[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Acvarist proaspat  XML
Forum Index » Acvarii cu cichlidae - Jurnal
Author Message
alexx88
Junior member
[Avatar]

Joined: 20/04/2017 11:01:19
Messages: 84
Location: Bucharest
IP:
Offline

Uitandu-ma la cat de primitive si scumpe sunt optiunile de iluminare LED, cred ca o sa imi construiesc eu un prototip. Avand in vedere ca in "viata de zi" am o firma care dezvolta produse electronice pentru sectorul auto, cred ca putem scoate ceva mai bun si mai convenabil decat ce e acum pe piata.

PS: Un alt motiv pentru care as vrea sa trec la LED ar fi algele. Reducand semnificativ intensitatea culorii pe acea lungime de unda sper sa reduc mult aparitia algelor.
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

daxa intri la sectiunea DIY ai sa gasesti multe discutii si sisteme de iluminat cu led care si le-au facut colegii

Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
alexx88
Junior member
[Avatar]

Joined: 20/04/2017 11:01:19
Messages: 84
Location: Bucharest
IP:
Offline

Chiar acum am terminat de citit. O sa mai studiez si o sa revin si acolo cu un post, m-a impresionat gradul de detaliu in care au intrat pentru un produs DIY. Sunt sigur ca multe din lampile de pe piata sunt mai putin gandite decat munca facuta de Lucian & co.

This message was edited 1 time. Last update was at 20/11/2017 14:47:10

adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

se gasesc multe la DIY..

Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

Ies mult mai ieftine daca le faci.

Parerile despre iluminat cu LED sint impartite - se pare ca nu functioneaza bine la plante pretentioase, dar merg foarte bine/bine la plante usoare si medii. Nu sint convins de varianta cu "nu merg bine plantele avansate" e adevarata - nimeni nu a incercat sa creasca plante avansate (hard) doar cu LED.

Cele mai ieftine sint becurile cu LED, dar nu au nici pe departe timpul de lucru declarat de chinezi (20-30000 de ore). La mine au cazut dupa 6500 de ore si chiar mai putin - 5 modele diferite. In plus la masuratori comparative fata de un LED la care am toate caracteristicile dau o luminozitate cu -20% fata de ce e scris pe ele. Asta ma face sa cred ca si benzile cu LED chinezesti sint facute cam la fel. Iti recomand sa folosesti doar benzi cu LED.

Sa te uiti foarte atent la toate caracteristicile benzilor. Lipseste una - nu cumperi asa ceva. Am luat plasa de 2 ori deja - sume mici (25 lei in total), dar nici asa nu merita.

50 de lumeni/litru e considerat iluminat puternic pe LED.
20 de lumeni/litru e considerat iluminat slab pe LED.

Fa calculul la minim 100lumeni/litru (sau chiar 150) si sa fie neaparat dimabile (cu 555, 741, Arduino - toate permit dimarea de la 0 la 100%). Cea mai buna ar fi dimarea cu Aruino. Avantajele dimarii - ai orice fel de iluminat iti trece prin cap, timp de viata mai lung la LEDuri si temperatura mai mica).

Ai avea nevoie de minim 2 canale (alb rece si alb cald), preferabil ar fi 4 canale (cele 2 de mai sus plus rosu si albastru).

Pt. alb rece (6000-6500K) si alb cald (2700-3000K) foloseste bare rigide de LEDuri (sint la metru) de peste 20W/bucata - sint la 24W si 27W - si sa nu ai prea mare incredere in vinzatori. Am luat de 14,4W/1200lumeni si nu avea decit 8W/m. Vezi ca la unele modele dau consumul total la toata banda (de obicei se vind 5m de banda flexibila - nu la metru).

Pt. rosu si albastru e discutia mai lunga. Nu se gasesc benzi cu LED pe frecvetele de absortie ale plantelor. Ori iei ce se poate gasi (se pare ca sint acceptabile), ori cauti LEDuri.

Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
alexx88
Junior member
[Avatar]

Joined: 20/04/2017 11:01:19
Messages: 84
Location: Bucharest
IP:
Offline

Trebuie sa raspund scurt ca urmeaza sa intru intr-o intalnire, ideea mea de abordare, "la primul gand" era cu LED-uri SMD individuale asamblate pe PCB-uri.

Ceva de genul asta, dar cu LED-uri si componente cumparate de noi, pe placi proiectate de noi si realizate de una din fabricile cu care lucram.

image
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

Liv wrote:Ies mult mai ieftine daca le faci.

Parerile despre iluminat cu LED sint impartite - se pare ca nu functioneaza bine la plante pretentioase, dar merg foarte bine/bine la plante usoare si medii. Nu sint convins de varianta cu "nu merg bine plantele avansate" e adevarata - nimeni nu a incercat sa creasca plante avansate (hard) doar cu LED.

Cele mai ieftine sint becurile cu LED, dar nu au nici pe departe timpul de lucru declarat de chinezi (20-30000 de ore). La mine au cazut dupa 6500 de ore si chiar mai putin - 5 modele diferite. In plus la masuratori comparative fata de un LED la care am toate caracteristicile dau o luminozitate cu -20% fata de ce e scris pe ele. Asta ma face sa cred ca si benzile cu LED chinezesti sint facute cam la fel. Iti recomand sa folosesti doar benzi cu LED.

Sa te uiti foarte atent la toate caracteristicile benzilor. Lipseste una - nu cumperi asa ceva. Am luat plasa de 2 ori deja - sume mici (25 lei in total), dar nici asa nu merita.

50 de lumeni/litru e considerat iluminat puternic pe LED.
20 de lumeni/litru e considerat iluminat slab pe LED.

Fa calculul la minim 100lumeni/litru (sau chiar 150) si sa fie neaparat dimabile (cu 555, 741, Arduino - toate permit dimarea de la 0 la 100%). Cea mai buna ar fi dimarea cu Aruino. Avantajele dimarii - ai orice fel de iluminat iti trece prin cap, timp de viata mai lung la LEDuri si temperatura mai mica).

Ai avea nevoie de minim 2 canale (alb rece si alb cald), preferabil ar fi 4 canale (cele 2 de mai sus plus rosu si albastru).

Pt. alb rece (6000-6500K) si alb cald (2700-3000K) foloseste bare rigide de LEDuri (sint la metru) de peste 20W/bucata - sint la 24W si 27W - si sa nu ai prea mare incredere in vinzatori. Am luat de 14,4W/1200lumeni si nu avea decit 8W/m. Vezi ca la unele modele dau consumul total la toata banda (de obicei se vind 5m de banda flexibila - nu la metru).

Pt. rosu si albastru e discutia mai lunga. Nu se gasesc benzi cu LED pe frecvetele de absortie ale plantelor. Ori iei ce se poate gasi (se pare ca sint acceptabile), ori cauti LEDuri.



liv... sa moara mama... imi canta popa lcap...eram eu in ceata cu lumina dar acum.....



oricum singura chestie in care aveam o PARERE.. era ca alb rece trebuie mai putin decat alb cald dar se pare ca.....e o eroare

Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

Au cam aceleasi performante/caracteristici ca benzile rigide.
In plus o sa aiba nevoie de radiatoare.

@adrian - si la rapoartele intre alb rece/alb cald sint destule pareri impartite. Dimarea ofera posibilitatea obtinerii raportului care il crezi sau vrei sa il testezi. Sint mai multe pareri ca si verde + galben ar trebui introdus.

Aveti aici:

http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/27602.page

o discutie nefinalizata inca. Va recomand sa o cititi sau macar sa o rasfoiti. Nu e nevoie sa intelegeti absolut tot ce e acolo, dar o sa va lamureasca multe probleme.

