[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Acvariu cadou very low tech  XML
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Author Message
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

In stilul asta am pierdut alternanthera ( cu ceva co2, fertilizare si 7 balls) si Wilisii. Sint un magar e adevarat, dar nu mai am tinp. O sa ma axez pe plante usoare - nu imi place de loc sa le pierd. Anubiasii au inceput sa dea inapoi. O sa incerc sa corectez erorile. De la BBA si GDA am ajuns la staghorn. Sper ca e un avans. GDA chiar sint interesat sa il pastrez. E o hrana excelenta pt. ancistrus si creveti.

Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

Mi-a murit un ancistrus. Si a iesit la zbor a 3-a serie de pui de ancistrus. Putini - am vazut doar 3 pui.

Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

Am terminat castravetele. Mai vrem ceva.
[Thumb - ancistrus_minc.jpg]


Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

Oare cine i-o fi spus Ludwigia Repens Rubin?


[Thumb - ludwigia2.jpg]

[Thumb - ludwigia1.jpg]


Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

Cred ca am scapat de Egeria - nu am mai vazut nici un fir ratacit. Incepe sa ma enerveze Valisneria a inceput sa se imprastie peste tot si sa faca multi pui.

Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
Antecume
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/02/2017 16:04:13
Messages: 987
Location: Bucuresti, Corbeanca
IP:
Offline

Da, imi place si mie Ludwigia.
Si la mine iese din apa, doar ca am capac la acvariu.
Mai ca as renunta la capac, se vede super partea de deasupra apei.

[Nano cu albinute] [Old tree]
Dr Nano
Senior member
[Avatar]

Joined: 30/05/2018 09:42:42
Messages: 512
Location: Targoviste
IP:
Offline

Liv wrote:Am terminat castravetele. Mai vrem ceva.


Monstrul (cel alb)

This message was edited 1 time. Last update was at 13/12/2018 18:00:10


Nano Habtat 35

Puffers' Island 30
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

S-a facut maricel in cei 2,5 ani cit are - cam 12-13 cm. Si se bate de zor cu fratele lui maro pt. cele mai bune gauri. O sa trebuiasca sa fac citeva grote in viitor pe marimea lor ca nu am chef sa se apuce de sapat (momentan nu au in ce sa sape).

Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

Intre timp ancistrusii fac pui - am vazut azi o noua generatie iesita la zbor. De cind le-am luat 3 grote de ceramica par mult mai calmi unii cu altii chiar si la mincare.

Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
cosmin_ruz
Member

Joined: 05/10/2012 23:44:45
Messages: 201
Location: Braila
IP:
Offline

Sa iti traiasca!!!
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

Mersi.

Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

N-am curent de o ora si o sa dureze inca 3. Tipa ambele ups-uri, deci filtrele o sa se opreasca simultan. Pe linga timpenia cu clorul la llimita dozarii oprirea filtrelor cu orele mai lipsea.

PLM SA II @$#@@@ PE TOTI!!!!!

This message was edited 1 time. Last update was at 04/02/2019 17:37:32


Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

A revenit corentul. Practic o ora fara filtrul principal JBL E900, dar a functionat continuu filtrul secundar bazat pe o pompa de aer (cu cca. 1.5 litri siporax si 1 litru matrix. Amoniac zero, nitriti zero.

Primul ups - de pe E900 - a functionat cca. 45 minute, iar al 2-lea a reusit sa functioneze continuu aproape 3 ore ,desi tipa de nu stiu cit timp ca se opreste. Al 2-lea ups tine doar pompa de aer de la filtrul secundar.

Daca nici peste 2-3 ore nu apare amoniac solutia e buna desi e inestetica si ocupa loc mult in acvariu.

Nu mai stiu daca am descris al 2-lea filtru. E un PET de 2,5 litri transparent, cu multe gauri de 2-3 mm pe fund si primii 2-3 cm. Un furtun se duce la o piatra de aer pe fundul sticlei, iar peste piatra de aer se pune material filtrant. Cind aerul circula antreneaza si apa de jos in sus. E si inestetic si voluminos, dar pare ca e eficient. O sa mai fac analize pe la 10 seara si miine dimineata.

Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

Nu am avut nici o problema cu amoniac/nitriti.

Jungla creste fara interventie. De 6 luni cam cu 1/10 din cantitatea de Masterline recomandata si fara CO2 (mai mult din lisa de timp decit deliberat). Am ridicat lumina cu 10 cm mai sus sa le fac loc. Au crescut 5 cm in 2 saptamini.
[Thumb - jungla.jpg]

This message was edited 1 time. Last update was at 30/05/2019 17:10:19


Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

M-am enervat de nenumarate ori din cauza timpului care il pierd cu aranjatul sertarelor la JBL E900 - mereu trebuie desfacute de 2-3 ori pina nimeresc pozitia corecta. Au incaput 3 litri de Siporax in el. Il curat in 10-15 minute si stau cite 30 de minute sa ii nimeresc pozitia la sertare ca sa se inchida corect. Am aranjat inelele de Siporax in toate pozitiile care mi-au trecut prin cap (aruncate la nimereala, aranjate pe orizontala sau pe verticala, ...). Nu stau asa cum le pui indiferent ce le-as face. M-am suparat si am spart 4 litri de Siporax (aveam deja 2 litri spart si 2 litri in filtru). Initial doar am clatit Siporaxu' si dupa 3 incercari nereusite de a inchide filtrul m-am apucat sa il sparg - cam o ora si 2 beri. Rezultat - din cei 4 litri de Siporax au intrat in filtru cam 3,5 litri (de Siporax spart).

