[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Betta  XML
Forum Index » Anabantidae
Author Message
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

Pentru a nu mai trage atata apa cu acel furtun de la Sera, pune degetul pe unde iese apa si regleaza cata apa vrei sa iasa

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
Samy
Senior member

Joined: 11/01/2021 10:06:40
Messages: 1444
Location: Austria
IP:
Offline

De ce crezi ca am spus sa te documentezi bine la faza cu aspiratorul ?
Esti la inceput , ai putini litri de apa.
Acel aspirator are nevoie de o tehnica buna si se foloseste la bazine mai mari.

Uite un video cu ce ar trebui sa folosesti tu.


https://youtu.be/w-a41kVWvIE
[Email]
Bayek
Senior member

Joined: 08/04/2021 16:29:51
Messages: 760
Location: Bucuresti
IP:
Online

Cand il pun buretele , trebuie sa dau cosuletul jos sau il pot pune pe cos direct (desi cred ca o sa scada si mai mult debitu asa..)??


Direct pe cosulet, nici nu ai cum altcumva. Stai linistit, daca filtrul e la debit bun nici nu se simte buretele. Si la schimbul de apa il tragi de pe cosulet, il scoti din acvariu si-l speli, dupa care il pui la loc. E foarte simplu, nu te mai stresa. Si poti sa renunti la el oricand. Nu afecteaza cu nimic filtrul.
David Andrei
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 13/06/2021 08:30:38
Messages: 397
Location: Bucharest - Sector 4, Romania
IP:
Offline

Okk. Si asa, m am chinuit 30 min sa fac aspiratorul sa "functioneze" ca ba functiona si se oprea, nu faceam eu ceva cum trebuie. Sper sa fie ok la urmatoarea curatenie mai ales cand am si pesti in acvariu , atunci nu aveam ca i scosesem din motive de siguranta .

Nu gasesc de niciun fel un burete de gen in magazinele apropiate si renumite gen MaxiPet / Animax / HB ....

pe nevertebrate dau mai mult pe transport (17 lei) decat pe burete .. si sa dau 30 lei aproape pe un burete mai bine ma lipsesc....

Am gasit ceva la HB ca tot ajung diseara: https://www.hornbach.ro/shop/Cartus-de-filtru-pentru-acvariu-Eheim-Aquaball-2208-2212-2-buc/5038011/produs.html

Nu mi prea par cine stie ce, fiind micuti dar nu stiu ce sa zic...
David Andrei
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 13/06/2021 08:30:38
Messages: 397
Location: Bucharest - Sector 4, Romania
IP:
Offline

David Andrei wrote:Okk. Si asa, m am chinuit 30 min sa fac aspiratorul sa "functioneze" ca ba functiona si se oprea, nu faceam eu ceva cum trebuie. Sper sa fie ok la urmatoarea curatenie mai ales cand am si pesti in acvariu , atunci nu aveam ca i scosesem din motive de siguranta .

Nu gasesc de niciun fel un burete de gen in magazinele apropiate si renumite gen MaxiPet / Animax / HB ....

pe nevertebrate dau mai mult pe transport (17 lei) decat pe burete .. si sa dau 30 lei aproape pe un burete mai bine ma lipsesc....

Am gasit ceva la HB ca tot ajung diseara: https://www.hornbach.ro/shop/Cartus-de-filtru-pentru-acvariu-Eheim-Aquaball-2208-2212-2-buc/5038011/produs.html

Nu mi prea par cine stie ce, fiind micuti dar nu stiu ce sa zic...


Si mai aveam sa va intreb doar astea, stiu ca am pus multe intrebari ...

Prea multe bacterii intr un bazin dauneaza intr-un fel?

Plantele naturale cand se murdaresc pot fi scoase si spalate ca cele de plastic?

Astept raspuns cand puteti sa mi raspundeti la tot. Mersi inca odata pentru straduirea de a ma ajuta !
alinutz80
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 05/12/2017 16:46:23
Messages: 2253
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Sunt buni si buretii de la Eheim. Eu asa zic sa ii cumperi si sa ii pui pe sorbul INului de la extern.

Plantele naturale nu se scot si se spala niciodata le lasi acolo si daca cumva ai alge f multe pe ele rupi frunzele cu alge (dar cam atat). Sau daca planta e afectat total, o scoti de tot si o arunci.

Prea multe bacterii benefice nu cred ca afecteaza un acvariu. Dar stai linistit ca nu ai tu prea multe bacterii benefice, poate ai prea putine

Mergi inainte cu ce ai de facut.
Vad ca nu prea faci din ce ti se spune, adica faci numai ce doresti tu....atunci de ce mai ceri sfaturi?

