebuie sa se prezinte sa-l ridice ,altei persoane nu-l da.
Si depinde si in ce stare le prinzi, mai fac figuri uneori (tipele de acolo).
Eu am avut mari probleme cu plantele prin vama Iasi , odata au vrut sa cheme politia ....cica eu importam etnobotanice ...ca Anubias ,Barclaya ,etc
Succes .

This message was edited 2 times. Last update was at 14/12/2011 17:20:58


Ogar batrin dar.... cu miros fin
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Multumesc Ginel (banuiesc ca asta-i prenumele) pentru sfat.
Sonda este noua si zice ca imi da si substante. Dar il intreb cu ce anume se incarca si revin cu raspunsul aici.

La vama mi-au zis ca pot sa-l pun si pe numele meu, chiar daca domiciliul (din buletin) e in alt oras. Dar am totusi pe cine pune din Iasi si vine sa-l ridice fara probleme.
Acum n-am niciun dubiu ca dupla e mai bun (din cate am citit e si prima firma consacrata cu codoiul), insa ma gandesc si la banuti...e o diferenta de 2 mil jumate totusi...

LE: A cumparat cine controller-ul dupla si sonda metler, deci ies din discutie. Mai ramane controllerul eheim, dar banuiesc ca fara sonda si controllerul zac (sau zack).

This message was edited 1 time. Last update was at 14/12/2011 19:01:33


Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
Lazar Ginel
Ogar batran
[Avatar]

Joined: 18/01/2005 12:14:27
Messages: 1755
Location: IASI
IP:
Offline

stefanp
Multumesc Ginel (banuiesc ca asta-i prenumele) pentru sfat

Da asa este .
No" ce sa zic acuma, tu stii cel mai bine cum stai cu bani.
Dar poate daca ai scrii MOSULUI ....cine stie ?
Nu ,Mosului.... admin pe forumul nostru
Ci lui MOS CRACIUN

This message was edited 1 time. Last update was at 14/12/2011 19:22:43


Ogar batrin dar.... cu miros fin
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Din pacate, pasiunea asta trebuie sa mi-o intretin singur
Asa ca ii scriu degeaba mosului ca tot la buzunarul meu ajunge si el

Oricum, dupla nu mai este. Eheim-ul e fara sonda acum.
A mai ramas zac-ul...pe gugles gasesc informatii in germana si nu bat deloc in limba asta...Si e mai scump. Cred ca voi ramane cu weipro-ul...

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
Antoniot
Senior member
[Avatar]

Joined: 03/02/2006 22:52:38
Messages: 1283
Location: bucuresti,tineretului
IP:
Offline

cel mai bun este dupla daca este alpha!

Eheim ul stiu ca are o calibrare ciudata, doar intr un singur punct solutia de ph 7.

Despre zac nu stiu sa ti spun nimic dar daca nu ti permiti sa ti iei dupla ul ramane pe varianta chinezeasca daca te costa cu tot cu transport mai ieftin.

Insa daca ar fii un controler de ales dintre toate eu iti recomand dennerle!
Indiferent de model sunt cele mai bune, precise si foarte usor de setat.
Plus ca merge si eu o sonda mai decalibrata! (pe moarte)


Nu judeca din rezultate!
[Yahoo!]
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

As avea sa iau dupla-ul, dar nu mai este la vanzare...s-a dat.
Dennerle am vazut pe un alt forum de vanzare un dennerle 588 confort (folosit 2 ani) la 300 de lei si a zis ca-mi da o sonda dar nu imi garanteaza cat va functiona.

Weipro-ul ma ajunge cu tot cu transport 60 (230 de lei) de dolari si daca trece chinezul 10 euro la valoare, nu platesc nici tva (el a zis ca trece valoare mai mica, ramane sa vad daca e de acord sa treaca asa de mica).

Sa inteleg ca ar fi mai bine sa aleg varianta dennerle, chiar daca nu are o sonda prea grozava?

This message was edited 1 time. Last update was at 14/12/2011 23:27:30


Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
Antoniot
Senior member
[Avatar]

Joined: 03/02/2006 22:52:38
Messages: 1283
Location: bucuresti,tineretului
IP:
Offline

Si eu am fost in cautare de controller si m am interesat de toate.
Despre dennerle 588 nu ti pot spune din experienta propie dar din ce am citit pe formuri ar fii foarte bun mai ales ca merge si su sonde pe duca.
Eu iti recomand totusi un dennerle evolution,pe asta l am avut si este superb.
L am folosit un an cu o sonda chinezeasca deja uzata inaintea mea un an.
Insa modelul nou este duplu la pret sh.Dar merita!

Varianta chinezeasca la pretul indicat de tine eu zic sa nu te mai gandesti.ial si folosestel dar intereseaza te daca nu cumva se bruiaza la droserele t5!

Nu judeca din rezultate!
[Yahoo!]
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Evolution n-am gasit spre vanzare...

Atunci raman pe varianta weipro. Am sa il intreb pe chinez sa vad ce zice. La acvariul asta am lampa t8.

LE: Weipro-ul se calibreaza doar intr-un punct (7)...nu-i un dezavantaj?

This message was edited 1 time. Last update was at 15/12/2011 00:00:44


Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Man, dar de ce e asa de important PH controller-ul pentru tine ? Am facut o mica statistica:

Pe site-ul concursului AGA:

1. Cautarea dupa un cuvant care apare in orice entry, si anume: 'Filtration'

site:showcase.aquatic-gardeners.org filtration

Apar 2120 de rezultate (probabil unele duplicate, nu conteaza, sunt ... MULTE).

2. Cautarea dupa 'ph controller' ca sa vedem cati dintre participanti folosesc asa ceva:

site:showcase.aquatic-gardeners.org ph controller

Apar 34 de rezultate ........


Acv. 30L, Acv. 10L, Acv. 16L, Reef 30L, Acv. 0.09L; In trecut: Acv. 25L, Acv. 8L
Pt. imbunatatit navigarea pe forum (My Stats, Big Images resize, Timezone fix)
[WWW]
 
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com