[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Compatibilitate discusi - anabantidae  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
Benu
Member
[Avatar]

Joined: 15/05/2005 13:23:34
Messages: 187
Location: Popesti Leordeni
IP:
Offline

De vreo 6 luni e liniste la mine in acvariu. Problemele ce le-am avut cu discusii s-au rezolvat (mulumesc celor ce m-au sfatuit atunci). Am 5 discusi de vreo 8 luni care mananca bine, se caftesc toata ziua, ce mai, se simt bine si cresc pe zi ce trece. Stiu, ar trebui mai multi, dar finantele ... Mai se harjonesc pe acolo vreo 6 ancistrusi si 10 rasbora. Acvariu aprox. 400 L utili (100x60x70).

Asa ca ar trebui sa fiu bucuros si linistit. Dar ...
Prima iubire, ehe ... Acu vreo 16 ani am avut 6 leeri. Crescuti de mici, ajunsi la maturitate, ce mai, au fost favoritii mei. Destul de linistiti, eleganti, iar culorile din perioada de reproducere o adevarata feerie.

Acuma vin si eu si intreb. Nu fac, doar intreb. Ar fi incompatibilitati intre conditiile ambientale pentru discusi si leeri ?

Am citit pe site despre conditiile pentru gourami, in special temperatura, unde scria: ... dar se pot adapta fara probleme si la 30 grade. Eu am 29-30. Deasemenea, se recomanda o apa cu duritate sub 10 grade. Eu: intre 7 si 9.

Despre comportament, ambele specii sunt relativ pasnice. Discusii mei inafara de trosnelile dintre ei, ignora aproape complet celelalte specii.

Dar problema cu parazitii ? Cea mult discutata cand e vorba de scalari + discusi ?

A incercat cineva aceasta combinatie ?

Daca totul a iesit bine, inseamna ca ai gresit undeva
sorel777
Junior member
[Avatar]

Joined: 27/11/2005 08:47:56
Messages: 34
Location: Brasov
IP:
Offline

Nu cred sa fie probleme, cat timp nu trebuie sa ridici temperatura peste 30 grade la discusi :

Trichogaster leeri


Temperatura : 23ºC - 30ºC
pH-ul apei : 6,5 - 7
Duritatea apei : 8dGH - 10dGH

Viata-i scurta, dar nasoala.
[Email]
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com