This message was edited 1 time. Last update was at 22/02/2022 12:31:07


Acvariu 450L scalari manacapuru+rio nanay, keyhole chiclids, electric blue acara: https://www.youtube.com/watch?v=-MA1TMbu9ks

Acvariu 100L: https://www.youtube.com/shorts/A5UxprvhBMY

Acvariu 54L, Creveti crystal red: https://www.youtube.com/watch?v=TymTMhB75ms
Acvariu 54L, Creveti Blue dream: https://www.youtube.com/watch?v=G2XfmX2GJVo
Acvariu 54L, Land of trees: https://www.youtube.com/watch?v=6dfXKjSEi74

https://www.flickr.com/photos/190306661@N08/albums
Samy
Senior member

Joined: 11/01/2021 10:06:40
Messages: 1444
Location: Austria
IP:
Offline

Alinutz80 dupa 10 sezoane tiai dat seama .

This message was edited 1 time. Last update was at 22/02/2022 12:45:04

[Email]
David Andrei
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 13/06/2021 08:30:38
Messages: 397
Location: Bucharest - Sector 4, Romania
IP:
Offline

alinutz80 wrote:Sunt buni si buretii de la Eheim. Eu asa zic sa ii cumperi si sa ii pui pe sorbul INului de la extern.

Plantele naturale nu se scot si se spala niciodata le lasi acolo si daca cumva ai alge f multe pe ele rupi frunzele cu alge (dar cam atat). Sau daca planta e afectat total, o scoti de tot si o arunci.

Prea multe bacterii benefice nu cred ca afecteaza un acvariu. Dar stai linistit ca nu ai tu prea multe bacterii benefice, poate ai prea putine

Mergi inainte cu ce ai de facut.
Vad ca nu prea faci din ce ti se spune, adica faci numai ce doresti tu....atunci de ce mai ceri sfaturi?


Atunci o sa iau bureteii diseara, ii pot pune asa direct si sa se acumuleze bacteriile cu timpul?

La ce te referi / ***va referiti prin "nu prea asculti din sfaturi"? Imi poti da daca nu te deranjeaza un exemplu? Ce mi-ati spus sa fac si nu am facut inca? Sunt multe sfaturi fiecare cu unele pareri si e greu sa stau sa le retin pe toate, cand trec la aplicat ma mai uit pe ele si incerc sa fac ce cred eu ca e bine din ce mi ati spus voi. Acum, sfaturile fiind asemanatoare, fac ce spuneti voi. Asta cu bureteii de ex, nu am avut cand sa fac rost de ei, nu am mai trecut prin HB pana acum decat atunci cu pietrisul cand nici nu stiam ca au. O sa ii iau in seara asta, dar vreau sa stiu altele pe care nu le am respectat?

IN / out ul am uitat sa le mut, o sa le uit diseara, maine dimineata o sa pun si apa in acvariu sa mai completez din nivel si cel mai probabil vineri curat si filtrul (sau mai devreme depinde de timp).

Idea e , daca nu ascultam sfaturi si nu mi dadeam seama si eu ca e nevoie de o schimbare ramanea intact acvariul... parerea mea e ca e schimbat semnficativ, mai ales cand o sa pun si plante si lemnele si tot... :/

This message was edited 3 times. Last update was at 22/02/2022 13:06:21

dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Mai copile, uite ce propun eu.

Pune punct aici, deschide un topic la sectiunea jurnale, prezinti intr-un singur post tot ce ai (acvariu, aparatura, etc), ne explici ce faci zilnic, ce faci saptamanal si noi iti vom spune ce gresesti si ce faci bine.
Dar incearca sa te rezumi la cat mai putine posturi, cu idei concentrate si nu dezlanate pe jdemii de pagini, ca pe facebook.
Inainte sa postezi cantareste bine cuvintele, nu te grabi, te gandesti ce ai uitat si incearca sa pui intrebarile cat mai explicit, ca sa intelegem ce vrei.

In topicul Anabantidae se discuta despre pestii din respectiva familie, nu despre problemele generale ale acvariului.

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
David Andrei
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 13/06/2021 08:30:38
Messages: 397
Location: Bucharest - Sector 4, Romania
IP:
Offline

dan.pavelescu wrote:Mai copile, uite ce propun eu.

Pune punct aici, deschide un topic la sectiunea jurnale, prezinti intr-un singur post tot ce ai (acvariu, aparatura, etc), ne explici ce faci zilnic, ce faci saptamanal si noi iti vom spune ce gresesti si ce faci bine.
Dar incearca sa te rezumi la cat mai putine posturi, cu idei concentrate si nu dezlanate pe jdemii de pagini, ca pe facebook.
Inainte sa postezi cantareste bine cuvintele, nu te grabi, te gandesti ce ai uitat si incearca sa pui intrebarile cat mai explicit, ca sa intelegem ce vrei.

In topicul Anabantidae se discuta despre pestii din respectiva familie, nu despre problemele generale ale acvariului.


Bun, asa o sa fac ca am facut un bors aici la o sectiune care chiar nu are vreo treaba cu subiectele pe care le am dezbatut pana acum.

This message was edited 1 time. Last update was at 22/02/2022 13:47:17

dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Asa, bravo. Am sa inchid topicul asta si continua cum ti-am zis.

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
 
Forum Index » Anabantidae
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com