This message was edited 3 times. Last update was at 20/11/2017 18:12:49


Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
alexx88
Junior member
[Avatar]

Joined: 20/04/2017 11:01:19
Messages: 84
Location: Bucharest
IP:
Offline

S-au întâmplat destule de când nu am mai scris

In primul rand, de azi, am nepoti. 14 yellow labs (desi nu arata a yellow labs, e posibil sa fie hibrizi?) care se odihnesc alaturi de mama lor într-o maternitate în acvariul principal. Initial voiam sa las natura sa-si urmeze cursul, dar când am vazut întâmplator unul dintre pui alergat prin acvariu si aproape mâncat de un red zebra, am zis ca nu. Oricum, asta înseamna ca în curând o sa am probleme de populare a acvariului, deci voi dona. Planul e sa donez majoritatea puilor de yellow labs si cei 3 red zebra pe care-i am in acvariu, doi masculi si o femela. Unul dintre masculi, desi f frumos, este incredibil de agresiv si e de departe "seful" acvariului.

Cu lampa led am continuat research-ul, am luat si sfaturi de la oameni de pe forumurile din afara si rezultatul cred ca va fi spectaculos (CRI de 99 pentru iluninarea principala). Plus ca am in plan si control prin internet, senzori de temperatura, un releu de control în caz de umiditate, destul de misto. Si piesele au venit, mai ramâne sa asamblez totul.

PS: Ce parere aveti de maternitatea asta https://www.nevertebrate.ro/maternitate-hobby-nido-5-cu-3-compartimente-si-aerare-15624? De asemenea, un acvariu de 60l pentru cresterea puilor ar trebui sa fie ok, nu?
[Thumb - 20180211_185655.jpg]

This message was edited 1 time. Last update was at 12/02/2018 10:38:06

alexx88
Junior member
[Avatar]

Joined: 20/04/2017 11:01:19
Messages: 84
Location: Bucharest
IP:
Offline

Dupa foarte multe schimbari, asa se prezinta acum ecosistemul meu cu cilide:




Dupa cum se vede si in filmulet, cromatica e orientata puternic spre galben/portocaliu si as vrea sa schimb asta. Asa ca am inceput sa ma uit la ce variante ar fi, as vrea sa adaug mai mult albastru, deci sunt pregatit sa primesc recomandari. Momentan am 3 familii complete, una de Red Zebra, caeruleus si Hongi SRT, precum si 3 Cyrtocara Moori, toti avand aproximativ 1 an. Filtrarea o fac cu doua filtre externe, un Oase Biomaster 600 si un JBL e901, pline ochi cu filtrare biologica, conform indicatiilor pretioase primite chiar de la voi. Fac doua schimburi de apa pe saptamana (cam 50% la fiecare schimb). Am cochetat cu ideea unor butoaie mari, dar ideea a murit din fasa atunci cand a auzit sotia. Asa ca pun direct de la robinet si tratez cu Seachem Prime. Fac asta de la inceput si nu am avut probleme. Din pacate am pierdut cativa pestisori la inceput, cand hraneam amestecat NLS Cichlid Formula cu Sak Mix. Am renuntat de tot la Sak Mix si totul e perfect de atunci.

Privind retrospectiv, era bine daca incepeam cu un acvariu mai mare si cu mai multi pesti din fiecare familie, din care ulterior sa raman cu un mascul si mai multe femele. Adica fix ce mi s-a spus si la inceput de catre cei cu mai multa experienta.

PS: V-am pus si o poza cu primii pui din acvariu, 13 caeruleus superbi! Pana la urma am luat maternitatea de mai sus, pentru cei neatenti (ca mine), vedeti ca-i trebuie si pompa de aer (noroc cu cei de la nevertebrate). De asemenea, eu am decupat o bucata de filtru si am fixat-o la prea-plinul maternitatii, paranoia sa nu iasa puii pe acolo.


