[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
revenire dupa 8 ani :)  XML
Forum Index » Despre noi
Author Message
xetix
Junior member
[Avatar]

Joined: 30/10/2011 01:01:36
Messages: 45
Location: Ulm / Sibiu
IP:
Offline

Buna ma numesc Cristi si sunt din Sibiu sau Ulm (Germany).

Acuma 8 ani ca toti copiii m-am apucat de acvaristica cu un acvariu de 12-13 l si acuma imi aduc aminte ca aveam un caras si un 2 gupy.Am tinut acvariu timp de 8 luni.Vreau sa zic ca eram praf in acvaristica schimbam toata apa la saptamana (o fierbeam) ,acvariu nu avea pietris,nu tu filtru, numa cateva alge si 2-3 pietre deci total pe dinafara, vai de viata mea si a pestilor.Ori erau pesti "tari" de fire ori eram eu norocos ,dar nu au murit nici unu timp de 8 luni.Dupaia a murit un gupy si dupa 2 sapt a murit si celalat.Carasul l-am donat la un prieten care a mai trait 3 luni.

Acuma s-a aprins flacara dinou,dar de data asta cat de cat pregatit.
Am un acvariu de 96 l under construction.
Zilele astea va intra la ciclare dupa achizitionare uneltelor necesare.
Sa incepem
Filtru tetratec in400 (cam mic dar sper sa tina )
Eheim 100 W incalzitor.
Aqua basis plus 5 l
Petris maro granulatie 2-3 mm
Tetra gc 50 (furtun curatat acvariu si schimbare apa), utila chestie.
Plantele is deja pe drum si asteapta sa fie bagata in acvariu
Si alte maruntisuri
Ca pesti m-am gandit asa 2 anictrusi , min 6-7 neoni red dupa mai vedem.
Mi-am cumparat fiter starter de la Jbl sa grabeasca umpic ciclare sper ca in 10 zile sa fie gata.Am mai vazut un topic pe forum dar nimeni nu stie exact cu cat o grabeste.

Poze deocamdata nu sunt ca banuiesc ca fiecare ati vazut un acvariu gol,fitru,incalzitor etc.Am sa adaug cand voi incepe perioda de ciclare.

Numa bine
Sunt venit de ceva vreme pe forum asa ca nu sunt newbie,dar mereu am de invatat cate ceva.

Edit:Va rog mutati topicul in Despre noi si dati-mi cu un bolovan in cap

This message was edited 3 times. Last update was at 09/12/2011 02:39:39

coti
Junior member
[Avatar]

Joined: 30/06/2005 14:18:56
Messages: 31
Location: Suceava
IP:
Offline

Salut! Si eu m-am tot lasat si reapucat de acvaristica. Ar fi a treia oara Sper ca de data asta sa fac ca la carte totul.
In alta ordine de idei, sunt curios la ce te-ai gandit in ce priveste iluminarea. Eu am un acvariu de 125L brut si sunt in tratative cu cineva sa-mi confectioneze un capac cu 4 tuburi T5 de 24W. Sunt curios ce varianta ai ales tu.

P.S. Nu stiu cine a mai trait 3 luni... sper ca, carasul

A smile can change a day, a friend can change a life...
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Bravo pari decis sa faci treaba ca la carte. Excelent.

Cu niste teste 5+1 poti sa afli repede daca s-a ciclat acvariul, si solutiile vor accelera sigur - cam 10 zile maxim (pui de vreo 2-3 ori filter start sau ce alegi tu, eu am folosit Nitrivec) si merge. La mine NO2/3 aratau ok dupa o saptamana, si am bagat pestii (dar acvariul e mic, e posibil sa depinda si de marimea acvariului - nu stiu sigur).

Si citeste si de o bomba cu CO2 daca nu ai instalatie, fiindca o sa fii surprins cat de repede isi dau plantele drumul..

This message was edited 1 time. Last update was at 09/12/2011 10:35:13


Acv. 30L, Acv. 10L, Acv. 16L, Reef 30L, Acv. 0.09L; In trecut: Acv. 25L, Acv. 8L
Pt. imbunatatit navigarea pe forum (My Stats, Big Images resize, Timezone fix)
[WWW]
scificuss
Senior member
[Avatar]

Joined: 11/05/2009 18:40:21
Messages: 870
Location: Ploiesti
IP:
Offline

Baktopur se foloseste pentru altceva. Nu mai bagati substante dupa capul vostru aiurea, citit indicatiile din prospect sau cel putin cautati pe net ca in 99,99% din cazuri pentru produsele uzuale gasiti indicatii.



Gizas.

Multe din tainele acvaristicii le gasiti AICI.
[Yahoo!]
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Gata am corectat, am pus Nitrivec - ce sa faci - nu terminasem cafeaua

Acv. 30L, Acv. 10L, Acv. 16L, Reef 30L, Acv. 0.09L; In trecut: Acv. 25L, Acv. 8L
Pt. imbunatatit navigarea pe forum (My Stats, Big Images resize, Timezone fix)
[WWW]
xetix
Junior member
[Avatar]

Joined: 30/10/2011 01:01:36
Messages: 45
Location: Ulm / Sibiu
IP:
Offline

Am uitat am cumparat si teste de pH si NO2 pt inceput.Iluminarea ma gandeam la un neon de 32 w sau am vazut niste scheme pe internet si as vrea sa fac ceva din led pentru a reduce costurile la curent.Sa va zic sincer se aduna destul de mult curent cu neon,filtru,incalzitor dar asta ramane de vazut.Sper ca pana de sarbatori sa fie pesti in acvariu si sa fie totu bine
In legatura cu mancarea credeti ca pot sa le dau la pesti (ancitrusi ) si JBL Novo Pleco chiar daca este mancare pentru pleco ? (Stiu ca ancitrusi mananca si castraveti,salata etc )

This message was edited 2 times. Last update was at 09/12/2011 15:28:42

Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

JBL NovoPleco este pt pesti ierbivori, deci si pt ancistrusi.
mariusgiurgiu
Junior member
[Avatar]

Joined: 05/07/2011 18:57:39
Messages: 68
Location: Giurgiu
IP:
Offline

salut ! mult succes in realizarea noului set-up
mariusgiurgiu
Junior member
[Avatar]

Joined: 05/07/2011 18:57:39
Messages: 68
Location: Giurgiu
IP:
Offline

Eu la ancitrus nu le-am dat sa manance niciodata, se descurcau ei cu alge de pe sticla sau ce mai gaseau pe acolo. Oricum nu veneau la mancare cu ceilalti pesti.
xetix
Junior member
[Avatar]

Joined: 30/10/2011 01:01:36
Messages: 45
Location: Ulm / Sibiu
IP:
Offline

Pai stau numa pe fundu acvariului ,deci rar sau chiar deloc ai sa vezi cum vine mancare la suprafata ca ceilalti pesti.Mananca de pe fundul acvariului.Am vazut cum un priten i-a dat o bucatica mica de castravete.ce frumos a mancato.Inainte imi placeau Hoplo.Sincer la inceput si inca imi doresc un Pleco dar l-as chinui in bazinul meu de 100 l.Au nevoie de minim 200 l la maturitate.Asa ca m-am repliat pe ancitrus,destui de rezitenti ,pasnici si iara ce imi place la ei ca noaptea sunt foarte activi.
 
Forum Index » Despre noi
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com