Am luat un Eheim Ecco Pro 200 pt. viitorul proiect (are 2 cosuri). Zice Eheim ca are loc pt. 2 litri de material filtrant. Aveam 1 litru de Siporax si 1 litru de Matrix. In cosul de jos a intrat aproape 1 litru de Siporax numai dupa ce l-am spart - are vreo 0,8 litri dupa ce e spart. In cosul de sus (e mai mare) a intrat 1L Matrix. Am pastrat prefitrul si l-am pus la ciclare.

Mai jos o poza din operatia "spart Siporax":
[Thumb - Siporax_spart.jpg]

This message was edited 1 time. Last update was at 24/08/2019 14:25:57


Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

Am servit un efect interesant. Contrar obiceiului de a nu face decit o singura operatie majora in acvariu (schimb de apa sau curatat filtru - niciodata amindoua in aceeasi saptamina) le-am facut pe amindoua plus o tunsoare zdravana la Ludwigia Repens. Dar am montat simultan si filtrul Eheim la ciclat in acvariul de 180litri.

Rezultatul a fost o clarificare buna a apei in 2-3 ore - n-am mai avut-o asa ce aproape 2 ani. Nu reusesc sa ma decid daca rezultatul a fost datorita suprafiltrarii sau datorita introducerii filtrului Eheim. Am desfacut azi ambele filtre (un JBL E900 si un Eheim Ecco Pro 200). Buretii din JBL erau curati si fara probleme, iar buretii din Eheim erau plini de mizerie - au adunat toate resturile si am bagat Eheimul in dus, ca tot nu e ciclat.

Ca rezultat secundar toate femelele de RCS au pierdut icrele (probabil de la stres). Oricum colonia e stabila - sint peste 200 RCS la ochiometru.

Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

RCS-ii au din nou icre - am vazut vreo 6-7 femele cu icre si nu am mai stat sa le numar.

Mi-a murit al 2lea ancistrus - primul a fost in urma cu cca. 6 luni fara nici o cauza aparenta . Cel de-al 2-lea l-am gasit cu capul prins intr-un lat format din guta de pescuit cu care agatasem un Anubias de o piatra.

Mi se pare curios ca Ancistrusii nu mai depun.

Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

La zucchini inainte mars. Atacati. Sa nu ramina nimic.
[Thumb - zucchini.jpg]

This message was edited 1 time. Last update was at 03/01/2020 13:18:39


Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

Masculul din dreapta e cel mai mare. Are aproape 16cm (cel din stinga are cca. 10cm). Nu mai incape in grotele de ceramica si trebuie sa gasesc altele mai mari.

Am curatat filtrul JBL dupa cca. 8 luni. Era destul de curat. Se strinsese doar ceva mizerie pe fund, dar furtunele erau aproape colmatate si a trebuit sa desfac tot sa le curat. N-am fost destul de atent la montaj si a inceput sa dea pe afara. Dupa citiva litri am binevoit sa observ ca aveam si picioarele ude, l-am oprit si iar am stat 20 minute sa il montez corect. Ale naibii sertare nu vor sa intre deloc la locul lor cind vreau eu si sint grabit. N-am avut destul timp si nu am mai montat si prefiltrul la loc (si o sa imi para rau - asa ca trebuie sa il pun repede la loc.). Norocul meu ca sefa nu era acasa, dar tot a avut ceva comentarii despre gresia uda.

Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

De vreo 4 luni (cam de cind am luat un Ecco Pro 200) tot aud niste zgomote ciudate din cind in cind prin acvariu pentru 1-2 secunde. Suna ca si cind ceva batea rapid intr-o bucata de plastic cu o piatra - credeam ca s-a dus vreunul din rotoarele de la filtre. Vineri dupa schimbul de apa (cam 50%) am stat cca. o ora sa urmaresc ce se intimpla. Magarul ala mare de ancistrus din poza bagase capul in una din pesterile de ceramica si o scutura de zor stinga-dreapta ca sa goneasca din pestera un alt mascul mult mai mic care intrase cu totul acolo. Exact sunetul care il auzeam de 3 luni si nu stiam de unde. Am scos pesterile de ceramica imediat - nu de altceva dar le lovea si de peretii acvariului si n-am nici un chef sa fisureze vreo latura. N-am mai auzit nici un zgomot de atunci - le auzeam inainte de 2-3 ori pe zi. Trebuie sa le lipesc intre ele ca sa nu poata fi miscate de pestii mai mari.

Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
 
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com