[Thumb - 20180218_163144.jpg]

This message was edited 1 time. Last update was at 18/02/2018 16:41:40

Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline



Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
alexx88
Junior member
[Avatar]

Joined: 20/04/2017 11:01:19
Messages: 84
Location: Bucharest
IP:
Offline

Am montat de proba si primul canal de lumina pe noua lampa. Diferentele sunt uriase. Chiar si la 30% dimming, e mult mai multa lumina fata de T5-urile vechi. De abia astept sa pun si celelalte LED-uri, controlul prin telefon etc.

[Thumb - 20180219_075755.jpg]

lukitza
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 13/09/2012 11:15:53
Messages: 1591
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

alexx88 wrote:era bine daca incepeam cu un acvariu mai mare. Adica fix ce mi s-a spus si la inceput de catre cei cu mai multa experienta.


Si totusi nimeni nu pare sa inteleaga asta de la inceput
alexx88
Junior member
[Avatar]

Joined: 20/04/2017 11:01:19
Messages: 84
Location: Bucharest
IP:
Offline

Da, absolut. Multi (inclusiv eu) am venit cu mentalitatea din celelalte domenii, unde e mai usor sa incepi cu "mai putin". Aici e fix invers
LYM
Member

Joined: 09/03/2008 09:03:01
Messages: 224
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Ceva update-uri pe proiectul asta? Ai reusit sa scapi de algele maronii din acvariu?
[Yahoo!]
alexx88
Junior member
[Avatar]

Joined: 20/04/2017 11:01:19
Messages: 84
Location: Bucharest
IP:
Offline

Din pacate nu, iar situatia ma determina sa renunt pentru moment la hobby Asa ca totul e de vanzare, as aprecia daca mi-ati putea sugera si un pret corect acolo unde sunt pe langa.
alexx88
Junior member
[Avatar]

Joined: 20/04/2017 11:01:19
Messages: 84
Location: Bucharest
IP:
Offline

Bazinul are niste zgarieturi superficiale pe panoul frontal. Pachetul include:


- Bazin si stand Juwel Rio180

- Lampa Juwel care a venit cu acvariul

- Pompa interna Eheim Aquaball 650lph

Continutul acvariului asa cum il vedeti in poze (Yellow Labs, Cyrtocara Moori, Aulonocara OB 1M-3F, Maingano si cativa Hongi).

Bonus se da o lampa LED foarte performanta construita de mine (CRI >95, in poze este undeva la 20% din putere), cu LED-uri de lumina naturala, alb cald, rosu, verde si albastru, fiecare canal reglabil individual. Costul LED-urilor si al celorlalte componente a fost de peste 400 de euro.

Pretul pentru ce e mai sus: 1500 de lei

Separat, se mai vand urmatoarele (PM pentru preturi acolo unde nu este specificat):

- Oase Biomaster 600T (800 de lei)

- JBL e901 + prefiltru SunSun (300 de lei)

- Foarte multe accesorii: set aspirare substrat si schimb apa Python, Seachem Prime, pompa de aer Eheim 200lph cu 2 iesiri, lama Eheim pentru curatat sticla si multe altele (o sa fac un post separat probabil)

Ambele filtre au in interior material Seachem Matrix, Siporax si Micromec.

Daca e dispus cineva sa ia totul, le dau cu 3000 de lei. Daca vreti poze cu ceva anume, puneti un comentariu sau dati-mi mesaj.
[Thumb - 20190712_182735.jpg]

This message was edited 1 time. Last update was at 07/09/2020 21:14:20

alexx88
Junior member
[Avatar]

Joined: 20/04/2017 11:01:19
Messages: 84
Location: Bucharest
IP:
Offline

Deja sunt cam la limita cu timpul de vanzare al vechiului acvariu, asa ca in prima faza o sa vreau sa donez pestii. Cine ii vrea, va rog pe PM poze cu acvariul destinatie.

Sunt cumparati de la crescatori destul de renumiti din comunitate.
 
Forum Index » Acvarii cu cichlidae - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com